آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

پیش فروش نهال آغاز شد

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

علت سرما زدگی درختان

علت سرما زدگی درختان

علت سرما زدگی درختان و راه های جلوگیری از آن:

سرمازدگی درختان مشکلی است که هر ساله باغ ها را تهدید می کند، اکثر درختان در زمستان و بهار در معرض یخبندان و سرمای شدید قرار می گیرند و در برخی موارد به شدت آسیب می بینند و خسارت اقتصادی به بار می آورند.

سرمازدگی باغ ها در مناطقی که آب و هوا با نیازهای سرمایی درخت سازگار است، کمتر اتفاق می افتد زیرا مکانیزم سازگاری در ارقام ایجاد شده است و آسیبی نمی بیند. یکی از اساسی ترین عواملی که باغداران باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند، انتخاب رقمی است با بیشترین مقاومت در برابر سرما، درختان بیشترین تاثیر را در سرمای بهاره دارند و به همین دلیل باید از ارقام مقاوم به سرما در مناطقی با سرمای بهاری استفاده کرد تا از خسارت های احتمالی جلوگیری به عمل آید.

یخ زدگی و سرمازدگی درختان از پدیده های مخرب رایج در بین درختان هستند و به دلیل پراکندگی گونه های مختلف درختی بدون توجه به نیاز سرمایی آنها می باشد، سرمای شدید ارقامی را که نازک تر و حساس تر بوده، تحت تاثیر قرار می دهد و باعث سیاه شدن آنها می شود، البته برخی از درختان در روند رشد به درجه ای از مقاومت می رسند و این باعث می شود از سرما کمتر آسیب ببینند.

برای بهبود مقاومت درختان باید به آبیاری، کود دهی، هرس و مراقبت های لازم پس از کاشت توجه ویژه شود، زیرا این امر باعث می شود درختان در برابر سرما مقاومت خوبی از خود نشان دهند و همچنین مقاومت آن ها از آسیب جلوگیری می کند.

میزان خسارت ناشی از سرما زدگی درختان:

سرما زدگی درختان خسارت زیادی به بار می آورد، خسارت ناشی از سرمازدگی همه برگ ها، جوانه ها و میوه های درختان را درگیر می کند، اگر سرمازدگی درختان در فصل زمستان باشد شاخه ها در اثر سرمای زیاد یخ زده و سیاه می شوند. اما اگر سرمازدگی در فصل بهار باشد، همه ی جوانه ها و گل های تازه باز شده و شکوفه ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد، در چنین حالتی همه گل ها به زمین می افتند و از بار درخت بسیار کاسته می شود. همچنین جوانه ها نیز در ابتدای رشد و نمو متوقف می شوند البته باید توجه داشت که در فصل بهار تگرگ نیز یکی از دلایل سرما زدگی درختان و خسارت دیدن آنها می باشد.

برای به حداقل رساندن خسارت های ناشی از سرمازدگی در باغ ها باید به پیش بینی های هواشناسی در خصوص سرما توجه کرد و قبل از شروع سرما اقداماتی را انجام داد تا ریشه ها گرم بماند و آسیب کمتری متحمل شود.

سیاه شدن شاخ و برگ یا ریزش گل ها و میوه های تازه باز شده از علائم سرمازدگی درختان است و در چنین زمانی هیچ روشی موثر نخواهد بود و باغدار نیز آسیب جدی می بیند که در مواردی ممکن است جبران ناپذیر باشد.

راه های جلوگیری از سرمازدگی درختان:

روش‌های مختلفی برای جلوگیری از سرد شدن بیش از حددرختان وجود دارد، اما راه‌های کنترل سرمازدگی درختان به شرح زیر است:

1: انتخاب ارقام دیرگل:

همانطور که قبلا ذکر شد، یکی از فاکتورهای ضروری قبل از خرید نهال، انتخاب ارقام دیرگل و مقاوم است، زیرا این گونه ها دیرتر از سایرین گل می دهند و کمتر در معرض آسیب بهاره هستند.

2:ترکیبات شیمیایی:

برخی از ترکیبات شیمیایی وجود دارد که جوانه ها با آنها بعد از حدود چند روز باز می شوند.هورمون نفتالین یکی از ترکیبات شیمیایی است که باعث می شود زمان گلدهی و جوانه زدن درختان اندکی با تاخیر باشد تا از سرما در امان بماند.

3: موقعیت باغ:

این قسمت هنگام کاشت نهال نیز اهمیت دارد، زیرا انتخاب تپه‌ها و شیب‌ها برای کاشت ارقام معمولاً مناسب نیست زیرا بیشتر در معرض سرما هستند و کاشت ارقام در مناطقی که مقداری رطوبت وجود دارد مانند جنگل‌ها و رودخانه‌ها از آسیب سرمای بهاره می کاهد.

4: آب پاشی:

جالب است بدانید که با پاشیدن آب روی شاخه های درختان با دمای صفر میزان خسارت ناشی از سرمای درختان را کاهش می دهید، زمانی که روی شاخه ها آب می پاشید باعث یخ زدگی آنها می شود و این یخ زدگی گرما را آزاد می کند و گرمای آزاد شده در اطراف جوانه ها نیز به عنوان عایق حرارتی عمل می کند و جوانه ها را از سرما محافظت می کند. برخی باغداران با استفاده از سیستم آبیاری بارانی سعی در آب پاشی درختان دارند.

5: استفاده از روش های خاص در کشاورزی:

جالب است بدانید که نوع خاک در حفظ دما موثر است، خاکی که شخم زده نشده، مرطوب و عاری از هرگونه علف هرز باشد آن را از سرما و یخبندان محافظت می کند و خاک شخم زده به دلیل دریافت هوای بیشتر زودتر یخ می زند و سرد می شود. خاک مرطوب به آرامی گرم می شود و دیرتر گرما را از دست می دهد که در اثر سرما آسیب کمتری به آن وارد می کند.

6: ایجاد بادشکن:

برخی از باغداران از درختان بادشکن مانند: زبان گنجشک و افرا به عنوان بادشکن در برابر سرما استفاده می کنند که می تواند موثر باشد.

7: ایجاد دود در باغ:

یکی دیگر از راه های کنترل سرمازدگی درختان سوزاندن کاه است و این روش را باید در شب هایی که هوا بسیار سرد است انجام داد، زیرا دود و گرمای سوزاندن کاه مانع از آسیب سرما به درختان باغ می شود.

8: استفاده از بخاری های باغی:

یکی دیگر از راه های کنترل سرمازدگی درختان استفاده از بخاری های باغی است، به این ترتیب باغبان ها برای گرم کردن باغ بخاری هایی در قسمت هایی از باغ نصب می کنند. البته لازم به ذکر است که این روش بیشتر برای مناطق نیمه گرمسیری مناسب است و در مناطق بسیار سردسیر موثر نخواهد بود. به عنوان نکته پایانی باید به این نکته اشاره کرد که باغبانی نیاز به دقت زیادی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد و یکی از موثرترین راه های جلوگیری از سرمازدگی درختان استفاده از ارقام مقاوم به سرما است.

علت سرما زدگی درختان

جستجو در سایت