آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

پیش فروش نهال آغاز شد

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

4 بیماری قارچی مهم درخت گردو

4 بیماری قارچی مهم درخت گردو

4 بیماری قارچی مهم درخت گردو

اکثر نهال های تولیدی در عصر حاضر به انواع بیماری ها مقاوم می شوند ولی عدم رعایت اصول باغداری و رسیدگی و مراقبت از نهال موجب ضغیف شدن نهال گردو و از بین رفتن ان می شود .

به عنوان مثال رطوبت بیش از حد و بارش باران های طولانی مدت ، عدم رسیدگی کودهای مناسب و تغذیه نهال ، عدم رعایت فاصله کاشت و تهویه باغ ، رسی بودن خاک وعدم زهکشی مناسب ریشه ، عدم رعایت بهداشت باغ موجب ابتلا نهال به انواع بیماری های قارچی می شود در این مقاله به مهم ترین انها اشاره می کنیم :

پژمردگی و ورتیسلیومی درختان گردو:

عامل ایجاد بیماری قارچ verticilium است که جز بیماری های خاکزادی است که ایجاد پژمردگی می کند. قارچ عامل بیماری به ریشه درخت زده و از طریق زخم های روی تنه درخت و همچنین ریشه وارد بافت آوندی آن شده و با تغذیه از مواد مغذی داخل آوند سریع و رشد کرده و مانع عبور آب از آوند شده و باعث پژمردگی درخت و در نهایت خشک شدگی ان می شود به دلیل خاکزاد بودن بیماری بسیار خطرناک است و خسارات ان در موارد شدید جبران ناپذیر است .

علائم ایجاد بیماری:

پس از الودگی ریشه و اوند های درخت در موارد شدید علائم در اندام های هوایی درخت نمایان می شود حالت زردی و پژمردگی در شاخه ها و برگ ها و اندام هایی به وضوح قابل مشاهده است . از جمله علائمی که مختص این بیماری است پژمردگی قسمت تاج درخت اتفاق می افتد به بیماری پژمردگی یکطرفه نیز معروف است رطوبت بیش از حد موجب تشدید بیماری می شود روی ساقه و تنه رگه هایی به رنگ تیره از پایین تا قسمت بالایی تنه و ساقه بوجود امده و گسترش می یابد از جمله علائم اصلی این بیماری می توان به پیری زودرس شاخه و برگ ها و تاج درخت اشاره کرد و حتی عدم رشد ، مرگ جوانه و شاخه های درخت اشاره نمود اگر پوست تنه درخت ابتلا شده به بیماری را بکنید رگه های تیره ی روی ان را به وضوح مشاهده می کنید اگر شاخه ها را برش عرضی دهید حلقه تیره رنگ را به راحتی مشاهده می کنید. (این عوامل در تشخیص بیماری بسیار کمک کننده است)

کنترل و درمان بیماری ورتیسلیومی:

1) مهم ترین عامل در جلوگیری از ابتلا به بیماری درخت کاشت ارقام مناسب است.
2) اگر در بستر کشت سابقه ابتلا درختان به بیماری ورتیسلیومی باشد از کاشت مجدد درخت گردو پرهیز نمایید.
3) عدم افراط ابیاری
4) تقویت درختان با کودهای کامل
5) ضد عفونی ابزار باغبانی
6) جلوگیری از اسیب به ریشه و ایجاد زخم در تنه و شاخه ها ، جمع آوری برگ ها و میوه های ریخته شده و حذف علف های هرز و همچنین از بین بردن شاخه های آلوده و یا شکسته و سوزاندن انها
7) رعایت تاریخ مناسب کشت
نکته: توجه نمایید به دلیل خاکزاد بودن بیماری ، عامل بیماری تا 10 سال میتواند داخل خاک زنده بماند و مجدد ایجاد بیماری نماید . لذا پیشگیری و کنترل و درمان بیماری حائز اهمیت است .

بیماری آنتراکتوز یا لکه سیاه گردو:

ممکن است لکه های بافت مرده و سیاه و قهوه ای رنگ را روی برگ ها و میوه گردو مشاهده کنید . از انجایی که قارچ عامل بیماری مستقیم به میوه گردو می زند و خسارت ان بسیار خطرناک است و موجب کاهش بازار پسندی محصول می شود .

علائم بیماری:

از علائم ابتدایی بیماری آنتراکنوز می توان به لکه های قهوه ای که نهایتا تبدیل به لکه های سیاه رنگ می شود اشاره کرد قطر لکه بین 3 تا5 میلی متر است .قارچ عامل بیماری به اکثر اندام های هوایی از جمله جوانه ، شاخه ، برگ ، دمبرگ ، میوه ، سر شاخه می زند و ایجاد لکه نماید . مهم ترین علائم شناسایی این بیماری وجود لکه روی میوه و برگ هاست ، برگ های مبتلا شده به مرور زمان دچار ریزش می شوند . کیفیت محصول به صفر می رسد رطوبت زیاد و سردی هوا موجب تشدید بیماری می شود . بیماری به شدت مسری است و امکان سرایت ان به سایر باغات و درختان زیاد است .

پیشگیری و درمان:

1) کاشت ارقام مقاوم.
2) آبیاری منظم و تغذیه مناسب نهال.
3) رعایت بهداشت باغ.
4) حذف علف های هرز.
5) حذف شاخه های آلوده و انتقال به مکانی دورتر و سوزاندن آنها.
6) جمع آوری برگ ها و میوه های آلوده و حذف آنها .
7) مهم ترین پیشگیری در جلوگیری از ابتلا درختان گردو به این بیماری و سمپاشی در 2 دوره ، یکی قبل از تورم و جوانه و بعدی بعد از ریزش گلبرگ ها .
استفاده از سم اکسی کلرور مس و بردو بسیار موثر است .

پوسیدگی فیتوفترا ( پوسیدگی طوقه و ریشه گردو):

از جمله دیگر بیماری های خاکزاد و خطرناک درخت گردو بیماری فیتوفترا است که در موارد شدید موجب از بین رفتن کامل درخت می شود.
فیتوفترا کلمه ای یونانی است که معنی ان تخریبگر است که می تواند درخت را در هر سنی به نابودی بکشاند .
در مراحل ابتدایی بیماری درختان سالم از بیمار به هیچ عنوان قابل تشخیص نیستند و با پیشرفت بیماری علائم پژمردگی و خشکی و همچنین ضعیف شدن اندام های هوایی نمایان می شود . درختانی که آلوده می شوند دچار کندی رشد شده و در نهایت رشد انها متوقف می شود در واقع شاخه ها دچار سرشکستگی می شوند و به مرور زمان تاج دچار ریزش شده و خزان زود رس اتفاق می افتد لذا در اثر ریزش برگ ها میوه های درخت در معرض نور مستقیم خورشید قرا می گیرند و کیفیت آنها پایین می آید .
در قسمت طوقه ترک هایی به وجود می آید که موجب ترشح شیره از داخل ان شده که در معرض مستقیم هوا دچار تغییر رنگ شده و رنگ سیاه به خود می گیرند . به همین دلیل به بیماری شیره سیاه و حتی اب سیاه معروف است . در موارد شدید بیماری گسترش یافته و کل طوقه را در بر می گیرد و در محل طوقه ایجاد شانکر می کند زمانی که آسیب به کل ریشه ها وارد می شود و یا شانکر حالت کمربندی یافته و دور تا دور درخت را بگیرد مرگ درختان فرا می رسد عامل اصلی بیماری رطوبت بیش از حد و یا زوال تدریجی درخت در عرض 5 سال می شود.

پیشگیری و راه درمان بیماری فیتوفترا:

1) کاشت ارقام مناسب و مقاوم
2) اصلاح خاک و جنس مناسب خاک برای زهکشی مناسب .
3) استفاده از قارچکش مانکورب
4) آبیاری منظم و پرهیز از افراط
5) رعایت بهداشت باغ ( ضد عفونی لوازم باغبانی و حذف علف های هرز)
6) رعایت فاصله مناسب کاشت برای تهویه باغ

بیماری قارچی پوسیدگی رزلنیایی ریشه گردو:

این بیماری نیز در اثر مراقبت های نادرست و عدم تهویه مناسب باغ ، جنس نامناسب خاک و زهکشی نامناسب ان و همچنین رطوبت بیش از حد طولانی مدت اتفاق می افتد.

علائم بیماری:

رنگ پریدگی برگ ها ، عدم تشکیل شاخه های جدید ، کند و متوقف شدن رشد درخت میوه ی ریز و چروکیده ، کوچک شدن شاخ و برگ ، علائم در اندام های زیری مثل ریشه بصورت غفونت پوسیده به رنگ قهوه ای که در موارد شدید که در موارد شدید به رنگ سفید مایل به خاکستری می زند ، دیده می شود . در صورت پیشرفت درخت به راحتی از خاک جدا شده و از بین می رود .
عامل بیماری قارچ rosellinia است که بصورت طولانی مدت توانایی زنده ماندن در خاک بماند زمستان گذرانی کرده و مجدد ایجاد عفونت نماید از این رو قارچ بسیار مسری است و می تواند به سایر درختان نیز سرایت کند توجه نمایید در موارد شدید درخت را با ریشه خارج کرده و خاک بستر را با قارچ کش ها مناسب ضد عفونی نمایید تا به درختان مجاور نفوذ نکنند عوامل اصلی ایجاد بیماری رطوبت بیماری بالا و دمای بیش از حد و خاک های سنگین است که موجب بروز این عفونت و گسترش ان می شود .

مبارزه با بیماری:

1) خرید ارقام مقاوم دارای گواهی سلامت و عاری از هر گونه بیماری باشند.
2) بهتر است قبل از اقدام به کاشت نهال خاک بستر کشت با متیل بروماید ضدعفونی نمایید .
3) دقت نمایید که برای جلوگیری از پوسیدگی طوقه نهال را در عمق مناسبی از خاک قرار دهد .
4) بهتر است درختان آلوده از باغ حذف و محل را ضد عفونی نمایید درختان حذف شده را درمکانی دورتر بسوزانید.
5) بهتر است فاصله استاندارد کاشت رعایت ود تا تهویه باغ به خوبی صورت گیرد .
6) رعایت بهداشت باغ و حذف عاف های هرز از گسترش بیماری جلوگیری می نماید .
در این مقاله به 4 بیماری مهم قارچی گردو اشاره کردیم که بسیار مهلک هستند بنابراین قبل از اقدام به احداث باغ حتما نهال دارای گواهی سلامت تهیه نمایید چرا که بیماری های قارچی بسیار مسری بوده و در صورت آلوده بودن نهال کل هزینه شما به هدر می رود شرکت رویال نهال با رعایت تمام موازین بهداشت و کاملا اصولی نهال تولید کرده و تحویل مشتری می دهند . بنابراین در صورت خرید نهال سالم تنها با مراقبت بعد از کاشت می توانید باغی سالم و عاری از هرگونه بیماری با بازدهی بالا داشته باشید .
کلام اخر: اگر تصمیم دارید نهال گردو خریداری کنید بهتر است بیماری های این درخت را بطور کامل بشناسید و اطلاعات کامل داشته باشد تا بهره برداری بهتری از باغ خود نمایید . نهالستان رویال با رعایت تمام موازین بهداشتی و با تولید و اصلاح نهال دارای گواهی سلامت ، رضایت و نفع مشتری را در راس کار خود قرار داده و بصورت تمام وقت اماده راهنمایی و همکاری با مشتریان گرامی است .به دلیل اینکه شرکت رویال نهال تولید نهال گردو را کاملا تخصصی انجام میدهد و نهال های تولیدی اختصاصی خود شرکت هستند شما با حذف واسطه و با خرید مستقیم از این شرکت با هزینه پایین تر میتوانید نهال خریداری کنید ، شرکت رویال بزرگترین و معتبر ترین شرکت تحت نظارت جهاد کشاورزی در کل کشور است و در تمام زمینه های انتخاب نهال مناسب اقلیم منطقه شما ، کاشت ، مراقبت ، رسیدگی اععم از ابیاری ، کوددهی ، کنترل بیماری و افات ، هرس و حتی برداشت و.. اطلاعات لازم را بصورت رایگان در اختیار مشتری قرار می دهد.

4 بیماری قارچی مهم درخت گردو

جستجو در سایت