آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

زمان باقیمانده تا پایان فروش نهال

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

مشخصات و خصوصیات نهال بادام تونو

مشخصات و خصوصیات نهال بادام تونو

خرید نهال بادام تونو

شما می‏توانید با خرید نهال بادام تونو، در کمترین زمان ممکن محصولات بسیار مرغوب و بی نظیری تولید کنید و از این طریق، صاحب سود کلانی شوید. اما سوال اینجاست که چگونه می‏توان برای خرید نهال بادام تونو با قیمتی مناسب و اصالت تضمینی اقدام نمود؟ برای انجام این کار، بایستی به نهالستان‏های معتبر نظیر رویال نهال مراجعه فرمایید. در نظر داشته باشید که شما می‏توانید با مراجعه به وبسایت رویال نهال، برای خرید نهال بادام تونو به صورت آنلاین اقدام کنید و سفارش خود را در اسرع وقت درب محل مورد نظر تحویل بگیرید. خوب است بدانید که شما می‏توانید پیش از خرید نهال بادام تونو، با کارشناسان و متخصصان رویال نهال مشورت کنید و از تجربیات آن‏ها استفاده نمایید.

قیمت نهال بادام تونو

البته به خاطر داشته باشید که باید پیش از خرید نهال بادام تونو، برای استعلام قیمت آن اقدامات لازم را به عمل آورید. لازم به ذکر است که عواملی نظیر سن، ارتفاع، نوسانات بازار و میزان عرضه و تقاضا بر روی قیمت نهال بادام تونو تاثیر گذارند. ناگفته نماند که بسیاری از نهالستان‏ها، این نهال بادام سردسیر را با قیمت بسیار بالایی عرضه می‏کنند. اما نیازی به نگرانی نیست؛ شما می‏توانید با مراجعه به وبسایت رویال نهال، برای استعلام قیمت و خرید نهال بادام تونو به بهترین شکل ممکن اقدام کنید و لذت ببرید.

خصوصیات نهال بادام تونو

نهال بادام تونو، از برترین ارقام نهال در سراسرجهان محسوب می‏شود و از ویژگی‏های منحصر به فردی برخوردار است. این نهال بادام سردسیری قادربه تولید بادام‏هایی با جثه بزرگ و طعم بسیار لذیذی می‏باشد. متاسفانه امروزه بسیاری از نهالستان‏ها، این نهال بادام را با قیمت بسیار بالایی به فروش می‏رسانند. اما هیچ جای نگرانی نیست؛ شما می‏توانید با مراجعه به یکی از برترین نهالستان‏های موجود در کشور یعنی رویال نهال، برای خرید بادام تونو با قیمت بسیار عالی و اصالت تضمینی اقدام کنید.

شاید این مسئله برایتان کمی عجیب باشد اما باید بدانید که نهال بادام تونو برای اولین بار در کشور ایتالیا در سال 1920 توسط باغداران شناسایی شد و مورد بررسی قرار گرفت. البته خوب است بدانید که این نهال بادام سنگی، سرما دوست است و در اقلیم‏های سردسیر رشد بسیار مطلوب و باردهی بسیار خوبی دارد. طبق نظر متخصصان و کارشناسان، نهال بادام تونو قادر به تحمل سرما تا منفی 25 درجه سانتی گراد می‏باشد. از این رو، باغداران در سراسر دنیا با اقلیم‏های مختلف، می‏توانند برای خرید نهال بادام تونو و پرورش آن اقدام کنند و از این طریق، صاحب سود بسیار خوبی شوند.

از مهم‏ترین عواملی که سبب پر طرفدار شدن نهال بادام تونو نسبت به سایر ارقام شده، می‏توان به نوع میوه‏های آن اشاره نمود. بادام‏های تونو، دارای جثه نسبتا درشت با شکل بیضی و نوک تیز هستند. ناگفته نماند که بیش از 70 درصد حجم بادام تونو را مغز تشکیل می‏دهد. پوسته های این نوع بادام کاملا سنگی می باشند. طعم بادام تونو نیز به دلیل درصد روغن بالا نیازی به تعریف ندارد. خوب است بدانید که وزن هر حبه بادام تونو حدود 10 الی 14 گرم رقم خورده است. عوامل اقلیمی و میزان رسیدگی، نقش پر رنگی را بر روی وزن میوه و میزان عملکرد نهال بادام تونو ایفا می‏کنند.

نهال بادام تونو، متشکل از تنه‏ای قطور و مرتفع به رنگ قهوه‏ای روشن به همراه شاخه‏هایی نازک اما مقاوم به رنگ سبز روشن است. برگ‏های این نهال بادام، سوزنی شکل هستند و دارای آوندهای برجسته می‏باشند. خوب است بدانید که باید در هنگام خرید نهال بادام تونو، توجه بسزایی به شکل ظاهری آن داشته باشید. ارتفاع این نهال بادام سردسیر گاه به بیش از 4 متر می‏رسد. البته هرچقدر که ارتفاع ین نهال بیشتر شود، برداشت محصولات آن نیز به همان مقدار دشوارتر می‏گردد. به همین دلیل، باید با هرس به موقع ارتفاع این نهال را کاهش دهید تا بتوانید بادام‏های آن را به بهترین شکل برداشت کنید.

میزان باردهی و عملکرد نهال بادام تونو

به خاطر داشته باشید که میزان عملکرد نهال بادام تونو در طول سال حدود 35 الی 40 کیلوگرم است. به بیانی دیگر، باغداران می‏توانند از هر هکتار باغ خود به صورت سالانه حدود 25 الی 30 تن بادام تونو ناب برداشت کنند و از این طریق، صاحب سود بسیار خوبی شوند. از دیگر عواملی که سبب پر طرفدار شدن نهال بادام تونو نسبت به سایر ارقام شده، می‏توان به طول عمر اقتصادی آن اشاره نمود. طول عمر اقتصادی این نهال بادام زودرس حدود 25 الی 30 سال تخمین خورده است. البته شما می‏توانید با رعایت نکات ضروری و خاص، طول عمر اقتصادی و میزان باردهی و عملکرد نهال بادام تونو را به حداکثر برسانید و از تمامی مزایای آن بهره‏مند شوید.

کاشت نهال و احداث باغ بادام تونو

برای کاشت نهال بادام تونو و احداث باغ، باید ابتدا شرایط اقلیمی منطقه خود را به طور دقیق مورد سنجش قرار دهید. فراموش نکنید که مناطقی با میانگین دمای حداقل منفی 15 و حداکثر 40 درجه سانتی گراد با ارتفاع 900 تا2000 متر بالاتر از سطح دریا با خاک حاصلخیز و زه کشی شده به همراه بارش و رطوبت مناسب، بهترین اقلیم برای کاشت نهال بادام تونو محسوب می‏شوند. به خاطر داشته باشید که بهترین زمان برای کاشت این نهال بادام سردسیری، اواخر فصل پاییز و اوایل فصل زمستان است.

در مرحله اول، باید برای خرید نهال بادام تونو اقدام کنید. برای انجام این کار، می‏توانید به نهالستان‏های معتبر نظیر رویال نهال به صورت حضوری یا آنلاین مراجعه فرمایید. در مرحله بعد، بایستی جهت کاشت این نهال بادام سنگی، گودال‏هایی با ژرفای حداقل 55 و حداکثر 75 سانتی متر ( با توجه به ارتفاع و طول ریشه‏های نهال) حفر کنید. خوب است بدانید که حفره‏ها باید حداقل 4 متر با یکدیگر فاصله داشته باشند. به خاطر داشته باشید که اگر فاصله گودال‏ها کمتر از حد تعیین شده باشد، ممکن است شاخه و ریشه‏های نهال ها پس از مدتی به یک دیگر برخورد کنند و دچار آسیب جدی شوند.

در مرحله سوم، باید نهال‏های خریداری شده را درون گودال‏ها قرار دهید. در این مرحله، باید نهایت دقت خود را برای جلوگیری از شکستن و آسیب دیدن شاخه‏ها به کار بگیرید. پس از آن، بایستی با استفاده از خاک مرغوب و مقوی زه کشی شده، گودال‏ها را به طور دقیق پر کنید. پس از کاشت نهال بادام تونو، می‏توانید با استفاده از یک بیلچه بر روی خاک اطراف آن ضربه بزنید تا استقامت نهال در خاک بیشتر شود. برای بهبود کیفیت کار، پیشنهاد می‏شود تنه نهال های کاشته شده را به یک سطح ایستاده نظیر میله یا چوب ببندید. این امر موجب افزایش مقاومت نهال‏ بادام تونو در برابر بادهای شدید پاییزی و بهاری می‏گردد.

به خاطر داشته باشید که باید پس از اتمام مراحل کاشت نهال بادام تونو، باید آن را سریع‏تر آبیاری کنید. این امر موجب افزایش سرعت رشد آن می‏گردد. برای آن که بتوانید سرعت رشد و میزان باردهی نهال بادام تونو را به حداکثر برسانید، بایستی به نکات ضروری نظیر آبیاری، هرس، کوددهی و سمپاشی به موقع توجه بسزایی داشته باشید. جهت کاشت و پرورش این نهال بادام زودبارده، می‏توانید از کارشناسان و متخصصان نیز کمک بگیرید.

گرده افشان نهال بادام تونو

برای آن که بتوانید بدون هیچ مشکلی درخت بادام را وارد دوره باردهی کنید، باید در مجاورت آن یک رقم گرده افشان قرار دهید. نهال بادام تونو برای بارور شدن، نیاز به گرده افشان ندارد چرا که یک رقم خود بارور است.

جالب است بدانید که در بادام تونو به دلیل خودبارور بودن فرآیند گرده افشانی به خوبی انجام شود، به همین دلیل سرعت رشد و میزان باردهی آن افزایش می‏یابد. پس نیاز نیست، هنگام خرید نهال بادام تونو به فکر تهیه رقم گرده افشان نیز باشید. برای آن که بتوانید فرآیند گرده افشانی نهال بادام تونو را به بهترین شکل ممکن به پایان برسانید، باید چندین کندو زنبور عسل در باغ خود قرار دهید. زنبورها می‏توانند گرده‏ها را به بهترین شکل منتقل کنند و نهال‏های بادام را بارور سازند.

وضعیت اقلیم مناسب

همانطور که در قسمت‏های قبل ذکر شد، شرایط اقلیمی تاثیر بسزایی را بر روی سرعت رشد و میزان باردهی نهال بادام تونو ایفا می‏کنند. از این رو، بایستی پیش ازکاشت این نهال بادام توجه بسزایی به شرایط اقلیمی منطقه خود داشته باشید. این نهال بادام سردسیری قادر به تحمل هوای سرد تا منفی 25 درجه سانتی گراد و هوای گرم تا 40 درجه سانتی گراد می‏باشد. از این رو، شما می‏توانید با خیالی آسوده برای خرید نهال بادام تونو و پرورش آن در تمامی نقاط کشور به بهترین شکل اقدام کنید. به خاطر داشته باشید که تابش نور خورشید بر روی سرعت رشد و طول عمر مفید این نهال تاثیر گذار است. هرچقدر که میزان تابش نور خورشید به نهال بادام تونو بیشتر باشد، سرعت فتوسنتز و رشد آن بیشتر خواهد شد.

البته فراموش نکنید که میزان رطوبت محیط تاثیر چندانی بر روی رشد و میزان عملکرد این نهال بادام ندارد. اما برای آن که بتوانید مقاومت نهال بادام سردسیر را در برابر انواع اقلیم‏ها به حداکثر برسانید، بایستی به نکات ضروری از جمله ارتفاع از سطح دریا و نیاز سرمایی توجه بسزایی داشته باشید. در نظر داشته باشید که محیط مناسب، باید قادر به رفع نیاز سرمایی این نهال بادام سنگی باشد. طبق نظر متخصصان و کارشناسان،نیاز سرمایی نهال بادام تونو جهت رفع خواب زمستانه 200 الی 600 ساعت سرما در دمای منفی 7 درجه سانتی گراد می باشد. لازم به ذکر است که ارتفاع مناسب کاشت نهال بادام تونو از سطح دریا، ما بین 200 الی 2500 متر می‏باشد.

آبیاری بادام تونو

همانطور که می دانید نهال بادام در برابر کم آبی و خشکسالی کاملا مقاوم می باشد اما در صورت کم بودن میزان بارش سالیانه آبیاری در طول فصل های گرم سال می تواند

بر روی طول عمر اقتصادی نهال بادام تونو تاثیر گذار باشد، می‏توان به آبیاری به موقع اشاره نمود. همانطور که می‏دانید، به همین دلیل، باید هنگام کشت نهال بادام تونو یک برنامه آبیاری دقیق تهیه کنید. البته فراموش نکنید که میزان آبیاری نهال بادام تونو در فصول مختلف سال و با توجه به سن درخت متغیر است.

در فصل تابستان باید هر 10 روز یکبار برای آبیاری نهال بادام تونو اقدام کنید. اما در فصل زمستان، این نهال نیاز به آبیاری ندارد البته در صورت فقدان بارندگی اگر هر زمان مشاهده نمودید که خاک اطراف نهال خشک است، باید سریعا آن را آبیاری کنید. لازم به ذکر است که آبیاری بیش از اندازه، سبب پوسیده شدن و از بین رفتن ریشه‏های نهال بادام تونو می‏گردد. به خاطر داشته باشید که اگر میزان بارش منطقه شما زیاد است، باید مقدار آبیاری این نهال بادام را کاهش دهید.

هرس درخت بادام تونو

شاخه و برگ‏های اضافه و پوسیده شده، می‏توانند به طرز چشمگیری سرعت رشد و میزان تناژ نهال بادام تونو را کاهش دهند. اما هیچ جای نگرانی وجود نخواهد داشت؛ شما می‏توانید با هرس به موقع، از بروز چنین مشکلی جلوگیری کنید. اما فراموش نکنید که برای هرس نهال بادام تونو باید نکات خاص و ضروری را مد نظر داشته باشید. در ابتدا در نظر داشته باشید که این نهال بادام اواخر فصل زمستان نیاز به هرس دارد.

جهت هرس نهال بادام تونو، بایستی ابتدا وسایل مورد نیاز ایمنی و ابزارآلات برش را آماده سازی کنید. شما برای انجام این کار، نیاز به کلاه، دستکش و عینک ایمنی و اره دندانه ریز خواهید داشت. در هنگام هرس نهال بادام تونو، باید مراقب بخش‏های سالم باشید و از برش آن‏ها شدیدا خودداری کنید. برای هرس این نهال بادام، باید فقط و فقط بخش‏های اضافه و پوسیده شده را برش دهید. برای بهبود کیفیت کار، پیشنهاد می‏شود پس از اتمام مراحل هرس سریعا برای آبیاری نهال بادام تونو اقدام نمایید. جهت هرس این نهال بادام، می‏توانید از افراد متخصص و کاربلد در این زمینه نیز کمک بگیرید.

خاک مناسب بادام تونو

خاک مناسب تاثیر بسزایی را بر روی سرعت رشد و میزان باردهی نهال بادام تونو ایفا می‏کند. به بیانی دیگر، خاک از مهم‏ترین عناصر کشت این نهال بادام به شمار می‏آید. اما سوال اینجاست که خاک مناسب نهال بادام تونو چه ویژگی‏هایی باید داشته باشد؟ در ابتدا، خاک مناسب این نهال بادام باید دانه ریز باشد تا بتواند آب را به اندازه کافی به ریشه‏ها برساند و رطوبت را تا مدت زمان چندین روز درون خود نگهداری کند. لازم به ذکر است که استفاده از خاک‏های دانه درشت برای کشت نهال بادام تونو، سبب افزایش نیاز آن به آب می‏شود.

علاوه بر آن، خاک مناسب نهال بادام تونو، باید حاوی مقادیر زیادی از مواد معدنی و آلی باشد. هرچقدر که خاک بستر این نهال زودرس مقوی‏تر باشد، سرعت رشد و مقاومت آن به همان مقدار بیشتر می‏شود. ناگفته نماند که نهال بادام تونو در خاک‏های اسیدی و قلیایی سریعا از بین می‏رود. از این رو باید میزان پی اچ خاک بستر این نهال بادام سردسیر حدود 6.5 الی 7 باشد. جهت تهیه خاک مناسب نهال بادام تونو، می‏توانید مقداری خاک برگ را با خاک لومی یا ماسه‏ای و اندکی کود ازته مخلوط کنید و ترکیب حاصل شده در اطراف نهال بریزید. این امر موجب رشد بهتر و باردهی بیشتر نهال بادام تونو می‏شود.

کوددهی بادام تونو

یکی از مسائل بسیار مهمی که باید در هنگام کشت نهال بادام تونو به آن توجه ویژه‏ای داشته باشید، کوددهی و تقویت آن است. همانطور که در قسمت‏های قبل اشاره شد، این نهال بادام برای رشد و باردهی مطلوب، نیاز به مواد مغذی فراوانی دارد. اما خاک به تنهایی قادربه تامین تمامی مواد آلی و معدنی مورد نیاز این نهال سردسیر نیست. از این رو،باید با استفاده از ترفند کوددهی، مواد مغذی مورد نیاز این نهال بادام را تامین کنید تا بتوانید به سرعت رشد و کیفیت باردهی آن بهبود ببخشید.لازم به ذکر می باشد که نهال بادام تونو در خاک های نیمه شور و آهکی همچنین در خاک های سنگی قابلیت رشد را دارد.

اما برای کوددهی نهال بادام تونو، نمی‏توانید از هر نوع کودی استفاده کنید. استفاده از کودهای حیوانی جهت تقویت این نهال زودرس، سبب هجوم آفات و بیماری‏های مختلف می‏گردد. علاوه بر آن کودهای حیوانی بوی بسیار نامطبوعی دارند. بسیاری از متخصصان و کارشناسان بر این عقیده باورند که باید برای کوددهی نهال بادام تونو، باید از کودهای شیمایی استفاده شود چرا که آن‏ها قادر هستند به بهترین شکل تمامی عناصر معدنی و آلی مورد نیاز این نهال را تامین کنند. حال سوال اینجاست که چه زمانی باید برای کوددهی نهال بادام تونو اقدام کنیم؟ جهت کوددهی این نهال بادام سنگی، باید ابتدای هر فصل اقدامات لازم را به عمل آورید.

سمپاشی درخت بادام تونو

آفات و حشرات، می‏توانند یک تهدید بزرگ برای رشد و باردهی نهال بادام تونو به شمار آیند. علاوه بر آن، برخی از آفات می‏توانند بیماری‏های زیادی را وارد آوندهای نهال کنند و آن را در کمتر از چند روز از پای در آورند. به همین دلیل، برای آن که با چنین مشکلی مواجه نشوید، بایستی با استفاده از ترفند سمپاشی وارد عمل شوید. سمپاشی به موقع، سبب افزایش چندین برابری مقاومت نهال بادام تونو دربرابر سایر آفات و بیماری های مختلف می‏گردد.

اما برای سمپاشی نهال بادام تونو، بایستی به نکات خاصی توجه کنید. در ابتدا باید بدانید که بهترین زمان برای سمپاشی این نهال بادام سردسیر، غروب و شب هنگام است. جهت سمپاشی، بایستی از سموم مرغوب و تاریخ دار استفاده کنید. در نظر داشته باشید که سموم تاریخ گذشته و نامرغوب، می‏توانند نهال را دچار مسمومیت نمایند. البته برای سمپاشی نهال بادام تونو، باید هر سه ماه یکبار اقدامات لازم را به عمل آورید. لازم به ذکر است که اگر این نهال به موقع سمپاشی نشود، مقاومت و طول عمر اقتصادی آن با افت شدیدی مواجه خواهد شد.

مقاومت بادام تونو در برابر آفات و بیماری‏ها

خوشبختانه نهال بادام تونو، مقاومت بسیار خوبی در برابر بسیاری از آفات و بیماری‏ها از خود نشان می‏دهد. اما فراموش نکنید که تعدادی از آفات و بیماری‏های قوی، می‏توانند این نهال را در کمترین زمان ممکن از پای در آورند. به همین دلیل، برای آن که چنین مشکلی گریبان گیر شما نشود، بایستی از ترفندهای خاصی نظیر آبیاری، هرس، کوددهی، پاکسازی محیط باغ و سمپاشی به موقع استفاده کنید. البته به خاطر داشته باشید که آبیاری و کوددهی بیش از اندازه، موجب کاهش مقاومت و طول عمر اقتصادی نهال بادام تونو می‏گردد. لازم به ذکر است که شرایط اقلیمی، تاثیر بسزایی را بر روی مقاومت نهال بادام تونو در برابر آفات و بیماری‏ها ایفا می‏کنند.

خواص و فواید بادام تونو

از مهم‏ترین خواص و فواید بادام تونو، می‏توان به افزایش انرژی بدن اشاره نمود. بادام‏های تونو دارای منبع غنی از مس، منیزیم و ریبوفلابین است. این عناصر، سوخت و ساز بدن را افزایش می‏دهند و در نتیجه سطح انرژی مغز را بالا می‏برند. پیشنهاد می‏شود در هنگام صرف صبحانه، یک الی دو بادام تونو میل کنید تا بتوانید شادابی و نشاط فراوانی را به دست آورید. لازم به ذکر است که زیاده روی در مصرف بادام، سبب بروز مشکلات گوارشی می‏گردد.

یکی دیگر از خواص بادام تونو، پیشگیری از سرطان است. امروزه متاسفانه افراد بنا بر مصرف مواد غذایی ناسالم، دچار سرطان‏های مختلف می‏شوند. خوب است بدانید که درمان سرطان به این آسانی‏ها نیست. اما نیازی نیست نگران باشید؛ شما می‏توانید با مصرف روزانه بادام تونو، از تمامی سرطان‏ها پیشگیری کنید و سطح سلامتی بدن خود را بالا ببرید. ناگفته نماند که مصرف روزانه بادام تونو، سبب تنظیم فشار خون نیز می‏گردد.

جالب است بدانید که مصرف بادام تونو برای خانم‏ها در دوره بارداری بسیار مفید است. این نوع بادام دارای منبع غنی از فولیک اسید می‏باشد و قادر است بدن را در حالت بارداری تقویت نماید. علاوه بر آن، شما می‏توانید با مصرفه روزانه پنج الی شش بادام تونو، وزن خود را کاهش دهید و از شر چاقی و اضافه وزن خلاص شوید.

نهال بادام تونو را به صورت بذری بخریم یا پیوندی؟

یکی از سوالات متعددی که برای بسیاری از باغداران مطرح می‏گردد، این است که نهال بادام تونو را به صورت بذری بخریم یا پیوندی؟ نهال بادام تونو به دو صورت پیوندی و بذری به فروش می‏رسد. اما پیشنهاد می‏شود این نهال سردسیر را به صورت پیوندی خریداری کنید تا بتوانید در کمترین زمان شاهد رشد و باردهی مطلوب آن باشید. جهت خرید نهال بادام تونو اصیل، می‏توانید به نهالستان‏های معتبر نظیر رویال نهال مراجعه فرمایید.مجموعه رویال نهال به دلیل تولید عمده نهال بادام تونو آن را با قیمت مناسب تری در اختیار باغداران قرار می دهد برای خرید نهال تونو لیبل دار می توانید به صورت حضوری و آنلاینی اقدام نمایید.

مشخصات و خصوصیات نهال بادام تونو

جستجو در سایت