آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

پیش فروش نهال آغاز شد

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

فاصله استاندارد برای کاشت نهال میوه که باغداران باید رعایت کنند

فاصله استاندارد برای کاشت نهال میوه که باغداران باید رعایت کنند

با رعایت فاصله کاشت استاندارد نهال ها، باغی پر بازده و پر میوه داشته باشید

یکی از مهم ترین عوامل در احداث باغات رعایت فاصله کاشت استاندارد نهال ها و ردیف های آن است. اگر بتوانید فاصله استاندارد را در نظر بگیرید، بیشترین بازدهی را از باغات خود خواهید داشت. البته فاصله کاشت مناسب و استاندارد برای نهال و درختان تنها باعث افزایش میزان باردهی درختان نمی شود بلکه عمل هرس کردن، چیدن میوه، تردد ماشین های کشاورزی و... را در باغ ساده تر می کند. عدم رعایت فاصله کشت مناسب در نهایت موجب برش و قطع درختان می شود که خوشایند نبوده و کل زحمات شما را هم به باد می دهد. از این رو بهتر است در همین ابتدای کار قدم های خود را اصولی و محکم بردارید تا بعد از پایان پروژه احداث باغ نتیجه رضایت بخش آن را به چشم ببینید.

چه عواملی در تعیین فاصله کشت نهال ها اثر می گذارد؟

تا به حال به این نکته دقت کرده اید که چرا فاصله کاشت برخی از نهال های میوه و درختان با هم فرق می کند؟ چه عاملی باعث تعیین این فاصله می شود؟ قطعا که به صورت شانسی و دل بخواهی نیست! از سری عواملی که در تعیین فاصله کشت نهال ها نقش پررنگی دارند، می توان به عوامل زیر اشاره کرد:

ارتفاع درختان

با رشد نهال و تبدیل شدن آن به یک درخت بالغ و سرزنده ارتفاع آن هم بیشتر می شود. برخی از درختان با رشد قدی خود سبب ایجاد سایه بزرگ می شوند که مانع دریافت نور کافی برای سایر درخت های همجوار می شود و از این رو برای آن باید فاصله کاشت بیشتری در نظر گرفت.

شیب زمین

زمانی که شما زمین شیب دار دارید، سایه ها به صورت مورب خواهند بود. در نتیجه مانع از دریافت نور نمی شود و شما می توانید فاصله کاشت را کمتر در نظر بگیرید تا یک باغ پر تراکم و زیبا داشته باشید. البته در چنین زمینی بهتر است پیش از هر چیزی با یک کارشناس خبره مشورت کنید.

حجم تاج

رشد و حجم تاج درختان نیز جزو عوامل موثر در تعیین فاصله کاشت آن ها می باشد. هر چه فاصله بین درختان با حجم های گسترده کمتر باشد، سایه آن ها بیشتر روی هم می افتد و مانع از دریافت نور کافی می شود. از این رو بهتر است فاصله کاشت بیشتر شود.همچین درختانی با تاج گسترده اگر با فاصله استاندارد و اصولی نسبت به همدیگر کشت نشوند ممکن است به دلیل عدم دریافت نورکافی دچار آفات و بیماری های قارچی شوند

ایجاد نظم در باغ

کاشت درختان با فاصله درست و اصولی سبب می گردد نظم خوبی در باغ حاکم گردد که علاوه بر زیبایی باغ سبب سهولت رفت و آمد ماشین آلات کشاورزی در باغات می گردد و عملیات داشت و برداشت به راحتی انجام می شود.

میزان هرس درختان

هرس بعد از کاشت نهال موجب تربیت آن شده و به درخت شما فرم می دهد. شما با نوع هرس هم می توانید فاصله بین نهال ها را مشخص کنید. با توجه به هرس فرم دهی فاصله بین درختان را می توان کمتر کرد. البته دقت داشته باشید که هرس شدید ممکن است سبب کاهش باردهی درخت گردد

نحوه تکثیر نهال

امروزه نهال های پیوندی و کشت بافت بسیار رونق یافته اند و اغلب نهال ها به صورت پیوندی هستند که موجب می شود ارتفاع کم و حجم کمی هم داشته باشند. از این رو فاصله کاشت آن ها هم کمتر می شود و شما می توانید تعداد نهال و درختان بیشتری را در باغتان کشت کنید.

فاصله استاندارد برای کاشت نهال میوه که باغداران باید رعایت کنند

فاصله کاشت استاندارد هر نهال چقدر است؟

همانطور که پیش تر هم اشاره کردیم، فاصله کاشت هر نهال با یکدیگر متفاوت است و عوامل مختلفی هم در تعیین این فاصله نقش دارند. اما در صورت کلی می توان فاصله کاشت استاندارد هر نهال را به صورت زیر در نظر گرفت:

نوع درخت فاصله کاشت
درختان میوه هسته دار 5*4
درختان پایه رویشی (انگور، آلو و...) 3*2
بادام 4*4
گردو 7*6
غیر مثمر 2*2
صنوبر 1*1
درختان گل دار ( گل محمدی، انواع بری و...) 3*3
درختان زینتی با قد بلند 4*4
بقیه درختان 4*4

عدم رعایت فاصله مناسب برای کاشت نهال ها چه عواقبی خواهد داشت؟

فاصله مناسب تاثیر چشمگیری در عملکرد درختان باغ شما خواهد داشت. کم ترین بی توجهی به این موضوع می تواند یک تهدید بزرگ برای باغات شما به حساب بیاید، چرا که:

درختان نور کافی نمی بینند

همانطور که می دانید درختان برای رشد و باروری و همچنین رسیدن میوه های خود نیاز به نور کافی دارند. عدم تامین این نور موجب می شود که میوه ها کال بماند و از طرفی عمل فتوسنتز درخت هم به درستی انجام نشود. جدای از آن رشد درخت هم به صورت غیر اصولی انجام می شود که باعث ایجاد سایه روی دیگر درخت ها تبخیر رطوبت برگ ها می شود و نتیجه آن چیزی جز بیماری های قارچی و باکتریایی نخواهد بود.

تهویه هوا به درستی انجام نمی شود

درست است که باغ یک فضای آزاد است اما باز هم نیاز به تهویه اصولی دارد تا اکسیژن کافی باغ موجود باشد. زمانی که باغ شما تراکم بالایی دارد چنانچه فاصله کاشت استاندارد نباشد، اکسیژن به صورت منظم تقسیم و تهویه نخواهد شد. در نتیجه مانع از عملکرد و رشد مطلوب درخت ها می شود و در نتیجه این احتمال دارد که بیماری های قارچی را گسترش دهد.

بیماری ها و آفات به سرعت منتقل می شوند

اگر شما فاصله طولی و عرضی کاشت نهال ها را رعایت نکنید، ممکن است خسارات زیادی برایتان ایجاد شود. چرا که درخت ها از طریق ریشه و شاخه با هم در تماس خواهند بود و این مجاورت موجب می شود تا در صورت وجود بیماری و آفات در یک درخت به سرعت در تمامی درختان منتقل شود و یک باغ مریض و ناسالم داشته باشید که کلیه زحمات و هزینه شما را به یکباره از بین می برد.

برداشت محصول، هرس، تردد در باغ و... به سختی انجام می شود

زمانی که شاخه درختان در هم تنیده و قفل شوند شما به ساختی قادر به عبور از بین آن ها خواهید شد. همین ممانعت سبب می شود که نتوانید عمل هرس، برداشت میوه و... را به آسانی انجام دهید و یک زحمت دوباره برای شما خواهد بود.

فاصله استاندارد برای کاشت نهال میوه که باغداران باید رعایت کنند

فاصله کاشت استاندارد نهال، چالش امروز باغداران که رویال نهال آن را برطرف می کند

دیگر نیاز نیست نگران فاصله کشت نهال هایتان باشید. شما می توانید قبل از کشت با کارشناسان خبره رویال نهال ارتباط بگیرید. ما با توجه به نوع نهالی که انتخاب کرده اید، موقعیت زمین و همچنین متراژ و مساحت زمین به شما کمک می کنیم تا یک فاصله استاندارد و اصولی برای کاشت در نظر بگیرید. می توانید قبل از حفر گودال با کارشناسان ما تماس بگیرید و یک باغ با تراکم اصولی و حرفه ای داشته باشید. باغداری مدرن و حرفه ای را با ما تجربه کنید. حرفه ای ها ما را می شناسند.

فاصله استاندارد برای کاشت نهال میوه که باغداران باید رعایت کنند

جستجو در سایت