آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

پیش فروش نهال آغاز شد

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

لیست انواع نهال های شلیل

خرید نهال شلیل

خرید نهال شلیل شبرنگ

خرید نهال شلیل شبرنگ

نهال شلیل شبرنگ یکی از گونه های پیوندی شلیل است که میوه بسیار خوش طعم و زیبایی دارد که بازار خوبی هم دارد. این نهال در قدیم شفترنگ نیز نامیده می شد و به مرور زمان به شلیل شبرنگ تغییر نام یافت. نهال شلیل شبرنگ یکی از ارقام بسیار مرغوب، پربار و زودبازده شلیل است که در صورت کاشت آن می تواند منافع اقتصادی زیادی برای کشاورز به همراه داشته باشد. این نهال حتی برای راه اندازی کسب و کار نوپا کاشت نهال نیز بهترین انتخاب می باشد. منشاء شلیل شبرنگ ایرانی بوده و کشورمان اولین تولید کننده این درخت می باشد. در میان گونه های موجود در ایران، این شلیل رنگ کمی دارد. به عبارت دیگر رنگ قرمز این نوع شلیل کمتر از سایر انواع شلیل می باشد. این نهال عمر اقتصادی بالایی ندارد و در نهایت می تواند تا حدود 10 سال محصولات خوب و پرباری را به کشاورز ارائه دهد. به طور کلی یکی از معایب این درخت عمر اقتصادی کم آن است. میوه شلیل شبرنگ یکی از بهترین و کمیاب ترین میوه های آسیا و حتی جهان است که در خارج از مرزهای ایران نیز طرفداران زیادی دارد. بد نیست بدانید این نهال شلیل در حال حاضر در کشورهای دور و نزدیک به ایران صادر می شود و همین موضوع یکی از دلایل کاشت نهال شلیل شبرنگ توسط باغداران می باشد.

شلیل شبرنگ
خرید نهال شلیل رد گلد

خرید نهال شلیل رد گلد

آب مصرفی سالانه نهال شلیل 6 تا 7 هزار متر مکعب است و باید در فاصله 3*3 کاشته شود. مانند نهال هلو تا ده سال پیش عمر یک نهال هلو تنها 12 سال بود و با اصلاح نژاد این نوع نهال طول عمر را به 50 سال رساندیم. گوشت این محصول به رنگ زرد یا قرمز می باشد.تولید نهال شلیل ردگلد در کشور چین آغاز شد و سرعت رشد آن نیز بالاست بنابراین در مدت زمان کوتاهی شاهد رشد برگ و شاخه های این نهال خواهید بود. درخت نهال شلیل رد گلد معمولا به روش پیوند تولید می شود.بهترین پایه برای درخت شلیل قرمز میوه شلیل است.نهال شلیل ردگلد از محصولات میان رس ​​محسوب می شود،این محصول در اواخر تیرماه یا روز اول مرداد قابل برداشت است. خاک مناسب برای رشد نهال شلیل رد گلد باید خاکی با زهکش خوب و شنی باشد خاک مرطوب برای رشد نهال شلیل مناسب نیست. توجه داشته باشید که ریشه نهال شلیل رد گلد هرگز نباید غرقاب شود زیرا این نوع نهال در اثر آبیاری غرقابی آسیب زیادی می بیند. نهال شلیل رد گلد در هوای گرم به خوبی رشد می کند، بنابراین هوای سرد به جوانه ها و شاخه های آنها آسیب می رساند. نهال شلیل رد گلد در برابر گرمای تابستان بسیار مقاوم است. شلیل رد گلد نسبت به سایر ارقام به آبیاری بیشتری نیاز دارد به طوری که هر درخت شلیل به 7 متر مکعب آب در سال نیاز دارد. در زمان کاشت باید فاصله 3*3 رعایت شود. درخت شلیل از یک بیماری قارچی که در درختان شایع است رنج می برد. برای جلوگیری از چنین مشکلاتی، کاشت باید در یک فصل خاص و با سمپاشی انجام شود. درختان شلیل اغلب هر سال برای تشویق شاخه های جوان هرس می شوند.

شلیل رد گلد
خرید نهال شلیل کیوتا (شلیل کیوتو)

خرید نهال شلیل کیوتا (شلیل کیوتو)

شلیل کیوتا یکی از انواع ارقام شلیل هاست. شلیل کیوتا با وجود عملکرد خوب و رشد و جذابیت آن برای مصرف کنندگان ایرانی یکی از نهال های شلیل وارداتی است که اصل آن به کشور فرانسه می رسد. درخت شلیل کیوتا در نوع خود و در میان انواع شلیل دارای پایه ای قوی، تنه ای قوی و مقاوم و همچنین میوه ای منحصر به فرد، خوش طعم و سیر کننده و در عین حال کم کالری است. می توان به عنوان یکی از ارقام مطلوب برای غذای سالم، لاغری و از بین بردن چربی های اضافی بدن نام برد. نهال شلیل کیوتا بر روی پایه دو میوه هلو و آلو پیوند زده می شود که یکی از نمونه های طعم دهنده در سایر محصولات است. یکی از ویژگی های مهم نهال شلیل کیوتا این است که بر خلاف انواع دیگر شلیل حدود یک ماه قابل نگهداری است اما بهتر است از آن به صورت تازه خوری استفاده شود. برای بیان این نکته لازم است تا حد امکان از شلیل کیوتا تازه استفاده شود. مقدار ویتامین های موجود در آن به روشی بهتر از نوع انبارداری شده است و سرمای موجود در سردخانه ، ویتامین های بسیاری را که بدن به آن نیاز دارد، را از بین می برد.

شلیل کیوتا (شلیل کیوتو)
خرید نهال شلیل قرمز بهاره

خرید نهال شلیل قرمز بهاره

نهال شلیل قرمز بهاره یکی از نهال های پر بار و مقرون به صرفه ترین نهال برای باغداران است. این نهال در برابر سرما و آفات مقاوم است و در آب و هوای گرم و معتدل بهتر رشد می کند. میوه شلیل قرمز بهاره در بازار محبوب است و وزن آن 150-200 گرم است. این شلیل یکی از شلیل های عالی محسوب می شود و طعمی شیرین و آبدار دارد. این گونه با آب و هوای ایران سازگاری دارد، این درخت بومی چین است و برای اولین بار در این کشور تولید شده است. استقبال از خرید نهال شلیل قرمز بهاره در ایران بسیار زیاد است و بسیاری از کشاورزان آن را برای باغ خود انتخاب می کنند.

شلیل قرمز بهاره
خرید نهال شلیل شمس

خرید نهال شلیل شمس

نهال شلیل شمس یکی از نهال های شلیل ایرانی در کشور است که رشد بسیار خوبی دارد و در مدت زمان کوتاهی به خوبی رشد می کند. اگر می خواهید درختی داشته باشید که سریع رشد کند بدون شک یکی از بهترین و مهم ترین گزینه ها استفاده از این درخت است.یکی از محبوب ترین نهال های شلیل نزد باغداران نهال شلیل شمس می باشد؛ رنگ میوه این درخت دو طرف دارد. یعنی رنگ قرمز در یک طرف این میوه و رنگ زرد در طرف دیگر دیده می شود. مقاومت درخت شلیل شمس در برابر سرما و گرما بسیار بالاست و به راحتی آسیب نمی بیند. میوه های نهال به سردخانه وابسته هستند و نمی توانند کیفیت خود را بیش از 48 ساعت بیرون از سردخانه حفظ کنند.باردهی درخت نهال شلیل شمس بسیار زیاد هستند و کشاورزان برداشت خوبی از این درخت خواهند داشت. میزان عملکرد تولیدی این محصول در هر هکتار بسیار قابل قبول است و می تواند برای باغداران این درخت بسیار سودآور باشد. قدرت رشد این درخت بسیار زیاد است و در طول رشد از ارتفاع خوبی برخوردار خواهد بود.

لیل شمس
خرید نهال شلیل سفید

خرید نهال شلیل سفید

نهال های شلیل سفید مقاومت کمی در برابر هوای سرد دارند. این درخت در جنوب به آب بیشتری نیاز دارد و اگر در مناطق سردسیر کاشته شود، این درخت خشک می شود، رنگ این میوه سفید و اندازه آن متوسط ​​است. شلیل سفید یک میوه تابستانی خوشمزه با برداشت پاییزی شبیه هلو است. آنها معمولا کوچکتر از هلو متوسط ​​هستند و پوست صافی دارند. از این شلیل ها برای صادرات استفاده می شود. می توان آنها را به صورت تازه خوری مصرف کرد و در کیک و دسر و در کنسرو و کمپوست استفاده کرد.ایران به عنوان اولین کشور تولید کننده این نوع شلیل نقش عمده ای در تولید این میوه دارد و هر ساله میوه آن و نهال ها صادرات زیادی به کشورهای همسایه و غیر همسایه دارند.

شلیل سفید
خرید نهال شلیل سان کینگ (سایکینگ)

خرید نهال شلیل سان کینگ (سایکینگ)

درخت شلیل سان کینگ درختی با ارزش است که به دلیل داشتن میوه های خوش رنگ، معطر و خوش طعم طرفداران زیادی دارد. نهال شلیل سان کینگ شناسنامه دار را می توان در مناطق سردسیر و گرم و کوهستانی کاشت و نکته مهم در کاشت درختان شلیل سان کینگ قطر و عمق چاله کاشت است و عمق و قطر آن باید حداقل 80x80x80 باشد. نهال شلیل سان کینگ یکی از محصولات تجاری دنیاست و تعداد محصولات تجاری شلیل سان کینگ در هر کیلوگرم حدود 12 عدد می باشد. بهترین فاصله کاشت نهال پیوندی شلیل سان کینگ در خاک ناهموار و مسطح به ابعاد 2×3 متر کاشته می شود و برای خاک های شیب دار و مناطق بادخیز به شکل مربع 2.5×2 و مستطیل 2.5×3 قابل تغییر است. از وجه تمایز بهترین نهال های شلیل سان کینگ پیوندی می توان گفت دیرگل و نسبتاً مقاوم به سرما در بهار است.

شلیل سان کینگ (سایکینگ)
خرید نهال شلیل سان گلد

خرید نهال شلیل سان گلد

نهال های شلیل سان گلد در برابر گرما مقاوم هستند و در تابستان برداشت می شوند. هنگامی که نهال های شلیل سان گلد جدید کاشته می شوند، به سرعت رشد می کنند و محصول تولید می کنند. شلیل سان گلد شبیه هلو است، طعمی شبیه هلو دارد و مانند هلو رشد می کند. با این حال، این شلیل شیرین و آبدار با هلو متفاوت است زیرا پوست آن صاف است. دارای گوشت زرد و پوست قرمز و بسیار شیرین است. توصیه می شود در سال اول کاشت نهال ها را در مکانی قرار دهید که باد نباشد. بادهای شدید می تواند درختان جوان را خم کند و باعث شود که تنه ها با زاویه رشد کنند. وزش باد شدید می تواند باعث تکان درخت و آسیب به ریشه شود.ارتفاع این درخت 5 تا 8 متر است. نهال شلیل سان گلد برای اولین بار در آمریکا کاشته شد.

شلیل سان گلد
خرید نهال شلیل زرد مشهد

خرید نهال شلیل زرد مشهد

با خرید نهال شلیل زرد مشهد از نهالستان رویال نهال می توانید گارانتی برگشت نهال در صورت هرگونه مشکلی یکی از مزایای خرید این نهال از این نهالستان می باشد ، مشاوره رایگان خرید نهال شلیل زرد مشهد یکی از خدمات مهم این نهالستان می باشد. کلیه نهال های موجود در رویال نهال با شناسنامه و گواهی زیر نظر بهترین مهندسان کلینیک جهادکشاورزی و گیاه پزشکی می باشد. رویال نهال آماده فروش و ارسال نهال شلیل از جمله نهال شلیل زرد مشهد به سراسر کشور می باشد. نهالستان رویال نهال با استفاده از کارگران مجرب، مهندسین مجرب و ماهر آماده هرگونه همکاری با سازمان های دولتی و خصوصی می باشد. جهت استعلام قیمت نهال شلیل زرد مشهد، آموزش کاشت و برداشت محصول و همچنین مشاهده عکس نهال شلیل زرد مشهد با شماره های درج شده در سایت تماس حاصل نماییید.

شلیل زرد مشهد
خرید نهال شلیل رفعتی

خرید نهال شلیل رفعتی

درخت شلیل رفعتی دارای برگ های بلند و بیضی شکل و گل های قرمز، صورتی و سفید است که وقتی باز می شود ظاهر زیبایی به درخت می دهد. میوه درخت شلیل رفعتی زودرس محسوب می شود. شلیل از دسته میوه های خوب تابستانی است که گوشت آن به هسته چسبیده است. سلولز موجود در شلیل به هضم آسان کمک می کند. شلیل سرشار از ویتامین ها از جمله ویتامین C است که به محافظت از پوست کمک می کند. شلیل منبع آنتی اکسیدان و بتاکاروتن است که نقش موثری در سلامت بدن دارد. میوه‌های شلیل رفعتی در دسته میوه‌های فیبردار قرار می‌گیرند که در کاهش سرعت مواد قندی موثر است و محدودیتی برای مصرف آن توسط افراد دیابتی وجود ندارد، البته باید توجه داشت که در خوردن شلیل باید متعادل باشد. قرار دادن شلیل در سبد غذایی به سلامت بدن کمک می کند و خوردن آن به همه توصیه می شود.

شلیل رفعتی
خرید نهال شلیل انجیری دیر رس

خرید نهال شلیل انجیری دیر رس

شلیل انجیری زودرس شباهت زیادی به هلو انجیری دارد اما یکسان نیست. هلوهای انجیری پوست تیره تری دارند، در حالی که انجیر شلیل صاف و بدون مو است. هر دوی آنها طعم یکسانی دارند و به دلیل طعم و مزه بسیار محبوب هستند. شلیل انجیری زودرس حاوی قندها، ویتامین ها و مواد معدنی طبیعی بی شماری است که زادگاه این نهال شلیل انجیری زودرس چین است و برای اولین بار در این کشور تولید شد. خرید نهال شلیل انجیری می تواند از همه لحاظ آسان باشد زیرا کمیت محصول و کیفیت میوه بسیار بالا و جذاب برای بازار و خاص است. محصول خوبی دارد و به دلیل داشتن شاخه های فراوان و رشد سریع به گزینه ای محبوب برای کشاورزان تبدیل شده است. اندازه این درخت تقریباً کوچک تا متوسط ​​است و تاج پوششی متراکم و گرد دارد. ویژگی متمایز آن، برگ های سبز روشن و براق آن است که بیشتر سال سبز هستند اما در پاییز زرد می شوند و می ریزند. گل های صورتی روشن در بهار تولید می شوند و در پاییز جای خود را به میوه های گرد قرمز و انجیری شکل می دهند.

شلیل انجیری دیر رس
خرید نهال شلیل استارک سان گلد

خرید نهال شلیل استارک سان گلد

در ابتدای تابستان، میوه های تابستانی را در رنگ های مختلف در میوه فروشی ها می توان یافت، از جمله شلیل هایی که به دلیل وجود انواع مختلف، جایگاه ویژه ای دارند. در بین گونه های شلیل، شلیل استارک سان گلد است. منشا این شلیل استارک سان گلد آمریکاست. خاصیت این میوه قوی بودن و رشد بیشتر، زرد بودن، هسته چسبنده و طعم میوه کمی اسیدی است.آبیاری نهال شلیل استارک سان گلد هفته ای 10 لیتر می باشد. این نوع شلیل می تواند دمای سرد 30 تا 25 درجه زیر صفر را تحمل کند. شلیل از خانواده هلو است و تفاوت آن در این است که روی پوست شلیل مو وجود ندارد ارتفاع درخت شلیل استارک سان گلد نسبت به سایر درختان زیاد است و جزو درختان بلند به حساب می آید.

شلیل استارک سان گلد
خرید نهال شلیل رویال

خرید نهال شلیل رویال

نهال شلیل رویال تولید اختصاصی نهالستان رویال نهال می باشد که رقم تجاری هم محسوب می شود، این رقم پایه کوتاه و زمان رسیدن آن اواسط تابستان است، نهال شلیل رویال زودبازده بوده و باردهی زیادی دارد.

شلیل رویال
 خرید نهال شلیل ایندیپندنس

خرید نهال شلیل ایندیپندنس

زادگاه درخت شلیل ایندیپندنس در ایالت آمریکا است و شرایط رشد بالایی دارد و درخت بالغ آن بسیار قوی و پربار است، شکل آن گرد و رنگ پوست آن قرمز و زرد و متمایل به نارنجی است گوشت این رقم به هسته چسپیده است و ارتفاع این درخت در شرایط رشد مناسب به 4 تا 10 متر می رسد. ریشه شلیل نسبت به کمبود هوا در خاک بسیار حساس است و در اثر آبیاری غرقابی به طور غیر قابل جبرانی آسیب می بیند. شلیل ایندیپندنس باید در چاله ای به عمق 1 تا 1.5 متر و در خاکی سبک با زهکشی مناسب کاشته شود تا روند رشد خود را به بهترین نحو طی کند و نتیجه خوبی به همراه داشته باشد.

شلیل ایندیپندنس
 خرید نهال شلیل فانتازیا

خرید نهال شلیل فانتازیا

نهال شلیل فانتازیا یکی از اولین محصولات زودبازده است و منشاء این گونه آمریکاست، رشد درخت شلیل فانتزیا نسبتا سریع و دارای تاج پهن است، شلیل فانتزیا ابتدای ماه فروردین است و حدود 12 روز طول می کشد.ویژگی های این نهال عبارتند از: پرمحصول بودن، اندازه میوه متوسط ​​تا بزرگ، رنگ میوه قرمز تیره با زمینه نارنجی، گوشت زرد و بسیار جذاب، هسته جدا و دارای هسته شیرین. شلیل فانتازیا یک رقم دیررس است و خاصیت حمل و نقل خوبی دارد. در برابر لکه باکتریایی و زنگار بسیار حساس است.

شلیل فانتازیا
خرید نهال شلیل ایفری

خرید نهال شلیل ایفری

نهال شلیل ایفری از ارقام تجاری محسوب می شود و زمان رسیدن آن اواسط تابستان است، این نهال زودبازده و بسیار پربار و خاصیت انبارداری را دارد، یکی از انواع نهال های شلیل می باشد که پیشنهاد این نهالستان می باشد

شلیل ایفری
خرید نهال شلیل سفید شیشه ای

خرید نهال شلیل سفید شیشه ای

یکی از میوه های معروف و پرفروش، شلیل سفید شیشه ای است که یکی از گونه های ارقام شلیل می باشد. اگر تصمیم به خرید نهال شلیل و راه اندازی باغ دارید حتما نسبت به خرید این نهال شلیل اقدام نمایید. نهال شلیل سفید شیشه ای بومی چین است. در ایران به میزان زیادی از این درخت در مشهد کشت می شود. شلیل انواع و اقسام مختلفی دارد اما شلیل سفید شیشه ای از نظر رنگ پوست کاملاً متفاوت است و طعم و بوی منحصر به فردی دارد. متأسفانه در کشور ما با وجود مرغوبیت و محبوبیت این نوع شلیل، کشت آن چندان رواج ندارد و عملکرد بسیار کمی دارد. بنابراین کشاورز با خرید نهال و کاشت این تعداد درخت می تواند محصولی را برداشت کند که فقط میوه های کمیاب اما بسیار مفید دارد. میوه شلیل سفید شیشه ای گرد و بدون کرک، رنگ پوست سفید مایل به زرد و رنگ گوشت آن سفید است. هسته این شلیل چسپیده به گوشت می باشد . این میوه سفت و آبدار طعم مطبوعی دارد و اغلب به صورت تازه خوری استفاده می شود. این نوع شلیل سفید شیشه ای را می توان به مدت دو ماه در انبار نگهداری کرد و کیفیت آن در این مدت کاملا حفظ می شود. بنابراین این شلیل برای صادرات نیز مناسب است. وزن شلیل سفید شیشه ای حدود 100 تا 150 گرم و میانگین وزن هر 8 تا 10 عدد از این شلیل یک کیلوگرم است. گیاه شلیل سفید شیشه ای دارای ارتفاع کم حدود 3 متر است. گسترش تاج این درخت نیز متوسط ​​است.

شلیل سفید شیشه ای
خرید نهال شلیل مغان

خرید نهال شلیل مغان

نهال شلیل مغان اصالت ایرانی دارد و اولین بار در شهر مغان پرورش یافته است. محصول تولید شده توسط شلیل مغان نسبت به سایر ارقام شلیل درشت تر است؛ شکل ظاهر میوه گرد و رنگ آن قرمز می باشد همچنین رنگ گوشت میوه زرد و طعم میوه شلیل مغان بسیار شیرین و دلچسب می باشد. نهال شلیل مغان به دلیل داشتن میوه جذاب و زیبا محبوبیت بالایی در میان باغداران پیدا کرده است همچنین نهال شلیل مغان نسبت به سایر ارقام شلیل باردهی بسیار بالایی دارد و جز ارقام پرمحصول می باشد از دیگر ویژگی ها و مزیت های برتر نهال شلیل مغان می توان به مقاومت بالای این رقم نسبت به گرما و سرما اشاره کرد. نهال شلیل مغان قدرت رشد متوسطی دارد و از ارقام متوسط قد به حساب می آید به طوری که ارتفاع نهایی درخت به 4 متر می رسد پا کوتاه بودن نهال شلیل مغان سبب سهولت برداشت محصول آن می گردد و فضای زیادی را اشغال نمی کند به همین دلیل بهترین انتخاب برای احداث باغ شلیل پر سود و پر در آمد محسوب می شود.

شلیل مغان

نهال شلیل = خرید نهال شلیل

هرآنچه که باید درمورد نهال شلیل بدانید

خرید نهال شلیل متناسب با اقلیم منطقه:

قبل از خرید نهال شلیل بایستی بدانید که این رقم میوه قابلیت کاشت در کدام مناطق را دارد بهتر است قبل از انتخاب رقم شلیل برای منطقه مورد نظر اطلاعات دقیق تری درباره ی آب و هوا ،کمینه ،بیشینه دمایی،خاک و میزان آب داشته باشید همچنین برا داشتن اتخابی درستی باید اطلاعات درستی درباره ی ارتفاع از سطح دریا آزاد داشته باشید تا با خرید نهال شلیل متناسب با اقلیم آب و هوایی منطقه بتوانید به نتیجه مطلوبی برسید.

عوامل موثر بر قیمت نهال شلیل:

امروزه نهال شلیل با قیمت های متفاوتی در نهالستان ها تولید و به بازار عرضه می گردد اگر قصد خرید نهال شلیل را دارید بهتر است بدانید عواملی چون سن نهال،اصالت نهال و مرکز تولید کننده ممکن است قیمت های مختلفی داشته باشید برای خرید نهال شلیل به قیمت مناسب بهتر است از نهالستان های بزرگ و تولید کننده اقدام به خرید کنید تا علاوه بر خرید نهال شلیل از مشاوره های پس از فروش بهره مند شوید.

ویژگی های نهال شلیل سردسیری:

نهال شلیل سردسیری دارای ویژگی بارز دیرگل بودن می باشد به همین دلیل کاشت آن در مناطق سردسیر امکن پذیر می باشد و به دلیل دیرگل بودن کم تر دچار سرمازدگی می شود بهتر است بداننی محصول حاصل از نهال شلیل سردسیری دیررس نیز می باشداگر در مناطق کوهستانی به دنبال خرید نهال شلیل هستید بهتر است ارقام نهال شلیل سردسیری را انتخاب نمایید.

ویژگی های نهال شلیل گرمسیری:

جالب است بدانید نهال شلیل قابلیت کاشت در مناطق گرمسیر را ندارد در واقع می توان گفت نهال شلیل مناسب کاشت در مناطق معتدل و نیمه سرسیر می باشد پس در مناطق گرمسیر به دنبال خرید نهال شلیل نباشید.

خرید نهال شلیل سالم و شناسنامه دار:

هنگام خرید نهال شلیل دقت داشته باشید ریشه نهال سالم ،پر و تازه باشد ریشه نهال شلیل نباید پوسیده یا حاوی قارچ باشد جهت خرید نهال شلیل سالم بهتر است از نهالستان های معتبر و مجوز دار اقدام نمایید با خرید نهال شلیل سالم قدم اول را برای احداث باغ شلیل درست بردارید.

نهال شلیل تجاری و اقتصادی:

اگر قصد احداث باغ شلیل تجاری جرا دارید بهتر است قبل از خرید نهال شلیل با راقام زودبازده آشنا شوید ارقام نهال شلیل رفعتی،سان گلد،شمس،کیوتا و شلیل مغان جز ارقام زدبازده و تجاری هستن که از سال اول شروع به باردهی می کنند و محصول کاملا درشت و بازار پسندی تولید می کنند.

خرید نهال شلیل یا کاشت بذر شلیل:

اگر به دنبال احداث باغ شلیل هستید بهتر است بدانید با خرید نهال شلیل می توانید به نتیجه مطلوب برسید زیرا کاشت بذر شلیل علاوه بر زمان بر بودن محصولی مرغوب تولید نخواهد کرد بذر شلیل در نهالستان ها کشت و بعد از یک سال پیوند می خورد به همین دلیل با خرید نهال شلیل می توانید از سال های اول کاشت شاهد باردهی آن باشید .

خصوصیات نهال شلیل:

میوه‌ای از خانواده هلو می‌باشد گونه‌ای که میوه‌های ان بدون کرک می‌باشد و ژن مغلوب محسوب می‌شود. به شلیل هلوی بدون کرک نیز می‌گویند طعمی شیرین تر و دلپذیر تر از هلو دارد. نهال شلیل در آب و هوای معتدل که دارای تابستان های گرم و زمستان‌های معتدل هستند رشد بهتری دارد. میوه ان درشت و حدودا ۲۰۰ گرم وزن دارد. منشا این میوه اسیا می‌باشد از قدیمی ترین میوه‌ها بود و حدودا ۲۰۰۰سال پیش در چین پرورش داده شده‌است. و سپس در ایران-یونان و رم گسترش یافته. بهترین رقم شلیل در ایران کشت می‌شود. هم اکنون بیش از هزار گونه شلیل در جهان یافت می‌شود. میوه شلیل تا اواخر دهه‌ی ۴۰ رنگ سبز کم رنگ داشتند و میوه‌های ریزی محسوب می‌شونداما امروزه با بیش از 200 رقم شلیل در شکل ، طعم و اندازه و رنگ های متفاوتی یافت می شود .

در بین شلیل ها گونه ای به نام شبرنگ وجود دارد که رنگ ان قرمز روشن می باشد . درختی سریع الرشد است بسیار پر بار و دارای میوه های هسته چسبیده می باشد که امروزه طرفداران بی شماری دارد .

از دیگر شلیل های پرطرفدار می توان به شلیل سفید ، شمس ، مغان ، رد گلد اشاره کرد در ایران درخت شلیل بیشتر در استان های تهران ، همدان ، البرز ، کردستان ، اردبیل و خراسان شمالی تولید می شود که استان البرز مقام اول را به خود اختصاص داده است .

شلیل جز درختانی می باشد که 4 تا 10 سانت متر ارتفاع میگیرد . برگ های این درخت حالت نیزه ای دارد . و طوب برگ ها به 7 تا 15 سانتی متر و عرض 2 تا 3 سانتی متر می رسد . شلیل پاکوتاه محسوب می شود و با فاصله 4*4 کشت می شود بعضی از ارقام شلیل دیر رس و بعضی از ارقام زود رس و بعضی ارقام دیر رس هستند .

میزان باردهی درخت شلیل:

میزان تناژدهی شلیل در هکتار 50 تن است . البته این میزان باردهی بستگی به رسیدگی از جمله کودهی ، ابیاری ، سم پاشی به درختان می باشد .

طول عمر درخت شلیل:

عمر اقتصادی شلیل حدودا 10 تا 12 سال می باشد پس از این رو میتوان نهال شلیل را مابین درختان گردو پرورش داد.

شما را به تماشای ویدیویی از شلیل دعوت میکنیم
برای مشاهده عکس های شلیل روی (عکس نهال شلیل) کلیک کنید


کاشت نهال شلیل:

تکثیر درخت شلیل به روش پیوند می باشد . این نهال را می توان روی پایه های شفتالو و آلو پیوند زد بیشتر درختان شلیل خودسازگار هستند و می توان آن هارا روی یک پایه پیوند زد.

کاشت نهال شلیل از طریق بذر سه یا چهار سال به طود می انجامد پس بهترین و سریع ترین روش برای دستیابی به میوه شلیل کاشت نهال ان می باشد در انتخاب نوع نهال دقت کنید حتما نهال متناسب و سازگاربا اب و هوای منطقه را انتخاب کنید .

اکثریت درختان شلیل به دمای زمستانی زیر 7 درحه سانتی گراد نیازمندند.

بهترین مکان برای کاشت نهال شلیل مکان نور گیر می باشد . برای کاشت نهال گودالی به عمق 2 برابر ریشه اماده کنید . بهتر است داخل گودال یک تپه ایجاد نمایید و ریشه هارا روی ان گسترده کند . در هنگام کاشت نهال دقت منید محا پیوند 5 تا 7 سانتی متر بالاتر ازسطح خاک باشد . گودال را با خاک پر کنید و سپس همان روز نهال را ابیاری کنید اطراف نهال بهتر است به حالت حوضچه باشد تا اب در خاک در خاک بماند یا بهتر بگوییم به تدریج در خاک نفوذ ند . البته می توان در اطراف ریشه از مالچ نیز استفاده کرد تا باعث حفظ رطوبت خاک می شود.

فاصله کاشت نهال شلیل:

رعایت فاصله کاشت برای نهال شلیل از اهمیت بسیاری برخوردار است . با رعایت فاصله مناسب به نهال ریشه به نهال شلیل اجازه گسترش می دهیم و نهال به بهترین رشد خود می رسد ، و در اینده نیز امکان سم پاشی و رسیدگی به درخت همچنین عملیات برداشت محصول اسان تر انجام می شود و اصولی ترین فاصله برای کاشت نهال شلیل 4*4 می باشد . البته بهتر است این فاصله از دیوار ها و موانع بیرونی نیز رعایت شود.

خاک مناسب کاشت نهال شلیل:

قبل از کاشت نهال شلیل بهتر است خاک ان را غنی از مواد معدنی کنیم تا درخت بتواند عملکرد بهتری داشته باشد . برای اماده سازی فیزیکی خاک میتوان خاک های فشرده را شکل کرد و سنگ و کلوخ را را از بین برد برای اماده سازی شیمیایی نیز می توان با توجه به انالیز خاک ، خاک را از کودهای شیمیایی و همچنین کودهای آلی غنی کرد ناگفته نماند که ریشه درخت شلیل نسبت به تهویه خاک حساس می باشد و بهترین خاک برای رشد شلیل خاک سبک با زهکشی بالا می باشد .

آبیاری درختان شلیل:

آبیاری درخت شلیل در باغات کشور مسئله بسیار مهمی می باشد . بخصوص در فصل بهار و تابستان باید مورد توجه باغداران شلیل و هلو قرار بگیرد . اگر در طول فصل رشد آبیاری درخت شلیل مرتب انجام نگیرد صدمات جبران ناپذیری به باغ وارد خواهد شد .

ابیازی نقش مهمی در عملکرد درخت شلیل دارد . زیرا 87 درصد میوه این درخت از اب تشکیل شده است پس میتوان گفت مدیریت ابیاری باغات شلیل اهمیت ویژه ای دار اگر ابیاری مرتب و کافی نباشد میوه های این درخت کیفیت خوبی نداشته و دچار ریزش خواهند شد . البته کود دهی نیز از این قضیه مستثنی نیست .

در زمان شکوفه دهیز و گرده افشانی عدم توجه به میزان ابیاری درخت شلیل سبب عدم تلقیح و ریزش غیر طبیعی گل ها خواهد شد . البته در خاک های سنگین (رسی) ابیاری سنگی و غرق آبی منجر به ریزش گل ها خواهد شد . بهترین روش برای ابیاری باغات شلیل ابیاری قطره ای می باشد در این صورت اگر خاک در زمان شکوفه دهی خشک شود می توان با حجم کم اقدام به ابیاری کرد اما اگر با روش غرق ابی باغات شلیل را ابیاری می کنید بهتر است در زمان گرده افشانی ابیاری انجام نشود .

فواصل ابیاری درخت شلیل به عوامل متعددی از جمله بافت خاک بین درخت و میزان بارندگی در سال بستگی دارد . مهم ترین عامل برکیفیت میوه شلیل مسئله ابیاری این درخت بسیار اهمیت دارد . در طی روزهای تابستان که هواگرم باید خاک مرطوب باشد تا درخت شلیل با تنش ابیاری به روز نشود در کل با توجه به شرایط اب و هوایی و جنس خاک فاصله ابیاری 3 تا 5 روز می باشد .

نتیجه گیری:

عدم ابیاری در زمان گلدهی و گرده افشانی موجب تنش ابی می باشد پس بهتر است ابیاری با حجم کم در این زمان انجام میگیرد.

ابیاری در زمان فندقی شدن میوه باعث درشت تر شدن سایز میوه می شود .

اب عامل اصلی افزایش عملکرد و درشتی میوه می شود.

سیستم ابیاری قطره ای بهترین روش برای ابیاری شلیل می باشد .

ابیاری در زمان سخت شدن هسته .

در اسفندماه و قبل از تورم جوانه ها اولین ابیاری هلو و شلیل انجام شود.

گرده افشانی درخت شلیل:

گرده افشانی شلیل توسط زنبور عسل انجام می شود عدم فعالیت این حشرات در زمان شکوفه دهی درخت شلیل یعنی غدم گرده افشانی و در نتیجه ریزش میوه های شلیل در زمان گرده افشانی بارش باران سبب پراکنده شدن دانه های گرده می شود .

درخت شلیل خود گرده افشان می باشد اما وجود زنبور عسل در باغ به گرده افشانی بهتر کمک خواهد کرد عملکرد محصول را بیش نر خواهد کرد .

کود دهی درخت شلیل:

یکی از موضوعات مهم در زمینه باغداری توجه به تغذیه درختان می باشد .

قبل از انکه اقدام به کود دهی بکنید حتما آنالیز خاک انجام بدهید . خاک ها از نظروجود مقادیر عنتصر با یکدیگر متفاوتند . پس قبل از اقدام به کود دهی حتما باید خاک خود را بشناسید .

می توانید برای رشد سریع درخت شلیل از اسید هیومیک مایع استفاده کنید این کود تنها کودی می باشد که به دلیل فرمول خاص سریع جذب می شود .

کشاورزان و باغداران شلیل توجه داشته باشید که درختان شلیل به رشد مطلوب خود به عناصر پتاسیم _ فسفر و اهن نیازمندند.

بیماری های مهم شلیل :

درخت شلیل نسبت به افات و بیماری بسیار حساس می باشند و این حساسیت باعث استرس بسیاری از باغداران شلیل گردیده است البته بی شک شناخت عوامل بسیاری و پیشگیری از ان ها این استرس را کاهش خواهد داد.

معروف ترین بیماری که درختان شلیل را درگیر می کند پیچیدگی برگ یا لب شتری می باشد برای مبارزه سم پاشی زمستانه قبل از جوانه زنی بسیار موثر می باشد . این قارچ ها معمولا در شاخه و رووی جوانه ها زمستان گذرانی می کنند . پس سم پاشی درختان در این زمان با ترکیبات مسی ، مانکوزب ،بردو می تواند از شدت خصارت بکاهد استفاده بیش از حد کودهای نیتروژن مثل اوره باعث افزایش این بیماری می شود .

از بیمار های دیگر که درخت شلیل را درگیر می کند لکه غربالی شلیل می باشد و عامل باکتری و قارچ از عوامل این بیماری می باشد که هر دو عامل برگ ها ، میوه ها و سرشاخه ها موجب خسارت می شوند. از عوامل این بیماری به لمه های کوچک روی برگ ها یا حاشیه برگ ها دیده می شود و این لکه ها روی میوه باعث عدم بازار پسندی می شود . برای کاهش ایم بیماری حتما باید بهداشت باغی رعایت شود زیر این بیماری روی کف باغ زمستان گذاری می کند سمپاشی با بردو اکسی کلرو مس نیز برای کاهش عامل باکتریایی این بیماری موثر است برای بیماری قارچی نیز قارچکش کاپتان یا مانکوزب تاثیر گذار است.

از دیگر بیماری های این درخت می توان به شانکر تنه ، سفیدک سطحی هلو ، پوسیدگی ریشه اشاره کرد که توصیه میشود از نهال های مقاوم و مناسب منطقه خود برای احداث باغ شلیل استفاده گکنید تا کمتر درگیر این بیماری هاشوند.

خواص (خاصیت)میوه شلیل:

میوه شلیل حاوی آنتی اکسیدان و فیبر بالایی می باشد و ارزش غذایی بالایی دارد .

از خواص شلیل می توان به جلوگیری از سرطان ، بهبود گوارش سالم ،التیام یبوست ، جوان نگه داشتن پوست ، التیام سریع تر زخم ، حفظ سلامتی قلب ،کمک به کاهش وزن ، کاهش فشار خون ، جلوگیری از ریزش مو و کاهش استرس و اضطراب ، کاهش آرتروز ، درمان ناراحتی معده ، بهبود خواب ، ارتقای سیستم ایمنی ، جلوگیری از کم خونی اشاره کرد.

خرید نهال شلیل:

برای خرید نهال شلیل با اصالت و دارای گواهی بهداشت و اصالت می توانید با مشاوران مجرب رویال نهال در ارتباط باشیدمجموعه نهالستان رویال نهال با دارا بودن مجوز از سازمان جهاد کشاورزی سالانه اقدام به تولید عمده نهال شلیل می نماید و با حذف واسطه آن را با قیمت مناسب تری در اختیار باغدار قرار می دهید امکان خرید نهال شلیل از نهالستان رویال به صورت حضوری و آنلاینی امکان پذیر می باشد.

ارسال نهال

ارسال نهال

ارسال انواع نهال به سراسر کشور از طریق پایانه مسافربری

ضمانت نهال

ضمانت نهال

نهال های نهالستان دارای ضمانت بازگشت وجه و نهال می باشند

صدور فاکتور رسمی

صدور فاکتور رسمی

در صورت خرید نهال، نهالستان فاکتور رسمی برای شما صادر میکند

پشتیبانی نهالستان

پشتیبانی نهالستان

از طریق شبکه های اجتماعی به صورت ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم

جستجو در سایت