آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

زمان باقیمانده تا پایان فروش نهال

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

بهترین نهال گردو برای مناطق (معتدل، سردسیری، گرمسیری)

بهترین نهال گردو برای مناطق (معتدل، سردسیری، گرمسیری)

بهترین نهال گردو برای آب و هوای معتدل:

درخت گردو درختی دو لپه ای است و نهال آن در ده کشور علاوه بر ایران تولید می شود. استفاده گسترده از گردو در فرهنگ غذایی ایرانیان باعث شده است که کشت و تولید این محصول در ایران بیش از بسیاری از کشورها رونق داشته باشد. در فرهنگ غذایی مناطق مختلف ایران از شرق و غرب گرفته تا شمال و جنوب، آجیل همیشه نقش مهمی داشته است و بسیاری از غذاهای محلی با استفاده از این دانه مغذی طبخ می شود.

بسیاری از کسانی که قصد کاشت نهال دارند و می خواهند باغی ای پر از درخت گردو بکارند، در بسیاری از موارد از جزئیات فنی کاشت درخت اطلاعی ندارند و بدون یادگیری و پرسیدن این کار را انجام می دهند. حقیقت این است که پارامترهایی مانند اسیدیته خاک، دمای هوا، رطوبت هوا و همچنین میزان بارندگی شرایط خاصی را برای هر منطقه ای که درختان در آن قرار دارند ایجاد می کند و تنها برخی می توانند در آن شرایط رشد کنند.

اگر منطقه شما زمستان های سخت و سردی ندارد و هوای تابستان خیلی گرم و مرطوب نیست، دمای هوای محل زندگی شما شما معتدل و استوایی است.بنابراین، کاشت نهال هایی که می توانند با آب و هوای سرد و گرم سازگار شوند، در منطقه معتدل محل زندگی شما کارساز نخواهد بود.

معرفی بهترین نهال برای آب و هوای معتدل:

اگر شما هم در یک شهر یا روستای معتدل زندگی می کنید و قصد دارید یک باغ برای خود ایجاد کنید، حتی اگر به فکر کاشت یک یا چند درخت گردو در حیاط خانه خود هستید و اگر به کاشت درخت گردو به چشم یک پروژه‌ی اقتصادی نگاه می‌کنید و می خواهید از آن درآمد کسب کنید، باید اصول کاشت بهترین نهال برای مناطق معتدل را بدانید و بدانید که چگونه از رشد این درخت مفید بیشترین بهره را ببرید.

1. نهال گردو ژنوتیپ رویال:

تیم تحقیقات کشاورزی با ارزیابی 15 گونه مختلف درخت گردو توانستند بهترین نهال را از ژن این گیاه استخراج کنند. بهترین نهال گردو رویال که بر اساس همین فرآیند تولید می شود، نهال گردوی تجاری است که می تواند گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری در بخش کشاورزی باشد.

دوره باردهی یک ساله و مقاومت بالای نهال ژنوتیپ رویال در برابر دماهای پایین باعث شد تا با تکیه بر این نهال بهترین نهال را در مناطق معتدل پرورش دهند.این نهال که طی یک فرآیند ژنتیکی دقیق تهیه شده است، می تواند در زمان باردهی نزدیک به 60 کیلوگرم گردوی باکیفیت در هر درخت تولید کند.

برای دیدن مشخصات کامل بهترین نهال گردو ژنوتیپ رویالکلیک کنید

2. نهال گردو اسرائیلی:

اگر آب و هوای مدیترانه ای در کشورهای غربی ایران مانند لبنان، اسرائیل و فلسطین و غرب سوریه را بشناسید، می دانید که این کشورها به دلیل مجاورت با دریای مدیترانه و موقعیت جغرافیایی ایده آل، آب و هوای معتدل و مطبوعی دارند. این منطقه به یکی از بهترین مناطق برای پرورش گیاهان مختلف تبدیل شده است.

نهال های گردو اسرائیلی که نهال های ژنوتیپ شده (نهال های اصلاح ژنتیکی گیاهی) هستند به خوبی با آب و هوای مدیترانه ای این مناطق سازگاری دارند.پس اگر می خواهید بدانید که بهترین نهال گردو برای مناطق معتدل ایران کدام نهال است؟ یکی از پاسخ های شما نهال گردو اسرائیلی است.

برای دیدن مشخصات کامل بهترین نهال گردو اسرائیلیکلیک کنید

خصوصیات نهال گردو اسرائیلی:

این نوع نهال پس از اتمام مرحله رشد به درختی تنومند تبدیل نمی شود و پاکوتاه می باشد. در ایران به جز شهرهای شمالی و جنوبی که به دلیل مجاورت با دریا آب و هوای مرطوبی دارند و همچنین به غیر از شهرهایی که به دلیل قرار گرفتن در مناطق کوهستانی از مناطق سردسیر محسوب می شوند، سایر مناطقی که نزدیک به آب و هوای کشورهای حاشیه دریای مدیترانه هستند، مناطق مناسبی برای کاشت نهال اسرائیلی هستند.

3. نهال گردو خوشه ای:

یکی دیگر از گزینه های کاشت نهال گردو که برای مناطق معتدل بهترین است، نهال گردو خوشه ای است. برا اساس تحقیقات علمی که در دنیا انجام شده است، نشان می دهد که ارتفاع این درختان در آب و هوای معتدل تقریباً به 20 متر می رسد.

برای دیدن مشخصات کامل بهترین نهال گردو خوشه ایکلیک کنید

4. نهال گردو چندلر:

جالب است بدانید نهال گردو چندلر اولین بار توسط تیم تحقیقات کشاورزی دانشگاه کالیفرنیا آمریکا اصلاح و توسعه یافته است. تحقیقات جدید نشان می دهد که بیش از 90 درصد از شاخه های نهال چندلر بارور شده و محصول تولید می کنند.

کیفیت بالای گردو تولید شده توسط نهال چندلر باعث شده تا تولیدکنندگان گردو در ایران و جهان حساب ویژه ای برای کشت و خرید این رقم باز کنند. جالب است بدانید درختی که از نهال گردو چندلر رشد می کند می تواند بیش از صد سال عمر کند.

برای دیدن مشخصات کامل بهترین نهال گردو چندلرکلیک کنید

خلاصه مقاله از بهترین نهال گردو برای مناطق معتدل:

همانطور که می بینید خرید بهترین نهال برای مناطق معتدل قوانین و مقرراتی دارد که باید بدانید. از طرفی تلفیق فرهنگ فرهنگ غذایی مردم ایران با دانه درخت گردو که از خانواده‌ی گردوییان است، باعث شده است که میل مردم به کاشت نهال گردو بیش از پیش افزایش یابد.

بهترین نهال گردو برای مناطق (معتدل، سردسیری، گرمسیری)

بهترین نهال گردو برای آب و هوای سردسیر:

انتخاب واریته مناسب برای هر محصول به خصوص نهال گردو و تطبیق ویژگی های آن با شرایط محیطی محل کاشت، تصمیم مهم و ضروری است که باغدار یا کشاورز باید قبل از شروع هر نوع کاشت، نسبت به آن تصمیم دقیق بگیرد. در این مقاله قصد داریم به بررسی بهترین نهال ها برای مناطق سردسیری بپردازیم و شرایط لازم برای پرورش آنها را ذکر کنیم. پس با ما همراه باشید.

نهال گردو مقاوم به سرما:

فراهم کردن شرایط محیطی مناسب برای رشد گیاه یکی از مهم ترین مسائلی است که باید در طی کاشت نهال گردو در مناطق سردسیر مد نظر قرار دهیم. در واقع می توان گفت که دستیابی به یک محصول خوب و مفید با مراقبت از گیاهان در مراحل کاشت تا برداشت فراهم می شود. دمای هوا، نور، خاک و آبیاری از مهمترین شرایطی است که با توجه به نیاز نهال باید در نظر گرفته شود.

برخی از مناطق ما بسیار کوهستانی و مرتفع هستند. به عنوان مثال ارتفاع بیش از 1200 متر منطقه سردسیر محسوب می شود. برای کاشت در این مناطق باید حتما ارقامی را در نظر گرفت که دمای بالا سرما را تحمل کند و همچنان پربار و سودآور باشد.

نهال گردو مقاوم به سرما، سرماهای غیرمنتظره در فصل پاییز و سرماهای مداوم و طولانی تا اوایل بهار را می تواند تحمل کند و همچنان نتایج خوبی به همراه داشته باشد. بنابراین اولین قدم در کاشت درخت گردو، شناسایی محل کاشت و در نظر گرفتن ارتفاع و دمای هوای آن منطقه است. پس از آن، اگر منطقه رشد شما به عنوان منطقه سردسیری در نظر گرفته می شود، باید به دنبال بهترین نهال برای منطقه سردسیری باشید که در زیر آنها را معرفی کرده ایم:

1. نهال گردو ژنوتیپ رویال، بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر:

نهال گردو ژنوتیپ رویال یکی از نهال های اختصاصی شرکت رویال نهال آرمین قاسمی می باشد که خصوصیات شاتون دهی و جوانه دهی پس از سرمای مجدد را دارد و همچنین خاصیت آپومیکسی و لترال دهی را داراست و همینطور زودخزان می باشد، این نهال گردو میتواند در 5 سالگی بالای 15 تن باردهی داشته باشد و همچنین دیرگل می باشد، نهال گردو ژنوتیپ رویال خودگرده افشان است و در برابر سرما و یخبندان مقاوم می باشد، باردهی این نهال گردو جانبی است و بسیار پربار و همچنین باردهی آن از سال اول کاشت می باشد، محصول آن پوست نازک است که به راحتی پوست از مغز جدا می شود، میوه های این نهال گردو یکدست است و پایه کوتاه و همچنین در برابر آفات و بیماری مقاوم است، در خصوص فاصله کاشت باید گفت فاصله کاشت این نهال گردو که یکی از بهترین نهال گردو در کشور است 6 در 7 متر مربع می باشد و شما میبایست بین 7 الی 10 روز یکبار این نهال گردو را آبیاری کنید.

برای دیدن مشخصات کامل بهترین نهال گردو ژنوتیپ رویالکلیک کنید

2. نهال گردو فرنور، نهال گردو مخصوص مناطق سردسیر:

گردو فرنور به عنوان نهال گردو مقاوم به سرما یکی از پرطرفدارترین نهال های گردو است. علاوه بر طعم لذیذ آن، چربی زیاد، رنگ روشن مغز آن، روشنی پوست آن که به آن پوست کاغذی نیز می گویند دلیل دیگری بر محبوبیت آن است. شایان ذکر است که این گردو اصالتی فرانسوی دارد و سرما دوست می باشد.

در ارتفاعات بسیار بالا از 1200 تا 2300 متر می توان این درخت گردو مقاوم در برابر سرما را بدون کوچکترین آسیب پرورش داد. مقاوم به سرما است و در نهایت، گردو مرغوبی به شما می دهد.

هر گل گردو فرنور حدود 5 تا 6 میوه گردو می کند. گردویی که بسیار خوشمزه و با کیفیت استثنایی است. به همین دلیل این نوع نهال گردو که بهترین نوع نهال برای مناطق سردسیر است، مورد پسند مصرف کنندگان بوده و حتی بازده صادراتی آن نیز بسیار بالاست. مقاومت درختان گردو فرنور در برابر بسیاری از بیماری ها، علاوه بر مقاومت در برابر سرما، از ویژگی های منحصر به فرد نهال فرنور است.

از کاشت تا برداشت گردوی فرنور:

برای گرفتن نتیجه خوب از نهال گردوی فرنور، باید شرایط محیطی کاشت آن فراهم باشد. از نظر آبیاری می توان پذیرفت که این نهال گردو فرنور تا حدودی می تواند کم آبی را تحمل کند. در هر صورت باید قوانین اولیه مربوط به آبیاری را به دقت رعایت کرد.

• قبل از کاشت، زمین را خوب شخم بزنید و چاله ای به عمق حدود 7 متر حفر کنید و نهال ها را با احتیاط قرار دهید تا به ریشه ها آسیبی نرسد.

• خاک این نهال گردو مقاوم به سرما، حتما شنی با زهکشی خوب باشد.

• هنگام برداشت میوه به دلیل داشتن پوست کاغذی با دقت خاصی چیده می شود و باید فورا اقدام به پوست گیری آن کرد.

برای دیدن مشخصات کامل بهترین نهال گردو فرنورکلیک کنید

3. نهال گردو چندلر، بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر:

نهال گردو چندلر که اصالتا آمریکایی است و البته در همه جای دنیا شهرت دارد. در ایالت کالیفرنیا این محصول به طور گسترده کشت می شود و به کشورهای دیگر صادر می شود. در کشور ما ایران، کاشت گردوی آمریکایی چندلر بسیار پرطرفدار است.

نهال درخت چندلر از ارتفاع 900 تا 1500 متری می تواند به راحتی در برابر دمای سرد و پایین مقاومت کند و در نهایت محصول بسیار خوبی را به شما ارائه دهد. یکی از نکات مهم دیگر مربوط به این نوع نهال برای مناطق سردسیر، زود بازده بودن آن است، بنابراین از سال اول شروع به تولید می کند.

در زمان برداشت این درخت، شما می توانید انتظار عملکرد 60 تا 70 کیلوگرم در هر درخت بالغ فرنور را داشته باشید. تمامی محصولات از کیفیت بالایی برخوردار بوده و طعمی منحصر به فرد دارند. پوست این گردو مانند گردو فرنور کاغذی است و مغز داخل آن درشت و خوشمزه است. این درخت گردو مقاوم در برابر سرما می تواند سودآوری زیادی داشته باشد و برای سالیان متمادی و حتی تا 50 سال محصول خوبی تولید کند.

از کاشت تا برداشت گردوی چندلر:

مکانی مناسب برای کاشت نهال گردو چندلر، خاک سبک و ترجیحاً آهکی است. در زمان آبیاری این گیاه باید قوانین مربوطه رعایت شود و هفته ای یکبار به خصوص در سال اول کاشت آبیاری انجام شود. هنگام کاشت برای نوع چندلر، ارتفاع مناسب چاله و همچنین فاصله زیاد را در نظر بگیرید. زیرا این موضوع می تواند در افزایش کیفیت محصول موثر باشد.

برای دیدن مشخصات کامل بهترین نهال گردو چندلرکلیک کنید

مزایای بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر:

به طور کلی، برای محصولات مقاوم به سرما مانند گردو ژنوتیچ رویال ، گردو چندلر و گردو فرنور، خواصی مانند:

• تقویت سیستم ایمنی بدن

• تقویت حافظه

• کمک به درمان روماتیسم

• جلوگیری از افزایش وزن

• تامین ویتامین E

و البته هزاران خاصیت دیگر را در نظر گرفت. کیفیت بالای محصولات این دو نوع رقم و پوست نازک و البته دانه های درشتی که دارند در کنار ویژگی های متمایزشان بر محبوبیت آنها افزوده است.

خلاصه ای از بهترین نهال گردو برای مناطق سردسیر:

آنچه در این مقاله به آن پرداخته ایم، معرفی بهترین نهال گردو در مناطق سردسیر است. ما نهال گردو چندلر و فرنور را به عنوان ارقام مقاوم به سرما معرفی کردیم و ویژگی های عملکرد این دو رقم را مشخص کردیم. ارتفاع کشت این دو گونه می تواند از 900 تا 2300 متر باشد و دوام و تحمل آنها در زمستان و بهار زیاد است. هر دوی این محصولات دیرگل هستند و محصول نهایی تولید شده از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.اگر منطقه کاشت شما در منطقه مرتفع با زمستان های سرد و یخبندان های طولانی بهاری است، انتخاب ارقام ژنوتیپ رویال و چندلر و فرنور به عنوان بهترین نهال مقاوم به سرما می تواند برای شما ایده و تصمیم خوبی باشد. البته می توانید تمامی درختان گردوی مناسب برای مناطق سردسیر را از نهالستان رویال نهال، بزرگترین و معتبرترین نهالستان ایران بدون واسطه خریداری نمایید.

از آنجایی که نهال های گردو اغلب برای آب و هوای سرد مناسب تر هستند، انتخاب بهترین نهال برای مناطق گرمسیری می تواند کاری دلهره آور به نظر برسد. از این رو در این مقاله هدف ما معرفی بهترین درختان گردو گرمسیری است تا افرادی که قصد کاشت یا خرید نهال گردو در مناطق گرمسیری را دارند، بتوانند آن را به روشی مناسب پرورش دهند.

بهترین نهال گردو برای مناطق (معتدل، سردسیری، گرمسیری)

بهترین نهال گردو برای آب و هوای گرمسیری:

همانطور که قبلا ذکر شد، درخت گردو یکی از درختانی است که در آب و هوای سرد رشد می کند. با این حال، گردوهای گرمسیری گیاهان مقاوم در برابر حرارت هستند که در مناطقی با دمای بالاتر رشد می کنند. گردوهای گرمسیری در برابر بیماری ها و آفات رایجی که به نهال گردو حمله می کنند نیز مقاومت بیشتری دارند و به همین دلیل کشت آن از نظر اقتصادی بسیار مناسب و سودآور است. این درخت گردو دارای ویژگی هایی است که در قسمت بعدی به شرح آن می پردازیم.

برخی از ویژگی های درخت گردو گرمسیری باعث محبوبیت این نوع نهال شده است. به عنوان مثال بازدهی این نوع چوب معمولاً بسیار بالاست و این موضوع به عنوان انگیزه ای برای خرید آن محسوب می شود.البته باید توجه داشت که تولید این درخت باید در سال پربار کنترل شود تا توان مورد نیاز برای تولید سال آینده از دست نرود. همچنین در زمینه کاشت و پرورش نهال در مناطق گرمسیری باید به کسب بیشترین عملکرد توجه شود.

نحوه کاشت و پرورش گردو گرمسیری:

یکی از مهم ترین سوالات در مورد گیاهان گرمسیری نحوه کاشت آنها و همچنین مراقبت پس از کاشت است. توصیه نهالستان برای کاشت این محصول در نظر گرفتن فاصله کاشت 7 متر در هر جهت در زمین صاف می باشد. در زمین های شیبدار فاصله هر ضلع هر درخت 5 متر است.

برای رشد بهترین نهال گردو در مناطق گرمسیری و گرفتن بهترین نتیجه، حفظ یک الگوی مربعی بین نهال ها و کندن صحیح آن به شما کمک می کند تا به این هدف برسید.

مزایای کاشت گردوی گرمسیری:

همانطور که قبلا ذکر کردیم، درختان گردو گرمسیری بسیار پربار هستند. مغز این نوع گردو بسیار قوی و متمایز است و طعم فوق العاده ای دارد. یکی از دلایل کاشت نهال گردو (نهال گردو مقاوم به گرما) استفاده از چوب این نوع درخت است.زیرا چوب آن بسیار مقاوم بوده و در صنعت کاربرد فراوانی دارد.

انواع نهال گردو مقاوم به گرما:

نهال گردو مقاوم به گرما در ایران در دو دسته کشت می شود. نوع اول به گردو پکان گرمسیری معروف است. این نمونه که یکی از گردو های گرمسیری آمریکاست، یکی از گران ترین انواع گردو ها به حساب می آید. این نوع نهال به دلیل عملکرد بالا در نقاط مختلف کشور مانند گیلان، گلستان، خوزستان و ... کشت می شود.

نوع دوم نیز نمونه ی بومی گردو گرمسیری است که در مقالات قبل در سایت رویال نهال به آن اشاره شده است. نهال بومی مخصوص ارتفاعات حداکثر 1000 متری بوده و نسبت به رقم پکان ارزان‌تر است.

آشنایی با گردو پکان گرمسیری:

همچنین در قسمت قبل گفته شد که گونه پکان بهترین درخت گرمسیری محسوب می شود. پکان(Carya illinoinensis)، نوعی آجیل است و از خانواده گردو (Juglandaceae) بومی مناطق گرمسیری آمریکای شمالی است.

گردو پکان از نظر طعم و بافت غنی است و با انواع دیگر متفاوت است و یکی از بالاترین میزان چربی را در بین محصولات گیاهی و کالری نزدیک به کره دارد. این محصول به طور گسترده در شیرینی ها مانند کیک قهوه و اغلب همراه با شکلات استفاده می شود.همچنین می توان از آن در انواع غذاهای مختلف استفاده کرد.

مشخصات ظاهری گردو گرمسیری پکان:

ارتفاع این درخت گاهی به 50 متر و قطر آن به 2 متر می رسد. تنه این درخت که گونه ای مقاوم در برابر گرماست است دارای پوست منحنی و برگ های مرکب با 9 تا 17 برگچه دندانه دار است که به صورت پر مانند چیده شده اند. این میوه دارای پوسته های قهوه ای خالدار است که ضخامت آن بسیار متفاوت است.

عملکرد گردو پکان گرمسیری حدود 100 تا 250 در کیلوگرم (45 تا 225 در کیلوگرم) است و شکل آن از بلند و استوانه ای با نوک تیز شروع می شود تا کوتاه و گرد متفاوت است. اگر به دنبال نهال گردو مقاوم در برابر گرما هستید، خرید گردو پکان یکی از بهترین گزینه ها است.

برای دیدن مشخصات کامل بهترین نهال گردو پکانکلیک کنید

بهترین خاک برای کاشت نهال گردو در مناطق گرمسیر:

اگر قصد کاشت درخت گردو گرمسیری را دارید، ابتدا باید شرایط لازم برای کشت آن را فراهم کنید. انتخاب خاک مناسب برای کشاورزی یکی از مهمترین اقداماتی است که باید در زمان کاشت انجام شود. مناسب ترین خاک برای کاشت نهال گردو گرمسیری، خاک لومی است.

اگر خاک دارای رطوبت کافی و غنی از مواد آلی برای رشد گیاه باشد، بهترین نهال گردو را می توان در مناطق گرمسیری پرورش داد.همچنین اندازه حفره ها برای کاشت می تواند به رشد بهتر ریشه ها کمک کند.

خلاصه ای از مقاله نهال گردو گرمسیری:

علاوه بر نیاز سرمایی و خاک، پس از کاشت باید شرایط دیگری نیز در اختیار گیاهان قرار گیرد تا حداکثر بهره وری از این درخت حاصل شود. یکی از شرایطی که باید در نظر گرفته شود کوددهی مناسب و به موقع است. در ابتدای رشد معمولا دو کود در سال مصرف می شود که شامل استفاده از کودهای شیمیایی در اوایل بهار و استفاده از کود حیوانی در اواخر پاییز می باشد.چنانچه قصد خرید بهترین نهال گردو در مناطق گرمسیر را دارید، می‌توانید از طریق نهالستان‌ رویال نهال خرید نهال گردوی گرمسیری خود را انجام دهید.

نهال گردو را با بهترین قیمت فروش از رویال نهال تهیه کنید برای خرید نهال گردو با کارشناسان نهالستان در تماس باشید

بهترین نهال گردو برای مناطق (معتدل، سردسیری، گرمسیری)

جستجو در سایت