آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

پیش فروش نهال آغاز شد

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

نهال ازگیل محلی

خرید نهال ازگیل محلی از بهترین نهالستان کشور (نهالستان رویال نهال) با بیش از نیم قرن سابقه در زمینه نهال کاری..
فروش نهال ازگیل محلی با مجوز تولید نهال از جهاد کشاورزی همراه با شناسنامه و گواهی بهداشت زیر نظر برترین مهندسین جهاد کشاورزی و کلینیک گیاه پزشکی.
تولید نهال ازگیل محلی در نهالفروشی رویال نهال همراه با ارسال نهال ازگیل محلی به سراسر کشور.
قیمت نهال ازگیل محلی در این نهالستان مناسب می باشد زیرا این نهالستان بدون هرگونه واسطه نهال را به دست مشتری می رساند.
کارشناسان این نهالستان 24 ساعته آماده پاسخگویی و مشاوره در زمینه: احداث باغ ازگیل محلی، کاشت نهال ازگیل محلی، هرس درخت ازگیل محلی، نحوه آبیاری ازگیل محلی، مراقبت های ویژه: سمپاشی و مبارزه با آفات و بیماری ازگیل محلی و ... می باشند.
برای خرید اینترنتی نهال ازگیل محلی کافیست با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید یا ازگیل محلی را حضوری خریداری کنید.
جهت خرید و دیدن لیست کامل این رقم نهال به پایین این صفحه مراجعه نمایید.

  • معرفی ازگیل محلی
  •     
  • مشخصات نهال ازگیل محلی

معرفی نهال ازگیل محلی


خصوصیات و ویژگی ها

ازگیل انواع گوناگونی دارد که از جمله‌ ی آنها می توان به ازگیل محلی اشاره کرد. این درخت و میوه ی آن بومی استان گیلان و مازندران است. نام آن در زبان محلی گیلان کونوس بوده و دارای ویژگی‌ های ظاهری خاصی است‌. این ویژگی ها عبارت اند از: میوه هایی به رنگ قهوه ای و دارای انشعاب های باریک که در مرکز انبوهی از برگ ها می روید. از خانواده ی سیب، گلابی، به، زالزالک و گلابی وحشی است. این درخت در جنگل های شمالی ایران در استان های گیلان و مازندران به وفور یافت می شود.

منشا

این میوه و درخت آن دارای قدمت بسیاری می باشند و از حدود ده هزار سال در جنوب دریای خزر در شهرهای گیلان و مازندران و قزوین کشت می شد. این گیاه سیر تکاملی خود را از یونان آغاز و به روم رسید و در اروپا طی مدت های متمادی گسترش یافت. این گیاه و نوع محلی آن، یعنی ازگیل محلی امروزه در طیف وسیعی از جنگل های شمالی ایران می‌روید. این درخت و میوه ی آن در نواحی مرطوب جهان از جمله اروپا به فراوانی یافت می شوند‌.

شروع باردهی

ازگیل محلی درسال های ابتدایی عمر خود بار نمی دهد و وقتی به سن خاصی رسید باردهی خود را آغاز می کنند. درخت ازگیل بعد از گذشت سه سال از کاشت خود باردهی را آغاز می کند. این باردهی در طی سالیان متمادی افزایش یافته و به تدریج میزان بار آن افزایش می یابد. در دوران بلوغ خود بیشترین میوه و بار را دارد و اگر شرایط لازم به خوبی برای آن فراهم شود میتواند بیشترین باررا داشته باشد. اما باید توجه داشت در فصل باردهی و گرده افشانی به خوبی به درخت رسیدگی شود تا میزان محصول آن به اندازه مطلوب برسد.

عمر مفید

نهال ازگیل محلی چند نوع است که نوع جنگلی آن به ازگیل جنگلی معروف است و در جنگل های گیلان و مازندران یافت می شود این نوع ازگیل سالیان دراز بار می دهد به دلیل شرایط محیطی مناسب و باران فراوانی که در نواحی جنگلی می بارد‌ طول عمر مفید آن را افزایش داده و باردهی تا سال های زیادی ادامه می یابد. عمر مفید درختان ازگیل جنگلی حتی به ۲۰ تا ۳۰ سال نیز می رسد. دسته ای دیگر درختان ازگیل پرورشی هستند که در باغات کاشته و میوه آن ها برداشت می شود. این درختان نیز در صورت داشتن شرایط محیطی مناسب و مطلوب از جمله دما، نور، رطوبت و مواردی مانند این می توانند طول عمر مفید زیادی داشته باشند و سال ها بار دهند.

نیاز سرمایی

درخت ازگیل و به خصوص ازگیل محلی در هوای معتدل به خوبی رشد می‌کند یعنی به هنگامی که هوا زیاد سرد یا گرم نباشد. در واقع در رنج های دمایی بین ۱۸ تا ۲۰ درجه سانتی گراد به طور میانگین. برای مثال سرمای بیش از حد سبب می شود که شکوفه های ازگیل از بین بروند. بنابراین دمایی که در آن درخت ازگیل شکوفه و بار می دهد خنک مایل به گرم می باشد. این هوا در اواخر زمستان و اوایل بهار مشاهده می شود. بنابراین نیاز سرمایی خاصی در این گیاه مشاده نمی شود ولی در هوای معتدل رو به خنک می تواند باردهی مناسبی داشته باشد.کند

شکل ظاهری میوه و درخت

درخت ازگیل به صورت گیاه درختچه ای و تا ارتفاع ۶ الی ۸ متر می تواند دیده شود. البته درختی خزان پذیر است که در فصل پائیز و زمستان برگ هایش به رنگ قرمز درمی آیند. برگ های آن بیضی مانند و کشیده و نوک تیز است و دارای شیار های ظریفی در اطراف خود است. شکوفه های زیبا و پنج پر و سفید مایل به صورتی رنگی دارد که در وسط برگ های آن زیبایی و جلوه خاصی را به آن می بخشد که تا حدودی نیز معطر هستند. همچنین طول برگ ها بین ۷ تا ۱۵ سانتی متر است. میوه آن در مرکز برگ ها و در حالت به رنگ قرمز و رفته رفته وقتی به حالت رسیده در می آید به رنگ قهوه ای متمایل می شود و گوشتی و آبدار می گردد. در قسمت مرکزی میوه ی آن رشته های باریکی و نازک درازی وجود دارند که هر چه بلندتر باشند نشانه رسیده بودن بیشتر میوه است.

آب و هوای مناسب

درخت ازگیل در همه ی انواع آن و بویژه درخت ازگیل محلی برای رشد به آب و هوای مرطوب نیاز دارد. بنابراین در مناطق دارای رطوبت کافی رشد کرده و باردهی دارد. همچنین به میزان آبیاری زیادی احتیاج دارد. در جنگل های مازندران و گیلان به علت رطوبت هوای زیاد این درخت به فراوانی یافت می شود و میوه می دهد. بنابراین اگر بخواهیم در مورد آب و هوای مناسب برای رشد درخت ازگیل صحبت کنیم باید بگوییم که اعتدال آب و هوا بهترین شرایط است در واقع زمستان های معتدل و تابستان های معتدل. در نتیجه در صورت وجود این شرایط است که درخت ازگیل محلی به خوبی بار می دهد. هر چند ممکن است ازگیل در شرایط آب و هوایی دیگر هم رشد کند اما ممکن است که بار ندهد و یا میزان بار آن کم باشد. بنابراین آب و هوای مناسب یکی از فاکتور های مطلوب برای رشد و نمو این درخت محسوب می شود.

ارتفاع از سطح دریا

در کاشت درختان و گیاهان گوناگون، ارتفاع از سطح دریا مهم و توجه به آن حائز اهمیت است. در ارتفاع های بالاتر از سطح دریا شرایط محیطی متفاوت است. برای مثال دما، میزان نور، فشار هوا از جمله مواردی هستند که باید به آنها به هنگام کاشت درخت مورد نظر در محل دقت کرد. در واقع محلی که درخت ازگیل در آن کاشته می شود بسیار مهم است و باید از لحاظ مواردی که گفته شد کاملا مطلوب باشد.

شروع باردهی و عملکرد

درخت ازگیل در سال های اولیه باردهی ندارد و در چندمین سال پس از کاشته شدن شروع به باردهی می کند. این درخت تا سه سال پس از کاشته شدن بار نمی دهد. و از سال چهارم باردهی خود را شروع می کند. این گیاه سیر باردهی خود را شروع کرده و در زمانی که به بلوغ می رسد بیشترین میزان باردهی را دارد. میزان باردهی درخت ازگیل در زمان بلوغ به چند تن نیز می رسد. از نظر فصلی این درخت شکوفه دادن را از اواخر زمستان زمانی که هوا رو به گرمی می رود آغاز می کند و در فصل بهار به طور کامل گل می دهد. همچنین در طی این فصل شکوفه ها می ریزند و شروع به میوه دهی می کند. میوه های تابستانه بوده و در انتهای بهار و اوایل تابستان به بازار می آید.

بهترین زمان کاشت

بهترین زمان کاشت هر گیاه و درختی با توجه به ویژگی های آب و هوایی محل مورد نظر آن بستگی دارد. یعنی ممکن است در محلی تابستان بسیار گرم و سوزان باشد بنابراین باید با توجه به مکان و منطقه کاشت در مورد آن تصمیم گیری شود. بهترین زمان کاشت درخت ازگیل در اواخر زمستان، اوایل بهار و همچنین اواخر پائیز است زیرا در این فصول است که هوا دارای اعتدال است و می تواند رشد درخت ازگیل آغاز شود. اگر درخت ازگیل احیاناً در فصل زمستان و هوای بسیار سرد کاشته شود ممکن است به طور کلی از بین برود و باردهی نداشته باشد. بنابراین انتخاب زمان کاشت مناسب با توجه به منطقه مورد کاشت از اهمیت فراوانی برخوردار است‌.

گرده افشانی

درخت ازگیل گیاهی است که توسط گرده افشانی تکثیر می شود. شکوفه های این گیاه به صورت نر و ماده هستند و باد و حشرات عمل گرده افشانی را برای این درخت ازگیل انجام می دهند. البته روش های متفاوتی برای کاشت، رشد و تکثیر این گیاه وجود دارد اعم از کاشتن بذر،قلمه زدن و مواردی مانند آن که به وسیله انسان صورت می گیرد. اما گرده افشانی روشی است که در آن درخت به صورت طبیعی بارور شده و تکثیر می گردد همچنین برای میوه دادن و مواردی مانند آن آماده می شود.

مناسب ترین خاک

نوع خاکی که درخت ازگیل در آن پرورش داده می شود نیز مانند سایر موارد از اهمیت فراوانی برخوردار است‌. زیرا اگر خاک به اندازه کافی مغذی نباشد و یا PH مناسب نداشته باشد نمی تواند به خوبی رشد کرده و بار دهد. بنابراین قبل از کاشت درخت ازگیل باید به آماده سازی خاک مناسب پرداخت. از نظر PH خاک این گیاه باید خنثی یا همان ۷ باشد و اگر PH خاک کمتر از ۷ بوده یعنی خاک اسیدی باشد برای رشد درخت ازگیل مناسب نیست. بنابراین بهتر است قبل از کاشتن درخت ازگیل PH خاک سنجیده شود و سپس اقدام به کاشت درخت کرد.

آبیاری

همه انواع ازگیل، از جمله ازگیل محلی در مناطق پر باران و بسیار پر رطوبت می روید. بنابراین مشخص می شود که به آب بسیار زیادی احتیاج دارد. در صورتی که این درخت درمناطق شمالی کاشته شود به دلیل بارش فراوان باران به آبیاری چندانی احتیاج ندارد اما در سایر مناطق باید برنامه مشخصی برای این کار در نظر گرفته شود. نهال درخت ازگیل هنگامی که کاشته می شود تا چند ماه باید به صورت روزانه آبیاری شود، وقتی سن درخت به4 سال رسید هفتگی و پس از آن بهتر است در دوره های ده روزه آبیاری شود. آبیاری این درخت از آن جهت اهمیت دارد که باید خاک آن مرطوب باشد.

بهترین کود ها و سم

برای درخت ازگیل هم می توان از کود های شیمیایی و هم می توان از کود های طبیعی بهره برد. کود های شیمیایی در انواع مختلفی برای این گیاه موجود می باشند که دارای املاحی مانند فسفر، پتاسیم، کلسیم و مواردی مانند آن را به گیاه می رسانند. بهتر است کود شیمیایی به نسبت ۶،۶،۶ به درخت ازگیل داده شود تا نتیجه مطلوب حاصل گردد. همچنین می توان از کود طبیعی استفاده کرد کود طبیعی که شامل برگ-خاک و یا کود حیوانی است به صورت یک لایه نازک بر روی خاک می‌پاشیم و آن را مرطوب می کنیم تا گیاه بتواند به خوبی آن را جذب کند.

آفات و بیماری ها

هر گیاهی با توجه با موقعیت مکانی و آب و هوای منطقه ممکن است دچار یک سری از آفت ها و بیماری ها شود. این آفت ها و بیماری ها به درخت آسیب می زنند و موجب از بین رفتن محصول و یا درخت می شوند، از جمله این آفات و بیماری ها می توان به شته ها و لارو ها هستند، شته ها حشرات ریزی هستند که شیره ی درخت را می مکند و سرشاخه ها را ضعیف و بنیه درخت را از بین می برند، لاروها نوزادان حشرات هستند که از میوه ها و برگ های درخت ازگیل استفاده می کنند و موجب فساد و خرابی میوه ازگیل می شوند. با استفاده از سموم شیمیایی می توان این آفت ها و بیماری ها را از بین برد و یا از آنها پیشگیری کرد.

هرس

درخت ازگیل همانند سایر درختان نیاز به هرس دارد. اما به میزان هرس زیادی احتیاج ندارد و میزان هرس اندکی نیاز دارد، هرس کردن درخت ازگیل کمک بسیاری به باردهی به درخت و همچنین و رشد آن می کند برای مثال حذف شاخه های اضافی سبب رسیدن نور مناسب به تمامی قسمت های درخت شده و باعث می شود درخت به میزان کافی رشد کند. بنابراین بهتر است در اوایل بهار یا انتهای تابستان به هرس درختان ازگیل اقدام کرد.

قیمت و خرید

درخت ازگیل انواع گوناگونی دارد که یکی از انواع آن ازگیل محلی است این درخت با توجه به نوعی که دارد دارای رنج قیمتی متفاوتی می باشد قیمت نهال ازگیل محلی با توجه به سن وانداره نهال ممکن است متغییر باشد.

مشخصات نهال ازگیل محلی


نوع رقم: تجاری

اندازه میوه: ریز

نوع باردهی: کم

طعم میوه: شیرین

نوع بازار: بازار پسند

دیگر ارقام این نهال

ارسال نهال

ارسال نهال

ارسال انواع نهال به سراسر کشور از طریق پایانه مسافربری

ضمانت نهال

ضمانت نهال

نهال های نهالستان دارای ضمانت بازگشت وجه و نهال می باشند

صدور فاکتور رسمی

صدور فاکتور رسمی

در صورت خرید نهال، نهالستان فاکتور رسمی برای شما صادر میکند

پشتیبانی نهالستان

پشتیبانی نهالستان

از طریق شبکه های اجتماعی به صورت ۲۴ ساعته پاسخگوی شما هستیم

جستجو در سایت