آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

پیش فروش نهال آغاز شد

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

روش های تکثیر نهال انجیر

روش های تکثیر نهال انجیر

روش های تکثیر نهال انجیر:

یکی از موارد مهمی که کشاورزان هنگام خرید و تهیه نهال انجیر به آن توجه می کنند نحوه تکثیر نهال انجیر است، کشاورزان باید اطلاعات کاملی در مورد فصل خرید نهال انجیر بدست آورند، روش های مختلفی برای تکثیر نهال انجیر نهال انجیر وجود دارد از جمله روش های کاشت بذری،پاجوش و قلمه زدن. بر اساس نظر مهندسان گیاه پزشکی کشاورزانی که قصد ایجاد باغات تجاری انجیر را دارند باید نهال انجیر را بر پایه قلمه و به صورت اصلاح شده از نهالستان خریداری کنند.

آشنایی با مراحل قلمه زنی درخت انجیر:

انجیر یکی از پرطرفدارترین درختان در بین کشاورزان است، زیرا انجیر ارزش غذایی بالایی دارد و خرید و فروش آن در بازار میوه و تره بار قیمت بالایی دارد، کشاورزانی که در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری باغ دارند، بهتر است ساخت باغ انجیر تجاری را در نظر داشته باشید، در این قسمت می خواهیم فرآیند قلمه زدن را به شما آموزش دهیم، البته قلمه زنی خانگی فقط برای کاشت یک درخت انجیر مناسب است، برای ساخت باغ انجیر مدرن حتماً نهال را از نهالستان بگیرید.

مرحله اول: انتخاب و آماده سازی قلمه:

درختی را برای قلمه زدن انتخاب کنید که نژاد پرباری داشته باشد و مناسب منطقه شما باشد. شاخه هایی را برای قلمه زدن انتخاب کنید که حداقل دو یا سه سال سن داشته باشند و قطر آنها 1 سانتی متر و طول آنها بین 40 تا 80 سانتی متر باشد.

مرحله دوم: زمان مناسب برای تهیه قلمه:

مهم است که چه زمانی قلمه را به دست می آورید و آنها را آماده می کنید. معمولاً قلمه ها را در پاییز یا زمستان که شاخه ها لخت هستند تهیه می کنند. آنها در دمای 7 درجه سانتیگراد قرنطینه می شوند، در 3-4 ماه قلمه ها ریشه دار می شوند و شروع به رشد می کنند.

مرحله سوم: کاشت قلمه ریشه دار در فضای باز:

در ابتدای فصل بهار، قلمه ها را در محل مناسبی که بستر ایجاد شده کاشته شود، توجه داشته باشید که خاک باید بسیار سبک باشد و با استفاده از کود دامی پوسیده شده، خاک را تغذیه کنید.

روش های تکثیر نهال انجیر

مرحله چهارم: قلمه ها را از یکدیگر جدا کرده و در باغچه بکارید.

بعد از یک سال قلمه ها را بررسی کنید، قلمه هایی که سفت شده اند برای کاشت در باغ یا حیاط مناسب هستند، فقط توجه داشته باشید که می توانید دو یا پنج نهال را به این روش بکارید.

مهمترین ویژگی های نهال انجیر بر پایه قلمه:

نهال انجیر بر پایه قلمه دارای چندین ویژگی است، مزایای انجیر بر پایه قلمه بیشتر از درختان بذری و پاجوش است، بنابراین افراد کمی به فکر تکثیر نهال انجیر به روش های دیگر است.

از جمله می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

• باردهی با روش قلمه زدن سریعتر اتفاق می افتد، معمولا اولین گل های انجیر در دو یا سه سال اول کاشت ظاهر می شوند، اما در روش های دیگر باید حداقل 7-8 سال صبر کنید.

• سیستم حفاظتی نهال انجیر بر اساس قلمه قوی تر است، این درختان نسبت به سرما مقاوم تر و حساسیت کمتری دارند.

• نیاز آبی درختان انجیر بر اساس قلمه کمتر است، این درختان دو بار در ماه آبیاری می شوند.

• کشاورزان در صورت خرید نهال از نهالستان های معتبر با گارانتی می توانند سرمایه خود را با خرید نهال انجیر بر اساس قلمه تضمین کنند.

• درختان انجیر بر اساس قلمه ها می توانند ساختار ضعیف خاک را تحمل کنند، انجیر می تواند خاک شور و خاک خشک را تحمل کند.

روش های تکثیر نهال انجیر

الزامات زیست محیطی برای کاشت نهال انجیر:

درختان انجیر معمولا گرما دوست، حساس به سرما هستند، بنابراین احداث باغ انجیر در مناطق کوهستانی و مرتفع چندان مقرون به صرفه نیست. ساعات آفتابی و گرمای تابستان در ارتفاعات و مناطق سردسیر می توان چند عدد نهال انجیر در بین درختان حیاط یا باغ کاشت، زیرا از ورود سرما جلوگیری می کند و از درخت انجیر محافظت می کند.

از دیگر شرایط ایجاد باغ تجاری انجیر می توان به بارندگی و ذخایر آب منطقه اشاره کرد، آبیاری کمتر از حد استاندارد باعث چروک شدن انجیر و خشک شدن محتویات داخل و البته آبیاری بیش از حد هم زیاد درست نیست چون باعث حجیم شدن زیاد انجیر می شود و انجیر طعم شیرین خود را از دست می دهد و طعم آب می گیرد و در نهایت دانه های انجیر اغلب ترک خورده و از بین می روند.

درخت انجیر برای رشد به سرمای طولانی مدت نیاز ندارد، بنابراین زمستان های منطقه باید معتدل و خنک باشد، زمستان های سرد و سخت باعث یخ زدن شاخه ها و یخ زدن انجیر می شود. درخت انجیر بر پایه قلمه با اینکه بافت نامناسب خاک را تحمل می‌کند اما برای حاصلخیزی اقتصادی باید خاک را آماده کرد، بستر نامناسب باعث آسیب طولانی مدت درخت می شود و عمر اقتصادی آن را کاهش می دهد، خاک شنی با زهکشی عمیق باعث مستقر شدن بهتر ریشه درخت انجیر می شود.

بهترین فصل فروش نهال انجیر اواسط پاییز و اواخر زمستان است.باغبان می تواند در این فصل نهال انجیر را به محوطه باغ منتقل کند.

روش های تکثیر نهال انجیر

جستجو در سایت