آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

پیش فروش نهال آغاز شد

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

مراقبت های بعد از کاشت نهال که هر باغداری باید بداند

مراقبت های بعد از کاشت نهال که هر باغداری باید بداند

مراقبت های بعد از کاشت نهال که هر باغداری باید بداند

نهال ها منبع روزی باغداران هستند و تمام امید باغداران به رشد و باردهی آن ها است. کشاورزان همیشه به دنبال بهترین و آسان ترین راه ها برای گسترش و بازدهی بیشتر باغ ها و مزارع خود هستند. کاشت نهال اولین مرحله از احداث باغ است؛ بعد از آن باید با مراقبت های ویژه، نهال های کاشته شده را به ثمر برسانید. سال های اول و دوم کاشت نهال، مهم ترین و حیاتی ترین سال ها برای نهال هستند. مراقبت های این دو سال، تضمین کننده رشد و باردهی درخت در سال های آینده هستند.

آبیاری به موقع؛ مهم ترین اقدام بعد از کاشت نهال

یکی از اصلی ترین اقدامات پس از کاشت نهال، آبیاری آن است. نحوه آبیاری نهال تا حد زیادی به فصل کاشت آن وابسته است. اگر نهال را در فصل پاییز (فصل خزان) بکارید، تنها یک مرتبه آبدهی بعد از کاشت کافی است، بعد از آن نهال با بارندگی های پاییز و زمستان، آبیاری خواهد شد. توجه داشته باشید که در صورت عدم بارندگی، باید با آبیاری رطوبت مورد نیاز نهال را تأمین نمایید.

اگر نهال را در اواخر فصل زمستان (معمولا اسفند ماه) بکارید، چه باران ببارد و چه نبارد، باید آبیاری را به صورت منظم و بر اساس نیاز نهال تا اواسط فصل تابستان انجام دهید. بعد از گذشت این زمان، دفعات آبیاری بسته به نوع نهال کم یا زیاد می شود. معمولاً در مناطق سردسیر آبیاری پس از گذشت نیمه تابستان انجام نمی شود تا رشد پاییزی برای نهال رخ ندهد. فراموش نکنید که میزان و دفعات آبیاری تا حد زیادی به نوع نهال وابسته است. به عنوان مثال نهال های گردو و بادام به آب کمتری نیاز دارند.

مراقبت طوفان ها و بادهای شدید باشید

اگر محل احداث باغ شما به گونه ای است که در معرض بادهای شدید قرار دارد، باید تمهیدات مناسبی را برای محافظت از نهال های تازه کاشته شده، به عمل آورید. استفاده از پایه یا داربست های چوبی و بتنی، بهترین راه برای محافظت از نهال در برابر بادها و طوفان های شدید است.

تغذیه مناسب بعد از کاشت نهال

یکی از مهم ترین مراقبت ها بعد از کاشت نهال و به منظور تقویت ریشه، کوددهی و تغذیه مناسب است. نهال هایی که تازه به زمین منتقل شده اند، برای گسترش ریشه خود به تغذیه مناسب نیاز دارند. استفاده از تغذیه کمکی باید تا اواخر فصل بهار و گرم شدن هوا ادامه پیدا کند. متخصصان حوزه کشاورزی بیان می دارند که بهترین کود در سال های اولیه رشد نهال، کود سه گانه(NPK) است که باید همراه با آبیاری نهال از آغاز فصل رشد، به نهال داده شود.

به علف های هرز رحم نکنید

با گرم شدن هوا و شروع فصل رشد، علف های هرز نیز به صورت گسترده رشد می کنند. این علف ها اغلب عناصر غذایی و رطوبت موجود در خاک را دریافت می کنند؛ به همین دلیل از مهم ترین خطرات برای نهال های تازه کاشته شده محسوب می شوند. این علف ها باید با انواع روش های فیزیکی، شیمیایی و تلفیقی از بین بروند تا اثری در رشد نهال و باروری آن نداشته باشند.

جلوی تکثیر آفت ها و بیماری ها را بگیرید

با شروع فصل رشد نهال در فصل بهار و شدت گرفتن بارندگی ها، محیطی مرطوب و بسیار مناسب برای رشد انواع آفت ها، باکتری ها و قارچ هایی؛ مانند شته و سفیدک فراهم می شود. این عوامل مضر، به سرعت تکثیر می شوند و با بازدیدهای اولیه از نهال، قابل تشخیص هستند. اگر علائمی همچون پیچ خوردگی برگ ها یا آغشته بودن برگ ها به پودرهای سفید رنگ را مشاهده کردید، سریعاً با متخصصان حوزه کشاورزی مشورت کرده و اقدامات لازم برای از بین بردن آن ها را انجام دهید.

مراقبت های بعد از کاشت نهال که هر باغداری باید بداند

هرس نهال ها با الگوی مناسب

اگر تمام موارد بالا را به خوبی رعایت کرده باشید، نهال های تازه کاشته شده، رشد خوبی را تجربه کرده اند. در این مرحله باید نهال را به خوبی هرس کنید. هرس کردن نهال های تازه یک هفته بعد از کاشت به صورت سربرداری صورت می گیرد. برای نهال های تازه، تنها یک شاخه اصلی کفایت می کند و مابقی شاخه ها باید حذف گردد. معمولاً شاخه های کوچک و باریک را می توان با قیچی های باغبانی قطع کرد؛ فقط توجه داشته باشید که این قیچی باید استریل شده و عاری از هرگونه آلودگی باشد.

مبارزه با حشرات و حیوانات موذی

ملخ ها از جمله آسیب زا ترین حشرات برای نهال هستند؛ مخصوصاً زمانی که گروهی به یک منطقه حمله کنند. آن ها به صورت دسته ای روی شاخه ها می نشینند و خسارت زیادی به گیاهان و شاخه های درختان وارد می آورند. بیشترین ملخ ها در مناطق نیمه خشک زندگی می کنند؛ بنابراین باغداران این منطقه باید با روش های مبارزه با ملخ ها آشنایی کامل را داشته باشند.

باغداران مناطق سردسیر باید به جای ملخ ها آماده مبارزه با کرم های سفید ریشه خوار باشند. نهال های گلابی، زردآلو، به، هلو، گوجه، آلو، گیلاس و سیب، بیشتر از سایر نهال ها مستعد آلودگی به این کرم ها هستند. این کرم ها در سنین پایین در نزدیکی سطح خاک زندگی کرده و از ریشه های باریک و تازه تغذیه می کنند، اما در سنین بالاتر به عمق خاک رفته و ریشه های ضخیم تر و اصلی تر را مورد استفاده قرار می دهند.

با خرید نهال های زیر تمام زحمات شما به هدر می رود!

اگر مراقبت های لازم بعد از کاشت نهال را به خوبی انجام دهید، اما نهال شما ضعیف باشد یا کیفیت مطلوبی نداشته باشد، تمام زحمت های یک ساله شما به علاوه هزینه های صرف شده برای کاشت نهال، خرید کود، خرید آفت کش و... به هدر می رود. اگر می خواهید نتیجه تلاش های خود را به خوبی ببینید، نهال های شناسنامه دار، باکیفیت و مرغوب رویال نهال را خریداری کنید.

10 نکته مراقبتی که باید قبل و بعد از کاشت نهال به آن توجه کنید

احداث باغ؛ چه مثمر باشد و چه غیر مثمر، سرمایه گذاری سودآور برای است که از بدو خلقت انسان وجود داشته است. امروزه باغداران حرفه ای بخش مهمی از سرمایه کشور را در دست دارند و محصولات خود را در بازارهای خارجی عرضه می کنند. نقطه به نقطه کشور ما برای احداث باغ مناسب است، تنها باید نهال مناسب آن را شناسایی کرده و در زمان مناسب آن را به زمین منتقل نمایید. رعایت نکات زیر، باغ شما را به سرسبزترین باغ منطقه تبدیل می کند:

• کاشت درخت را در فصل تابستان انجام ندهید؛ زیرا گرمای هوا سبب نابودی آن خواهد شد.

• مکان مناسبی برای کاشت نهال های خود در نظر بگیرید. به عنوان نمونه کاشت نهال در کنار تیر برق یا در مسیر لوله کشی های آب و گاز، اصلاً توصیه نمی شود.

• برای کاشت نهال از گونه های بومی منطقه خود استفاده کنید تا بیشترین محصول را برداشت کنید.

• بسته به نوع نهالی که می کارید، باید گودالی به عمق 2 تا 3 برابری عرض ریشه بکنید. قبل از خرید نهال این ابعاد را از مراجع تخصصی فروش نهال سوال کنید.

• در صورتی که خاک مورد نظر برای کاشت نهال، غنی نیست عملیات کوددهی را قبل از کاشت نهال انجام دهید. معمولا در این مرحله از کود کمپوست استفاده می شود.

• بعد از 2 تا 3 ساعت از زمان آبیاری اولیه نهال، دوباره نهال را آبیاری کنید.

مراقبت های بعد از کاشت نهال که هر باغداری باید بداند

باغداری حرفه ای را با رویال نهال تجربه کنید

نهالستان رویال با بیش از 30 سال سابقه در زمینه کاشت و فروش نهال، یکی از بزرگ ترین و برترین تولیدکنندگان نهال در کشور است. تمامی نهال های موجود در رویال نهال دارای شناسنامه، گواهی نامه بهداشت بوده و عاری از هرگونه بیماری و آفت هستند و زیر نظر مهندسان جهاد کشاورزی تولید می شوند. متخصصان ما با شناسایی منطقه زندگی شما و معرفی بهترین نهال ها برای آن، از ابتدای احداث باغ تا به ثمر رسیدن نهال ها در کنار شما هستند. ما گوش به زنگ شما هستیم تا با مشاوره رایگان، شما را در این مسیر یاری کنیم.

مراقبت های بعد از کاشت نهال که هر باغداری باید بداند

جستجو در سایت