آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

زمان باقیمانده تا پایان فروش نهال

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

مزایا و معایب گردو چندلر

مزایا و معایب گردو چندلر

آشنایی با درخت گردو چندلر:

گردو انواع مختلفی دارد و جدای از مرغوبیت میوه و دانه آن، با توجه به موقعیت جغرافیایی و آب و هوای محل رشد آن اعم از دیرگل یا زودرس، و یا میزان باردهی و زود بازده بودن خریداری می شوند.بنابراین، هر نوع یا گونه ممکن است دارای مزایا یا معایبی باشد که باید در نظر گرفته شود. در این مقاله در مورد مضرات و مزایای گردو چندلر صحبت خواهیم کرد و با این نوع بیشتر آشنا خواهید شد پس تا پایان با ما همراه باشید.

بررسی مزایا و معایب گردو چندلر:

ما قبلاً گردو را با پوست می خریدیم، زیرا شنیده بودیم که مواد مغذی داخل گردو ممکن است در اثر اکسیژن هوا از بین برود. اما یک بار که گردو خریدیم و بردیم خانه برای استفاده، چشم شما روز بد نبیند که چه گردویی بود. هر بار که می‌خواستیم گردو را بشکنیم، واقعاً چالش داشتیم. اینقدر شکستن آن گردو سخت بود که بیشتر مغز گردو از بین می‌رفت و خرد می‌شد و عملاً چیزی از آن باقی نمی‌ماند.

در سالهای اخیر به منظور حفظ فواید برخی گونه ها و رفع نواقص آنها، اصلاح نژاد صورت گرفته و تلاش شده است تا برتری گونه های خاصی از نظر تولید و مقاومت در برابر آفات و بیماری ها مشخص شود. همچنین کنترل ارتفاع درختان گردو که برداشت محصول را تسهیل می کند، تغییراتی در نژاد آن‌ها صورت گیرد و مزایای گونه‌های مختلف تقویت شود.

معرفی کلی درخت گردو چندلر:

گردو چندلر یکی از پرفروش ترین گونه های نهال است که بومی کشور آمریکا است. درخت گردو Chandler اولین بار در کالیفرنیا کشت شد و نام خود را از ویلیام چندلر، متخصص و محقق میوه جات گرفته است. این گونه در سراسر جهان گسترش یافته و با توجه به تغییرات ایجاد شده در نژاد خود به یکی از محبوب ترین نهال های گردو تبدیل شده است.

گردو چندلر یک رقم اقتصادی است که میوه هایی با اندازه متوسط و تقریباً بیضی شکل با پوست کمی صاف و هسته های سنگین تولید می کند. درختان گردو چندلر به 1000 ساعت سرما نیاز دارند و در دسته درختان دیرگل گردو قرار می گیرند. در برابر سرما و حشرات مقاومت خوبی از خود نشان می دهد و معمولاً در ارتفاع 700 تا 1500 متری از سطح دریا می روید.

یک باغدار می‌تواند از درخت گردو چندلر جوان حدود 100 کیلو گردو تازه و از یک درخت بالغ حدود 300 تا 250 کیلو گردوی سبز به دست بیاورد. به طور کلی درختان گردو چندلر در سال اول یا دوم میوه می دهند و در سال پنجم باردهی به صرفه اقتصادی هستند. گردو چندلر خود گرده افشان است و نوع گرده آن فرانکت است.در گردو چندلر علاوه بر شاخه های بالغ، شاخه های جانبی جوان نیز میوه می دهند.

معایب گردو چندلر چیست؟

درخت گردو چندلر یکی از ارقام پایه بالا محسوب می شود که در گروه درختان قدیمی گردو طبقه بندی می شود. می توان گفت این درخت گردو با وجود اینکه مزایای زیادی دارد معایب زیادی دارد. تنه بلند این درخت می تواند مشکلاتی را ایجاد کند که در همه درختان گردو با تنه های بلند وجود دارد.

برداشت محصول: پراکندگی شاخه های این درخت و محصول دهی زیاد آن به دلیل شکل باردهی شاخه های جانبی، برداشت محصول را وقت گیر می کند که البته برای کشاورز ان دوست داشتنی است.

آبیاری: ریشه های این گونه عمیق و گسترده است، بنابراین اگر بارندگی کم و به ندرت باشد، باید دفعات آبیاری را در نظر گرفت. این درخت گردو برای کاشت دیم مناسب نیست.

کوددهی: رشد زیاد این گونه نسبت به درختان گردو با پایه کوتاه و ریشه عمیق باعث افزایش مصرف کود در درختان گردو چندلر می شود.

هرس سخت: به دلیل ارتفاع متوسط پایه، هرس شاخه ها بسیار مشکل است. این درخت شاخه های پهنی دارد و این شاخه ها در زوایای مختلف رشد می کنند.

کاشت: به دلیل تعداد شاخه ها و پراکندگی آنها و ریشه های بلند نارگیل چندلر، کاشت نیاز به کار بیشتر و استفاده از سم بیشتری دارد.

سم‌ پاشی: انجام سم‌ پاشی نیز با توجه به حجم شاخه‌ ها و گستردگی آن‌ها و پایه‌ بلند بودن گردوی چندلر نیاز به کار بیشتر و استفاده از حجم بیشتری از سم دارد.

اندازه درخت: این درخت به دلیل رشد بلند و شاخه های پراکنده، انتخاب مناسبی برای یک باغ کوچک نخواهد بود اما می تواند در باغ بزرگ مزیت باشد.

چه مناطقی برای کاشت نهال گردو چندلر مناسب نیست؟

نهال چندلر بهترین عملکرد و رشد خود را در ارتفاع 750 تا 1500 متری از سطح دریا به دست می آورد، بنابراین رشد مناسب و خوبی نخواهد داشت اگر در سطح بالاتر یا پایین تر باشد.دمای رشد نهال گردو چندلر از نظر نیاز به سرما و مقاومت در برابر سرما بین 5 درجه سانتیگراد تا صفر درجه سانتیگراد است، بنابراین گروه چندلر برای کاشت در مناطق بسیار سرد و دمای زیر صفر مناسب نیست. از جمله معایب گردو چندلر این است که به دلیل گزرو مورفی پایین برای کاشت در مناطق خشک مناسب نیست.

معایب مغز گردو چندلر:

نهال های گردو چندلر به دلیل پرورش کیفیت بالایی دارند و دانه ها و مغزهای آن نیز کیفیت خوبی دارند. به همین دلیل ایرادات قبلی اصلاح شده و درختی با مزیت های فراوان نشان داده شده است. دانه های گردو چندلر سفید و دارای پوسته نازکی هستند.

گردو چندلر بزرگ است و وزن آن حدود 70-75 است که اندازه مناسبی است از معدود معایب گردو چندلر، این است که چون پوست نازکی دارد، اگر قصد کاشت میوه یا دانه گردو را دارید، می‌بایست درهنگام کاشت، دقت کنید که به پوسته آسیب نرسد.

مزایای پرورش درخت گردو چندلر چیست؟

همانطور که گفتیم این گونه اصلاح نژاد شده است؛ به همین خاطر رقمی پربار، زود بازده، تا حدود زیادی مقاوم و دارای محصول با کیفیت و مرغوب بوده که بسیار خوش‌طعم و ممتاز است. این درخت دیرگل بوده، بنابراین نسبت به سرمای بهاره مقاوم است، اگر چه که نسبت به سرمای شدید زمستان، حساس است.

مزایای مغز گردو چندلر:

مغز گردو چندلر علاوه بر تمام مزایایی که برای مغز گردو وجود دارد و ثابت شده است، املاح و ویتامین‌ها و اسیدهای چرب مفید امگا و آنتی‌اکسیدان فراوان، دارای مغز سفید، چرب، خوشمزه، با کیفیت، سنگین و با درصد وزن و چربی مناسب است. پوسته نسبتاً نازکی دارد که به راحتی شکسته می‌شود و جزئ از مغزهای گردوهای معروف و پرخاصیت در سراسر جهان است.

چه آب و هوایی برای گردو چندلر مناسب است؟

این درخت گردو برای کاشت در مناطق معتدل تا نسبتا معتدل تا کوهستانی مناسب است و یکی از معایب درختان گردو چندلر عدم عملکرد مناسب در ارتفاعات 1500 به بالا است. البته چون گل ها دیر می رسند می توانند در مناطقی با آب و هوای کمی سرد در فصل بهار باشند.گزرو مورفی پایین مستلزم آن است که در مناطق با آب و هوای خشک به خوبی رشد نکند.

جمع بندی مزایا و معایب گردو چندلر:

درخت گردو چندلر یکی از ارقام معروف و محبوب در جهان است که نوعی درخت گردو است که پایه بلندی دارد. شاخه های آن عریض و دراز است که البته در شاخه های کناری میوه هم دارد پس یکی از انواع گیاهانی است که محصول خوبی دارد و مغز خوب و متناسب را دارد که سفید و خوش طعم و بلند است.

البته درختان گردو چندلر برای مناطقی که زمستان های سخت دارند مناسب نیستند و در ارتفاعات عملکرد خوبی ندارند.بنابراین برداشت محصول، سمپاشی، هرس و کود دهی آن می تواند مشکل باشد و این موارد را می توان از مضرات گردو چندلر به حساب آورد که البته در مورد همه درختان گردو صدق می کند.

نهال گردو را با بهترین قیمت فروش از رویال نهال تهیه کنید برای خرید نهال گردو با کارشناسان نهالستان در تماس باشید

مزایا و معایب گردو چندلر

جستجو در سایت