آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

زمان باقیمانده تا پایان فروش نهال

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

پربار کردن درخت گردو

پربار کردن درخت گردو

محصول گردو محصولی بسیار تجاری و با ارزش است و گردوکاران همواره به دنبال راه هایی برای افزایش عملکرد درختان گردو در باغات خود هستند. در این مطلب راهکارهایی که می تواند منجر به افزایش عملکرد درخت گردو شود را به شما می گوییم با ما همراه باشید.
افرادی که می خواهند گردوی خود را پرورش دهند دو دسته هستند، دسته اول کسانی هستند که باغ گردو دارند و به دنبال راهی برای افزایش راندمان تولید باغ خود هستند و دسته دوم افرادی هستند که قصد احداث باغ گردو را دارند. اما به دلیل هدفی که دارند باغ گردو می سازند و احتمالاً باغ گردو را با هدف تجارت و فروش محصولات می سازند و از همان ابتدا به دنبال راهی برای افزایش بهره وری باغ گردو خود هستند.
مطمئناً گروه دوم در این زمینه موفق تر خواهند بود، اما برای افرادی که باغ گردو دارند و به دنبال راهی برای افزایش بهره وری هستند، راهکارهای مناسبی نیز ارائه خواهیم داد.

دسته اول: احداث باغ پربار گردو:

اگر شما از جمله کسانی هستید که قصد احداث باغ گردو را دارید و می خواهید پس از کاشت، باردهی نهال گردو خود را افزایش دهید، توصیه می شود در ساخت باغ به نکات زیر توجه کنید.

انتخاب رقم گردو:

توانایی ژنتیکی گردو در میزان عملکرد:

شاید در گذشته ارقام گردو بسیار محدود بوده و بیشتر از ارقام بومی و محلی بوده که در هر هکتار در بهترین شرایط کمتر از دو تن محصول می داد، اما امروزه انواع گردو در نهالستان های معروف تولید می شود که بیش از ده تن محصول دارند.
در انتخاب رقم گردو دقت کنید باید رقمی را انتخاب کنید که توانایی ژنتیکی عملکرد بالاتری نسبت به ارقام بالاتر داشته باشد اما ارقامی که عملکرد بالایی دارند تنها در صورت مساعد بودن شرایط می توانند به حداکثر کارایی خود دست یابند، بنابراین توانایی ژنتیکی عملکرد بالا شرط لازم است اما کافی نیست.
در ادامه به بررسی عوامل محیطی موثر در انتخاب ارقام گردو می پردازیم.

شرایط اقلیمی و آب و هوایی گردو:

ارقام مختلف گردو توانایی تحمل شرایط آب و هوایی مختلف را دارند و نمی توان گونه ای گردو را کاشت که گرمای تابستان را تحمل نکرده و در آب و هوای گرم انتظار تولید زیاد داشته باشد یا برعکس، گردو که تحمل سرمای شدید و یخبندان را نداشته باشد نمی توان در مناطق سردسیر و کوهستانی کاشت .نکته دیگری که در مورد آب و هوا در انتخاب نوع گردو مناسب باید در نظر داشت میزان مقاومت رقم گردو در برابر سرمای بهاره در مناطقی است که با این مشکل مواجه هستیم. در سرمای دیر رس بهاره در نظر داشته باشید که ارقام زودگل به دلیل سرمازدگی بهاره دچار افت محصول می شوند اما برای کاشت گردو در این منطقه ارقام دیرگل یا دوبار گل تولید شده که بسیار مناسب هستند.

موقعیت جغرافیایی و ارتفاع از سطح دریا:

در هنگام انتخاب انواع گردو عامل بسیار مهمی در باروری درختان ارتفاع از سطح است که ارتفاع مناسب برای هر رقم در گواهی نهال هر رقم مشخص شده است و با توجه به ارتفاع باید رقم مناسب را انتخاب کنید. در صورت انتخاب مناسب ترین رقم از این نظر، می توانید انتظار برداشت گردو را در حجم مشخص شده در شناسنامه داشته باشید.

آماده سازی زمین مورد نظر:

پس از اینکه رقم مورد نظر خود را انتخاب کردید، لازم است زمین را با توجه به نوع رقم آماده کنید، مراحل آماده سازی زمین برای احداث باغ گردو با هدف دستیابی به حداکثر بازدهی شامل مراحل زیر می باشد:

انجام آزمایش آنالیز خاک:

برای اینکه از بافت و حاصلخیزی خاک زمین مورد نظر مطلع شوید، باید نمونه خاکی از زمین مورد نظر را برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه خاک بفرستید، در نتیجه آنالیز بافت خاک، اسیدیته خاک. و مقدار عناصر غذایی در خاک تعیین می شود.برای تهیه خاک باید به یاد داشته باشید که خاک باید ساختاری معمولاً لومی، اسیدی خنثی تا کمی قلیایی و مقدار کافی مواد مغذی داشته باشد.عناصر غذایی یا هر ماده دیگری را به خاک اضافه کنید.
باغبانان معمولاً با استفاده از کود حیوانی کاملاً تجزیه شده با عناصر سریع الاثر در هنگام خاک ورزی خاک را تقویت می کنند، حاصلخیزی خاک قبل از کاشت نهال تأثیر زیادی در حاصلخیزی درختان دارد، بنابراین به جرات می توان گفت که هیچ نوع کوددهی پس از کاشت نهال نمی تواند به این اندازه موثر باشد.
پیشنهاد می شود علاوه بر آنالیز خاک با توجه به نوع کشت، قبل از احداث باغ گردو، آزمایش خاک به منظور تعیین عوامل میکروبی و آفات موجود در خاک انجام شود و عوامل بیماری زا مهم به آزمایشگاه داروهای گیاهی ارسال شوند. به عنوان مثال، آزمایش پوسیدگی طوقه و ریشه، نماندها و پژمردگی ورتسیلیومی را بررسی می کند و خاک باید از نظر آفاتی مانند کرم سفید بررسی شود.اگر محصولاتی مانند اعضای خانواده سولاناسه مانند گوجه فرنگی، سیب زمینی یا بادمجان قبلاً در خاک زمین مورد نظر کاشته شده باشند، انجام آزمایش خاک گیاهی بسیار ضروری است.
این عوامل بیماری زا و آفات در صورت وجود در خاک می توانند پس از کاشت نهال بر محصول درختان تأثیر جدی بگذارند و تا زمانی که متوجه حضور آنها نشوید خسارت زیادی به بار آورند، از طرفی وقتی متوجه شدید که به دلیل وجود درختان، دست شما برای انجام عملیات کنترلی باز نیست و کنترل نهایی انجام نخواهد شد.
در صورت مثبت بودن آزمایش، باید قبل از کاشت نهال، خاک را از نظر بیماری یا آفت مشاهده شده در خاک ضد عفونی کنید و سپس با خیال راحت نهال را بکارید.

حفر چاله:

هنگام حفر گودال، عمق گودال و فاصله بین آنها باید به خوبی هماهنگ باشد، تراکم درختان در هکتار با توجه به نوع رقم متفاوت است، بنابراین در هنگام انتخاب رقم گردو، داده های مربوط به عمق گردو را در نظر بگیرید. چاله و فاصله درختان باید از نظر مشاوران در نظر گرفته شود و با حفر صحیح چاله ها فاصله درختان به شدت بر باروری درختان در دوران بلوغ تاثیر می گذارد.اگر درختان گردو به صورت متراکم کاشته شوند، به دلیل سایه انداختن درختان به یکدیگر، بهره وری به شدت کاهش می یابد، از طرفی آفات و بیماری ها به سرعت در باغی با درختان انبوه پخش می شوند و بهره وری را کاهش می دهند.

عملکرد سیستم آبیاری:

برای دستیابی به حداکثر عملکرد درختان گردو، توجه داشته باشید که آبیاری منظم بر اساس نیاز درختان در جنس آنها، تنظیم دقیق چرخه آبیاری، حجم آبیاری و مدت زمان آبیاری در سیستم آبیاری غرقابی به سهولت امکان پذیر نیست در صورتی که این امکان در مورد سیستم آبیاری قطره ای وجود دارد و علاوه بر آن در میزان آب مصرفی نیز صرفه جویی خواهد شد.
بنابراین بهتر است قبل از کاشت نهال و پس از کندن چاله سیستم آبیاری قطره ای یا بابلر را روی خاک اعمال کنید تا پس از کاشت نهال با مشکل مواجه نشوید.

کاشت نهال:

برای استفاده حداکثری از درختان گردو سعی کنید هنگام کاشت و انتقال به چاله به سیستم ریشه درخت آسیبی وارد نشود. از نهالی که ریشه آن گونی پیچ یا نایلون پیچ باشد استفاده کنید تا نیازی به خارج کردن نهال از گلدان نباشد.

دسته دوم: افزایش بهره وری درختان گردو پس از کاشت نهال و احداث باغ:

این گروه از توصیه ها برای افزایش بهره وری هم برای کسانی که باغ گردو دارند معتبر است و هم برای کسانی که هنوز باغ خود را درست نکرده اند، نیاز به اطلاع کامل دارند، این دسته از توصیه ها تحت عنوان عملیات می باشد. آنها برای افزایش بهره وری درختان شناخته شده اند.

عملیات داشت درختان گردو برای افزایش بهره وری:

کوددهی درختان گردو:

وقتی صحبت از افزایش بهره وری درختان گردو می شود اولین چیزی که به ذهن همه می رسد کوددهی درختان است، نظر عمومی این است که هر چه بیشتر به درختان گردو کود بدهیم بارورتر می شوند.
اما باید در نظر داشت که این باور کاملاً اشتباه است زیرا از یک طرف عناصر زیاد با ایجاد مسمومیت گیاهی باعث کاهش عملکرد می شود و از طرف دیگر با افزایش استفاده از برخی عناصر مانند نیتروژن باعث کاهش عملکرد می شود. درختان نسبت به درگیری با آفات و بیماری ها حساس تر می شوند و در نهایت عملکرد درختان کاهش می یابد.
تنها یک راه برای استفاده معقول از مواد مغذی وجود دارد و آن استفاده از آزمایش تجزیه خاک و برگ است، استفاده از آزمایش تجزیه برگ برای خرید نهال گردو به شما نشان می دهد که درخت کدام عناصر را نتوانسته جذب کند، این یا ناتوانی در جذب یا عدم وجود عنصر در خاک و یا به دلیل اسیدیته نامناسب عنصر نمی تواند به شکل قابل جذب تبدیل شود.با انجام آزمایش تجزیه خاک علاوه بر آزمایش تجزیه برگ، می توانید متوجه شوید که کدام عناصر در خاک وجود دارند اما جذب نمی شوند، بنابراین با استفاده از دو آزمایش به مقدار لازم از کود درختی و خسارت ناشی از مسمومیت استفاده می کنید و نمی توانید از عناصر بیش از حد استفاده کنید.

کنترل آفات و بیماری:

آفات و بیماری های گردو می تواند تولید این درختان را به طور جدی محدود کند، بنابراین با نظارت منظم باغ قبل از ظهور آفات یا بیماری ها، از وجود آن ها مطلع شده و اقدامات لازم را برای کنترل آن ها قبل از برداشت و عدم آسیب رساندن به کارایی انجام دهید.
آفاتی مانند کرم سفید ریشه خوار گردو، آفات چوب و پوست خوار، کنه ها و شته ها می توانند تولید گردو را محدود کنند و علاوه بر این آفات، عوامل بیماری زایی مانند شانکر سطحی و عمیق پوست گردو، پوسیدگی طوقه و ریشه گردو نیز وجود دارد. ، پژمردگی ورتیسیلیومی و سوختگی گردو نیز بر عملکرد درختان گردو تأثیر می گذارد.

هرس گردو:

هرس درختان گردو علاوه بر ایجاد شکل مناسب با برداشتن برگ درختان باعث می شود تا غذای بیشتری به شاخه های بارده برسد و علاوه بر آن باعث ایجاد تهویه بیشتر و عبور نور و هوای کافی و جلوگیری از بروز بیماری های برگ و در نتیجه باعث فتوسنتز بیشتر می شود و عملکرد را افزایش می دهد.نقش هرس در افزایش بهره وری به حذف شاخه های بیمار و آفت زده نیز مربوط می شود که با هرس شاخه های بیمار و آفت زده به کنترل آسیب های ناشی از آفات و بیماری های باغ و افزایش بهره وری درختان کمک می کنید. که تاثیر زیادی در قیمت نهال گردو دارد.

گرده افشانی:

گاهی اوقات درختان گردو در کنار خود نیاز به گرده افشان دارند و اگر گرده افشان در باغ کاشته نشود درختان محصول نمی دهند یا خوب تولید نمی کنند، ارقامی که نیاز به گرده افشان دارند باید به ازای هر ده درخت میوه یک گرده افشان داشته باشند. برای رسیدن به میوه مورد نظر باید در باغ کاشته شود، بنابراین هم افرادی که قصد احداث باغ دارند و هم افرادی که باغ خود را ساخته اند باید بدانند که رعایت این موضوع در باردهی درختان و تعداد گرده افشانی مناسب بسیار موثر است و در صورت عدم کاشت تعداد مناسب درختان گرده افشان درختان گردوی آنها باردهی مطلوب نخواهند داشت.

سخن پایانی:

آیا می دانید عوامل مختلفی علاوه بر زمینه ژنتیکی بر عملکرد درختان گردو تأثیر می گذارد و رعایت یکی یکی باعث افزایش عملکرد می شود و بهترین اقدام این است که قبل از کاشت نهال گردو تمام اقدامات را بر پایه ی هدف افزایش بهره وری باغ انجام داده و در نظر داشته باشید که احداث باغ به صورت اصولی و گام به گام با مشورت گرفتن از افراد دانا در این زمینه است که شما را می تواند به هدف افزایش برداشت از درختان برساند.

نهال گردو را با بهترین قیمت فروش از رویال نهال تهیه کنید برای خرید نهال گردو با کارشناسان نهالستان در تماس باشید

پربار کردن درخت گردو

جستجو در سایت