آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

زمان باقیمانده تا پایان فروش نهال

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

هرس درخت گردو

هرس درخت گردو

هرس درخت گردو

درخت گردو از جمله اصیل ترین درختانی است که سالهاست در ایران کشت می شود ، به دلیل عمر نسبتا طولانی و محصول آن که بسیار غنی از مواد مغذی برای سلامتی بدن است میوه ان ارزش اقتصادی بالایی دارد و با افزایش قیمت ارز قیمت خشکبار از جمله گردو نیز بطور تصاعدی افزایش پیدا می کند ، به دلیل تولید و عرضه ارقام اصلاح شده ژنوتیپ توسط شرکت رویال نهال احداث باغ گردو تبدیل به شغل پولساز با در آمد بالا شده است . لذا برای داشتن باغی که بتوانید بطور اقتصادی از ان برداشت کنید باید تمام اطلاعات درباره مراحل و مراقبت از ان را بطور کامل بیاموزید از جمله مهم ترین مسائل مراقبت از درخت گردو مسئله هرس ان است که در این مقاله بطور کامل اطلاعات ان را در اختیارتان قرار می دهیم .
درخت گردو از جمله درختان پر رشدی است که بسیار شاخ و برگ گرفته و توسعه می یابد لذا از هدر رفت انرژی درخت و مانع شدن از رشد بی رویه شاخ و برگ می توانید کیفیت میوه را نیز تا حد زیادی بالا ببرید و شاهد فرم و شکل مناسب درخت باشید هرس اصولی ( حذف شاخه های آلوده) تا حد زیادی درخت را از ابتلا به بیماری و افات در امان نگه می دارد ترتیب درختان گردو از 1 تا 5 سالگی اهمیت زیادی برخوردار است چرا که فرم نهایی درخت در طی این سالها شکل می گیرد .
طبق نظر کارشناسان صاحب نظر رویال نهال درخت گردو به هرس شدید و یا حتی در فصلی بجز فصل مناسب احتیاج ندارد و هرس سبک و اصولی باعث فرم دهی مناسب و افزایش کمیت و کیفیت باردهی ان می شود.
فصل پاییز و اواخر زمستان زمان مناسب هرس است ولی بدلیل شیره ریزی بیش از حد درخت گردو هرس ان در فصل پاییز توصیه نمی شود و موجب یخ زدگی یخ می شود .
در حالت کلی اگر بخواهیم تعریف کلی از هرس را بیان کنیم ، به ترتیب و فرم دهی درختان جوان با حذف شاخه و برگ های بیش از حد رشد کرد ، هرس گویند که با اهداف ، تقویت رشد بهتر شاخه ها و داشتن اسکلت قوی درخت و نتیجه محصول بیشتر و با کیفیت انجام می شود از انجایی که بیشتر محصول گردو روی شاخه ها و جوانه های انتهایی و جانبی تشکیل می شود هرس بسیار حائز اهمیت است و بایستی توسط فردی ماهر انجام شود .

در حالت کلی درختان گردو از لحاظ باروری به 2 دسته تقسیم می شوند:

1) باروری از طریق جوانه های جانبی.
2) باروری از طریق جوانه های انتهایی ، لذا توجه نمایید که ارقامی که از طریق جوانه های انتهایی بارور می شوند مثل ( فرانکت و هارتلی) نیاز چندانی به هرس شاخه های انتهایی ندارند و فقط تنک کردن جزئی نیاز دارند .
توجه نمایید به هیچ عنوان این ارقام را سرشاخه زنی نکنید در صورت شاخه زنی این ارقام درختان در مرحله رویشی باقی خواهند ماند و باردهی نخواهند داشت ، طی فرایند هرس اکثر شاخه های فرعی بجز 2 تا 3 شاخه در روی محور حذف شوند .
هرس درختان گردوی بارده به منظور افزایش کیفیت و کمیت محصول صورت می گیرد درحالت کلی هرس درختان گردو از 4 حالت خارج نیست در این مقاله این موارد را به اختصار بیان می کنیم:
1) حفظ تعادل تاج و ریشه درخت
2) افزایش قدرت رشد و باردهی شاخه های جوان
3) جایگزین شدن شاخه های جوان بجای شاخه های کم تراکم و پیرتر
4) حذف و از بین بردن شاخه های بیمار خشک و شکسته برای سهولت عملیات رسیدگی به درختان
بهترین زمان هرس با توجه به اب و هوای منطقه درست قبل از بیدار شدن درخت که اواسط و اواخر اسفند است و اگر دیرتر صورت نگیرد سب خروج شیره گیاهی شده وحشرات به این زخم ها جمع شده و موجب شیوع برخی بیماری های واگیر دار مثل بیماری های قارچی می شود .
ناگفته نماند که هنگام هرس درخت تعادل قسمت های مختلف درخت را حفظ نمایید تا هر قسمت به صورت مساوی بارور شود و دچار خم یا شکستگی شاخه ها نشود کاشت به منظور ترتیب شما درخت انجام می شود معمولا این هرس را در فصل پاییز و بعد از برداشت محصول انجام می دهند توجه داشته باشید که قسمت های هرس شده را برای جلوگیری از سرما زدگی و یا رشد مجدد شاخه ها با چسب هرس بپوشانید .

هرس درخت گردو با هدف افزایش محصول:

از انجایی که درخت گردو سریع الرشد است و حالت گسترده ای پیدا می کند به منظورجلوگیری از هدر رفت انرژی نهال برای رشد بی رویه شاخه و برگ و همچنین افزایش کیفیت و کمیت محصول اقدام به هرس می نمایند که هدف افزایش باردهی است. بهترین زمان هرس باردهی درخت گردو اواخر فصل زمستان و قبل از بیدار شدن درخت است ، بهتر است هرس درختان خود را به متخصصان این کار بسپارید تا خروجی کار به نحو احسن صورت گیرد .

بهترین زمان هرس درختان:

همانطور که قبل تر اشاره شد بهترین زمان اواخر فصل زمستان یعنی اسفند ماه است . رعایت زمان مناسب هرس برای مانع شدن از شیره ریزی درختان است هنگام هرس حتما توجه نمایید که ابزار باغبانی و هرس را ضد عفونی نمایید که یکی از عوامل انتقال بیماری ها واگیر در درختان همین ابزارهای آلوده است ، قبل از انجام هرس قیچی باغبانی یا اره برقی و یا دستی را حتما تیز نمایید و برشی راحتر صورت گرفته و موجب لهیدگی شاخه و برگ درختان نشود .

نکات مهم هرس درختان گردو:

هنگام هرس شاخه های بزرگ درختان به دلیل وزن بالای ان ممکن است پوست درخت کنده شده و جدا شود که این عامل باعث خشک شدن درخت از ان قسمت شود . لذا هنگام هرس شاخه های بزرگ و تنومند بهتر است نکات توجه فرمایید .
1) ابتدا شاخه هایی که کمی ریز هستند و متصل به شاخه های بزرگترند را هرس نمایید تا از وزن شاخه ها کمتر شود .
2) توجه نمایید که اگر شاخه های سنگین را ظی چند مرحله و هر بار با برشی قسمت از ان انجام دهید تا شاخه به درخت و تنه اصلی آسیب نرسید .

نکات کلیدی هرس گردو :

همانطور که اشاره شد درخت گردو رشد زیادی دارد و مرتفع می شود . به همین منظور هنگام کاشت ان را برای پاکوتاهی و شوک باردهی از ارتفاع 80 سانت به بالا سر برداری می کنند و محل برش را با چسب هرس می پوشانند ، پوشانندن محل برش برای جلوگیری از نفوذ پارازیت ها ، آب و همین خشکیدگی نوک بریدگی است .
- هرس نهال یک ساله از جمله مهم ترین هرس هاست ، طی این هرس با حفظ محور اصلی 3 شاخه که با فاصله مساوی از هم قرار دارند حفظ و شاخه های فرعی اضافه حذف می شوند با حذف شاخه های فرعی و ضعیف محور اصلی قوی تر و تنومند شده و در برابر استرس و بادهای شدید مقاومت بسیار خوبی از خود نشان می دهند .
- در هرس بعدی این 3 شاخه فرعی حفظ شده را از یک سوم قسمت انتهایی ان حذف نمایید تا فرم درخت به قسمت بیرونی کشیده شده و فرم بهتری داشته باشد.

هرس سبز:

بهتر است بعد از برداشت محصول نوک شاخه ها و پا جوشی را حذف نمایید تا درخت شکل جارویی به خود نگیرد .
و در نهایت هنگام هرس درختان چند ساله با نگاه کلی به درخت حدود 25 درصد کل شاخه را از اندازه های مناسب حذف نمایید .
توجه نمایید که با حذف بیش از حد برگ های فتوسنتز کنند که موجب تامین انرژی درخت می شود کم شده و درخت ضعیف می شود .

جمع بندی:

از جمله مهم ترین مراحل رسیدگی و مراقبت از درختان گردو هرس اصولی انها می باشد این هرس در 5 سال ابتدایی زندگی نهال بسیار حائز اهمیت است و موجب باروری بهترو حفظ سلامتی درختان می شود لذا توجه نمایید که حتما هرس را به فردی متخصص و ماهر بسپارید تا کاملا اصولی انجام شود .
شرکت رویال نهال کادری مجرب و متخصص را به کارگرفته تا بطور کاملا رایگان اطلاعات مربوط به نگهداری درختان گردو از جمله هرس را در اختیار مشتریان گرامی قرار دهند .
شرکت رویال نهال با مدیریت مجرب و جوان مهندس آرمین قاسمی اولین و معتبر ترین همچنین بزرگترین شرکت تولید اصلاح و نهال اصالت دار در کل کشور است که به صورت حضوری و آنلاین محصولات خود را عرضه می نماید .
نهال های تولیدی شرکت رویال نهال با در نظر گرفتن تمام شرایط مشتریان گرامی است و مناسب اکثر مناطق گرمسیر ، سردسیر و نیمه سردسیر و گرمسیر کشور است فروش نهال بصورت آنلاین و ارسال ان به تمام نقاط کشور به منظور در نظر گرفتن راه دور و هزینه های سفر مشتریان گرامی است .
فعالیت های شرکت رویال نهال بطور کامل تحت نظر سازمان جهاد کشاورزی است و تماما توسط کارشناسان رسمی این ارگان دولتی کنترل می شود . این شرکت با تحویل فاکتور ثبتی به مشتری این امکان را فراهم می کند تا در صورت وجود مکشل در اصالت و سلامت نهال امکان جبران خسارت برای مشتری باشد.

نهال گردو را با بهترین قیمت فروش از رویال نهال تهیه کنید برای خرید نهال گردو با کارشناسان نهالستان در تماس باشید

هرس درخت گردو

جستجو در سایت