آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

پیش فروش نهال آغاز شد

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

کاشت نهال بادام در زمین های کم آب و دیم

کاشت نهال بادام در زمین های کم آب و دیم

کاشت نهال بادام در زمین های کم آب و دیم

بادام از محبوب ترین انواع آجیل های مغذی به شمار می رود. نهال بادام به عنوان یکی از مقاوم ترین درختان در برابر شرایط آب و هوایی و نوع خاک شناخته می شود. کاشت این نهال در مناطق خشک و کوهستانی دارای بازدهی بالایی است. با این وجود، امکان کاشت آن در آب و هوای مدیترانه ای و سردسیر با اصلاح نوع خاک وجود دارد. به دلیل کاربرد گسترده، احداث باغ بادام با سود قابل توجهی همراه خواهد بود. برای خرید انواع مختلفی از نهال های بادام می توانید به نهالستان رویال نهال مراجعه کنید.

آشنایی با نهال بادام و محبوب ترین انواع آن

بادام به عنوان یکی از مفیدترین و خوشمزه ترین آجیل ها شناخته می شود. نهال بادام دارای انواع مختلفی است. با این وجود، دو نوع از آن در ایران بسیار محبوب هستند و در اکثر نهالستان ها کاشته می شوند:

• نهال بادام پوست کاغذی

• بادام فرانیس کلون

بادام پوست کاغذی، طرفداران بسیار زیادی دارد. به همین دلیل است که کاشت نهال آن با سود بسیار زیادی همراه خواهد بود. این نوع بادام به دلیل داشتن پوست بسیار نازک شهرت دارد. از ویژگی های مهم درخت بادام پوست کاغذی می توان به رشد سریع اشاره کرد به طوری که باردهی بعد از گذشت 2 سال شروع می شود. درخت بادام پوست کاغذی بسیار مقاوم در برابر کم آبی است و بین 25 تا 30 سال عمر می کند.

اگر قصد خرید نهال بادام پوست کاغذی را دارید، به این نکته توجه کنید که نهال بادام فرانیس کلون توانایی تحمل سرمای فصل بهار را دارد. در نتیجه، کاشت آن در مناطق سردسیر ،نیمه سردسیر و نیمه گرمسیر موفقیت آمیز خواهد بود. پیش از خرید، اطلاعات کاملی در مورد شرایط آب و هوایی مورد نیاز برای کاشت و رشد درخت بادام پوست کاغذی به دست آورید. بادام خوشه ای فرانیس کلون نیز از نهال های پرفروش به شمار می رود.

بادام آذر خوشه ای یا بادام پنجاه پنجاه

کشور ایران به عنوان اصلی ترین تولیدکننده نهال های بادام آذر در جهان شناخته می شود. بادام آذر دارای پوست نیمه کاغذی و طعم شیرین است. از ویژگی های اصلی بادام آذر می توان به کیفیت و مرغوبیت بالا اشاره کرد. این درخت بین 25 تا 30سال عمر می کند. در نتیجه، احداث باغ بادام آذر می تواند یک سرمایه گذاری بسیار سودآور باشد.

نکات مهم کاشت و مراقبت از نهال بادام

نهال بادام از محبوب ترین و پرفروش ترین نهال ها به شمار می رود. برای کاشت این نهال حتماً باید گودالی به عمق و قطر 70×70 حفر کنید. به منظور رشد بهتر نهال، استفاده از کود حیوانی در داخل گودال توصیه می شود. زمانی که نهال را درون گودال قرار می دهید، مطمئن شوید که ریشه آن جای کافی برای رشد دارد. در غیر اینصورت، ریشه نهال صدمه می بیند و خشک می شود.

به طور کلی، بهترین زمان برای کاشت انواع مختلفی از نهال بادام، از آذر ماه تا اواخر اسفند ماه است. البته، تعیین بهترین زمان کاشت به نوع آب و هوا و اقلیم منطقه بستگی دارد. نهال بادام در مناطق سردسیر در اسفند ماه کاشته می شود در حالی که اواخر پاییز بهترین زمان برای کاشت نهال در مناطق معتدل و نیمه سردسیر است. برای کاشت نهال در زمان درست حتماً باید خاک را چند ماه قبل از زمان کاشت آماده کنید.

آبیاری نهال های بادام

آبیاری از دیگر نکاتی است که در رشد نهال تاثیر بسیار زیادی دارد. نهال در همان روز کاشت باید به خوبی آبیاری شود. البته، آبیاری بیش از اندازه با پوسیدگی ریشه نهال همراه خواهد بود. میزان و تعداد دفعات آبیاری به نوع خاک نیز بستگی دارد. به طور کلی، نهال بادام در مقایسه با درخت بادام به آب بیشتری نیاز دارد. آبیاری کم باعث خشک شدن بادام می شود.

روش های مختلفی برای آبیاری نهال و درخت بادام وجود دارند که از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• آبیاری غرقابی

• کرته ای

• قطره ای

• آبیاری دیمی

• آبیاری بایلر

آبیاری قطره ای به عنوان بهترین روش در نظر گرفته می شود. در این نوع آبیاری نه تنها در مصرف آب صرفه جویی می شود بلکه ریشه نهال بادام نیز دچار خفگی یا پوسیدگی نمی شود. البته، روش دیمی برای آبیاری نهال هایی که روی پایه تلخ پیوند خورده اند، بهترین گزینه است. به این نکته توجه داشته باشید که آبیاری درخت بادام در زمان گلدهی موجب ریزش شکوفه ها و میوه ها می شود.

کاشت نهال بادام در زمین های کم آب و دیم

خاک مناسب برای کاشت نهال های بادام

خاک نیز به همان اندازه میزان آبیاری در رشد نهال های بادام اهمیت دارد. درخت بادام از درختان بسیار مقاوم به شمار می رود. با این وجود، انتخاب خاک مناسب تاثیر بسیار زیادی بر میزان رشد و باردهی درخت دارد. بهترین خاک برای کاشت انواع مختلفی از نهال های بادام، شنی لومی است. این نوع خاک دارای ویژگی هایی بین خاک شنی و خاک رسی است. البته، امکان کاشت نهال های بادام در خاک نیمه شور و آهکی نیز وجود دارد.

از مهم ترین ویژگی های خاک شنی لومی، نفوذپذیری مناسب آب در خاک است. در واقع، زهکشی مناسب این نوع خاک از خفگی ریشه در آب و پوسیدگی آن جلوگیری می کند. به این نکته توجه داشته باشید که خاک های خیلی مرطوب برای کاشت و رشد نهال بادام مناسب نیستند. به همین دلیل، این نهال را نباید در مناطق مرطوب کاشت.

کوددهی و سمپاشی نهال های بادام

کوددهی از دیگر موارد مهم در رشد نهال های بادام به شمار می رود. با کوددهی مناسب می توان رشد و باردهی درخت بادام را افزایش داد. به طور کلی، استفاده از اسید هیومیک به منظور افزایش 30 تا 40 درصدی باردهی درختان بادام توصیه می شود. البته، انتخاب نوع کود به میزان قابل توجهی به نوع خاک بستگی دارد. به عنوان مثال، برای خاک های شور معمولاً دسالین به منظور کاهش شوری استفاده می شود.

استفاده از عناصر و ریزمغذی هایی ازقبیل: ازت، پتاس، فسفر، کلسیم، کلر، آهن روی برای رشد نهال بادام ضروری است. پیش از انتخاب نوع کود حتماً باید خاک به طور دقیق آنالیز شود. علاوه بر کوددهی، سمپاشی نیز نقش بسیار مهمی در رشد نهال های بادام دارد. درخت بادام به دلایل مختلفی دچار بیماری می شود. برای برطرف کردن این مشکلات معمولاً از سم های مختلفی استفاده می شود. برخی از مهم ترین آن ها عبارتند از:

• سموم سیستمیک و پریمیکارب برای دفع انواع شته و رفع پیچ خوردگی برگ ها

• دیازینون و تیودیکارب در کنار آب یخ زمستانه برای از بین بردن کرم طوقه و ریشه

• سموم دیازینون و دورسبان در کنار روغن پاشی زمستانه برای از بین بردن انواع شپشک ها

• سموم آبامکتین و نیسورن برای دفع انواع کنه

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع سموم مورد استفاده برای درخت بادام می توانید با کارشناسان نهالستان رویال نهال تماس بگیرید.

هرس نهال های بادام در سال های اولیه

یکی دیگر از مهم ترین مراقبت ها از نهال بادام، هرس کردن به موقع آن است. هرس کردن تاثیر بسیار زیادی بر میزان باردهی درخت بادام دارد. هرس کردن نهال های بادام در سال اول تنها شامل چیدن شاخه های خشک، شکسته و دارای آفت می شود. اگر رشد نهال به صورت افقی باشد، شاخه های بالاتر از 5/1 متری سطح زمین باید هرس شوند.

این در حالی است که هرس نهال های بادام دارای رشد عمودی تنها در شرایطی انجام می شود که طول تنه یک متر یا کمتر باشد. به طور کلی، هرس کردن نهال های بادام باید در اواخر زمستان و قبل از رشد شاخه های جدید درخت انجام شود. هرس کردن به موقع نهال های بادام نه تنها بر باردهی تاثیر می گذارد بلکه زیبایی درخت را نیز بیشتر می کند.

بهترین زمان برداشت محصول از درخت بادام چه زمانی است؟

زمان برداشت بادام از این درخت به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد که از مهم ترین آن ها می توان به نوع آب و هوا و شرایط اقلیمی اشاره کرد. با این وجود، اواخر مرداد به عنوان بهترین زمان برای برداشت محصول از درخت بادام شناخته می شود. برداشت محصول معمولاً یک تا دو ماه به طول می انجامد. میزان باردهی درخت به مراقبت ها، آبیاری، کوددهی و سمپاشی بستگی دارد.

به این نکته توجه داشته باشید که برخی از درختان بادام دیرتر گل می دهند و به بار می نشینند. برداشت محصول از این درختان در اواسط تابستان انجام می شود. به طور کلی، زمان مناسب برداشت محصول از ظاهر بادام مشخص است. زمانی که پوسته سبز بیرونی بادام ترک خورد و باز شد، بهترین زمان برای برداشت محصول خواهد بود. مشاوره با کارشناسان می توانند به شما در برداشت محصول در زمان درست کمک کند.

کاشت نهال بادام در زمین های کم آب و دیم

خرید نهال از نهالستان رویال نهال

اگر قصد خرید انواع مختلفی از نهال های بادام را دارید، می توانید با کارشناسان نهالستان رویال نهال تماس بگیرید. رویال نهال از بزرگ ترین نهالستان های خاورمیانه به شمار می رود. تمامی نهال های این نهالستان با کیفیت عالی و قیمت بسیار مناسب به فروش می رسند. علاوه بر این، امکان خرید غیرحضوری نهال و ارسال آن به سراسر کشور وجود دارد. با خرید نهال بادام از رویال نهال می توانید از پشتیبانی های پس از فروش نیز بهره مند شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر یا مشاوره با کارشناسان رویال نهال، همین امروز با ما تماس بگیرید.

کاشت نهال بادام در زمین های کم آب و دیم

جستجو در سایت