آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

زمان باقیمانده تا پایان فروش نهال

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

زمان دقیق هرس درختان

زمان دقیق هرس درختان

موعد دقیق هرس درختان:

همانطور که می دانید هرس با از بین بردن برگ درختان روند رشد را بهبود می بخشد. هرس در کنار آبیاری، خاک و کود دهی یکی از انتخاب های اصلی باغبانی است. اما این کار در یک محیط مناسب و با اصول خاصی انجام می شود. باید گفت روش و زمان هرس برای درختان مختلف متفاوت است. اما به طور کلی هرس برای انواع درختان در زمان های مشخص و به یک روش انجام می شود. در واقع زمان دقیق هرس درختان با فصول خاصی و بر اساس نحوه رشد درخت تعیین می شود.

شاید نام هرس زمستانی یا هرس سیاه و هرس تابستانی یا هرس سبز را شنیده باشید. در واقع هرس سیاه و هرس سبز به انواع هرس بر حسب زمان اشاره دارد. حتما شنیده اید که زمستان بهترین زمان برای هرس درختان است. همچنین در برخی موارد ممکن است هرس شاخه ها در فصل تابستان به شما پیشنهاد شود. در این مقاله به بررسی دلایل هرس درختان در این فصول از سال می پردازیم. پس با جزئیات زمان دقیق هرس درختان و نکات مرتبط برای انتخاب بهترین زمان همراه باشید.

بهترین زمان برای هرس درختان

هرس سیاه یا زمستانی، بهترین زمان هرس درختان:

ما معمولا برای هرس باردهی و یا هرس فرم در این زمان از سال اقدام می کنیم.دلیل این امر آماده سازی درخت قبل از شروع فصل رشد و گلدهی است. در واقع درخت در زمستان منفعل است و برای فصل جدید انرژی جمع می کند. در این زمان از سال انرژی در ریشه ها متمرکز شده و بهترین زمان برای چیدن شاخه های خفته است. هنگامی که درخت فعال است، کوتاه کردن شدید شاخه ها منجر به استرس و مشکلات در روند رشد می شود.

از طرفی در بهار درختی که در حال رشد است انرژی خود را صرف تولید شاخه و میوه می کند. با کاهش تعداد شاخه ها، درخت انرژی خود را صرف شاخه های قوی باقی مانده می کند. از طرفی شرایط برای تشکیل ساقه های جوان و تازه فراهم شده است. با هرس فرم، فضای داخلی تاج درخت معمولا باز می شود و نور بیشتری به داخل جریان می یابد. بنابراین ما شانس بیشتری برای تولید میوه های بزرگتر و سنگین تر با نور بیشتر خواهیم داشت.

زمان دقیق هرس درختان در زمستان معمولاً به زمان جوانه زنی بستگی دارد. این کار بیشتر در اواخر زمستان و قبل از گلدهی درختان انجام می شود. برای درختانی که خیلی دیر گل می دهند، اوایل بهار نیز می تواند زمان هرس باشد. اما درختان خیلی زود شکوفا می شوند، باید زود هرس شوند، احتمالاً در اواسط زمستان.در واقع به دلیل عدم فعالیت درخت در زمستان و تجدید کند محل های بریده شده، اصلاح قبل از شروع فصل رشد انجام می شود. به این ترتیب قسمت های بریده شده درخت زودتر وارد فرآیند ترمیم می شوند.

با توجه به نکات این قسمت می توان نتیجه گرفت که بهترین زمان هرس برای افزایش رشد شاخه ها فصل زمستان است.

زمان دقیق هرس درختان با هرس سبز:

منظور از هرس سبز تنظیم زمانی است که درخت سبز شده و شروع به تولید میوه کند. در این زمان، هرس سبز برای کمک به درخت در حفظ میوه در بهار و تابستان رخ می دهد. یعنی زمانی که درخت انرژی خود را صرف رشد شاخه ها کرده و اکنون زمان تشکیل میوه ها است. در واقع هدف از هرس سبز در اینجا جلوگیری از برخورد شاخه به زمین است.

معمولاً برای کوتاه کردن و کنترل شاخه های بلند هرس سبز انجام می دهیم. این بدان معناست که ما فقط شاخه ها را قطع نمی کنیم و فقط سر برداری می کنیم. در زمانی که درخت بیدار و فعال است، قطع کامل شاخه باعث ایجاد استرس و تنش های منفی به درخت می شود. در مراحل اولیه معمولاً برای هرس سبز، شاخه ها را می برند تا از رشد شاخه های خشک و شاخه هایی که به سمت زمین می ریزند، جلوگیری شود. به این ترتیب درخت دیگر انرژی اضافی برای نگهداری شاخه ها و علف های سنگین مصرف نمی کند.

با هرس سبز، زمان دقیق هرس درختان معمولاً می تواند در تابستان یا اواخر بهار باشد. بسیاری از گیاهان از جمله گل رز و درختان گیلاس را باید در تابستان هرس کرد. معمولا درختان با شاخه های بلند به هرس تابستانی برای کاهش ارتفاع درخت یا شاخه ها نیاز دارند. بنابراین زمان هرس درختان در فصول بهار و تابستان به کنترل اندازه و ارتفاع درخت کمک می کند. علاوه بر این، برخی از بیماری های بسیار جدی، از جمله زخم، درمان می شوند.

با کنترل مصرف انرژی، هرس سبز به درخت اجازه می دهد تا برای سال آینده میوه تولید کند. هرس تابستانی زمانی که تشکیل میوه با نزدیک شدن به پاییز کامل می شود توصیه نمی شود.

زمان دقیق هرس درختان برای اطمینان از سلامت گیاه:

یکی از اهداف هرس علاوه بر افزایش قدرت رشد، جلوگیری از بروز بیماری است. در هنگام هرس سیاه و سبز است که بهترین فرصت برای شناسایی و رفع بیماری ها داده می شود. با این حال، هرس در هر زمانی در صورت مشاهده بیماری مجاز است. در صورت امکان برای پیشگیری از بیماری به خصوص در فصل باردهی سمپاشی را مد نظر قرار دهید.

هنگام هرس درخت میوه هسته دار، در صورت مشاهده شانکر، حتماً شاخه ها و برگ های پایه درخت را بسوزانید. برای پیشگیری از این بیماری ها، سمپاشی پس از هرس سبز ضروری است. برای جلوگیری از بیماری، شاخه های مرده یا در حال مرگ را به همراه شاخه های آسیب دیده حذف می کنیم. یکی از اهداف هرس شکل دادن و بازکردن تاج است که باعث عبور نور و مرگ آفات می شود.

هنگام هرس درخت این کار چگونه انجام می شود؟

در واقع هر درخت میوه ویژگی های خاص خود را دارد و در نتیجه روش هرس مخصوص به خود را دارد. برخی از درختان به هرس سنگین و برخی به هرس سبک نیاز دارند. برخی از درختان از ابتدا و برخی دیگر پس از باردهی هرس می شوند. اما به طور کلی در هرس درخت میوه باید نکاتی را مرحله به مرحله در نظر بگیریم:

1.ابتدا با نگاهی به اسکلت کلی درخت، شاخه های اصلی را شناسایی می کنیم.

2.هرس را با حذف شاخه های سوخته، آسیب دیده و مرده شروع می کنیم.

3.شاخه های نزدیک به هم و متقاطع را ببرید تا تاج درخت باز شود.

4.شاخه هایی را که به سمت داخل در تاج رشد می کنند، جدا کنید، حتی اگر بارده باشند.

5.شاخه های مزاحم و دردسر ساز را قبل از اینکه به باغ آسیب برسانند جدا کنید.

6.برای شکل دادن به تاج، حتما شاخه های خارج از زاویه را کوتاه کنید.

7.هرس شاخه ها فقط تا 25 درصد و در زمستان به شکل سنگین انجام می گیرد.

8.برای بریدن شاخه ابتدا زیر یقه شاخه (نرسیده به تنه درخت) برش می زنیم.

9.در محل برش شروع به جداکردن شاخه می کنیم و در عین حال طرف دیگر شاخ را نیز قطع می کنیم.

10.می توانیم قسمت باقی مانده از تنه درخت را قطع کنیم تا یقه شاخه باقی بماند.

11.ضدعفونی ابزار هرس قبل و بعد از هر عمل هرس ضروری است.

نتیجه گیری و خلاصه ای از زمان دقیق هرس درختان:

اما در پایان باید توجه داشت که مناسب ترین زمان برای هرس درختان فصل پاییز است. در پاییز، درخت تازه دوره خواب خود را آغاز می کند و فعالیت رشد دیگری ندارد. بنابراین هرس در فصل دیگر برای بهبود رشد درخت نه تنها بی فایده، بلکه مضر نیز خواهد بود.زیرا دو فصل دیگر طول می کشد تا زخم ها التیام یابد و در سرمای شدید آسیب شدیدی به درخت وارد می کند. بعد از برگریزان درختان و در پایان پاییز زمان هرس درختان شروع می شود. با توجه به تمامی نکاتی که در این مقاله ذکر شد می توان به اهمیت بسیار زیاد زمان هرس درختان پی برد.

زمان دقیق هرس درختان

جستجو در سایت