آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

پیش فروش نهال آغاز شد

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

کود مناسب برای سفید شدن مغز گردو

کود مناسب برای سفید شدن مغز گردو

کود مناسب برای سفید شدن مغز گردو:

گردو یکی از پردرآمدترین گونه های درختی است که مورد علاقه باغداران است، گونه ای با ارزش و محبوب از خانواده راش سانان، درختی خزان پذیر، با عمر بسیار زیاد، با طول عمر نزدیک به 200 سال، که کشت درخت گردو و بهره وری از آن به صبر و شکیبایی باغبان عزیز نیاز دارد. زیرا این درختان از پنج تا هفت سالگی شروع به باردهی می کنند اما باردهی اقتصادی آنها تا 15 تا 20 سال بعد از کاشت شروع می شود این دوره زمانی است که درختان باردهی اقتصادی ندارند تا پس از رسیدن به باردهی اقتصادی بتوانند از سود بی نظیر و فراوان باغ گردوی خویش بهره مند گردند.

میوه درخت گردو دارای پوست سخت و چوب مانند و پوسته سبز است و بافت نرمی دارد و پس از برداشت، لایه بالایی پوست یعنی پوست سبز جدا می شود یا به طور طبیعی جدا می شود میوه درخت گردو از خشکبارهای مورد علاقه ایرانی ها است که در سبد ایرانی ها جایگاه بسیار ویژه ای دارد زیرا این میوه را می توان به صورت تازه مصرف کرد و می توان از آن به عنوان میوه خشک، به عنوان آجیل و یا برای تهیه انواع غذاها، شیرینی پزی استفاده کرد. مغز گردو و رنگ آن تاثیر زیادی در بازارپسندی آن دارد.

عوامل موثر بر بازارپسندی مغز گردو:

یکی از خاص ترین و خوشمزه ترین خشکبار، گردو است که در بین مردم ایران مصارف و کاربردهای زیادی دارد، از مغز گردو برای تهیه انواع غذاها، شیرینی ها، ترشی ها و مغزها استفاده می شود که روغن گردو یکی از آنهاست که علاوه بر خواص غذایی، کاربردهای دارویی نیز دارد.

عوامل مختلفی بر بازارپسندی میوه گردو تأثیر می گذارد، از جمله اندازه میوه، درصد چربی مغز، سهولت شکستن پوست و جدا شدن مغز از پوسته آن و رنگ گردو. رنگ مغز گردو یکی از مهم ترین عوامل موثر بر بازارپسندی و قیمت گذاری آن است که در این مقاله به بررسی آن می پردازیم.

رنگ های مختلف مغز گردو:

قبل از اینکه به بررسی عوامل موثر بر رنگ مغز گردو بپردازیم لازم است بدانیم مغز گردو در حالت طبیعی خود بدون وجود تنش های محیطی به چه رنگ هایی دیده می شود، از این منظر رنگ های مغز گردو به سه دسته تقسیم می شوند.

مغز گردوی سفید:

در این دسته از گردوها که مغز آن به رنگ سفید تا کرم روشن است و بیشتر به صورت آجیل یا صبحانه مصرف می شود این گردو بخاطر رنگ و ظاهرش دارای بازارپسندی بسیار خاصی است و طبیعتا قیمت آن از سایر گردوها بالاتر است.

مغز گردوی قهوه ای روشن:

این گروه از گردوها که عمدتاً در فرآوری مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند، دارای رنگ تقریباً کرم تا قهوه ای روشن هستند و دارای درصد چربی بالایی هستند و از این موضوع دارای طرفداران ویژه خود می باشد و برای باغداران مقرون به صرفه هستند.

مغز گردوی قهوه ای تیره:

قیمت و بازارپسندی این گروه از گردوها نسبت به دو گروه قبلی کمتر است، زیرا رنگ مغز گردو از قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره متغیر است که از نظر ظاهری جذابیت کمتری دارد. رنگ تیره این گردوها به دلیل بی کیفیت بودن میوه گردو نیست، به این دلیل که این گردوها پرچرب و خوشمزه هستند، این گردوها طرفداران خاص خود را دارند و از این گردوها بیشتر در غذاهای فرآوری شده و خورشت ها استفاده می شود، به طوری که به گردوی خورشتی نیز شهرت دارد.

عوامل موثر بر سفید شدن مغز گردو:

سفیدی مغز گردو یکی از مهم ترین و موثرترین عوامل موثر بر مطلوبیت بازار و افزایش قیمت نهال گردو خواهد بود، لذا به طور خلاصه عوامل موثر بر سفید شدن مغز گردو را توضیح می دهیم.

رقم گردوی کاشته شده:

یکی از مهم ترین عواملی که رنگ میوه گردو را تعیین می کند، تنوعی است که باغدار کشت نموده است، زیرا همه انواع گردو مغز سفید ندارند و همانطور که قبلاً گفته شد، انواع مغز گردو از نظر رنگ متفاوت و برخی سفید هستند. برخی به رنگ قهوه ای روشن و برخی قهوه ای تیره هستند، بنابراین باغداران بسته به هدف خود برای ساخت باغ گردو، انواع مناسب را خریداری و پرورش می دهند. بنابراین در مورد کشت ارقامی که دارای مغز سفید رنگ نیست حتی اگر باغدار تمام شرایط و عوامل را به درستی رعایت کند زیرا ارقام ذاتا فاقد مغز سفید هستند. بعید است که فعالیت باغبان تاثیری در سفیدی نداشته باشد.

بیماری بلایت باکتریایی گردو:

بیماری های مختلف درختان گردو می تواند اثرات مضر متعددی بر کمیت و کیفیت میوه درختان گردو داشته باشد، سلامت درختان گردو را تحت تاثیر قرار دهد و همچنین یکی از بیماری های مهمی است که باعث کاهش کمیت و کیفیت میوه گردو می شود. و مستقیماً روی رنگ مغز گردو تأثیر خواهد گذاشت. بیماری بلایت باکتریایی بیماری درختان گردو است که باعث ایجاد لکه های سیاه روی پوست گردو و در نهایت روی مغز گردو خواهد شد.

آفات درخت گردو:

بنابراین انجام کار مناسب در زمینه پیشگیری و کنترل بیماری بلایت باکتریایی گردو در باغات و پیشگیری و کنترل به موقع و موثر بیماری تاثیر بسزایی در بهبود کمی و کیفی میوه درخت گردو خواهد داشت.باغداران می توانند که گردوهای با مغز پر و البته سفید رنگ که دارای بازار پسندی ویژه است را تولید نمایند و به بازار عرضه کنند.

تغذیه مناسب:

درختان گردو از آن دسته از گونه های درختی هستند که به خاک حاصلخیز نیاز دارند و اگر در خاکی که از نظر مواد مغذی فقیر یا فاقد عناصر خاص رشد کند، به شدت آسیب می بیند و عملکرد آن بسیار کاهش می یابد. زیرا کیفیت میوه ای که تولید می کند نیز بسیار تحت تأثیر قرار می گیرد، از جمله طعم و رنگ مغز گردو به دلیل تغذیه نامناسب تغییر می کند و در نتیجه گردوهای بد مزه و البته سیاه و چروکیده می شود که بر کیفیت آن تأثیر می گذارد. که به شدت میزان سود حاصل از باغ را متاثر نموده و باغدار را متضرر می گرداند.

بنابراین تغذیه این درختان به ویژه از طریق کود دهی بسیار حائز اهمیت است و یکی از مهمترین عوامل موثر بر سفید شدن مغز گردو است که در صورت بی توجهی یا غفلت یا حتی عدم انجام آن بر اساس اصول صحیح، بر کمیت و کیفیت میوه درختان گردو تأثیر می گذارد و باغداران به شدت متضرر خواهند شد.

کودهای موثر برای سفید شدن مغز گردو:

معرفی تنها یک نوع کود برای سفید شدن مغز گردو غیرممکن است، اما اصول تغذیه صحیح درختان گردو و جلوگیری از کمبود عناصر غذایی خاک از طریق فرمول‌های آزمایش خاک تأثیر بسزایی در بهبود کیفیت میوه‌های گردو دارد. به خصوص سفید شدن رنگ مغز آن، بنابراین ما موثرترین عناصر و کودها را در سفید شدن مغز گردو لیست می کنیم.

هیومیک اسید:

قبلاً اشاره کردیم که درخت گردو یکی از گونه های درختی است که به مواد مغذی زیادی نیاز دارد، هر عاملی که باعث افزایش استحکام خاک و حاصلخیز بودن خاک شود در سلامت درختان گردو و افزایش سلامت آنها تاثیرگذار خواهد بود. رشد درخت گردو باعث بهبود کیفیت میوه گردو می شود و کیفیت رنگ مغز گردو نیز افزایش می یابد به طوری که رنگ مغز گردو سفیدتر می شود.

از این نظر اسید هیومیک یکی از کودهایی است که تاثیر بسزایی در بهبود کیفیت خاک و تقویت استحکام ریشه درختان گردو خواهد داشت، افزودن اسید هیومیک به خاک نهال گردو می تواند باعث بهبود ساختمان خاک، بهبود ویژگی های بیولوژیکی خاک و بهبود سیستم ریشه ای درخت گردو خواهد شد.و از این طریق سلامت درخت را افزایش می دهد و باعث بهبود کیفیت میوه درخت گردو و سفیدتر شدن مغز گردو می شود.

کودهای فسفر بالا:

یکی از کودهای بسیار مؤثر و کارآمد موجود در سفید شدن مغز گردو، کودهای دارای فسفر بالا می باشد، زیرا فسفر اثرات مفید زیادی بر درختان گردو دارد که از جمله آنها می توان به افزایش قدرت ریشه دهی درختان گردو، افزایش مقاومت در برابر بیماری ها و آفات حشرات، افزایش قدرت درخت، افزایش نیتروژن اشاره کرد. جذب، رشد سریع و به موقع میوه و تولید در ساخت نوکلیئک اسیدهای عامل انتقال اطلاعات ژنتیکی اشاره نمود که مجموع این عوامل موجب افزایش کیفیت میوه گردو و بهبود رنگ مغز گردو و سفیدتر شدن آن خواهد شد.

بنابراین برای به دست آوردن گردو با مغز سفید روشن که بازارپسند هستند از کوددهی با کودهای فسفر بالا به درختان گردو غافل نشوید بهتر است پس از فندقی شدن مغزهای درخت گردو با آب یا محلول پاشی شاخ و برگ در چند مرحله آبیاری شود.

نیتروژن:

نیتروژن نقش موثری در تشکیل اسیدهای آمینه لازم برای تولید پروتئین دارد و در درختان مختلف به ویژه گردو نقش بسیار مهمی دارد و علاوه بر نقش و کارکردهای فراوانی که در گردو دارد، یکی از عناصر مورد نیاز و موثر در سفید شدن مغز گردو به شمار می رود.

نیترات کلسیم:

یکی دیگر از کودهایی که برای سفید شدن مغز گردو بسیار موثر است نیترات کلسیم است که اگر درخت گردو فاقد این کود باشد از کیفیت میوه تولید شده بسیار کاسته می شود و رنگ مغز گردو سیاه خواهد شد از این رو برای سفید تر شدن مغز گردو و نیز ممانعت از سیاه شدن مغز گردو حتما کود نیترات کلسیم را به موقع و به میزان کافی در اختیار درختان گردو قرار دهید.

عناصر ریز مغذی ها:

ریزمغذی هایی مانند آهن، بور، روی و منگنز نقش غیرقابل انکاری در بهبود کیفیت میوه گردو و سفید شدن مغز آن دارند، بنابراین در کوددهی درختان گردو باید به ریزمغذی ها برای تولید درخت گردو توجه ویژه ای شود تا بتوانید میوه هایی با کیفیت و بازار پسند و با مغزی سفید تولید نمایید.

نتیجه گیری:

درختان گردو یکی از با ارزش ترین درختان هستند که حفظ سلامت آن ها در افزایش سودآوری باغ بسیار موثر است و باغداران همواره به دنبال راه هایی برای افزایش کمیت و کیفیت میوه هستند تا بتوانند سودآوری بیشتری داشته باشند و به طور موثری باعث افزایش میوه شوند. میوه گردو یکی از فاکتورهای کیفیت و بازارپسندی، رنگ مغز گردو یکی از معیارهای مصرف کننده برای انتخاب گردو مرغوب است و رنگ مغز آن سفید است.

بنابراین توجه به عواملی که باعث افزایش کیفیت و سفید شدن مغز گردو می شود بسیار حائز اهمیت است همانطور که در این مقاله اشاره شد تنوع و تغذیه تاثیر زیادی در بهبود سفیدی مغز گردو دارد، جهت خرید نهال گردو با نهالستان در تماس باشید..

نهال گردو را با بهترین قیمت فروش از رویال نهال تهیه کنید برای خرید نهال گردو با کارشناسان نهالستان در تماس باشید

کود مناسب برای سفید شدن مغز گردو

جستجو در سایت