آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

زمان باقیمانده تا پایان فروش نهال

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

کوددهی نهال انجیر

کوددهی نهال انجیر

کوددهی نهال انجیر:

کشاورزانی که هدفشان سرمایه گذاری در صنعت کشاورزی و تولید انجیر است باید با شرایط نگهداری و مراقبت از درختان انجیر آشنایی کامل داشته باشند یکی از مهمترین شرایط نگهداری و رسیدگی به درختان انجیر دانستن بهترین زمان برای کوددهی و بین عناصر مورد نیازش تعادل ایجاد شود. انجیر میوه ای شیرین و آبدار با دانه های ریز است که در صورت عدم مراقبت کامل باعث خشک شدن میوه و کاهش کیفیت آن می شود.درخت انجیر جزو درختانی است که نسبت به مغذی سازی خاک اطراف بسیار حساس است، کمبود هرگونه عنصری در خاک بستر درخت انجیر باعث ایجاد تنش‌هایی در میوه آن خواهد شد.

دلایل کوددهی درختان انجیر:

اگر نهال انجیر می خرید مراقب باشید که انجیر اصلاح شده بخرید، انجیر از آن دسته درختانی است که در اثر بیماری نمی میرند، اما کمبود مواد مغذی در خاک باعث از بین رفتن تدریجی آن ها می شود، انجیر میوه بهشتی است و بمب ریزمغذی و ویتامین نیز محسوب می شود. همانطور که همه ما می دانیم برای به بار آوردن چنین میوه ای، ریشه های درخت به سختی تلاش می کنند تا تغذیه خود را کامل کنند، حتی اگر یک عنصر کم باشد، ریشه درخت تمام انرژی خود را صرف جذب این عنصر می کند. در نتیجه سیستم دفاعی آن کاهش می یابد، یکی از مهمترین عناصری که باغبان باید برای درخت انجیر فراهم کند موارد زیر است:

• عناصر نیتروژن، فسفر، پتاسیم

• آهن، مس، منیزیم و روی

• سدیم، پتاسیم، کلسیم

• بور، کلر، منگنز

یک باور غلط و قدیمی در بین کشاورزان وجود دارد که قبل از احداث باغ، خاک را آنالیز می کنند و با کودهای شیمیایی و طبیعی مختلف آن را کود می دهند، اما فراموش نکنید که ریشه درخت دائما در حال تغذیه است و اگر کوددهی باغ انجیر طبق اصول و استانداردها نباشد، بعد از گذشت 5 تا 6 سال پس از به بار آمدن اقتصادی درخت انجیر، خاک اطراف درخت انجیر فقیر می شود، بنابراین توصیه می شود پس از به ثمر رساندن اقتصادی درخت انجیر، انجام تجزیه و تحلیل برگ و خاک هر سال انجام شود، به خاطر داشته باشید که هزینه پیشگیری از بیماری درخت انجیر بسیار کمتر از هزینه درمان درخت انجیر شما است.

کوددهی نهال انجیر

تأثیر کود نیتروژن بر رشد درختان انجیر:

قبل از بحث در مورد اثرات کود نیتروژن بر رشد درخت انجیر، بهتر است اثرات انواع عناصر مورد نیاز درختان انجیر را بررسی کنیم:

نیتروژن:

نیتروژن بر روی برگ درخت و رشد حجمی آن اثر می گذارد، به درختان انجیر جوان اجازه رشد سریع و قدرتمند را می دهد، البته در طب گیاهی به هیچ وجه استفاده از کودهای نیتروژن در سال اول کاشت و سال اول باردهی توصیه نمی شود. از آنجا که تمام انرژی نهال صرف رشد و بزرگ شدن می شود، قدرت دفاعی آن در برابر آفات و بیماری ها ضعیف می شود.

فسفر:

فسفر یکی از عناصر کمیاب موجود برای ریشه زایی درخت انجیر است که فرآیند گلدهی و گرده افشانی را تسریع می کند. فسفر با اثرگذاری بر روی DNA و RNA باعث شده مرحله پس از لقاح، تقسیم سلولی و تشکیل میوه را قوی تر می کند.

گوگرد:

اگر کشاورزان متوجه زرد شدن نهال انجیر در مراحل رشد و برگ شوند، باید فوراً کمبود گوگرد را بررسی کنند.

پتاسیم:

مهندسان کشاورزی توصیه های لازم را در مورد واکنش آنزیمی درختان انجیر می دهند یکی از عواملی که باعث می شود واکنش های آنزیمی درختان انجیر به آرامی انجام شود پتاسیم است.پتاسیم به ویژه در اوایل پاییز استفاده می شود زیرا باعث تقویت سیستم دفاعی درختان انجیر و محافظت در برابر سرما درختان می شود.

کوددهی نهال انجیر

اکنون زمان بررسی اثرات نیتروژن بر درختان انجیر است. وظایف اصلی نیتروژن عبارتند از:

1. جذب نیتروژن به درخت انجیر کمک می کند تا اسیدهای آمینه بیشتری جذب کند و میوه درخت انجیر حاوی پروتئین بیشتری است.

2. یکی از دلایلی که درختان انجیر خوب عمل می کنند، رنگ سبز برگ های آنها و وجود ماده ای به نام کلروفیل است. برگ های سبز انجیر برای فرآیند فتوسنتز عالی هستند و درخت انجیر نور خورشید را به خوبی جذب می کند.

امروزه درختان انجیر در نهالستان های کشور به صورت قلمه و اصلاح تولید می شوند که سازگاری این درخت با اقلیم های مختلف افزایش چشمگیری یافته است، به طوری که با تامین خاک حاصلخیز و مدیریت صحیح، آبیاری و سم پاشی، کشاورزان می توانند باغات تجاری درخت انجیر را احداث کنند. و در هر هکتار حداقل 7 تا 9 تن میوه با کیفیت تولید شود، رعایت و شناسایی برخی نکات ریز مانند درصد ازت در کود به کشاورزان این امکان را می دهد که عملکرد بهتری از درختان انجیر خود داشته باشند.

نکته 1) اگر نهال شما به مرحله سود اقتصادی نرسیده است بهتر است از کود (5-5-20) استفاده کنید.

نکته 2) پس از باروری اقتصادی، میزان نیتروژن در خاک کاهش می یابد، استفاده از کودهای سه ۲۰ و سه ۱۰ مناسب تر و مؤثرتر است.

نکته 3) بهترین زمان برای کود نیتروژن اوایل بهار و اوایل تابستان است البته باید توجه داشت که کود نیتروژن بیش از حد باعث رویش علف روی برگ درخت انجیر شده و باردهی آن را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

نحوه مصرف کود آهن:

کارشناسان نهالستان هنگام فروش نهال انجیر به کشاورزان تاکید می کنند که هنگام آبیاری و چیدن میوه برگ درختان انجیر را بررسی کنند اگر کشاورزان به هنگام نظارت بر باغ خود با کوچک شدن برگ‌های درخت انجیر مواجه شدند یا لکه‌های بر روی برگ آنها ایجاد شده باشد، حتماً با آنالیز کردن برگ میزان آهن موجود در درخت را مورد بررسی قرار دهند، میزان آهنی که برای یک درخت انجیر مورد نیاز است ۳۵ تا ۶۰ گرم بر حسب فقر آن تشخیص داده می‌شود.

کوددهی نهال انجیر

جستجو در سایت