آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

پیش فروش نهال آغاز شد

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

کود ورمی کمپوست چیست؟

کود ورمی کمپوست چیست؟

کود در پرورش انواع گیاهان و درختان نقش بسزایی دارد. مهم نیست که زمین شما چقدر خوب است یا چگونه آن را آماده کرده اید، افزودن کود به مقدار مناسب و در زمان مناسب می تواند کیفیت محصول و تمام عیار بودن محصول نهایی را تضمین کند.

آیا تا به حال فکر کرده اید که کود ورمی کمپوست چیست؟ هر وقت صحبت از کمپوست و انتخاب بهترین کمپوست می شود، قطعا نام ورمی کمپوست به میان می آید. کودی که حاصل کار کرم ها (Worm) است روی زمین قرمز می شود و با تلاش آنها به زمین اضافه می شود. حال در این مقاله تصمیم داریم که معایب و مزایای کود ورمی کمپوست را بررسی کنیم. پس با ما همراه باشید.

کود ورمی کمپوست چیست؟

قبل از این که مزیت ها و همچنین معایب کود ورمی کمپوست؛ را بررسی کنیم، خوب است که با این کود و ویژگی‌هایی که دارد آشنا باشیم. همانطور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، ورم از کلمه کرم در انگلیسی می‌آید و کمپوست هم که به معنای عالی هست. حتماً نام کودهای آلی را تا به حال شنیده ‌اید. این کود شگفت انگیز از کرم‌ هایی که به رنگ قرمز هستند ساخته شده و برای خاک بسیار لازم است.خاکی که با این کود پر می شود می تواند بستر مناسبی برای رشد گیاهان فراهم کند و هیچ گونه بیماری در گیاهان این خاک وجود نخواهد داشت زیرا این نوع کود ظرفیت گیاه را در برابر انواع بیماری ها بسیار افزایش می دهد. دلیل آن وجود هورمون های مختلف و همچنین ویتامین های مناسب برای رشد در این خاک است.

بطور کل می ‌توان گفت کرم‌ها در خاک، مواد آلی را خورده و این مواد به‌صورت ترشحاتی چسبناک و مایع مانند از بدن آن‌ها خارج می‌شوند. این مواد تولید شده به وسیله کرم ‌ها می‌ تواند انواع مواد مغذی مناسب را به خاک اضافه کرده و آن را به بهترین بستر برای رشد نهال تبدیل کند.

چند نوع کود ورمی کمپوست داریم؟

اینکه اساس کود چیست و با کرم خاکی چه ماده ای به خاک اضافه می شود می تواند در تعیین نوع کود موثر باشد. بر این اساس ورمی کمپوست را می توان به سه دسته انواع حیوانی (گاوی و گوسفندی)، زباله شهری و خاک برگ (ضعیفتر از دو نوع دیگر) تقسیم کرد.

از این سه نوع کود، کود پایه برای مدتی (بین یک تا دو ماه) نگهداری می شود و پس از این مدت کرم ها اضافه می شود. مخلوط کودهای آلی با کرم خاکی کود ورمی کمپوست است که باید به خاک اضافه شود. خاک باید به خوبی شسته شود تا کود به تمام قسمت های آن نفوذ کند. یکی دیگر از خوبی های داشتن کرم های خاکی این است که از مناطق مختلف عبور می کنند و سوراخ هایی در خاک ایجاد می کنند تا اکسیژن بیشتری به همه مناطق برسد.

شرایط استفاده از کود ورمی کمپوست چیست؟

این نوع کود آلی در شرایط مختلف و برای اهداف مختلف استفاده می شود. در اینجا برخی از این موقعیت ها اشاره می کنیم:

• از بین بردن تمام میکروب های موجود در خاک با کمک کود ورمی کمپوست

• کودهای مورد استفاده در فوتبال، تنیس و سایر زمین های ورزشی

• احیا و راه اندازی زمین های کشاورزی از دست رفته برای کشاورزی و کاشت مجدد محصول

• استقرار زمین و به ویژه زمین های کشاورزی در کنار جاده ها و مسیرها

مشخصات بهترین کود ورمی کمپوست چیست؟

برای تعیین بهترین نوع این کود، باید چندین فاکتور را در نظر بگیرید.به یاد داشته باشید که در صورت عدم استفاده از کود ورمی کمپوست مناسب و با کیفیت، علاوه بر نداشتن تاثیر و محصول خوب، ممکن است نتیجه برعکس شود و محصول شما آسیب ببیند.

خواص کود ورمی کمپوست؛ در صورتی حاصل می‌شود که کود شما دارای مشخصات زیر باشد:

1. سازگاری برای ماندن در آب داشته باشد.

2. عاری از هر گونه میکروب و کامل تمیز باشد.

3. سنگین نبوده و سبک وزن باشد.

4. مواد تشکیل ‌دهنده پایه آن کاملاً ارگانیک و عالی باشد.

5. بو و گازهای سمی و آزار دهنده تولید نکند.

در نهایت می‌ توان گفت که هر چقدر خاک شما دارای مواد عالی بیش‌تری باشد، کرم‌ها تغذیه مناسب‌تری داشته و مواد خارج شده از آن‌ها نیز می‌تواند تأثیرات بهتری روی خاک داشته باشد. پس حتما از کیفیت مواد آلی خاک اطمینان حاصل کنید.

خواص کود ورمی کمپوست چیست؟

اگر مایل باشید که خواص کود ورمی کمپوست؛ را بررسی کنیم، می‌ توان به بی اندازه مورد اشاره کرد. پیش‌تر هم ذکر کردیم که این کود چقدر برای بستر خاک، رشد بهتر نهال و همچنین بالا بردن کیفیت محصول نهایی، می‌تواند موثر باشد. نکته مهم این که شما می‌توانید این کود را در هر فضایی که مایلید، چه نهالستان‌های بزرگ و چه یک باغچه کوچک استفاده کنید. در ادامه به چندی از مهم‌ترین خواص کود ورمی کمپوست، اشاره خواهیم کرد.

بهبود عملکرد ریشه:

مزیت اصلی استفاده از این کودها تأثیر آنها بر روی ریشه گیاهان است. استفاده از کود ورمی کمپوست باعث افزایش ریشه زایی نهال ها می شود. طبیعتاً در صورت رشد ریشه، مواد غذایی بیشتر و سریعتر به سایر اندام ها می رسد و در نتیجه کیفیت گیاه بهبود می یابد.

رشد بیشتر نهال:

در مورد بالا، ما در مورد رشد بیشتر ریشه ها و تامین مواد مغذی بیشتر به سایر اندام ها صحبت کردیم. البته رشد نهال ها به طور کلی نیز تحت تاثیر این موضوع افزایش خواهد یافت.

بهبود شکل ظاهری نهال:

در انواع مختلف محصولات زراعی تحت تاثیر مصرف کود، ضخامت برخی از اندام ها مانند ساقه افزایش می یابد. این می تواند یکی از دارایی های کود ورمی کمپوست از نظر تبلیغات و جذب مشتری باشد. هرچه ساقه های نهال قطر بیشتری داشته باشد، محبوبیت گیاه بیشتر می شود.

افزایش سود میزان باردهی:

در نهال ها و گیاهانی که از کود ورمی کمپوست استفاده شده است سود بیشتری خواهد داشت. به این ترتیب استفاده از این کود باعث افزایش رشد گل ها و گلبرگ های نهال می شود.فروش نهال بسته به تعداد گل ها و رشد آنها مطمئناً با سود و بازدهی بالایی همراه خواهد بود.

معایب کود ورمی کمپوست چیست؟

فواید و خواص زیادی برای این نوع کود در نظر گرفته شده است که در موضوع بررسی کمبودهای کود ورمی کمپوست حرفی نمی ماند.کودها هر نوعی که باشند می‌توانند تأثیرات به شدت مثبتی بر روی گیاه داشته باشند. البته فاکتورهای مهمی در زمینه کوددهی وجود دارد که باید حتماً آن‌ها را رعایت کنید تا بتوانید نتیجه مثبت از استفاده آن‌ها را دریافت کنید.

برای مثال دوز مصرفی کود اهمیت بسیار زیادی دارد. گاهی‌ اوقات برخی از افراد این موضوع را مدنظر قرار نداده و مقدار بسیار زیادی از کود استفاده می‌کنند. استفاده بیش از حد توصیه شده آن می‌تواند باعث سوزش گیاه شود. مصرفی کم‌تر از مقدار توصیه شده نیز عملاً هیچ تأثیر مثبتی بر روی گیاه نخواهد داشت.البته این موضوع خواص کود ورمی کمپوست، را زیر سوال نمی برد چرا که میزان استفاده از آن نیاز به بررسی دارد. زمان کوددهی نیز باید بر اساس نظر کارشناسان کشاورزی انجام گیرد تا نتیجه مثبتی را حاصل کند.

قیمت کود ورمی کمپوست چقدر است؟

در پاسخ به این سوال نمی ‌توان یک عدد دقیق و مشخص اعلام کرد. زیرا عوامل مختلفی در تعیین قیمت این نوع کود دخیل هستند. به عنوان مثال روش بسته بندی، مواد و پایه های به کار رفته در آن و وزن کود می تواند در تعیین قیمت موثر باشد.

خلاصه ای از کود ورمی کمپوست:

این کود در صورت با کیفیت بودن می تواند در رشد ریشه و ساقه و همچنین گل موثر باشد. سودآوری و بهره وری این کود باعث افزایش عملکرد و کیفیت میوه نهایی بالاتر می شود.

اما در نهایت به این نکته توجه کنید که میزان و زمان استفاده از انواع کودها و همچنین این نوع کود خاص بسیار مهم است. اگر می خواهید بهترین نتیجه را بگیرید، باید این دو عامل را همیشه در نظر بگیرید.

کود ورمی کمپوست چیست؟

جستجو در سایت