آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

پیش فروش نهال آغاز شد

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

خاک مناسب کاشت گردو

خاک مناسب کاشت گردو

برای رشد همه گیاهان شکی نیست که (خاک) یک عنصر اساسی و حیاتی است که در صورت عدم مراقبت صحیح در نهایت نمی توان به داشتن باغی پربار امیدوار بود. یعنی اگر می خواهید باغ بسازید ابتدا باید زمین را آماده کنید و درختکاری را تقویت کنید.

درست مثل هر گل و گیاه دیگر، گردو نیز نیازی مبرم به خاک خوب دارد. خاک مناسب کاشت گردو؛ بدون شک در محصول نهایی و البته کیفیت درخت، تاثیری فراوان دارد و اگرآنطور که باید و شاید به آن توجه نشود، نمی‌توان انتظار سوددهی محصول خوب را داشت.

در این مطلب، هدف ما آن است که موضوع خاک مناسب و ایده‌آل برای کاشت گردو را بررسی کنیم و تمامی ترفند های لازم پیرامون آن را، به شما آموزش دهیم؛ پس برای آشنایی با خاک مناسب برای درخت گردو، با ما همراه باشید.

اقلیم مناسب برای کاشت درخت گردو:

قبل از آنکه به سراغ خاک مناسب کاشت گردو، برویم، بهتر است بدانیم که اصل این درخت، در کدام آب و هوا و در کدام اقلیم جغرافیایی بهترین عملکرد را از خودش نشان می‌دهد. موضوع آب و هوای مناسب در کاشت، درست به اندازه کیفیت خاک اهمیت دارد و اصلا این دو، به نوعی با هم ارتباط دارند؛ چراکه آب و هوا، در تصفیه خاک، موثر است.

به طور کلی گفته می شود که خاک مناسب برای درختان گردو در مناطق گرمسیری یا مدیترانه ای با تابستان های معتدل و زمستان های سرد یافت می شود. به عبارت دقیق تر:

1. دمای ایده آل برای رشد نهال گردو حدود 40 درجه تا 20 درجه سانتیگراد است.

2. به علاوه این درخت به 500 تا 1600 ساعت سرد (بین صفر تا 7 درجه سانتیگراد) نیاز دارد.

3. ارتفاع ایده آل برای ایجاد باغ گردو بین 700 تا 2400 متر از سطح دریا می باشد.

4. بهتر است باغ را در دامنه های رو به شمال بسازید.

البته این شرایط به این معنی نیست که خاک مناسب در کاشت این درخت در مناطق گرمسیری یافت نمی شود. کاشت درخت گردو در مناطق گرم نیز امکان پذیر است، اما قبل از کاشت، شرایطی مانند پرکردن درخت گردو با ماسه بادی، شخم زدن و آماده سازی اولیه ضروری است.

خاک مناسب کاشت گردو چیست؟

هر چه از اهمیت خاک برای رشد و نمو درختان گردو بگوییم، باز هم کافی نیست. تا به حال باید به خوبی آگاه باشید که برای کشاورزی، در نظر گرفتن خاک مناسب برای درختان گردو در اولویت است.حال باید توجه داشته باشیم که قبل از کاشت باید خاک باغ مورد نظر را بررسی کرد و در صورت نیاز آن را برای کاشت آماده کرد.

• به گفته کارشناسان، خاک کاشت گردو نباید سنگین و رسی باشد.

• رطوبت بالای خاک نیز بر رشد و عملکرد این محصول تأثیر نامطلوبی خواهد داشت.

• علاوه بر این، زمین در مزرعه نباید کلوخ و سنگریزه زیادی داشته باشد.

• قبل از کاشت، خاک باید نمونه برداری شده و توسط آزمایشگاه برای اجزای تشکیل دهنده آن تجزیه و تحلیل شود.

• مهمترین چیز این است که بهتر است قبلاً چیزی روی زمین برای ساختن باغ کاشته نشده باشد. زیرا در این صورت خاک قدرت کافی برای رشد گردو را نخواهد داشت .

بهترین نوع خاک برای درختان گردو:

در قسمت قبل مشخصات کلی خاک مناسب کاشت گردو را برشمردیم، بهتر است نگاه دقیق تری به این موضوع بیندازیم و نوع و ترکیب خاک را ببینیم.

همانطور که گفتیم خاک رسی سنگین برای کاشت گردو مناسب است نه خاک سنگی و کلوخی. بهترین نوع خاک مخلوطی از هر دو است. خاک شنی با زهکشی مناسب برای درختان گردو یا ترکیبی از این انواع برای پرورش این درخت ایده آل است. اگر خاک ترکیبی از ماسه، رس و لوم باشد، می تواند نیاز درخت را به بهترین نحو برطرف کند. ضمناً خاک محل کاشت باید حداقل 3 متر باشد.

• ساختار خاک نامبرده حاصلخیزتر است، رطوبت را بهتر نگه می دارد و زهکشی بهتری دارد.

• ریشه گردو بسیار بزرگ و پهن می شود. خاک مذکور امکان گسترش بیشتر آن را می دهد.

• اگر خاک محل کاشت حاوی سنگریزه، خاک رس، شن، شن یا ماسه باشد رشد ریشه محدود می شود.

• در صورت عدم استحکام خاک باید کودهای مختلفی برای آن تهیه کرد.

عناصر معدنی خاک مناسب برای درختان گردو:

همانطور که در قسمت قبل گفتیم قبل از اقدام به احداث باغ گردو باید نمونه خاک را در آزمایشگاه بررسی کرد و مقدار و درصد عناصر مورد نیاز را تعیین کرد.سپس در صورت عدم وجود یا عدم کمبود این عناصر می توان با استفاده از انواع کودهای شیمیایی یا حیوانی این مشکل را برطرف کرد.

گوگرد و روی، دو مورد از مهم‌ ترین عناصر لازم برای خاک مناسب درخت گردو، هستند. به صورت کلی، زمین‌شناسان باور دارند که خاک سرتاسر ایران، دچار فقر روی است، لذا استفاده از کودهای دارای این ترکیب قبل و بعد از کاشت، بسیار توصیه می‌شود. به همین منوال گوگرد (تامین از طریق کود حیوانی سوخته) نیز باید قبل از هر چیز، به گودال کاشت و به عمق 20-30 سانتی‌متری، اضافه شود.

میزان اسیدیته خاک:

میزان اسیدیته یا همان PH خاک مناسب برای کشت گردو، باید بین 6 الی 7.5 باشد. در صورتی که اسیدیته بیشتر باشد، باید آن را کاهش داد. خاک اسیدی برای کشت گردو چندان مناسب نخواهد بود. به علاوه، حداکثر شوری خاک محل کاشت نیز باید حدود 4 میلی‌موس باشد. به صورت کلی خاک ایران نسبتا اسیدی است، پس به هنگام کوددهی باید به این نکته توجه داشت و از انتخاب کودهای اسیدی، پرهیز کرد.

کودهای مناسب برای کاشت و پرورش درخت گردو عبارتند از:

خاک و کود مناسب دو مقوله کاملا مرتبط هستند. به طور کلی مهمترین ابزار اصلاح خاک و تقویت آن استفاده از کودهای مناسب است. اگر خاک برای درختان گردو دارای ماسه بادی باشد باز هم باید در زمان کاشت و بعد از کاشت با فواصل زمانی معین از کودهای مختلف استفاده کرد.

کارشناسان توصیه می کنند که کود را نباید به چاله کاشت افزود، زیرا می توانند درخت را بسوزانند. یک کود عمومی و مناسب برای درختان گردو ترکیبی از سه عنصر فسفر، نیتروژن و پتاسیم است. البته روش ها و قوانین خاصی نیز برای کوددهی و افزودن این عناصر به خاک وجود دارد:

• برای تعیین میزان کود مورد نیاز درختان گردو ابتدا باید قطر نزدیک زمین اندازه گیری شود.

• سپس با توجه به قطر هر کدام چند کود به خاک آنها اضافه شود.

• برای درختان گردو با قطر کمتر از 50 سانتی متر باید 500 گرم کود و برای درختان بزرگتر 900 گرم کود استفاده شود.علاوه بر قطر، با اندازه گیری سرعت رشد درخت می توان میزان کود مورد نیاز را نیز تعیین کرد.

• به طور کلی سرعت رشد سالانه هر درخت باید حدود 10 تا 20 سانتی متر باشد.

بهترین کودهای شیمیایی برای خاک گردو:

در قسمت قبل در مورد روش های کود و اجزای کود برای خاک مناسب کاشت گردو صحبت کردیم. در این قسمت بهتر است نوعی کود شیمیایی برای این کار معرفی شود:

نیتروژن یا سولفات آمونیوم و اوره:

مقدار این کود به سن درخت و ترکیب خاک بستگی دارد. برای هر درخت باید بین نیم تا یک کیلو باشد. این کار دو بار انجام می شود. اولی باید در اوایل فروردین و دومی باید یک ماه بعد برگزار شود.

فسفر یا سوپر فسفات ترپیل:

این کود مانند قبل باید دو بار به خاک زیر درخت و به هر تنه به مقدار 500 تا 750 گرم اضافه شود.

پتاس یا سولفات پتاسیم:

وزن هر درخت باید بین 500 گرم تا یک کیلوگرم باشد. کوددهی این کود سالی یک بار در اسفند ماه انجام می شود. آبیاری باید بلافاصله پس از آن انجام شود.

کود میکرو:

حاوی اوره، اسید بوریک و سولفات است. مقدار باید 5 در 1000 واحد باشد. کوددهی این کودها باید از سال پنجم آغاز شود. این کود باید دو بار به خاک چوب اضافه شود. اولی در پاییز و بعد از برداشت قبل از ریزش برگها و دومی در بهار که جوانه ها در حال رشد هستند.

نهال گردو را با بهترین قیمت فروش از رویال نهال تهیه کنید برای خرید نهال گردو با کارشناسان نهالستان در تماس باشید

خاک مناسب کاشت گردو

جستجو در سایت