آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

زمان باقیمانده تا پایان فروش نهال

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

کود آبیاری چیست؟

کود آبیاری چیست؟

کود آبیاری چیست؟

با مزایا و معایب کود آبیاری به منظور کسب اطلاعات برای باغداران و کشاورزان آشنا شوید، این روش یکی از محبوب ترین روش های کود دهی است که اثرات مثبتی دارد.

استفاده از کود مایع در سیستم های آبیاری را کود آبیاری می گویند یکی از مزایای واضح آن این است که در مقایسه با تجهیزات معمولی انعطاف پذیرتر است و کنترل بهتری بر مواد مغذی دارد. معمولا روش آبیاری قطره ای برای کود آبیاری در چنین شرایطی راحت است که هر بار که گیاه را آبیاری می کنند، تغذیه نیز می شود و پس از هر آبیاری مواد غذایی دریافت می کند.

توجه داشته باشید که تغذیه و نقش کود در رشد گیاه را نمی توان نادیده گرفت، در واقع عملکرد گیاه تا حد زیادی به تغذیه مناسب بستگی دارد و می توان گفت که کود یکی از عوامل ضروری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

در روش های کوددهی سنتی مقدار کود مصرفی بسیار از بین رفته است، به عبارت دیگر ضایعات زیادی وجود خواهد داشت به همین دلیل است که کود با آبیاری جایگزین می شود. به جای دادن کود سنتی، کود از تلفات و اتلاف جلوگیری کرد. از کود آبیاری، بیشتر در مناطق خشک و نیمه خشک استفاده می شود و یکی از روش های رایج است، از این روش بیشتر برای تامین نیتروژن استفاده می شود، اما برای کود آبیاری از فسفر، پتاسیم، گوگرد، روی و آهن نیز استفاده می شود. به طور کلی می توان گفت که کود آبیاری نقش مهمی در افزایش راندمان آبیاری و همچنین رشد بهینه گیاهان خواهد داشت زیرا در چنین شرایطی تمامی کود به طور یکنواخت توزیع می شوند.

مزایا و معایب کود آبیاری:

کود آبیاری همان تزریق مواد شیمیایی به آب آبیاری است و انواع مختلفی از مواد شیمیایی وجود دارد که در سیستم های آبیاری قطره ای و بارانی استفاده می شود و این روش یکی از موثرترین و مقرون به صرفه ترین روش ها نیز محسوب می شود.

البته لازم به ذکر است که هر روشی دارای مزایا و معایبی است که در ادامه به مزایای روش کود آبیاری پرداخته خواهد شد.

1. کود آبیاری: در مقایسه با روش‌های سنتی گذشته، انعطاف‌پذیری بیشتری دارد و کنترل غذایی بهتری دارد.

2. مواد مغذی موجود در خاک با کود آبیاری، کمتر در معرض باران شسته می شوند، مواد غذایی در خاک حفظ می شوند و گیاه با هر بار آبیاری از آنها تغذیه می کند و آن را تا آبیاری بعدی دریافت می کند.

3. این روش در کاهش مقدار کود مصرفی موثر است زیرا کود به صورت محلول در آب تزریق می شود.

4. در این روش حتی میزان آب مصرفی نیز کاهش می یابد و این نیز در جلوگیری از هدر رفتن آب موثر است.

5. بطور کلی کود آبیاری: مقرون به صرفه است زیرا در کاهش هزینه های نیروی کار (کارگری) نیز تا حد زیادی موثر است.

6. همیشه در کوددهی و سمپاشی، محیط زیست بیشتر در معرض آلودگی قرار می گیرد و باغداران یا کشاورزان به دنبال راهی هستند که به وسیله آن آسیب کمتری به محیط زیست وارد شود،در همین راستا استفاده از کود آبیاری؛ در کاهش آلودگی محیط زیست موثر می باشد.

7. به این ترتیب گیاهان در هر زمان به راحتی می توانند به غذاهای مقوی دسترسی داشته باشند و تغذیه مناسب و اساسی برای رشد بهینه گیاه موثر است.

8. هر دو عامل آبیاری و کوددهی به طور همزمان انجام می شود، در چنین شرایطی باغدار و کشاورز می توانند به راحتی توزیع کود و آب را کنترل کنند.

اما معایب استفاده از کود آبیاری به شرح زیر است:

1. کود مایع ممکن است در برخی موارد باعث سوختگی برگ و ریشه شود.

2. در برخی موارد پرهزینه تر و گران تر است زیرا سیستم آبیاری باید ارتقا یابد تا بتوان از کود آبیاری استفاده کرد.

3. لازم به ذکر است که تمام کود های مایع را نمی توان استفاده کرد زیرا به بافت های گیاهی آسیب می رساند، کودهایی مانند آمونیوم سولفات.

نکات مهم درزمان کود آبیاری:

در زمان کود آبیاری باید به چند نکته مهم توجه کنید زیرا این روش بر افزایش راندمان آبیاری و رشد بهینه گیاه تاثیر خواهد داشت.

ابتدا باید توجه داشت که کود برای تزریق مناسب است و در صورت نیاز به مخلوط کردن چند نوع کود با هم باید با نظر کارشناسان کشاورزی انجام شود. توجه داشته باشید که مخلوط کردن چندین نوع کود با هم انحلال پذیری کود را کاهش می دهد.توجه داشته باشید که هنگام استفاده از کود نباید از حد مجاز تجاوز کنید زیرا بیش از حد کود و نامتناسب با مقدار آب مصرفی در خشک شدن یا سوختن برگ های گیاه تاثیر گذار است.

کود آبیاری چیست؟

جستجو در سایت