آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

زمان باقیمانده تا پایان فروش نهال

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

مزایای هرس کردن درختان گیلاس

مزایای هرس کردن درختان گیلاس

مزایای هرس درختان گیلاس:

هرس درختان گیلاس از مهمترین مراحل رشد و نگهداری درختان گیلاس است. اگرچه اهداف آموزش و هرس درختان در طول زمان تغییر چندانی نکرده است، اما لزوم توجه به هرس افزایش یافته است.

تولیدکنندگان گیلاس در تلاش هستند تا اندازه و کیفیت میوه را افزایش دهند تا محصولی رقابتی در بازار جهانی تولید کنند.

امروزه با توجه به اینکه نیروی کار نسبت به گذشته کمتر در دسترس و گرانتر است، باید تمام تلاش ها بر نگهداری آسان تر درختان، افزایش کیفیت میوه و برداشت آسان تر باشد. یک سیستم آموزشی خوب چارچوب خوبی را فراهم می کند که اهداف اعلام شده را تامین کند.

نکات اساسی برای پرورش نهال گیلاس:

احداث باغ های گیلاس در سال های اول مستلزم رعایت نکات ضروری آموزش نهال گیلاس است. باید نکات مهمی را بدانید که باعث گسترش باغات گیلاس برای سود بیشتر عدم از دست دادن سرمایه می شود.

• رشد بیش از حد درختان:

درختان گیلاس عادت به رشد عمودی دارند، آنها بسیار بزرگ و قوی هستند. اگر درختان هرس نشوند، شاخه های بلند با تعداد زیادی شاخه فرعی تولید می کنند.رشد بیش از حد درخت، مدیریت باغ های گیلاس را دشوار می کند و تولید میوه را محدود می کند.

• باردهی با تاخیر:

اندازه درخت را می توان با آموزش و هرس کنترل کرد. همچنین هرس باعث می شود درختان گیلاس شاخه های فراوان و نزدیک به هم تولید کنند. هرس، به خصوص زمانی که شاخه ها در حال استراحت هستند با سوق دادن درخت به سمت رشد رویشی بیشتر، تمایل به تاخیر در باردهی را در درختان جوان تشویق می کند.

در شرایط هرس معمولی، اکثر گونه های گیلاس روی پایه های استاندارد به ندرت قبل از سال پنجم یا ششم میوه می دهند. علاوه بر این، عوامل دیگری مانند عمق خاک و حاصلخیزی یا تغذیه برگ که سرعت رشد درخت را افزایش می دهند، شروع گلدهی را به تاخیر می اندازند.

• زاویه انشعاب شاخه ها:

درختان گیلاس تمایل به ایجاد زوایای انشعاب دارند. در این صورت باردهی دیرتر اتفاق می افتد و احتمال شکستگی شاخه ها بیشتر است.

• پایه های کوتاه و زودرس:

پایه های کوتاه و زودبارده می توانند برخی از صفات منفی درختان گیلاس را کاهش دهند. با استفاده از این بسترها، درختان در سال سوم شروع به میوه دادن می کنند، اندازه درختان قابل کنترل است و شاخه ها به طور طبیعی زاویه بازتری به خود می گیرند.

بزرگترین و با کیفیت ترین میوه های گیلاس بر روی شاخه های پوشش گیاهی قبلی و روی اسپورهای 1-3 ساله تولید می شود. بنابراین هدف مدیر باغ باید رشد تعداد زیادی شاخه جدید 25-30 سانتی متری روی درخت و تولید اسپورهای جدید باشد.

مزایای هرس درخت گیلاس:

مانند سایر اقدامات مراقبتی از جمله: لقاح و سمپاشی، فواید هرس درخت گیلاس نیز بسیار زیاد است، بیایید با هم به فواید هرس درخت گیلاس بپردازیم.

ü افزایش عمر مفید درخت

ü تعادل بین ریشه و شاخه

ü تله نور مناسب برای چوب و تهویه بین شاخه ها

ü فرم دهی درخت

مزایای هرس کردن درختان گیلاس

نحوه هرس درخت گیلاس:

روش هرس درخت گیلاس بر رشد، باروری و حتی عمر نهال تأثیر می گذارد. می توانید با استفاده از روش های هرس درخت گیلاس که در اینجا ذکر شد درخت گیلاس را هرس کنید و به بهره وری و سودآوری بالایی برسید.

1.سال اول کاشت:

در سال اول کاشت نهال های گیلاس باید به ارتفاع 100 سانتی متر از سطح زمین هرس شوند.

2.سال دوم کاشت:

دو شاخه بالای نقطه جوانه که به سمت بیرون درخت است را حذف کنید. هرس در سال دوم کاشت برای رشد بهتر نهال ضروری است.

3.سال سوم کاشت:

در سال سوم کاشت نیز مانند سال قبل، شاخه های فرعی را از بالای جوانه و به سمت بیرون درخت ببرید، در این بین درختی خوش فرم و قوی خواهد رویید.

4.سال چهارم کاشت:

این مرحله در فصل تابستان انجام می شود و در پایان فصل تابستان به منظور تحریک و رشد بهتر و گلدهی بیشتر در سال بعد، این هرس در سال چهارم کاشت انجام می شود.

5.سال پنجم کاشت:

این هرس در پاییز انجام می شود. در سال پنجم کاشت، شاخه های خشک، آلوده و زائد را حذف کنید.

6.سال ششم کاشت:

هرس سال ششم کاشت در فصل زمستان و به مقدار کم انجام می شود.

این کار باعث افزایش بهره وری و کیفیت بهتر محصول می شود.

تکنیک های هرس گیلاس:

سربرداری از محل چوب یکساله:

این برش رشد شاخه های جانبی را تحریک می کند و اغلب در مراحل اولیه سیستم آموزشی درخت گیلاس برای تولید شاخه های قوی استفاده می شود. هرس در چوب جوان قدرت رشد اطراف برش را افزایش می دهد زیرا این هرس از محل چوب یک ساله باعث تاخیر در برداشت می شود.

کوتاه کردن شاخه ها:

این نوع برش و کوتاه کردن برای حفظ باردهی و جوان سازی شاخه های میوه دهنده انجام می شود. کوتاه کردن شاخه ها به دو صورت انجام می شود.

الف- شاخه های موجود در فاصله 2.5 سانتی متری تا چند متری از مبدا شاخه ها (تنه) به منظور تحریک تولید شاخه های جدید بریده می شوند.

ب- وقتی شاخه شروع به رشد عمودی کرد یا به رشد کامل رسید می توان آن را کوتاه کرد.

هرس تلفیقی:

هرس تلفیقی از دو نوع هرس قبلی است که رشد درختان جوان را کنترل می کند. در این روش یک شاخه قوی با رشد عمودی به عنوان شاخه موقت و در عین حال شاخه ضعیف کنار آن به عنوان شاخه دائمی حذف می شود.

تنک کردن:

در این روش شاخه ها به طور کامل از بین می رود و باعث باز شدن تاج درخت و نفوذ بهتر نور به داخل تاج درخت می شود. این روش باعث تحریک رشد در سطح بالاتر درخت نسبت به حذف شاخه ها می شود و در نتیجه تاثیر کمتری در تقویت درخت دارد.

خراشیدن:

خراشیدن روش دیگری است که برای تحریک شاخه تولید مثل استفاده می شود. این روش در هر سیستمی قابل استفاده است. برش شاخه باید به عمق کامبیوم بالای جوانه برسد. برای ایجاد قدرت رشد کافی لازم است یک برش پهن از یک سوم تا یک دوم دور شاخه ایجاد شود. ابزارهای مورد استفاده نیز در رسیدن به اثر مطلوب بسیار موثر هستند.

مزایای هرس کردن درختان گیلاس

هرس تابستانه:

هرس تابستانه را می توان در هر سه سیستم اعمال کرد، زیرا هرس تابستانه باعث رشد کمتر درختان در مقایسه با هرس خواب می شود که باروری درختان جوان را تسریع می کند.

اگرچه می توان با ترکیب صحیح سیستم آموزشی، تنوع و پایه، بهره وری درخت را افزایش داد، اما در مواقع لزوم باید با اعمال هرس خواب، بهره وری را متعادل کرد. علاوه بر این، شاخه های جانبی که پس از هرس تابستانه تشکیل می شوند، عموماً دارای زاویه باریکی هستند.

مزایای هرس کردن درختان گیلاس

جستجو در سایت