آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

پیش فروش نهال آغاز شد

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

بهترین زمان کوددهی درخت گردو

بهترین زمان کوددهی درخت گردو

بهترین زمان کوددهی درختان گردو:

درخت گردو با وجود تنه سفت، برای افزایش استحکام در برابر عوامل تنش زای بیرونی، به کود نیاز دارد. کودها همچنین مواد مغذی مهمی را برای آنها فراهم می کنند، از رشد درختان حمایت می کنند و به سلامت کلی و طول عمر این گیاهان کمک می کنند.

لازم است بدانید که اولین و مهمترین ماده غذایی درخت گردو عموماً نیتروژن است. بنابراین این نوع درخت برای کوددهی مناسب به نیتروژن بیشتری نسبت به سایر عناصر نیاز دارد. اما بعد از نیتروژن، عناصر فسفر و پتاسیم برای کوددهی این درختان بسیار مهم هستند.

اگر از نظر اقتصادی و مولد روی درختان گردو سرمایه گذاری می کنید، باید راز مراقبت از سرمایه خود را به عنوان یک گردو کار موفق بدانید و به عنوان یکی از مهمترین دلایل، بهترین زمان کوددهی درخت گردو را بدانید!

انواع نهال گردو پرطرفدار در جهان:

گردو یکی از گیاهان قابل پیوند است و همین عامل باعث پیدایش بیش از 15 گونه مختلف از این گیاه در سراسر جهان شده است و به کشاورزان این امکان را داده است تا با توجه به شرایط آب و هوایی محیط کشت، سرمایه‌گذاری اولیه و شرایط مورد نیاز گیاه، انتخاب مناسبی برای شروع یک سرمایه‌ گذاری بلند مدت و پر بازده داشته باشند. لازم است که به بهترین زمان کود دهی درخت گردو، بیش از پیش توجه داشته باشید.

انواع مختلف نهال عبارتند از:

• نهال‌ های گردو پکان و سانلند (مناسب کاشت در آب و هوای گرم(

• نهال‌ های گردو ژنوتیپ برتر رویال ، (مناسب کاشت در مناطق معتدل(

• نهال‌ های گردو چندلر،‌هارتلی و پدرو (مناسب کاشت در آب و هوای نسبتاً سردسیر(

• نهال ‌های گردو فرنور، اسرائیلی، کانادایی و خوشه ای (مناسب کاشت در مناطق سردسیر(

• و انواع دیگر نهال شامل لارا، پاریزین، هاروارد، سجنو، شیلی ..

افزایش باردهی درختان گردو:

برای دستیابی به حداکثر نتایج، درختان نیاز به مراقبت مناسب و به موقع دارند. که با در نظر گرفتن دلایل زیر قابل انجام است زیرا این گونه جدا از بهترین زمان برای کوددهی درخت گردو به دلایل دیگری نیز نیاز دارد:

آماده سازی زمین:

برای کاشت نهال مناسب ترین خاک شنی، لومی و رس می باشد. به این ترتیب خاک زیرین، جایی که ریشه های درخت در واقع رشد می کنند، سخت و فشرده نیست و می تواند فضای زیادی را به آنها بدهد. علاوه بر این PH تاثیر بسزایی در جذب مواد معدنی خواهد داشت، بنابراین سعی کنید PH خاک را در حدود 6-7 نگه دارید.

فاصله کاشت مناسب:

فاصله کاشت نقش مهمی در دریافت نور خورشید و مواد معدنی کافی و فراهم کردن شرایط مناسب برای رشد همه درختان باغ گردو دارد. با در نظر گرفتن فاصله کاشت، نتایج خوبی در هنگام کود دهی درخت گردو به دست خواهید آورد. کارشناسان مناسب ترین فاصله برای کاشت درخت گردو را ۷ متر در ۷ متر می گویند.

هرس به موقع و صحیح:

هرس نه تنها رشد درخت را بهبود می بخشد، بلکه شرایط را برای کنترل میوه نیز فراهم می کند.درختی که به درستی هرس شده باشد محصول را دو برابر می کند. با انجام صحیح و به موقع آن و همچنین در نظر گرفتن بهترین زمان برای کوددهی درخت گردو به بالاترین محصول دست خواهید یافت. هرس جامی شکل با محور تغییر می یابد که مناسب ترین روش و حالت هرس درختان گردو است.

سمپاشی درخت گردو:

باردهی بهتر و با کیفیت بالاتر درختان گردو، نیاز به سمپاشی دارند و بهتر است این فرآیند پس از پایان فصل سرما و قبل از متورم شدن و جوانه زدن گیاهان انجام شود. بنابراین اگر آبیاری بلافاصله انجام نشود و باران نبارد بهترین نتیجه را از محلول پاشی خواهید گرفت.

آبیاری مناسب:

بخش بزرگی از نیاز آبی باغات گردو معمولاً از بارندگی سالانه تامین می‌شود و مابقی را می‌توان با روش‌های معمولی مانند آبیاری قطره‌ای، آبیاری تحت فشار، آبیاری حوضچه ای یا کرتی انجام داد. مطمئن باشید برای گرفتن نتیجه خوب باید کیفیت و کمیت مصرفی در آبیاری بررسی شود تا در زمان کوددهی درخت گردو نتیجه بدی حاصل نشود.

کود دهی در بهترین زمان:

برای تعیین بهترین زمان کود دهی درخت گردو و همچنین مناسب ترین ترکیب، بهترین راه آزمایش خاک است. به این ترتیب با دانستن نوع و میزان مواد معدنی موجود در خاک، می توانید کود اضافی مناسبی را برای تقویت تغذیه باغ خود انتخاب کنید.

زمان کود دهی درخت گردو در 4 فصل:

کود دهی عمدتاً برای تغذیه گیاهان و تأمین تمام مواد معدنی مورد نیاز آنها استفاده می شود، اما زمان کوددهی درختان گردو به اندازه نوع کود مهم است، زیرا زمان تعیین می کند که آیا کود مؤثر است یا برعکس. باعث اتلاف پول و انرژی می شود!

بسته به سن و شرایط نهال باید از کودهای مختلف استفاده کرد.در زیر انواع کود مورد نیاز این گیاه، بهترین زمان کود دهی درخت گردو و روش آبیاری صحیح آورده شده است:

زمان کوددهی در سال اول رشد نهال گردو :

در ابتدای رشد نهال باید نوع کودهای شیمیایی و آلی را به درخت داد اما با کمترین هزینه. کارشناسان بهترین کود را N-P-K به نسبت ۱۵-۱۵-۱۵ می دانند. در ابتدا بهتر است از هر بوته جوان 113 گرم استفاده شود.

بهترین زمان برای کود دهی درخت گردو زمانی است که جوان است. اولی در پایان فصل بهار و دومی قبل از جوانه زنی نهال یعنی در فصل تابستان است. برای این منظور استفاده از روش کود دهی و قرار دادن کود در سایه درخت توصیه می شود. البته مراقب باشید کود مستقیماً به ریشه نهال برخورد نکند!

کود دهی مهم ترین عامل در رشد درختان گردو است:

درختان گردو به خصوص در سال اول کاشت برای تقویت ریشه، رشد خوب، افزایش کیفیت محصول، بهره وری بیشتر و دریافت مواد معدنی مورد نیاز به کوددهی مناسب نیاز دارند. در نتیجه بهترین زمان برای کوددهی درختان گردو آنطور که انتظار می رود نیست.

مواد معدنی مهمی که از طریق کود دهی در دسترس درخت گردو قرار می گیرد عبارتند از:

نیتروژن: این ترکیب معدنی که جزء عنصر اصلی کلروفیل است باعث افزایش رشد گیاه و در نتیجه افزایش بهره وری درختان می شود.

فسفر: فسفر یک جز کلیدی در جذب نور خورشید است. به علاوه به ‌عنوان کاتالیزوری موثر، در تشکیل ترکیبات حیاتی گیاه نیز تاثیر دارد.

پتاسیم: پتاسیم ترکیب اساسی رشد، تولید مثل و مقاومت گیاه دانسته می‌شود. این عنصر در تولید سلولز، نقل و انتقال قند و نشاسته در گیاه نیز نقش دارد.

روی: نقش عنصر روی افزایش عملکرد گیاهان است. ترکیب روی بر تشکیل پروتئین های گیاهی تأثیر می گذارد و به فتوسنتز درخت بیشتر و بهتر کمک می کند. این عنصر در هنگام کود دهی درخت گردو به کشاورز کمک می کند.

منگنز: عنصر منگنز به دلیل اهمیت آن در تولید کلروفیل، بازسازی نیترات ها و تسریع و پیشرفت فرآیند بازسازی شناخته شده است. منگنز همچنین در متابولیسم کربوهیدرات ها مهم است و تبادل الکترون را در چرخه فتوسنتز تسهیل می کند.

مس: ریز مغذی مس ها، باعث فعال شدن آنزیم ها و افزایش طعم، بو و رنگ میوه می شود. این ترکیب با کمک به متابولیسم پروتئین یکی از اعضای مؤثر فتوسنتز در نظر گرفته می شود.

بور: عنصر بور موجود در کودهای شیمیایی مهمترین ماده غذایی برای ریشه گیاهان است که علاوه بر افزایش جذب پتاسیم و فسفر در عملکرد ریشه و ساختار غشای سلولی نقش دارد.

آهن: آهن یک عنصر موثر در تولید کلروفیل در گیاهان است. این ترکیب که جزء اصلی آنزیم ها و پروتئین ها است، نقش مهمی در فتوسنتز و تنفس دارد.

کود دهی درختان با سن بالای 15 سال:

برای تقویت و افزایش عملکرد، پس از انتخاب بهترین زمان برای کود دهی درخت گردو، باید از قسمت های زیر برای تهیه کود مناسب برای 2 هکتار زمین، برای هر سال استفاده کرد:

حدود 1178 کیلوگرم آمونیوم سولفات

حدود 908 کیلوگرم فسفر پنتا اکسید

میزان 454 کیلوگرم پتاسیم سولفات (هر 3 سال)

در عرض 3 دوره زمان لازم است که یک درخت گردو بزرگ را برای این مقادیر کود دهید.اولین دوز باید در اوایل بهار و آخرین دوز در پاییز به درخت داده شود.

اما اگر قصد دارید به جای کود اضافه شده از کود سبز یا کاشت حبوبات در زمین کشاورزی استفاده کنید، به یاد داشته باشید که بهترین زمان برای کود دهی درخت گردو در فصل پاییز به این صورت است. سپس در چند ماه پس از کاشت، پتاسیم و فسفر به خاک اضافه می کنند و در نهایت قبل از کاشت، یعنی در بهار (فروردین یا اردیبهشت)، خاک را شخم زده و گیاهان را در خاک قرار می دهند.

در پایان توجه داشته باشید که:

• هر سال که سن درخت گردو افزایش می یابد، کود مصرفی برای این درخت نیز باید حدود 10 درصد افزایش یابد.

• یکی از عوامل موثر در افزایش عملکرد کودها، آبیاری روی زمین و بعد از گودال کود است که کمک زیادی به انتقال مواد غذایی به تمام نقاط خاک می کند.

• به طور کلی بهترین زمان برای کاشت درخت گردو از بهار تا پاییز است. در واقع فصل سرما برای کود دادن به این درختان اصلا مناسب نیست!

• با وجود تمام این نکات، بهتر است قبل از دادن کود با یک متخصص مشورت کنید و مراحل کوددهی را طبق برنامه و روش مخصوص زمین خود انجام دهید.

نهال گردو را با بهترین قیمت فروش از رویال نهال تهیه کنید برای خرید نهال گردو با کارشناسان نهالستان در تماس باشید

بهترین زمان کوددهی درخت گردو

جستجو در سایت