آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

زمان باقیمانده تا پایان فروش نهال

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

لیست انواع نهال های انجیر

خرید نهال انجیر

خرید نهال انجیر یزدی

خرید نهال انجیر یزدی

نهال انجیر یزدی نهالی تجاری محصوب می شود که بسیار خوش طعم می باشد، این نهال آبدار و بافت محکم و قابل جویدن و مصرف ان به صورت تازه خوری و خشکباری می باشد. نهال انجیر یزدی یک گیاه نیمه گرمسیری است که زمستان های معتدل و تابستان های گرم را ترجیح می دهد. ویژگی های خاص درخت انجیر یزدی و مقاومت آن در برابر برخی شرایط نامساعد محیطی مانند شوری خاک، این درخت ارزشمند را با طیف وسیعی از شرایط اقلیمی و خاکی سازگار کرده است. نهال انجیر یزدی به سرما حساس است، به خصوص در ستا های اول کاشت. بنابراین سرما را عامل محدود کننده ای در کاشت این درخت می دانند. از نظر دما، انجیر در دمای حدود 25 تا 35 درجه به خوبی رشد می کند. سوراخ هایی که نهال انجیر یزدی در آنها کاشته می شود باید 50 سانتی متر طول، 50 سانتی متر عرض و 50 سانتی متر عمق داشته باشد و نهال ها در فواصل 4×5 متر کاشته شوند. برای آب دادن به اطراف انجیر یزدی، باید یک تشتک ایجاد کرد. آبیاری انجیر را بلافاصله پس از کاشت نهال انجام می شود. زمان کاشت نهال انجیر از ابتدای اسفند تا نیمه اول فروردین می باشد. میوه نهال انجیر بسیار مقوی و انرژی زا است و به عنوان ماده ای دارویی برای بهبود حال بیمارانی که یبوست، بواسیر، نقرس و قولنج دارند تجویز می شود. از انجیر خشک، تازه، کمپوت، مربا، آرد، قهوه، الکل و مربا استفاده می شود.

انجیر یزدی
خرید نهال انجیر میسیشن

خرید نهال انجیر میسیشن

نهال انجیر میسیشن یکی از ارقام مهم تجاری محسوب می شود که میوه ای خیلی درشت دارد که گوشت این میوه به رنگ بنفش می باشد و دارای ماندگاری بالا است ، تناژ باردهی این انجیر زیاد و بسیار بازار پسند است.

انجیر میسیشن
خرید نهال انجیر کوداتا

خرید نهال انجیر کوداتا

خاستگاه این رقم مرکز تحقیقات و اصلاح بذر و نهال آمریکا بوده و اکثر باغات انجیر دنیا از این رقم می باشد. میوه های درخت گردو انجیر کوداتا متوسط ، میوه های آن زرد و سبز با پوست ضخیم، طعم میوه شیرین دانه کمی دارد و به همه شکل مصرف می شود. درختان این واریته در بهار دیرگل می دهند و حدود بیست روز دیرتر از درختان بذری شروع به رشد می کنند. بنابراین ممکن است برای مناطقی که با سرمای بهاری روبرو هستند مناسب باشند. اما به دلیل دیررس بودن محصول برای مناطقی که فصل رشد کوتاهی دارند توصیه نمی شود. انجیر کوداتا، قدرت رشد درخت نسبتا کم، باردهی و عملکرد بسیار بالا، کیفیت میوه نیز به دلیل اندازه بزرگ و رنگ چشمگیر آن عالی است. میوه این رقم به رنگ قرمز و با تمایل به زرشکی تیره است و حتی در آب و هوای گرم و مرطوب کیفیت آن چندان تحت تأثیر قرار نمی گیرد. یکی از ویژگی های نهال انجیر کوداتا خوشه دادن به شاخه های جانبی و همچنین دیرگل دادن آن باعث می شود که این رقم در فصل بهار که اکثر باغ ها دچار سرمازدگی غیرمقاوم بهاره هستند مقاومت خوبی از خود نشان دهد. انجیر کوداتا یکی از ارقام انجیر کوداتا است که نیاز به گرده افشان دارد، یعنی به ازای هر 20 نهالی که می کارید باید یک انجیر برای گرده افشانی داشته باشید که کیفیت و حاصلخیزی باغ شما را تضمین می کند. انجیر کوداتا مقاومت بسیار بالایی در برابر آفات و سرماخوردگی های احتمالی بهاره دارد و در حال حاضر محبوب ترین رقم انجیر در جهان است. نهال انجیر کوداتا یک رقم مناسب برای آب و هوای خشک است و در مقایسه با سایر ارقام انجیر، برای شکستن خواب نیاز به سرمای کمتری دارد و پذیرش کلاله اغلب در همان زمان موفقیت آمیز نیست. بنابراین 10 درصد باغ انجیر و گیلاس باید کاشته شود. با سایر درختان گرده افشان مناسب. انجیر کوداتا با ساختار بدنی باریک و شکل گرد بزرگ که به راحتی از چوب خود جدا می شود و درختان این گونه در اواخر بهار ده برگی دارند و حدود 15 روز دیرتر از درختان از روی بذر و ژنوتیپ شروع به رشد می کنند، بنابراین برای مناطق مناسب است. با آب و هوای سرد بهار مناسب ترین انجیر برای کشورهایی مانند آذربایجان، لرستان، دماوند، کردستان، کداتوار، کرمان، مشکین، ارومیه، تبریز، نهاوند، تویسرکان، بانه، تهران، قزوین، زنجان و غیره است.انجیر کوداتا بسیار عالی با عملکرد و عملکرد بسیار بالا و ساختار میوه بسیار بهینه و درشت است محصول این رقم بسیار زیبا است و حتی در تابستان های بسیار گرم کیفیت محصول انجیر تحت تاثیر قرار نمی گیرد. از خصوصیات مهم انجیر کوداتا زودرس بودن (باردهی از سال اول) و باردهی در شاخه های جانبی و همچنین دیرگل بودن است که در فصل بهار که اکثر درختان انجیر کشورمان دچار سرمازدگی می شوند باعث سرمازدگی می شود. موقعیت خوبی در برابر سرماخوردگی بهاره درخت انجیر کوداتا که نیاز به گرده افشانی 100% دارد که باید به ازای هر 10 درخت جوانی که می کاریم 2 درخت گرده افشان داشته باشد تا کیفیت حاصلخیزی باغ شما تضمین شود.

انجیر کوداتا
خرید نهال انجیر کلسته

خرید نهال انجیر کلسته

نهال انجیر کلسته نوعی نهال انجیر تجاری است. میوه های این انجیر میان رس ​​است. برای مصرف تازه خوری و میوه خشک (خشکباری) مناسب است. اندازه میوه های این رقم متوسط ​​و البته شیرین است. باید بدانید که رشد انجیر کلسته نیز متوسط ​​است. پوست این میوه زرد رنگ و طعمی شیرین و کمی تلخ دارد. از آنجایی که میوه این نهال آبدار است از آن به عنوان میان وعده و خشکبار استفاده می شود. ریشه های این درخت بسیار بزرگ است و می تواند مانع رشد گونه های دیگر شود. این درخت انجیر برای مناطق گرمسیری با بارندگی کم مناسب است و در فصل گرم سال قابل کاشت است. ارتفاع این درخت حدود 4 متر است.

انجیر کلسته
خرید نهال انجیر کالی میرنا

خرید نهال انجیر کالی میرنا

انجیر کالی میرنا پوستی به رنگ سبز مایل به زرد دارد. میوه این رقم طعم شیرین متعادلی دارد و می توان آن را به صورت تازه یا خشکباری مصرف کرد. کالی میرنا پس از خشک شدن طلایی می شود. این میوه در ابتدا در ترکیه رشد کرده و نام خود را از شهر معروف Smyrna گرفته است. هنگامی که پرورش دهندگان کالیفرنیایی شروع به پرورش آن کردند، نام آن را به Calimyrna تغییر دادند. انجیر میرنا کالی یک رقم دیرگل است. نهال انجیر کالی میرنا (اصلاح شده) بسیار تجاری است. خاستگاه این نهال آمریکا است. در مناطق سردسیر در برابر سرما بسیار بادوام است. میوه های آن متوسط رس هستند. انجیر کالی میرنا میوه های سبز و سفید دارد. از آنجایی که پوست آن ضخیم است و این میوه عمدتاً به عنوان میوه خشکباری استفاده می شود، بهتر است هنگام خوردن پوست آن را بگیرید، اما به صورت تازه نیز مصرف می شود. جزو گیاهان دیرگل است. این نهال اصالتا اهل ترکیه و سپس کالیفرنیا است.

انجیر کالی میرنا
خرید نهال انجیر قهوه ای

خرید نهال انجیر قهوه ای

نهال انجیر قهوه ای تجاری است، میان رس ، سایز میوه درشت، بازار پسند، زود بازده، و مناسب جهت خشکباری می باشد. انجیر قهوه ای در اصل در ترکیه کاشته و کشت شده است. نام دیگر آن انجیر قهوه ای ترکی یا ترکیش براون است. این درختان انجیر؛ از بهترین نهال های انجیر به شمار می رود که میوه های درشت و عملکرد خوبی دارد. درخت انجیر قهوه ای دو بار در سال میوه می دهد. اولین بار در اوایل تابستان بود و اندازه میوه کوچک است. بار دوم در اواخر تابستان است که انجیرهای بزرگتری دارد. طعم میوه شیرین و رنگ آن قهوه ای مایل به قرمز است.

انجیر قهوه ای
خرید نهال انجیر سیاه

خرید نهال انجیر سیاه

این نژاد نهال انجیر که انجیر سیاه نامیده می شود رشد زیادی دارد. تاج این نوع انجیر بسیار گسترده است. یکی از ویژگی های بارز این درخت انجیر مقاومت بالای آن در برابر سرما است. این نهال جزو اولین نهال هاست. انجیر سیاه میوه بسیار آبدار و خوشمزه است. قیمت نهال انجیر; این رقم سیاه بسیار مقرون به صرفه است انجیر سیاه یکی از خوشمزه ترین میوه هایی است که از درخت فیکوس به دست می آید. انجیر سیاه ارزش غذایی و خواص درمانی بسیار بالایی دارد و غذایی لذیذ برای همه به حساب می آید که از مهمترین و بهترین خواص انجیر سیاه می توان به تقویت استخوان ها اشاره کرد. انجیر سرشار از کلسیم است و کلسیم برای بدن و استحکام استخوان‌ها ضروری است. انجیر همچنین حاوی فسفر است و فسفر در تشکیل یا جوش خوردن استخوان پس از شکستگی بسیار موثر است و به همین دلیل به استحکام استخوان کمک می کند. در کودکان و نوجوانان مصرف انجیر سیاه خشک رشد آنها را تسریع می کند.

انجیر سیاه
خرید نهال انجیر سه وقته (انجیر 3 فصله)

خرید نهال انجیر سه وقته (انجیر 3 فصله)

این نوع نهال انجیر را می توان در هر ارتفاعی کاشت. میوه درخت انجیر سه وقته بزرگ و بدون حفره داخلی است. پوست انجیر سه وقته نازک است. میوه این نوع انجیر بسیار خوش طعم و معطر است. رسیدن میوه های این نهال تا پایان شهریور ماه ادامه دارد. فاصله کاشت نهال انجیر معمولاً در ابعاد 4*3 انجام می شود این رقم نهال انجیر بسیار مقرون به صرفه و مقرون به صرفه است زیرا در 3 فصل از سال به ثمر می رسد. یکی از انواع نهال انجیر است که برای مناطق گرمسیری مناسب است. این رقم انجیر مقاومت بالایی به خشکی نشان می دهد. می توانید این نهال انجیر را در حالت خشک بکارید. این درخت انجیر ماندگاری بالایی دارد. یکی از پرفروش ترین ارقام نهال انجیر است.

انجیر سه وقته (انجیر 3 فصله)
خرید نهال انجیر بنفش مخملی

خرید نهال انجیر بنفش مخملی

نهال انجیر بنفش مخملی برای اولین بار در ایران کاشته و کشت شد. بدین ترتیب؛ به عنوان یک رقم بومی ایرانی شناخته می شود. امروزه کشورهای دیگری با شرایط اقلیمی و اقلیمی مشابه این رقم را پرورش داده اند. از قلمه ها برای تکثیر نهال انجیر بنفش مخملی استفاده می شود. بیشتر باغ های انجیر بنفش مخملی به صورت مربعی ساخته شده اند و با فاصله 4×4 متر مربع از هم فاصله دارند. درختان انجیر بنفش مخملی نسبتا کوتاه هستند. ارتفاع این درختان در بزرگسالی به حداکثر 3 متر می رسد. این درختان پس از رسیدن به بلوغ تا 20 سال حداکثر میوه را می دهند. وزن هر انجیر بنفش مخملی بین 200 تا 300 گرم است. مقاومت درختان انجیر بنفش مخملی در برابر آفات بسیار خوب است بهره وری هر هکتار از باغ انجیر مخملی 18 تن انجیر تازه و 5 تن انجیر خشک است. تولید درختان انجیر بنفش مخملی از سال دوم شروع می شود. این بهره وری با افزایش سن درختان افزایش می یابد و به تدریج بهبود می یابد. با رسیدن به سن بلوغ و پس از آن، درختان حداکثر عملکرد خود را تولید می کنند. همچنین میوه های انجیر بنفش مخملی در ماه شهریور کاملاً می رسند.

انجیر بنفش مخملی
خرید نهال انجیر ببری

خرید نهال انجیر ببری

یکی از محبوب ترین و متنوع ترین گونه های انجیر در جهان نهال انجیر ببری است. دارای رنگ سبز و خطوط ممتد است که آن را شبیه پوست ببر کرده است. میوه های نهال انجیر ببری یا ببر انجیر از نظر شکل شبیه به اشک هستند و رنگی بسیار خوش رنگ و لعاب دارند و بسیار خوشمزه هستند. کولا چسبیده به انجیر مانند لوله باریکی است که از ساقه تا میوه امتداد دارد و منبع اصلی تغذیه میوه محسوب می شود. کولا چسبیده به انجیر مانند لوله باریکی است که از ساقه تا میوه امتداد دارد و منبع اصلی تغذیه میوه محسوب می شود. میوه های با اندازه متوسط ​​دارای پوست سبز روشن زرد کم رنگ هستند که با نوارهای عمودی سبز روشن تا تیره با عرض های مختلف پوشیده شده است. نهال انجیر ببری، آنها دارای یک لایه خمیر سفید مایل به ضخامت متوسط ​​در اطراف انجیر هستند و نهال ها دارای پایه بذر هستند. انجیر Tiger Stripe بسیار شیرین و سرشار از قند است و طعم توت روشن همراه با برخی گل محمدی دیگر را یادآوری می کند. طعم و عطر نهال انجیر ببری به خصوص در مربای این محصول طعم میوه بسیار نزدیک به مربای تمشک وحشی یا کوهی است. بهترین و مناسب ترین فاصله درختان به خصوص در باغ های بزرگ 3*4 متر است. برای گرده افشانی این رقم می توان از واریته سن پدرو نیز استفاده کرد. بهترین زمان برای برداشت میوه نهال انجیر ببری و درخت آن اواسط تا اواخر تابستان است.

انجیر ببری
خرید نهال انجیر استهبان

خرید نهال انجیر استهبان

این رقم نهال (انجیر استهبان) یکی از نژاد های مرغوب انجیر است که مورد توجه باغدراان قرار گفته است. این رقم انجیر رفته رفته به درختی تقریبا پهناور تبدیل می شود و برگ هایی زرد و پنجه ای در می آورد. ارتفاع درخت انجیر استهبان تا 6 متر هم می رسد و به دلیل دیر گل دهی مناسب مناطقی است که معتدل و گرمسیر باشد. انجیر استهبان از ارقام اقتصادی می باشد و از سال چهارم کاشت آغاز به باردهی می کند تا 20 سال عمر مفید دارد که ممکن است در سال های آخر میوه ها کمتر شود.

انجیر استهبان
خرید نهال انجیر آدریاتیک

خرید نهال انجیر آدریاتیک

نهال انجیر آدریاتیک ، انجیر دریاتیک یکی از بهترین انواع درختان انجیر است، این رقم به دلیل رشد زیاد از ارزش اقتصادی بالایی برخوردار است، این درخت بسیار پربار و زودرس است و محصول آن بسیار تجاری و دارای طعم عالی، تفاله آن قرمز رنگ است. خوشمزه و بسیار شیرین، از این نوع انجیر برای مصرف تازه و مخصوصا برای میوه های خشک استفاده می شود. میوه آن نقش مهمی در صادرات دارد، نگهداری و مراقبت مناسب مانند آبیاری، خاک کاشت، فواصل کاشت، هرس، نور خورشید، کود دهی، سمپاشی و آبیاری و هوای محل کاشت نهال باعث می شود که نهال میوه خوبی بدهد. نهال انجیر آدریاتیک باید در مناطق خنک کاشته شود. خاک مناسب برای کاشت این نهال خاک رس متوسط ​​است. به طوری که پس از رشد نهال، نور مستقیم خورشید به اندازه کافی به تمام شاخه ها و برگ های آن بتابد و ریشه های نهال به خوبی تغذیه شوند و با یکدیگر برخورد نکنند، بهتر است فاصله بین آنها برابر با 5×6 متر باشد. هنگام کاشت نهال . برای آبیاری کافی است هفته ای 2 بار آبیاری شود تا زمانی که نهال شود و هفته ای 1 بار تا زمانی که درخت شود.برای کاشت نهال انجیر آدریاتیک از خاک های شنی، لومی و دارای زهکشی مناسب استفاده کنید. نهال انجیر آدریاتیک از سال اول پس از کاشت شروع به باردهی می کند و از سال پنجم یا ششم به توجیه اقتصادی می رسد.

انجیر آدریاتیک
خرید نهال انجیر رویال

خرید نهال انجیر رویال

نهال انجیر رویال (تولید ثبت شده نهالستان) (پیشنهاد ویژه نهالستان) درجه بالایی از تنوع تجاری. خوشمزه - لذیذ. بافت سخت با ماندگاری بالا. بازار بسیار بزرگ پسند. انجیر رویال بسیار پربار و زودبازده است.

انجیر رویال
خرید نهال انجیر ترکیه

خرید نهال انجیر ترکیه

نهال انجیر ترکیه یکی از محبوب ترین و مرغوب ترین نهال انجیر در بین ارقام دیگر است. این نهال انجیر فصل سرد بیشترین تعداد کشت را در استان فارس و شهرستان استهبان دارد. از آنجایی که این نهال انجیر مقاوم به سرما است، می توانید آن را در مناطق سردسیر بکارید. میوه انجیر ترکیه به دست آمده از این نهال طعم بسیار خوب و لذیذی دارد. امروزه در کشور ما این نوع انجیر را خشک کرده و به صورت خشک مصرف می کنند و به صورت تازه نیز استفاده می شود. ارتفاع نهال انجیر ترکیه بین 9 تا 10 متر است و رشد آن بسته به میزان آبیاری و نوع مراقبت شما متفاوت خواهد بود. فاصله کاشت مناسب برای نهال انجیر ترکیه 4 در4 متر است. در مورد شکل میوه انجیر ترکیه می توان گفت که این میوه شبیه گردو و در برخی موارد بزرگتر از گردو است. درخت انجیر ترکیه در بهترین حالت بین 9 تا 10 متر ارتفاع خواهد داشت. عمر اقتصادی این نهال درخت انجیر بین 20 تا 25 سال خواهد بود. اگر نهال انجیر را در ارتفاع حدود 1800 متری از سطح دریا بکارید محصول بهتر و با کیفیت تری خواهید داشت.

انجیر ترکیه
 خرید نهال انجیر عسلی

خرید نهال انجیر عسلی

نهال انجیر عسلی یک رقم ایرانی است. این رقم معمولاً در شهرهای گرمسیری و معتدل کشورمان می روید. درختان انجیر عسلی معمولاً در بزرگسالی ارتفاع نسبتاً کمی دارند. از طرفی عمر اقتصادی این درختان بسیار بالاست و تا سالیان متمادی برای باغداران محترم سود به همراه خواهد داشت. بهترین شرایط آب و هوایی و آب و هوایی برای کاشت نهال انجیر عسلی; آب و هوا معتدل و استوایی است. البته این تنوع در برابر سرما نیز مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می دهد. مقاومت بالای این درختان؛ خطر حملات آفات و بیماری ها را تا حد زیادی کاهش می دهد. علاوه بر این، درختان انجیر عسلی خشکسالی و کمبود آب را به خوبی تحمل می کنند.

انجیر عسلی
 خرید نهال انجیر گلابی سفید

خرید نهال انجیر گلابی سفید

نوع دیگر نهال انجیر انجیر گلابی است که طعم و عطر بسیار خوبی دارد. دلیل نامگذاری یک رقم انجیر گلابی ظاهر این میوه است که شبیه گلابی است. این نهال به صورت درختی نسبتاً کوچک رشد می کند و دارای شاخ و برگ های ضخیم و پیچ خورده است و تنه درخت نیز خاکستری است. میوه های این نوع نهال انجیر شبیه گلابی بوده و سطحی صاف و پوستی تیره رنگ دارد، همچنین بسیار آبدار و شیرین است. این واریته نهال انجیر یکی از پربارترین نهال ها می باشد. به عبارت دیگر، این نوع انجیر پس از سال اول کاشت به بار می نشیند. این رقم انجیر در سه فصل میوه می دهد. درخت این واریته نهالی نسبتا کوچک اما با تاج بزرگ است. این رقم در سه فصل بهار، تابستان و پاییز شکوفا می شود. میوه این نوع نهال گلابی شکل است.

انجیر گلابی سفید

نهال انجیر = خرید نهال انجیر

هرآنچه که باید درمورد نهال انجیر بدانید

خرید نهال انجیر:

انجیر جز میوه‌های گرمسیری می‌باشد که هم میوه و هم چوب آن مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای برگ پهن و میوه‌ای گرد یا گلابی شکل می‌باشد. سومین کشور تولید کننده انجیر کشور ایران می‌باشد که سالانه محصولات انجیر را صادر می‌کند. این میوه در مناطقی با زمستان‌های ملایم و تابستان‌های گرم که دارای بارش پراکنده می‌باشد بهتر رشد می‌کنند.

خرید نهال انجیر متناسب با اقلیم منطقه:

قبل از خرید نهال انجیر درخت انجیر در دمای 25-35 درجه بهترین عملکرد را دارد در هنگام کاشت درخت انجیر دقت داشته باشد که دمای 42 و بالای 42 کیفیت میوه را کاهش می‌دهد. انجیر در دوره‌ی نهالی در مقابل سرما مقاومت خوب یندارد و انجیر‌های جوان در دمای -3 درجه در اواخر پاییز و اوایل زمستان آسیب می‌بینند انجیر تا دمای -10 درجه سرما سرما را تحمل دارد. برای کشت انجیر به حالت دیم بارندگی باید 300 تا 400 میلیمتر در سال باشد البته بارندگی اوایل سال برای انجیر مفید می‌باشد و بارندگی‌های خرداد ماه باعث آسیب زدگی به انجیر می‌شود. مناسب ترین فاصله برای کاشت انجیر فاصله 4 * 4 می‌باشد.

خرید نهال انجیر یا خرید بذر نهال:

احداث باغ انجیر را می توان با خرید نهال انجیر و با کاشت بذر آن انجام داد اما با کاشت نهال انجیر می توان سریع تر به مرحله باردهی رسید همچنین قلمه انجیر را می توان به راحتی ریشه دار کرد.

عوامل موثر بر قیمت نهال انجیر:

عوامل مختلفی چون سن نهال ،اصالت نهال و مرکز تولید کننده می تواند بر قیمت نهال تاثیرگذار باشد.اگر قصد خرید نهال انجیر را دارید بهتر است آن را از مراکز معتبر به صورت مستقیم و با قیمت مناسب خرید کنید.

ویژگی های نهال انجیر:

درخت انجیر از درختان برگ ریزان محسوب می‌شود و با دخت توت سفید هم خانواده است. انجیر بومی غرب آسیا و جنوب شرق اروپاست. ارتفاع درخت انجیر به طور متوسط از 3 تا 6 متر متغییر است. درخت انجیر بیشتر تمایل دارد پهن بشود تا ارتفاع بگیرد درخت انجیر علاوه بر درخت مثمر در مناطق گرمسیری به عنوان درخت زینتی نی کشت می‌شود. گل‌هایی که درخت انجیر دارد آنچنان زیبا نیست. ولی برگ‌های آن مانند کف دست می‌ماند که 25 سانتی متر رشد دارند و رنگ سبز تیره به خود می‌گیرند. میوه‌ی انجیر هم مصرف تازه خوری دارد هم به حالت خشکباری، مربا و شهد سازی مصرف می‌شود. یکی از بزرگترین تولیدکنندگان انجیر دیم استان فارس در ایران می‌باشد.

ویژگی های نهال انجیر گرمسیری:

نهال انجیر قابلیت کاشت در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر را دارد البته با خرید نهال انجیر گرمسیری می توان در مناطق خشک و گرمسیر به راحتی اقدام به کاشت نهال انجیر دیم کرد و نتیجه مطلوبی برداشت کرد از جمله ارقام نهال انجیر مقاوم به گرما و دیمی می توان به انجیر استهبان اشاره کرد.

ویژگی های نهال انجیر سردسیری:

بعضی از ارقام انجیر مناسب کاشت در مناطق سردسیر می باشند از جمله نهال انجیر زرد مناسب کاشت در مناطق کوهستانی می باشد پس با انتخاب ارقام مناسب می توان اقدام به احداث باغ انجییر در مناطق کوهستانی کرد.

عملکرد نهال انجیر:

معمولا نهال انجیر از سال دوم شروع به باردهی می‌کند و از سال پنجم اقتصادی می‌شود به طور میانگین در هر هکتار می‌توان 15 الی20 تن انجیر برداشت کرد که از این تناژدهی انتظار 4 تن انجیر خشک می‌رود. البته نباید فراموش کرد که میزان باردهی به عوامل متعددی از جمله نوع رقم، منطقه کاشت و میزان آبیاری، کوددهی و رسیدگی به درخت بستگی دارد. عمر مفید و اقتصادی نهال نجیر به طور متوسط 25 تا 35 سال می باشد. البته میزان عمر مفید درخت نیز بستگی به انتخاب نوع رقم و رسیدگی شما باغدار عزیز دارد.

خاک مناسب درخت انجیر:

مناسب ترین خاک برای درخت انجیر خاک شنی لومی یا همان لیمونی می‌باشد و در Ph 6 تا 7/8 رشد مناسبی دارد. البته خاک قلیای و شور هم اگر زهکشی خوبی داشته باشد برای کاشت درخت انجیر مناسب می‌باشد. با توجه به اینکه بیشتر خاک‌های سرزمین ایران بای عناصر آهن، روی و فسفر جذب درخت شود به ازای هر درخت بهتر ایت 1 کیلوگرم گروگرد همراه با کود آلی استفاده می‌شود. ناگفته نماند کاشت انجیر را در خاک‌های کم عمق توصیه نمی‌کنیم.

کوددهی درخت انجیر:

برای عملکرد بهتر درخت انجیر به ازای هر درخت جوان به میزان 100 گرم ازت، فسفر و پتاس و به ازای هر درخت بالغ 50 گرم عناصر میکرو را به همراه کود حیوانی پوسیده در سال یکبار بهتر است به حالت چالکود استفاده کنید درختان جوان برای هر درخت 7 کیلوگرم کود آلی در سال نیاز دارند. در درختان برگ برای هر درخت 30 کیلو گرم کود آلی و144 گرم ازت به حالت چالکود استفاده می‌شود. بهتراست برای درختان انجیر در اواخر زمستان به مقدار 6 در هزار از عناصر ریز مغذی با ترکیبات سولفات و بوریک اسید نیز برای عملکرد بهتر استفاده کنید.

آبیاری درخت انجیر:

درخت انجیر نسبت به سایر درختان میوه میزان آب کم‌تری نیاز دارد البته این به این معناست که اصلا نیاز به آب ندارد. البته آبیاری صحیح آن باعث بالاتر رفتن کیفیت میوه‌ی آن می‌باشد. عوامل متعددی بر میزان آب مورد نیاز درخت انجیر موثر است از جمله سن درخت، نوع خاک، نوع کاشت، نوع اقلیم و...

شما را به تماشای ویدیویی از انجیر دعوت میکنیم
برای مشاهده عکس های انجیر روی (عکس نهال انجیر) کلیک کنید


سن درخت انجیر:

آب مورد نیاز برای درخت جوان انجیر با درخت بالغ یکسان نیست. درخت جوان آب کم‌تر به دفعت بیشتر نسبت به درختان بالغ دارند.

خاک مناسب نهال انجیر:

اگر خاک محل کشت انجیر رس و سنگین باشد توان نگهداری آن نسبت به آن بیشتر است و در نتیجه در این خاک‌ها درخت انجیر باید با دفعات کم تر آبیاری شود و در خاک‌های شنی بالعکس.

نوع کاشت:

میزان آب مورد نیاز در درخت انجیری که در گلدان کاشته شده به مراتب باید کم تر درختی باشد که در زمین کشت شده باشد.

اقلیم مناسب کاشت نهال انجیر:

درختان انجیر کشت شده در مناطق گرمسیر نیاز آبی بیشتری نسبت به درختان کاشته شده در مناطق سردسیر دارند. البته رطوبت هوا و سرعن باد نیز بر میزان اب لازم بر انجیر بی تاثیر نیست.

اگر درخت انجیر را در منطقه‌ای کاشت کرده‌اید که هر روز یکبار به اندازه‌ی یک سانتی متر بارش باران وجود دارد. آب درخت انجیر شما تامین شده است. ابی که یک درخت انجیر احتیاج دارد در هفته بین هزار تا 3 هزار لیتر آب می‌باشد البته اگر بارش سالانه کاهش یابد میزان آب مورد نیاز انجیر نیز بیشتر می‌گردد.برگ درختان انجیری که زرد می‌شوند و ریزش پیدا می‌کنند می‌تواند به خاطر کمبود آبیاری شده اگر 3 سانتی متر از سطح بالایی خاک خشک شود زمان آن رسیده که درخت انجیر خود را ابیاری کند همانطور که گفته شد درختان انجیر نسبت به اب کم توقع می‌باشند اما در تابستان‌های گرم و خشک توصیه می‌شود حداقل یک بار در ماه آبیاری عمیق را برای درختان بالغ انجام دهید. روش آبیاری بسیاری از باغات انجیر در ایران در حال حاضر غرقابی می‌باشد اما بهتر است برای صرفه جویی در مصرف آب منبعد روش آبیاری قطره‌ای برای احداث باغ انجیر انتخاب شود همچنین با این روش آبیاری از رشد علف‌های هرز نیز جلوگیری می‌شود.

نکته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌: بعضی از ارقام انجیر نظیر انجیر استهبان به حالت دیمی نیز عملکرد خوبی دارند توصیه می‌شود به هیچ عنوان چند وقت مانده به برداشت انجیر، درختان را آبیاری کنید که این عمل موجب ترش شدن میوه‌ی انجیر خواهد شد.

هرس درخت انجیر:

هرس انجیر شامل حذف شاخه‌های بیمار، مرده و آسیب دیده می‌باشد. بهترین زمان برای هرس درخت انجیر زمانی می‌باشد که درخت کامل در واب زمستانه باشد. زیرا در هنگام بیداری اگر هرس شود از جای زخم شیره‌ی سفید رنگی ترشح می‌شود که ممکن است راه ورود بیماری‌ها از محل زخم به درخت بشود. در هنگام هرس انجیر سعی کنید درخت را جمع و جور کنید، به این روال که چند شاخه‌ی قوی و تازه را نگه دارید. در هنگام هرس پاجوش‌ها را نیز حذف کنید که باعث می‌شود شاخه‌های اصلی بهتر رشد کند. از طول شاخه‌های اصلی نیز یک سوم را هرس کنید. که باعث تولید میوه‌ی بیشتر و با کیفیت‌تر می‌شود.

بیماری‌های درخت انجیر و سم پاشی آن:

همانطور که می‌دانید میوه‌ی این درخت را نمی‌توان انبار کرد تا شیرین شود. همین دلیل باعث می‌شود میوه انجیر تا مرحله پایانی و به مدت طولانی روی درخت بماند. پس میوه‌ی آن بیشتر دچار آفات و بیماری می‌شود البته اندام‌های هوایی نیز در معرض آفات و بیماری‌ها قرار دارند.

ترشیدگی میوه انجیر:

انجیر به دلیل داشتن قند بالا مورد توجه حشرات از جمله زنبورها، مورچه و مگس‌ها می‌شود به این ترتیب که وارد میوه شده و به عنوان منبع غذایی از ان استفاده می‌کنند که این عامل لهیدگی و ترشیدگی میوه‌ی انجیر می‌شود. این بیماری کنترل خاصی ندارد فقط باید بهداشت باغ مدیریت شود و همچنین می‌وان با قراردادن ظروف و آب و شکرغلیظ در میان درختان حشرات را به این ظرف‌ها جلب کرده و باعث کاهش حمله این حشرات به میوه‌ها شد.

زنگ انجیر:

این قارچ روی برگ‌های جوان و در مناطقی که دارای آب و هوای خنک می‌باشند خود را نشان می‌دهد. این قارچ به حالت لکه‌هایی به رنگ آجری روی برگ و رطوبت بالا عامل تشیع این بیماری می‌باشند. این بیماری موجب ریزش برگ و میوه انجیر می‌شود. با از ابین بردن علف‌های هرز و استفاده از سموم بردو، ترکیبات مسی و مانکوزب می‌توان این بیماری را کاهش داد.

بیماری موزائیک انجیر:

این بیماری موجب رگ پریدگی برگ‌ها شده و راه کنترل خاصی ندارد و فقط باید نهال سالم و عاری از هرگونه بیماری در ابتدا تهیه کنید. که معمکولا این نهال در نهالستان‌های دارای مجوز و گواهی بهداشت یافت می‌شود. ناگفته نماند این بیماری سبب کاهش عملکرد درخت انجیر می‌شود.

قلمه زدن درخت انجیر:

معمول ترین روش تکثیر انجیر قلمه زدن ان است. این روش برای تکثیر درخت انجیر متداول و آسان می‌باشد برای قلمه زدن انجیر مناسب ترین زمان اواخر پاییز و اوایل زمستان می‌باشد. قبل از قلمه زدن حتما باید بهترین و اصیل ترین قلمه انتخاب شود که ویژگی‌های ان عبارت است از: درخت مادری که مورد نظر می‌باشد قوی و پربار باشد، مناسب ترین شاخه‌ها 2 یا 3 ساله باشند. اندازه قمه حدودا 30 تا 75 سانت باشد- حداقل قطر قلمه 1 سانتی متر باشد. قلمه‌های انتهایی رخت انتخاب شود. برای قلمه زدن شاخه‌های 2یا 3 ساله را به طول 20 سانتی متر و به قطر حداقل 1 سانت در فصل پاییز یا زمستان بریده و تا بهار در خزانه نگه می‌دارند.( حداقل دمای خزانه5-7 درجه و دارای رطوبت بالا) قلمه در خزانه ریشه دار می‌شود. و در بهار قلمه را به خاک انتقال داده و جوانه‌ها شروع به رشد می‌کنند. بع داز یک سال می‌توا نهال‌های جوان را به محل جدید انتقال داد. این بهترین و آسانترین روش ازدیاد انجیر می‌باشد. مزیتی که در قلمه زدن انجیر نیست به کشت بذر آن یا تکثیر آن از طریق پا جوش می‌باشد این است که قلمه در بربر سرما مقاومت بیشتری دارد.

بهترین زمان کاشت نهال انجیر:

بهترین زمان برای کاشت انجیر اواخر اسفند یا اوایل فروردین می‌باشد. بعد از اماده کردن چاله‌ها به قطر و عمق دو برابر اندازه ی ریشه نهال و درست کردن چالکود می‌توان نهال انجیر را به چاله منتقل کرده و سپس حتما همان روز نهال را آبیاری کنید.

خواص(خاصیت) میوه انجیر:

انجیر یکی از میوه‌های بهشتی است و همانطور که در قرآن اشاره شده خواص بی نظیری برای بدن انسان دارد. یکی از فوای مهم میوه‌ی انجیر تاثیر آن بر پوست می‌باشد به این ترتیب که خوردن میو‌‌ه‌ی انجیر از چین و چروک پوست جلوگیری کرده و موجب جوان سازی پوست شده و در درمان جوش و آکنه‌ها نیز بی نظیر است همچنین موجب مرطوب سازی پوست می‌شود. از دیگر فواید انجیر می‌توان به جلوگیری از ریزش مو، تقویت سیستم ایمنی بدن، درمان کم خونی، درمان چاقی و لغری، درمان بواسیر اشاره کرد.

خرید نهال انجیر:

اولین قدم برای احداث باغ انجیر انتخاب نهال سالم و اصیل و رقم متناسب با شرایط اقلیمی منطقه می‌باشد. زیرا که نمی‌توان از یک نهال نامرغوب بی کیفیت و آلوده انتظار باردهی با کیفیت را داشته باشید. تهیه وخرید نهال انجیر از نهالستان رویال نهال در واقع خرید مطمئن می‌باشد. کلیه نهال‌های انجیر این مجموعه بدون واسطه، با بهترین کیفیت و با قیمت مناسب در اختیار باغدران عزیز قرار می‌گیرد. نهالستان رویال نهال با دارا بودن مجوز از جهاد کشاورزی برای کلیه نهال‌‌های عرضه شده شناسنامه سلامت و ضمانت مرجوعی صادر می‌کند.

ارسال نهال

ارسال نهال

ارسال انواع نهال به سراسر کشور از طریق پایانه مسافربری

ضمانت نهال

ضمانت نهال

نهال های نهالستان دارای ضمانت بازگشت وجه و نهال می باشند

صدور فاکتور رسمی

صدور فاکتور رسمی

در صورت خرید نهال، نهالستان فاکتور رسمی برای شما صادر میکند

پشتیبانی نهالستان

پشتیبانی نهالستان

از طریق شبکه های اجتماعی به صورت ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم

جستجو در سایت