آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

زمان باقیمانده تا پایان فروش نهال

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

کرم سفید ریشه چیست؟

کرم سفید ریشه چیست؟

کرم سفید ریشه چیست و چگونه با آن مبارزه کنیم؟

درمان کرم سفید ریشه از مهمترین مسائل باغداری و کشاورزی است که باید مورد توجه قرار گیرد. در این مقاله قصد داریم درمان کرم سفید ریشه، مقابله با کرم سفید ریشه، سمپاشی کرم سفید ریشه،علت کرم سفید و آفت کرم سفید ریشه را مورد بررسی قرار دهیم، پس لطفا تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

کرم سفید ریشه چیست؟

کرم های سفید ریشه به عنوان حشرات نابود کننده یا اژدهای زیر خاک نیز شناخته می شوند و این حشره آفت بسیار خطرناکی است که از ریشه نهال تغذیه می کند و آسیب شدیدی به ریشه وارد می کند و در صورت عدم کنترل خسارات جبران ناپذیری به بار می آورد.

اکثر ارقام نهال ها محل تغذیه مناسبی برای کرم سفید ریشه هستند.این حشره مخرب از نوع آفت سخت پوستان است و نسل آن تا سه سال ادامه دارد. این آفت در زمستان در خاک رشد می کند و در بهار بالغ می شود. کرم های نر تخم های خود را زیر خاک می گذارند و شروع به رشد و تولید مثل می کنند. لاروها پس از سه هفته از تخم بیرون می آیند و شروع به تغذیه از ریشه می کنند.

کرم سفید ریشه، در ابتدا ریشه های نازک را هدف قرار می دهند، سپس به تدریج به درخت و پوست آن حمله کرده و شروع به تغذیه می کنند و این در نهایت منجر به قطع جریان شیره درخت و خشک شدن تدریجی درخت می شود.

کرم سفید ریشه معمولاً در طول روز بدون هیچ گونه فعالیتی خود را در مکان های امن می پوشانند و تخم ها و لاروهای در حال رشد در داخل خاک گذاشته می شوند. لاروها در خاک مرطوب بهترین رشد را دارند و همیشه از یک قسمت ریشه شروع به تغذیه می کنند و به قسمت های دیگر می رسند. اگر این آفت کنترل نشود خسارات هنگفتی به بار می آورد و کرم ها به رشد خود ادامه می دهند و ممکن است کل باغ را در بر بگیرند.

چگونه کرم سفید ریشه باعث خسارت می شود؟

کرم های سفید ریشه یا اژدهای زیر خاک به آرامی برای تغذیه از ریشه آماده می شوند و ابتدا به ریشه های یک ساله حمله می کنند و با افزایش سن لاروها میزان آسیب آنها افزایش می یابد و بیشتر به درختان حمله می کنند.

البته لازم به ذکر است که کرم سفید ریشه نه تنها به ریشه درخت، بلکه به گیاهان زراعی مانند چغندر و سیب زمینی نیز حمله می کند و به آنها آسیب می رساند و باعث از بین رفتن رنگ، زرد شدن و ریزش و در نهایت توقف کامل رشد آنها می شود.گیاه یا درخت پس از حمله کرم سفید ریشه استحکام قبلی خود را نخواهد داشت و به راحتی کنده می شود.

علائمی که در اثر حمله کرم سفید ریشه روی درخت ظاهر می شود، ضعیف شدن تدریجی درخت، زرد شدن برگ ها، خزان شدن برگ ها قبل از موعد همیشگی و در نهایت ضعیف شدن ریشه و خشک شدن درخت است.

فعالیت و تغذیه اصلی کرم های سفید ریشه در تابستان و بهار است و در این مدت کرم ها به صورت گروهی به ریشه درخت حمله کرده و فعالیت تغذیه ای خود را آغاز می کنند و این آفات در تابستان به سطح خاک نزدیکتر شده و عمیقا نفوذ می کنند. در زمستان وارد خاک می شود، به همین دلیل تابستان بهترین زمان برای مبارزه با این آفات است که باغداران باید اقدامات لازم را برای جلوگیری از آسیب های احتمالی انجام دهند، در غیر این صورت محصولات به سرعت خشک شده و از بین می روند.

نحوه مقابله با کرم سفید ریشه:

باغبانان برای مبارزه با چنین حشره مخربی راه های زیادی را برای از بین بردن این حشرات شناسایی کرده اند. انواع روش های مبارزه با کرم سفید ریشه به شرح زیر است:

1. استفاده از روش مکانیکی:

این روش شامل جمع آئری تعداد زیادی کرم و حشرات است که معمولاً از تورهای نوری برای چنین روشی استفاده می کنند.این روش معمولا کمتر رایج است، اما می تواند برای حذف کرم سفید ریشه موثر باشد.

2. استفاده از روش زراعی:

این روش با شخم کامل خاک انجام می شود که منجر به بازگشت لاروها به سطح خاک و تغذیه پرندگان از آنها می شود و این روش نیز اثرات مثبت خود را دارد.

3. استفاده از روش طبیعی:

این روش یکی از طبیعی‌ترین و ساده‌ترین روش‌ها به حساب می‌آید که هیچ هزینه‌ای برای باغبان ندارد و پرندگان از دشمنان کرم های سفید ریشه هستند، البته مورچه‌ها و زنبورها نیز تخم‌های این آفت را می‌دزدند، اما توجه داشته باشید که این روش نمی‌تواند این آفت را به طور جدی از بین ببرید، اما برای از بین بردن آن باید به روشی اصولی اقدام کرد.

4. استفاده از روش مبارزه شیمیایی:

یکی از کاربردی ترین راه ها برای از بین بردن کرم سفید ریشه استفاده از سموم شیمیایی است که این روش، آفت را به طور کامل از بین می برد. برای چنین اقدامی در فصل بهار که لاروها تازه از تخم بیرون آمده اند، با شخم زدن محل مورد نظر، با استفاده از سموم شیمیایی، می توان کل منطقه را سمپاشی کرد تا آفت به طور کامل از بین برود.

میزان سم مصرفی نیز به اندازه درخت و مساحت شخم آن بستگی دارد و پس از سمپاشی باید چند روز در حالت خود باقی بماند تا اثر داشته باشد سپس با آبیاری سبک به اطراف درخت آبیاری شود تا سم به طور کامل پخش شود و در عمق خاک نفوذ می کند و لایه رشد لارو را کاملا از بین می برد.

توجه داشته باشید که نوع آبیاری در این مرحله بسیار مهم است، زیرا اگر آبیاری سنگین انجام شود، خاک و سموم کاملاً شسته شده و اثر مثبت خود را از دست داده و نتیجه مطلوبی به دنبال نخواهد داشت.

نکته بسیار مهم دیگر انجام سمپاشی مداوم است تا کرم سفید ریشه به طور کامل از بین بروند، از آنجایی که چرخه زندگی این آفت سه سال است، زمان مبارزه با آن نیز باید به مدت سه سال به طور مداوم انجام شود تا نتیجه مثبت حاصل شود.

کرم سفید ریشه چیست؟

جستجو در سایت