آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

پیش فروش نهال آغاز شد

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

گرده افشانی نهال زرشک

گرده افشانی نهال زرشک

آموزش گرده افشانی نهال زرشک:

اگر قصد خرید نهال زرشک و پرورش آن در سطح وسیع و احداث باغ زرشک را دارید، بهتر است اطلاعات خود را از هر نظر در مورد این درخت مفید و مهم تکمیل کنید. در غیر این صورت ریسک سرمایه گذاری در این بخش بسیار زیاد است و علاوه بر صرف سرمایه ممکن است با مشکلات و زیان های زیادی مواجه شوید.

آیا می دانید گرده افشانی چقدر برای رشد درختان میوه اهمیت دارد؟ طی تحقیقات گسترده کارشناسان کشاورزی مشخص شده است که بیش از 80 درصد عملکرد درختان میوه به فرآیند گرده افشانی بستگی دارد و در صورت وجود هر نوع مانعی در برابر گرده افشانی برای یک سال به دلایل مختلف نباید در آن سال از آن درخت انتظار میوه را داشت. بهتر است بدانید که تمامی گیاهان و نهال ها برای تولید نیازی به گرده افشانی ندارند اما درصد آنها بسیار زیاد است (بیش از 90-85 درصد)

همانطور که می دانید اکثر درختان دارای دو پایه نر و ماده هستند که در آن جا انتقال گرده یا گرده افشانی صورت می گیرد و سایر نهال ها مانند ارقام نهال زرشک مرکب و تک پایه هستند.عملیات گرده افشانی تنها بر روی همان یک پایه صورت می‌گیرد؛ به بیان ساده‌تر هر دو اندام جنسی گیاه یعنی کلاله و پرچم بر روی یک پایه قرار دارند که به آن پایه مرکب گفته می‌شود و در سطح آن عملیات گرده افشانی از طریق انتقال گرده‌ها از سمت پرچم به کلاله صورت خواهد گرفت، البته به این نوع گیاهان که هر دو اندام جنسی بر روی یک پایه قرار گرفته اند، ارقام خود گرده‌افشان نیز گفته می‌شوند، زیرا این ارقام برای گرده افشانی نیازی به خرید و کاشت رقم گرده افشان سازگار نخواهند داشت.

اگر باغبان مبتدی هستید بهتر است در بازدید از مراکز از کارشناسان مربوطه در مورد روش گرده افشانی کشت نهال زرشک و ساختار فیزیولوژیکی این گیاه اطلاعات بیشتری کسب کنید تا بتوانید در این زمینه با مهارت بیشتری وارد شوید. همانطور که می دانید خود گرده افشان بودن یا نبودن نهال زرشک عاملی است که به طور مستقیم بر قیمت نهال زرشک تاثیر می گذارد.به طور کلی فرآیند گرده افشانی نهال زرشک به روش های مختلفی انجام می شود که عبارتند از:

1. گرده افشانی توسط حشرات

2. گرده افشانی سنتی مصنوعی

3. گرده افشانی بوسیله باد

4. گرده افشانی صنعتی مصنوعی

گرده افشانی نهال زرشک

گرده افشانی در ارقام نهال زرشک یک فرآیند بسیار مهم و تا حدودی دشوار است و به دلیل اینکه گل های نهال زرشک رنگ و بوی زیبایی دارند و شیرین هستند، توانایی جذب بسیاری از حشرات را دارند که می توانند گرده ها را انتقال دهند و وظایفی را انجام دهند.حشرات نقش بسیار مهم و ویژه ای در باغ دارد البته ناگفته نماند که عوامل زیادی در گرده افشانی ارقام نهال زرشک اختلال ایجاد می کنند که در ادامه به تفصیل به آنها می پردازیم.

روی سطح هر برگ چرمی نهال زرشک که معمولاً صاف و بدون دندانه است، گل های مرکب سه قطعه ای در ردیف حلقوی وجود دارد که دارای 6 پرچم و 2 کلاله نیز می باشد، گرده افشانی در پرچم ها و کلاله ها در یک سطح انجام می شود. و در واقع تبادل گرده در این نواحی صورت می گیرد و از آنجایی که قسمت داخلی کلاله چسبیده است، با مواد چسبیده ترکیب می شود و روند تشکیل تخم با تشکیل لوله گرده ادامه می یابد.

در سال های اخیر تولید و فروش نهال زرشک در ایران رواج زیادی پیدا کرده است زیرا شناخت بی نظیر این رقم تجاری و سودآور توسط کشاورزان باعث تشویق تولیدکنندگان در نهالستان پرطرفدار شده است و به دلیل کیفیت بالای تولید در حال حاضر قیمت مناسبی نیز دارد و نهال زرشک در بازار بسیار مناسب است و مقرون به صرفه شده است.

برخی از انواع نهال زرشک سازگار و مناسب برای فعالیت های گرده افشانی هستند، اما انواع دیگر خودسازگار هستند و نمی توان آنها را توسط کاشت های سازگار خریداری و کاشت کرد. لازم به ذکر است که خرید و کاشت درختان مناسب برای باغداران دارای قوانینی است که باید رعایت شود، به عنوان مثال باغبان مناسب با توجه به نوع گونه انتخاب شوند و با توجه به قدرت رشد گونه ها به صورت یکجا کاشته شوند. هر 10 تا 15 نهال گونه های گرده افشان باید با یک رقم گرده افشان در فواصل مناسب کاشته شوند.

در بسیاری از موارد که درختان مورد نظر به صورت تکی و ترکیبی هستند، بهترین راه برای کمک به گرده افشانی، گرده افشانی گونه ها با کمک باد یا حشرات است که مکانیسم آن را در اینجا به تفصیل خواهید خواند. در برخی گونه ها مانند نهال زرشک تخمک های زیادی وجود دارد که می توانند توسط باد حمل شوند که به راحتی از این طریق منتقل می شوند و حتی اگر بیش از نیمی از گرده ها هدر می رود و به کلاله یا مادگی نمی رسد، همچنان شاهد گرده افشانی خواهیم بود، البته بهتر است از روش آنموفیلی و انتقال گرده با کمک حشرات برای این گونه‌های تک پایه استفاده نشود و گرده‌افشانی به روش خودسازگار انجام شود.

پس از گرده افشانی در زمستان بسته به نوع نهال در ابتدای بهار و با شروع گرما شاهد گلهای زرد و قرمز این نهال تجاری و سودآور خواهید بود که به تدریج تبدیل به میوه می شود. البته برخی از انواع نهال زرشک زینتی میوه ندارند و می توان از زیبایی گل های آنها در باغ استفاده کرد.

در پایان فصل تابستان که تمام نیازهای محیطی از جمله گرما، خشکی و نور خورشید برآورده می شود، می توانید میوه ها را به صورت خوشه ای روی سطح درختچه‌های خار دار زرشک مشاهده کنید. درختچه های خاردار 1.5 تا 4 متری در اواخر تابستان آماده برداشت و روانه بازار می شوند. روند برداشت محصول زرشک ضوابط و مقررات خاص خود را دارد که در صورت رعایت نکردن این قوانین امکان عرضه محصولات باکیفیت آنطور که بازار انتظار دارد وجود ندارد.

در ادامه به بیان 4 روش اساسی و اختصاصی برای برداشت میوه خوشه ای بوته زرشک می پردازیم که باغبان عزیز با توجه به نوع درخت باغ خود و محصولات آنها و همچنین مواد موجود باید از روش های زیر استفاده کند. توجه داشته باشید که روش های ارائه شده در زیر ترتیب خاصی ندارند و اولویت با روش هایی است که در زمان برداشت خسارت کمتری به محصول وارد کنند.

گرده افشانی نهال زرشک

1. اولین و بهترین روشی که به شما خواهیم گفت نحوه جمع آوری خوشه ها به صورت دستی است که می توان گفت روشی بسیار سخت و زمان بر است و از آنجایی که بیشتر بوته های زرشک خاردار هستند صدمات زیادی برای دستتان پیش خواهد آمد. اما در این روش سطح کیفیت محصول حتی اندکی کاهش نمی یابد و با قیمت بسیار مناسبی در بازار عرضه می شود.

2. روش دوم برای انواع خاصی از درختان استفاده می شود و معمولاً برای ارقام نهال زرشکی که در طول عمر خود بسیار بلند می شود یا در مکان های مرتفع و ناهموار یافت می شود استفاده می شود. این روش رایج به ضربه زدن به شاخه معروف است و می تواند سطح کیفی محصول را اندکی کاهش دهد.

3. روش سوم روشی است که از تجهیزات مکانیکی بسیار ساده استفاده می کند و سعی می کند از کیفیت محصول کاسته نشود. استفاده از قیچی باغبانی و نردبان های مخصوص می تواند ما را به این هدف مهم نزدیک کند. جالب است بدانید که از این روش اغلب برای برداشت ارقام زرشک بیدانه و پفکی استفاده می شود.

1. روش چهارم روشی است که برای برداشت محصولات درختی بسیار پربار و تجاری استفاده می شود و اغلب توسط پرورش دهندگان حرفه ای و با تجربه استفاده می شود.در روش برداشت تلفیقی ابتدا شاخه های بزرگ و اصلی را به کمک قیچی باغچه از خاک رس جدا می کنند و سپس با ضربه زدن به درختان محصولات باقی مانده را جمع آوری و برداشت می کنند.

گرده افشانی نهال زرشک

جستجو در سایت