آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

زمان باقیمانده تا پایان فروش نهال

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

هرس درختان انگور

هرس درختان انگور

هرس درخت انگور باید در زمان خواب درخت انجام شود، البته باید هرس را با توجه به شرایط اقلیمی منطقه کاشت انجام داد، توجه داشته باشید که هرس اصولی به افزایش بهره وری کمک می کند.

درخت انگور یکی از درختانی است که سابقه طولانی در کاشت دارد و معمولا در همه کشورها کاشته می شود. عوامل اصلی در مراقبت از درخت انگور هرس زمستانه است که البته نیاز به تجربه دارد و باید با تکنیک های خاصی انجام شود تا به درخت آسیبی وارد نشود.

عمل هرس به معنای بریدن یا قطع برگ های خشک و کاذب است که به رشد بهینه درختان کمک می کند و در واقع برخی از شاخه ها باعث کاهش رشد شاخه های زایشی می شود و این امر در کاهش عملکرد تأثیر منفی خواهد داشت. به همین دلیل باغداران هرس را انجام می دهند که البته هرس درخت انگور در چند مرحله است و یکی از مهمترین هرس درختان انگور هرس زمستانه است که بر رشد بهینه و افزایش عملکرد سال بعد تاثیر می گذارد.

هرس زمستانه نیاز به ابزار مناسب دارد و توصیه می شود توسط متخصصان انجام شود، بوته های هرس شده بسیار ظریف هستند و باید دقیقاً اصولی انجام شود، یعنی هرس از همه عملیات های باغبانی مهمتر است.هرس زمستانه انگور به شکل دادن ظاهری درخت انگور کمک می کند و منجر به کنترل عملکرد و افزایش باروری می شود، به این معنی که هرس در کیفیت و کمیت میوه ها و همچنین تنظیم عملکرد سالانه موثر است.

روش هرس زمستانه ی درخت انگور:

همانطور که اشاره کردیم هدف از هرس انگور در فصل زمستان متفاوت است که در نهایت منجر به تولید میوه های مرغوب می شود و هرس انگور در دو مرحله صورت می گیرد که در ادامه به توضیح آن می پردازیم. ابتدا باید مرحله پاکسازی که به هرس پاکسازی معروف است انجام شود، یعنی بعد از زمان ریزش برگها و دقیقاً زمانی که بوته ها به خواب رفتند نسبت به حذف شاخه های مزاحم، آلوده، کاذب و شاخه های شکسته اقدام کرد. این نوع هرس معمولا در فصل پاییز انجام می شود اما برای حصول نتیجه بهتر در فصل زمستان بستگی به شرایط آب و هوایی منطقه دارد و در مناطق سردسیر هرس را در فصل پاییز توصیه می شود.

مرحله دوم هرس زمستانه هرس اصلی است که پس از خطر یخبندان زمستانی توصیه می شود. اواخر اسفند و اوایل فروردین بهترین زمان برای هرس زمستانه نهال انگور است که البته هرس در این دو فصل بستگی به منطقه و شرایط آب و هوایی دارد و در مناطق گرمسیری هرس زودتر انجام می شود.هرس انگور بستگی به نوع انگور، محل کشت و رشد بوته دارد. و هر چه بوته ها بزرگتر باشد نیاز به هرس زمستانه بیشتر می شود توجه داشته باشید که هرچه بوته ها شاخ های کمتری داشته باشد قدرت باردهی آنها افزایش پیدا می کند، زیرا شاخ ها و برگ ها مواد غذایی را به خوبی از ریشه دریافت می کنند.

عملکرد محصول انگور به نوع رقم انگور و شاخ و برگ های آن بستگی دارد. توجه به هرس درخت انگور بر عملکرد بهینه نهال تأثیر می گذارد، در هرس زمستانه قوی ترین شاخه ها حفظ می شود و شاخه های ضعیف را حذف می کنند بزیرا میوه های مرغوب و میزان بار با شاخه های قوی تر میباشد،درختان ضعیف رفته رفته دچار بیماری و آفات می شود و هرس می تواند در از بین بردن بیماری و آفات موثر باشد.

نکته ی مهم هنگام هرس درخت انگور:

* برخی از جوانه ها جزو جوانه های میوه دار نیستند و عقیم محسوب می شوند و باید هرس شوند.

* توجه داشته باشید که سیستم های مختلفی برای پرورش انگور وجود دارد، بنابراین هرس باید با توجه به هر نوع سیستم انجام شود.

* برای هرس باید به قسمت های مختلف بوته از جمله قسمت های مهم، شاخه های اصلی، تنه و تاج شاخه های قدیمی توجه کرد.

* در هرس زمستانه باید بین ریشه و اندام هوایی تعادل ایجاد شود تا شاخه ها میوه دهند.

* اگرچه حذف برخی از شاخه های درخت انگور در فصل زمستان باعث کاهش خوشه های گل دار در سال جدید می شود، اما به افزایش عملکرد آنها کمک می کند.

* توجه داشته باشید که کاشت انگور باید در مناطق آفتاب گیر باشد تا در هنگام هرس نور با حذف شاخه های اضافی به تمام قسمت های دیگر نفوذ کند.

* اواخر پاییز تا اوایل بهار، زمان هرس انگور می باشد همانطور که گفته شد زمان دقیق به منطقه کاشت و شرایط آب و هوایی آن بستگی دارد.

* باید به این نکته توجه ویژه داشت که هر چقدر زمان هرس زودتر انجام گیرد رشد گیاه نیز در فصل بهار زود تر خواهد بود و در مقابل هرس زمستانه هر چقدر دیر تر باشد ظهور گل ها و برگ ها نیز در فصل بهار دیر تر خواهد بود،هرس زود تر برای مناطقی می باشد که سرمای بهاره ندارند که در چنین حالتی انگور فعالیت خود را سریع تر آغاز کند و باردهی آن نیز زود تر خواهد بود.

* در مناطقی که سرمای شدید بهاری دارند، هرس زمستانه را باید تا حد امکان به تعویق انداخت زیرا شاخه ها تحمل سرمای زیادی را ندارند.

* در زمان هرس درخت انگور; شاخه هایی که به سمت پایین رشد کرده اند باید هرس شوند و آنهایی که به سمت بالا رشد کرده اند باید حفظ شوند.

* توجه داشته باشید که در هنگام هرس اگر قصد کاهش ارتفاع درخت انگور را دارید، هرس باید در چند مرحله انجام شود.

هرس درختان انگور

جستجو در سایت