آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

زمان باقیمانده تا پایان فروش نهال

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

علت ریزش میوه درختان چیست؟

علت ریزش میوه درختان چیست؟

علت ریزش میوه درخت چیست؟

موضوعی که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم ریزش میوه درختان است، پس با ما همراه باشید تا اطلاعاتی در مورد علت ریزش گل درختان و کنترل ریزش میوه درختان در اختیار شما قرار دهیم.

ریزش میوه درختان، پدیده ای است که چندین سال باغ های کشاورزی را تحت تأثیر قرار می دهد، اگرچه عوامل مختلفی ممکن است علت ریزش باشد در کل به جدا شدن برگ،گل و میوه درختان ریزش می گویند.

هر سال بهار آغاز رشد و فعالیت درختانی است که در درختان میوه دار بهار گلدهی ارمغان می آورد، اما درختان هیچ گاه تمام گل ها را حفظ نمی کنند و در نتیجه تقریباً همه گل ها می ریزند و ممکن است به این دلیل باشد. البته ممکن است هم به عوامل مختلف هم به طور طبیعی بستگی دارد که درختان دچار ریزش گل و میوه می شوند، توجه داشته باشید که میزان گل دهی درختان با یکدیگر متفاوت است.

هر دو رویداد یعنی ریزش گل و میوه درختان باعث آسیب جدی می شود و ریزش میوه معمولاً آسیب بیشتری نسبت به ریزش گل وارد می کند، زیرا هر چه بار روی درختان بیشتر باشد و درصد تشکیل میوه بیشتر باشد، محصولات باغی به صرفه تر خواهند بود.

ریزش گل در فصل بهار اتفاق می افتد که ممکن است به دلیل باد یا برخی بیماری ها باشد و درختانی که دیر شکوفه می دهند معمولا کمتر ریزش می کنند و گل های خود را حفظ می کنند و به میوه تبدیل می شوند.ریزش میوه درخت، مخصوص فصل هایی از سال است، گلها در فروردین و میوه ها در خرداد دقیقا زمانی که میوه ها کمی رشد کرده اند می ریزند، عدم تغذیه کافی و کمبود هورمون از عوامل ریزش میوه است.

ریزش میوه در دو مرحله اتفاق می افتد، مرحله اول زمانی که میوه به رشد کمی می رسد و مرحله دیگر قبل از برداشت میوه و بستگی به پایه و یا عدم تغذیه درخت دارد زیرا زمانی که درخت ضعیف می شود و مواد لازم را دریافت نمی کند، به تدریج توانایی نگهداری برگ ها و میوه ها را نخواهد داشت و باعث می شود میوه ها قبل از تکامل روی زمین بیفتند.

دلایل ریزش میوه درخت:

همانطور که گفته شد ریزش گل درختان به دلایل مختلفی بستگی دارد که باغداران باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند.و تا حد امکان کنترل کنند تا از خسارت های احتمالی جلوگیری شود و اما دلایل ریزش گل و میوه درختان:

1. غرقاب شدن خاک:

از آنجایی که آبیاری منظم و اولیه در افزایش عملکرد درختان و افزایش کمیت و کیفیت آنها موثر است، باید توجه داشت که ریشه درختان نسبت به غرقاب شدن حساس است که منجر به گلدهی و میوه دهی ضعیف می شود.

2. کمبود عناصر ضروری:

تغذیه درختان یکی از مهمترین و ضروری ترین عناصر است که عدم توجه به آن آسیب و ضعف درختان را در پی خواهد داشت. البته باید توجه داشت که همیشه باید برخی از عناصر را تامین کرد تا با تامین مواد غذایی به تمام قسمت های درخت مانند نیتروژن، پتاسیم، بور، مس و روی، ریشه قوی شود و برگ ها، گل ها و میوه ها را حفظ کند.

3. آب و هوای منطقه:

توجه به شرایط آب و هوایی قبل از خرید نهال بسیار مهم است و باید به آن توجه شود، به عنوان مثال در نهال هایی مانند نهال گردو عدم تطابق با شرایط اقلیمی منجر به ریزش میوه درخت می شود، زیرا سرمای بهاری در مناطق سردسیر یکی از دلایل ریزش می باشد. این امر هر ساله خسارت شدیدی به باغات وارد می کند البته شایان ذکر است که میزان ریزش درختان با یکدیگر متفاوت است.

علل ریزش میوه مشابه ریزش گل است و به عوامل مختلفی مانند سرما، گرما، رطوبت، عدم گرده افشانی و تشکیل بذر بستگی دارد. البته لازم به ذکر است که برخی از بیماری ها نیز در ریزش میوه ها موثر است که وقتی درخت در معرض آلودگی قرار می گیرد به تدریج ضعیف شده و تمام قسمت های آن آلوده می شود و میوه ها نیز رشد طبیعی خود را از دست می دهند و توان ماندن روی شاخه ها را ندارند و روی زمین می افتند به طوری که دیگر قابل مصرف نمی باشند.

همه عواملی که به اختصار ذکر شد از علل سقوط میوه درخت هستند، اما آیا روشی وجود دارد که بتواند از بروز این مشکل جلوگیری کرده و از آسیب های احتمالی جلوگیری کند؟ در ادامه به این سوال پاسخ خواهیم داد.

درختان تنها در صورت تغذیه صحیح از هر گونه آسیب در امان خواهند بود، مراقبت از تغذیه درختان بسیار حائز اهمیت است، باغداران باید به این نکته توجه داشته باشند که در مواقعی که بستر رشد درختان کمبود عناصر ضروری دارد باید به موقع انجام شود. اقدامات لازم را برای تهیه اقلام ضروری به جای آسیب دیدن انجام دهند.

کوددهی یکی از عوامل کنترل ریزش درختان میوه است:

کوددهی در فصول مختلف نیز عامل موثری در کنترل ریزش گل درختان است. معمولاً در زمستان می توان به روش چالکود به درختان کود داد و همچنین در اواخر زمستان می توان از محلول پاشی روی شاخه ها استفاده کرد. البته علاوه بر تغذیه به سایر عوامل موثر در کنترل ریزش گل و میوه درخت نیز باید توجه کرد، به عنوان مثال برخی از واریته ها به گرده افشانی حساس هستند و باید از واریته های مناسب برای کشت انتخاب شوند.

به عنوان نکته پایانی باید توجه داشت که مراقبت از ارقام سالم و سازگار با شرایط اقلیمی منطقه نیز از مهمترین دلایل و عواملی است که باغداران باید به آن توجه ویژه داشته باشند این است که درختان ناسالم با مقاومت پایین در برابر بیماری ها مقاومتی نخواهند داشت و این خود موجب می شود سریع تر از دیگر ارقام آلوده شده و آلودگی نیز به ریزش میوه ی درخت، منجر می شود. همچنین عدم سازگاری با شرایط اقلیمی موجب می شود در سرمای بهاره آسیب شدیدی ببینند.

علت ریزش میوه درختان چیست؟

جستجو در سایت