آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

زمان باقیمانده تا پایان فروش نهال

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ

مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ

اگر چه کاشت و خرید نهال گردو بسیار سودآور است، اما دانستن اینکه کدام نهال برای هر آب و هوا و نوع خاک مناسب است بسیار مهم است. به همین منظور در این مقاله قصد داریم به مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ به عنوان دو مورد از پرکشت‌ ترین نهال‌های گردو در کشورمان بپردازیم

اما قبل از آن می خواهیم بدانیم که آیا حتی کاشت نهال گردو و احداث باغ گردو عاقلانه است؟! اگر ساخت باغ گردو به شما پیشنهاد شده یا ناظر این گونه کارها هستید و پاسخ این سوال برایتان مهم است، با ما همراه باشید.

آیا کاشت گردو سودآور است؟

سرمایه گذاری در ساخت یک باغ گردو یکی از مطمئن ترین سرمایه گذاری های ممکن است، به خصوص اگر زمینی دارید که مدت هاست رها شده است، پیشنهاد ما خرید یک باغ گردو است. به این موضوع که کدام نهال برای زمین شما بهتر است و مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ در ادامه خواهیم پرداخت.

درخت گردو در برابر بیماری ها، آفات و شرایط آب و هوایی سخت بسیار مقاوم است و علاوه بر این، گردو قیمتی ثابت و بالا را در بازارهای جهانی حفظ می کند و بازگشت سرمایه بالا، مستمر و طولانی مدت را تضمین می کند.

بررسی زادگاه گردو ژنوتیپ و گردو چندلر:

از نظر زادگاه در مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ، باید گفت که گردو چندلر نوعی گردوی انگلیسی است که توسط محققان دانشگاه UC Davis ساخته شده است. این یکی از گونه های تجاری پیشرو در آمریکا است. در واقع گردو چندلر پرمحصول ترین رقم در بین نهال های گردو در بسیاری از کشورهای تولید کننده گردو است و بیشتر از هر گونه دیگری گردو می دهد و در کالیفرنیا توسعه یافته است.

از دیگر نهال های گردو پرطرفدار و زودبازده در ایران، نهال گردو ژنوتیپ است. این نمونه که هم به صورت بذر و هم به صورت نهال کشت می شود، بومی ایران و منطقه آذربایجان غربی است و ارزش اقتصادی بسیار بالایی دارد.

فضای مناسب برای کاشت نهال گردو چندلر و ژنوتیپ:

در مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ بنابراین، اگر در مناطق سردسیر زندگی می کنید و می خواهید از باغ خود درآمد خوبی کسب کنید، ژنوتیپ بهترین انتخاب برای شما می باشد

برای این مناطق معتدل تا سرد، چندلر یک انتخاب عالی است. نوعی نهال گردو که یک ماه سرمای صفر درجه را تحمل می کند. بنابراین این درخت با شرایط آب و هوایی انعطاف پذیر و در برابر سرما مقاوم است.

زمان باردهی نهال گردو چندلر و ژنوتیپ:

در مقایسه باردهی نهال گردو چندلر و ژنوتیپ؛ باید گفت که چندلر خیلی سریع شروع به تولید گردو می کند. در رشد طبیعی، درختان شما پس از دو سال آماده باروری هستند. در حال حاضر در سال اول پس از کاشت، آنها شروع به میوه دادن می کنند. بنابراین زودتر از آنچه فکرش را بکنید از درختان گردو درآمد زیادی کسب خواهید کرد.

با این حال، برای حفظ انرژی درخت و بهبود بهره وری در سال های بعد، توصیه می کنیم میوه ها را در 3 سال اول قطع کنید. یعنی باید گردوها را از درختان جدا کنید و اجازه ندهید که رشد کنند. با این استراتژی پیشرفته، درخت اجازه دارد از انرژی خود برای رشد تنه قوی تر و ریشه های بزرگتر به جای تولید گردو استفاده کند.این امر باعث افزایش بهره وری نهال گردو در دراز مدت می شود و مطمئن باشید که نتیجه برای شما راضی کننده خواهد بود. بعد از 3 سال می توانید شروع به جمع آوری میوه ها و فروش گردو از باغ خود کنید. خواهید دید که صبر شما به ثمر نشسته و سرمایه ای معادل آن سه سال به دست خواهید آورد. عملکرد درختان چندلر هر سال به تدریج افزایش می یابد. پس از 10 سال، سطح بهره وری به حداکثر سطح ممکن می رسد.

شاید برایتان جالب باشد که از هر درخت گردوی چندلر بالغ و سالم باغتان می توانید سالانه بین 60 تا 70 کیلوگرم گردوی پوست کنده برداشت کرده و آن را بفروشید و از آن سرمایه گذاری کنید. یعنی باغ شما هر چقدر هم که بزرگ باشد می توانید در هر هکتار بیش از 10 تن گردوی پوست کنده جمع آوری کنید.

اوج باردهی نهال گردو در چه سنی است؟

در مقایسه باردهی نهال گردو ژنوتیپ و گردو چندلر، خوب است بدانید که ژنوتیپ در سال اول اثر می گذارد. این نهال به سرعت رشد می کند و در صورتی که شرایط محیطی برای آن مناسب باشد در مدت کوتاهی به درختی قوی تبدیل می شود. نمونه های گردو ژنوتیپ معمولاً 5 تا 8 سال پس از کاشت به اوج بهره وری می رسند و در سال پنجم 8 تن گردو ژنوتیپ در هکتار برداشت می شود.

بررسی گردو چندلر و ژنوتیپ ها از نظر شکل ظاهری:

ارتفاع درختان گردو چندلر تا 15 متر می رسد اما به دلیل هرس شدن آنها معمولا باغداران آنها را در ارتفاع کمتری نگهداری می کنند. از نظر اندازه افقی، شاخه های درخت معمولاً به عرض تقریبی 5 متر هرس می شوند.علاوه بر این چندلر برای کاشت با تراکم بالا مانند 7*6 متر مناسب است.

در مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ؛ از نظر ظاهر درخت باید گفت که نمونه درخت‌های ژنوتیپ، غالبا قد کوتاه‌تری دارند و عملیات برداشت را برای باغدار آسان‌تر می‌کنند. در واقع باید این طور بگوییم که ژنوتیپ هم از نظر طولی و هم عرضی، از گونه‌های جمع و جور درختان گردو محسوب می‌شود. فاصله کاشت نهال گردو از نوع ژنوتیپ به صورت استاندارد، 7 در 7 است و به طور میانگین شما در هر هکتار می‌توانید 200 نهال گردو را جای بدهید.

کیفیت مغز آجیل گردوی چندلر و ژنوتیپ:

نهال گردو چندلر، آجیل بزرگ با وزن متوسط 13 گرم تولید می‌کند. اندازه پوسته آن تقریباً 4 سانتی‌متر است و شکلی صاف دارد. پوسته گردو چندلر محکم است، شکستن یا آسیب رساندن به پوسته آن برای پرندگان و حشرات آسان نیست، بنابراین دغدغه دستبرد به باغ توسط دیگر موجودات را نخواهید داشت. اما در عین حال پوست گردو چندلر به راحتی با دست شکسته می‌شود که البته یک مزیت برای این میوه محسوب می‌گرد.

رنگ مغز گردو چندلر عالی است و میزان سفیدی داخلی آن 90 درصد است. وزن مغز میوه گردو چندلر تقریباً 6.5 گرم است.

این جمله به این معناست که مغز، بیش از 50 درصد گردوی پوست کنده را تشکیل می‌دهد.

یعنی حتی با شمردن تعداد گردوها، می‌توانید برآورد کنید چند کیلوگرم گردو برداشت خواهید کرد.

درصد روغن مغز این نوع آجیل 70 درصد است و این میزان چربی، طعم فوق‌العاده‌ای را به آن می‌بخشد.

در مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ؛ از نظر کیفیت مغز این میوه یا آجیل باید گفت که درصد مغز میوه این نوع درخت، 65٪ است؛ ژنوتیپ، مغزی درشت و سفید دارد که به مفهوم کیفیت بالای آن است. شکل گردوهای ژنوتیپ تخم مرغی است و هر میوه حدودا 13 گرم با پوست وزن دارد و در زمره آجیل‌های پوست نازک قرار می‌گیرد، اما نسبت به ورود آفات و حشرات، محکم است.

بررسی درخت گردو چندلر و ژنوتیپ از نظر طول عمر:

با مقایسه نهال گردو چندلر و ژنوتیپ؛ از نظر طول عمر به این نتیجه می‌رسیم که نهال گردو چندلر با درختان گردوی معمولی انگلیسی از نظر طول عمر، یکسان هستند؛ درختان گردو می‌توانند 100 سال یا بیشتر عمر کنند. بنابراین با کشت این نهال و احداث باغ گردو نه تنها خودتان به تجارتی پر سود قدم می‌گذارید، بلکه میراثی گرانبها برای آیندگان برجای خواهید گذاشت.

در همین باره و با مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ، هم باید گفت که برای نمونه اصالتا ایرانی هم عمری بالغ بر 100 سال اعلام کرده‌اند و حتی برخی نهالستان‌ها معتقدند که درخت گردو ژنوتیپ می‌تواند 200 سال عمر مفید داشته باشد.

نهال گردو را با بهترین قیمت فروش از رویال نهال تهیه کنید برای خرید نهال گردو با کارشناسان نهالستان در تماس باشید

مقایسه گردو چندلر و ژنوتیپ

جستجو در سایت