آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

زمان باقیمانده تا پایان فروش نهال

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

کود منیزیم چیست؟ راهکار برای رفع کمبود آن

کود منیزیم چیست؟ راهکار برای رفع کمبود آن

کود منیزیم و راهکارهایی برای رفع کمبود آن:

عناصر ریزمغذی مانند منیزیم برای رشد گیاهان بسیار مؤثر هستند، حتی اگر گیاهان به این عنصر نیاز کمی داشته باشند، اما کمبود آنها مانند کمبود عناصری که به مقدار زیاد مصرف می شود، می تواند گیاهان و درختان میوه را تحت تأثیر قرار دهد و ممکن است باعث آسیب شود.

عملکرد کود منیزیم در گیاهان:

نیاز گیاه به هر عنصر ارتباط تنگاتنگی با نقش و عملکرد آن عنصر در گیاه دارد که در عملکرد کود منیزیم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• دخالت در رشد گیاه با نقش آن در تقسیم سلولی گیاهان.

• نقش مهمی در تولید پروتئین در گیاه دارد و بنابراین به تولید انرژی در گیاه کمک خواهد کرد.

• در فعال کردن آنزیم ها، به ویژه آنزیم های چند تجزیه کننده موثر است.

• نقش موثری در سیستم تنفسی گیاه دارد.

• در فعالیت های متابولیکی مربوط به عناصر جذب کننده فسفر و نیتروژن در گیاه نقش دارد.

با توجه به نقش عنصر منیزیم در گیاهان به راحتی می توان فهمید که این عنصر تأثیر زیادی بر رشد و باردهی گیاهان دارد و کمبود آن می تواند بر فعالیت درختان تأثیر بگذارد.

کود منیزیم چیست؟ راهکار برای رفع کمبود آن

علائم کمبود منیزیم در درختان میوه:

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای شناسایی کمبود مواد مغذی در گیاه، جستجوی علائم و نشانه‌های کمبود آن عنصر است. در مورد منیزیم نیز باید گفت که این عنصر در گیاهان بسیار فعال است و به همین دلیل عدم وجود این عنصر ابتدا در برگ های پیر خود را نشان می دهد، زیرا برگ های جوان می توانند عناصر مورد نیاز خود را از برگ های پیر دریافت کنند. در صورت کمبود در برگ های جوان، علائم نیز ظاهر می شود.

علائم کمبود منیزیم در درختان میوه ممکن است به صورت کاهش رشد و باردهی، کلروز و نکروز لبه‌های برگ‌ها و همچنین لکه‌های کلروز و نکروز بین رگبرگ‌های گیاه ظاهر شود. کمبود و بنابراین تکیه بر علائم نمی تواند راه خوبی برای تعیین میزان درختان و گیاهانی باشد که به این عنصر نیاز دارند.

منیزیم مانند بسیاری دیگر از عناصر مورد نیاز گیاهان به طور طبیعی در ساختار خاک وجود دارد، اما این عنصر به دلایلی از جمله اعمال ناصحیح کشاورزی،روش های نامناسب آبیاری و عدم استفاده از تناوب زراعی و کشت یکنواخت در خاک دچار کمبود شده است. عوامل دیگری می تواند منجر به عدم وجود عناصر در خاک شود و بنابراین حتی اگر عناصر در خاک وجود داشته باشند، اما جذب آن ممکن نباشد.

عواملی مانند اسیدیته خاک، بالا بودن عناصر دیگر مانند آلومینیوم در خاک، آهکی بودن خاک و میزان بالای کلسیم خاک و همچنین میزان پتاسیم موجود در خاک می تواند مانع جذب منیزیم از خاک شود. لازم به ذکر است که میزان جذب این عنصر توسط ریشه گیاهان در فصل زمستان به دلیل دمای پایین خاک کاهش می یابد.

تشخیص کمبود منیزیم در درختان میوه و خاک:

با توجه به اهمیت عنصر منیزیم در گیاهان، باید وجود این عنصر در خاک و در دسترس بودن آن را مد نظر قرار دهید و می دانید که توجه به علائم نمی تواند برای شما راه حلی باشد. برای تعیین کمبود و دلیل آن باید همزمان تجزیه ی خاک و برگها را با هم آزمایش کرد.

تجزیه برگ ها به شما نشان می دهد که آیا گیاه عنصر منیزیم را جذب کرده است یا خیر و اگر این عنصر در گیاه وجود نداشته باشد، می توانید با توجه به نتایج حاصل از آزمایش متوجه شوید که آیا این عنصر در خاک وجود دارد یا خیر؟ اگر عنصر در خاک وجود داشته باشد اما جذب نشده است، برای تامین عنصر ابتدا باید عنصر را از طریق محلول پاشی جست و جو کرد و ثانیاً راهی برای اصلاح عیوب خاک که مانع از محلول پاشی می شود یافت.

توجه داشته باشید که این عنصر نقش مهمی در رشد گیاهان دارد و باغبانی که قصد احداث باغ را دارد باید از میزان این عنصر در خاک و ظرفیت جذب آن اطمینان حاصل کند، بنابراین قبل از خرید نهال، آزمایش تجزیه ی خاک را انجام دهید. و با کارشناس نهال از پر بودن خاک از این عنصر اطمینان حاصل کنید و در صورت کافی نبود، حتما آن را در اختیار نهال های تازه کاشته شده قرار دهید تا رشد آنها و باروری او به تاخیر نیفتد.

کودهای منیزیمی زیادی در بازار وجود دارد که در این قسمت تعدادی از مهم ترین و پرمصرف ترین کودهای منیزیمی را به شما معرفی می کنیم. لازم به ذکر است که با توجه به تجربیاتی که به دست آمده در سال های اخیر وضعیت کودها نامناسب شده است. بسیاری از شرکت ها انگورهای دیم را تهیه کرده اند که برای کشت در مناطقی با کمبود آب بهترین است. کاشت نهال انگور دیم در ایران بسیار رواج دارد. اگر قصد راه اندازی باغ انگور دیم دارید، انگور سیاه سردشت را در نظر بگیرید، که یکی از بهترین انواع نهال انگور در ایران است.

سولفات منیزیم:

قبلاً گفتیم که خاکهای آهکی و کلسیم دار از جذب منیزیم جلوگیری می کند و یکی از راه های کنترل اسیدیته در خاک قلیایی استفاده از عنصر گوگرد، ترکیب سولفات منیزیم، علاوه بر تامین همزمان دو عنصر گوگرد و منیزیم می تواند اسیدیته خاک را در خاک قلیایی برای جذب منیزیم را تسهیل می کند.

کود منیزیم:

منیزیم تک عنصری فقط در مواردی استفاده می شود که به این عنصر فقط در مواد غذایی نیاز دارید و می توانید این عنصر را به صورت محلول پاشی در اختیار گیاهان قرار دهید، محلول پاشی کود منیزیم و جذب عناصر از طریق برگ می تواند نیاز گیاهان را فورا برطرف کند.

نیترات منیزیم:

کودهای نیترات منیزیمی می توانند نیاز گیاهان به نیتروژن و منیزیم را به طور همزمان تامین کنند و کمبود این دو عنصر را برطرف کنند.شکل نیترات محلول بوده و قابل جذب در آب بوده و به سرعت جذب می شود و منیزیم را با خود به داخل گیاه می برد.

کود منیزیم چیست؟ راهکار برای رفع کمبود آن

برنامه ی استفاده از کود منیزیم:

طرح مصرف کود شامل میزان و زمان مصرف آن می باشد، در مورد میزان مصرف، کشاورز باید با مشورت کارشناس خاک شناسی یا مشاوران فروش نهال، میزان مورد نیاز واقعی خود را بیابد.

در مورد زمان استفاده تنها نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است که این عنصر در فصل زمستان و در زمین سرد گنجانده نشود و بنابراین سمپاشی عنصر در طول فصل یا استفاده از آن با آب آبیاری در طول فصل می تواند راه را برای تامین منیزیم درخت شما بگشاید.

سخن پایانی در مورد کود منیزیم و راهکارهایی برای رفع کمبود آن:

منیزیم یک عنصر ضروری برای رشد گیاه است، بنابراین کشاورزان باید این عنصر را در اختیار نهال ها قرار دهند، به خصوص در سال اول کاشت نهال، هر عاملی که باعث تاخیر در رشد نهال شود می تواند زمان باردهی نهال را به تاخیر بیندازد. بنابراین اهمیت انجام آزمایش تجزیه ی خاک را قبل از کاشت نهال و مشاوره با کارشناس ذیصلاح را فراموش نکنید. برای نتیجه آزمایش تجزیه ی خاک و همچنین دریافت قیمت نهال برای ساخت باغ خود می توانید با کارشناسان نهالستان رویال نهال در تماس باشید.

کود منیزیم چیست؟ راهکار برای رفع کمبود آن

جستجو در سایت