آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

زمان باقیمانده تا پایان فروش نهال

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

تقویت و کوددهی درخت انگور به چه صورت است؟

تقویت و کوددهی درخت انگور به چه صورت است؟

تقویت و کوددهی درخت انگور به چه صورت است؟

اگر سرتاسر دنیا را جستجو کنید، کمتر کسی را پیدا خواهید کرد که به خوردن میوه انگور علاقه‏مند نباشد؛ انگور یکی از پرطرفدارترین و تجاری‏ترین رقم میوه در بازار محسوب می‏شود و از خواص و مزایای بیشماری برخوردار است. شما می‏توانید با خرید نهال انگور و پرورش آن، در کمترین زمان ممکن محصولات بی نظیری تولید کنید و از این طریق، صاحب سود خوبی شوید.

خوب است بدانید که شما می‏توانید با کشت ارقام خاص انگور، مسیر موفقیت شغل را با صادرات محصولات باغ خود به کشورهای دیگر هموار سازید. اما فراموش نکنید که یکی از مهم‏ترین اصول کاشت نهال انگور و پرورش آن، نوع خاک و کوددهی است. در این بخش، قصد داریم به نحوه تقویت و کوددهی درخت انگور بپردازیم پس با ما همراه باشید.

معرفی مشخصات درخت انگور

درخت انگور که با نام مو نیز شناخته می‏شود، جزو خانواده ویتاسه‏ها به شمار می‏آید و دارای ارقام مختلف و گوناگون بیشماری است. درختان انگور، اکثرا تنه‏های رونده و پیچه‏ای دارند و دارای برگ‏های پهن به رنگ سبز روشن می‏باشند. خوب است بدانید که ارقام مختلف انگور، حساسیت بسیار زیادی در برابر شرایط اقلیمی، آب و هوا و حتی نوع خاک از خود نشان می‏دهند.

اما متخصصان توانسته‏اند با اصلاح برخی از نژادها، این مشکل را تا حدودی برطرف سازند. به خاطر داشته باشید که باید پس از خرید نهال انگور، به نکات ضروری از جمله آبیاری و کوددهی توجه بسزایی داشته باشید تا بتوانید این نهال را در کمترین زمان ممکن وارد دوره باردهی کنید.

بهترین ارقام انگور جهت تازه خوری

یکی از سوالات متعددی که برای بسیاری از افراد مطرح می‏گردد، این است که بهترین ارقام انگور جهت تازه خوری، باید چه ویژگی‏هایی باید داشته باشند؟ از مهم‏ترین ویژگی‏های بهترین رقم انگور برای تازه خوری، می‏توان به مقاومت آن در برابر آب و هوای سردخانه و محیط فروشگاه ها اشاره نمود. علاوه برآن، انگورهای مناسب تازه خوری باید دارای پوسته نازک و گوشته ترد و آبدار باشند.

از بهترین ارقام انگور جهت تازه خوری می‏توان به سیدلس بیدانه، شیرازی، لعل، سفید، قرمز، عسگری، خلیلی بیدانه، یاقوتی و فخری اشاره نمود. خوب است بدانید که پیش از خرید نهال انگور با رقم مناسب تازه خوری، با افراد متخصص و کاربلد در این زمینه مشورت کنید و از تجربیات آن‏ها استفاده نمایید.

خاک مناسب درخت انگور

یکی از عناصر بسیار مهم در کشاورزی و باغداری، خاک است. به خاطر داشته باشید که حیات تمامی گیاهان و حتی موجودات زنده به وجود خاک بستگی دارد. خاک‏ها دارای انواع مختلفی هستند؛ اما فراموش نکنید که هر نوع خاکی نمی‏تواند برای رشد درخت انگور مناسب باش د. لازم به ذکر است که هر چقدر خاک بستر درخت انگور مرغوب و مناسب‏تر باشد سرعت رشد، مقاومت و میزان باردهی آن بیشتر می‏شود.

ارقام مختلف انگور، قادر به رشد در خاک‏های اسیدی یا قلیایی نمی‏باشند. طبق نظر متخصصان و کارشناسان، میزان اسیدیته خاک مناسب درخت انگور ( پی اچ) باید بین 6 الی 7 باشد. البته اگر میزان پی اچ خاک منطقه شما کمتر از 6 است (اسیدی می‏باشد) می‏توانید با افزودن 1 الی 2 درصد آهک، مقدار اسیدیته آن را به حد نرمال برسانید. ناگفته نماند که خاک مناسب درخت انگور باید حاوی مقادیر معدنی و آلی نظیر هوموس، هیومیک اسید، سدیم، منیزیم و غیره باشد. علاوه بر آن، خاک مناسب این رقم بایستی دانه ریز بوده تا بتواند رطوبت و آب را تا مدت زمان طولانی درون خود نگهداری کند.

اصول آبیاری درخت انگور

در کشت و پرورش نهال انگور، آبیاری به موقع از هر چیزی ضروری و واجب‏تر است. اما فراموش نکنید که آبیاری بیش از حد، سبب پوسیده شدن ریشه‏های درخت انگور می‏گردد. طبق تظر متخصصان و کارشناسان، هر هکتار باغ انگور در طول سال نیاز به 5 الی 7 هزار متر مکعب آب با توجه به شرایط آب و هوایی در طول سال دارد. برای آبیاری درختان انگور، به هیچ وجه نباید از آب خیلی شور استفاده نمایید. فراموش نکنید که میزان بور آب باید حدود 0.5 الی 1.1 پی پی ام باشد. جهت آبیاری درختان انگور، بهتر است از سیستم‏های قطره‏ای استفاده کنید تا بتوانید گامی بلند در عرصه کاهش مصرف آب در کشور بردارید.

میزان ماکسیمم عناصر خاک درخت انگور

درخت انگور برای رشد عالی، مقاومت بالا و باردهی مطلوب نیاز زیادی به مواد معدنی و آلی دارد. اما فراموش نکنید که اگر میزان مواد معدنی و آلی در خاک بیش از حد مجاز باشد، ممکن است ریشه‏های این درخت دچار آسیب شوند. در ابتدا باید بدانید که درختان انگور برای رشد مطلوب نیاز به مواد معدنی و آلی مناسبی از جمله هوموس، هیومیک اسید، آهن، آلومینیوم، سدیم، پتاسیم، منیزیم، منگنز، روی و زینک دارند. طبق نظر متخصصان و کارشناسان، باید در خاک هر هکتار باغ انگور حدود 45 الی 50 کیلوگرم عناصر معدنی و آلی وجود داشته باشد.

کودهای مناسب درخت انگور

به طور کلی، کودها به دو دسته شیمایی و طبیعی تقسیم می‏شوند. اما کودهای شیمایی دارای انواع مختلفی هستند و هر کدام از آن‏ها، مناسب رشد و باردهی یک درخت می‏باشند. به گویشی دیگر، استفاده از هر نوع کود شیمایی برای تقویت درخت انگور، جایز نیست. کود هیومیک اسید، از کودهای مناسب و عالی برای باردهی بهتر درخت انگور به شمار می‏آید. این نوع کود سرعت جذب بالایی دارد و قادر است در کمترین زمان ممکن درخت را تقویت کند.

کود فروت ست هم برای دوره قبل از باردهی درخت انگور مناسب است؛ این نوع کود به عمل تلقیح، جوانه زنی و شکل گیری میوه‏های درخت کمک می‏کند. کودهای کلاته نیز برای درخت انگور مناسب هستند. کودهای کلاته قادر به تحریک هورمون‏های درخت انگور هستند و سرعت گلدهی و باردهی آن را افزایش می‏دهد. در این نوع کود، می‏توان انواع عناصر معدنی و آلی مورد نیاز درخت انگور را مشاهده نمود.

روش‏های کوددهی درخت انگور

همانطور که در قسمت‏های قبل ذکر شد، شما می‏توانید با کوددهی به موقع مقاومت و میزان باردهی درخت انگور را به حداکثر برسانید. اما برای کوددهی این درخت، باید از دو روش پاشش بستر و چالکود استفاده نمایید.

1-پاشش بستر

از روش‏های رایج و پر استفاده کوددهی درخت انگور، می‏توان به پاشش بستر اشاره نمود. در این روش، باغداران کودهای جامد یا مایع را در اطراف بستر خاک درخت انگور می‏پاشند. در این روش، سرعت جذب کودها نسبتا پایین است. به همین دلیل، بهتر است برای کوددهی درخت انگور با استفاده از کودهای شیمایی مایع، از این روش استفاده نمایید.

2-چالکود

چالکود نیز از روش‏های بسیار موثر کوددهی درخت انگور به شمار می‏آید. در این روش، باغداران و کشاورزان در اطراف درخت انگور به فاصله 50 الی 100 سانتی متر، گودال‏هایی به عمق 30 الی 45 سانتی متر حفر می‏کنند و کودهای جامد را درون آن‏ها قرار می‏دهند. سرعت جذب کود با استفاده از این روش، بسیار زیاد است. جالب است بدانید که در گذشته، باغداران برای کوددهی درختان انگور با استفاده از کودهای حیوانی، از روش چالکود استفاده می‏نمودند. البته به خاطر داشته باشید که روش چالکود برای کوددهی درخت انگور به وسیله کودهای شیمایی مایع توصیه نمی‏شود.

آیا کودهای طبیعی برای کشت درخت انگور مناسب هستند؟

بسیاری از باغداران و زراعتکاران با این سوال مواجه می‏شوند که آیا کودهای طبیعی برای کشت درخت انگور مناسب هستند؟ در گذشته‏های نه چندان دور، تمامی باغداران برای تقویت درخت انگور و سایر درختان، از کودهای طبیعی و حیوانی استفاده می‏نمودند. اما خوب است بدانید که کودهای حیوانی سبب هجوم دسته انبوهی از آفات و حشرات می‏گردد. علاوه بر آن، کودهای حیوانی از بوی نامطبوعی برخوردار هستند و نمی‏توانند کل مواد معدنی مورد نیاز درخت انگور را تامین کنند.

البته شما می‏توانید در یک شرایط خاصی از کودهای طبیعی و حیوانی برای تقویت درخت انگور استفاده نمایید؛ در ابتدا باید به مدت 12 الی 24 ماه کودهای حیوانی را در محیطی باز و در معرض تابش نور خورشید قرار دهید تا آن‏ها به طور کامل بپوسند. زمانی که کودهای حیوانی به طور کامل پوسیده شدند، شما می‏توانید برای کوددهی درخت انگور از آن‏ها استفاده نمایید.

بهترین زمان برای کوددهی درخت انگور

برای کوددهی اصولی درخت انگور، باید یک زمان مناسب را برگزینید. طبق نظر متخصصان و کارشناسان، درختان انگور ابتدای هر فصل (4 مرتبه در طول سال) نیاز به کوددهی دارند. لازم به ذکر است که کوددهی بهاره درخت انگور، از اهمیت بسزایی برخوردار است و می تواند موجب افزایش باردهی آن شود. ناگفته نماند که بهترین زمان برای کوددهی درخت انگور، اول صبح یا غروب هنگام می‏باشد. لازم به ذکر است که آبیاری نهال پس از کوددهی امری الزامی و ضروری است.

مزایای کوددهی به موقع

همانطور که در قسمت‏های قبل اشاره شد، نهال انگور برای باردهی مطلوب و مقاومت بالا نیاز به کود و مواد مغذی فراوانی دارد. از مهم‏ترین مزایای کوددهی به موقع نهال انگور، می‏توان به افزایش مقاومت آن اشاره نمود. زمانی که مواد معدنی و آلی درخت انگور به خوبی رفع گردد، توان مقابله آن با انواع آفات و بیماری‏ها دوچندان می‏شود. علاوه بر آن، کوددهی به موقع سبب افزایش میزان عملکرد درخت انگور می‏گردد. از این رو، باید پس از خرید نهال انگور به فکر تهیه یک برنامه دقیق و اصولی برای کوددهی آن باشید.

عوارض کوددهی بیش از اندازه درخت انگور

گرچه کود می‏تواند سبب افزایش مقاومت و میزان عملکرد درخت انگور شود؛ اما زیاده روی در کوددهی موجب از بین رفتن ریشه‏های این درخت می‏گردد. بسیاری از باغداران بر این عقیده باورند که کوددهی بیش از حد، سبب افزایش میزان باردهی درخت انگور می‏شود. اما این عقیده به طور کامل اشتباه است؛ زمانی که درصد عناصر معدنی و آلی در خاک بیش از حد مجاز افزایش یابد، آوندهای ریشه درخت مسدود می‏شوند و در نتیجه رشد و عملکرد آن مختل می‏گردد. به همین دلیل، نباید در کوددهی درخت انگور زیاده روی کنید.

کوددهی نهال تازه کاشته شده انگور

پس از خرید نهال انگور و کاشت آن، باید اقدامات ضروری را از جمله کوددهی به عمل آورید. بسیاری از باغداران با این سوال مواجه می‏شوند که آیا نهال انگور تازه کاشته شده نیاز به کود دارد یا خیر؟ نهال انگور از بدو کاشت، نیاز به کود دارد. اما برای تقویت آن بایستی از کودهای شیمایی ضعیف پودری استفاده کنید. فراموش نکنید که کوددهی نهال انگور تازه کاشته شده، موجب افزایش سرعت رشد و کاهش زمان شروع باردهی آن می‏گردد. برای کوددهی نهال انگور تازه کاشته شده، باید هر سه ماه یکبار اقدامات لازم را به عمل آورید.

تقویت و کوددهی درخت انگور به چه صورت است؟

جستجو در سایت