آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

پیش فروش نهال آغاز شد

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

عوامل موثر در باردهی نهال زیتون

عوامل موثر در باردهی نهال زیتون

عوامل موثر در باردهی نهال زیتون:

یکی از عواملی که باعث افزایش سود باغداران می شود، انتخاب و خرید نهال زیتون پرمحصول و ارقام تجاری است و جالب است بدانید که این انتخاب به سود شما خواهد بود. از آنجایی که برخی از ارقام نهال زیتون در سال اول پس از کاشت شروع به باردهی می کنند، البته طول عمر درخت زیتون نیز در این زمینه اهمیت ویژه ای دارد. این که شما پس از مراجعه به مراکز فروش نهال زیتون از کارشناسان بخش مربوطه درخواست ارقام نهال زیتون با عمر اقتصادی بالا را داشته باشید، در واقع انتخاب و خرید عاقلانه ای انجام می دهید. زیرا ارقام نهال زیتون با طول عمر اقتصادی طولانی با شرایط خشکی و کم آبی و تنش دمایی بسیار سازگار هستند. البته افزایش عمر اقتصادی درخت زیتون شما علاوه بر نژاد خریداری شده، به مراقبت و توجه باغدار نیز بستگی دارد، هرچه فواصل آبیاری و کود دهی و همچنین هرس سالانه درخت زیتون بیشتر باشد، درختان شما پربارتر خواهند بود و عمر اقتصادی طولانی تری خواهند داشت که در واقع برابر با سودآوری بیشتر است.

در ایده آل ترین شرایط عملکرد سالانه درختان زیتون حدود 25 تا 30 هکتار است که البته عملکرد ارقام مختلف نهال زیتون با نژادهای مختلف متفاوت خواهد بود. حال سوال این است که این شرایط ایده آل چیست؟ چگونه آن را برای درختان باغ ایجاد کنیم؟

اولین قدم برای رسیدن به این هدف (افزایش باردهی نهال زیتون در هکتار) خرید نهال زیتون سالم و تایید شده از معتبرترین نهالستان های شهرتان است. زیرا خرید نهال های کهنه یعنی نهال های بیش از دو سال احتمال گیرایی را کاهش می دهد و یا حتی اگر نهال دارای تنه آسیب دیده یا ریشه های بیمار باشد ممکن است پول شما را هدر دهد بنابراین قبل از مراجعه به مرکز فروش نهال زیتون، لطفا ابتدا آماده باشید قبل از خرید حتماً اطلاعات جامعی در مورد ارقام نهال زیتون سالم و علائم بیماری نهال زیتون به دست آورید و در مرحله بعد نهالستان معتبر و دارای مجوز زیر نظر جهاد کشاورزی را شناسایی کنید.

در مرحله دوم باید عملیات کاشت اصولی و بهینه در محیطی مناسب و سازگار انجام شود تا به تدریج به مرحله اقتصادی باردهی نهال نزدیک شود. در طول عملیات، نهال‌های زیتون را باید در گودال‌های عمیق‌ در فواصل از پیش تعیین‌شده‌ای که بر اساس نیاز آب، نیاز به تهویه مطبوع، نیاز به نور، ارتفاع درخت در طول عمر و تراکم شاخه و عمق کاشت شاخ و برگ تعیین می‌شود، قرار داد. یک سوم طول نهال را به صورت دستی یا مکانیکی در خاک سازگار حفر کنید. دلیل اینکه ما بر عوامل فوق تاکید می کنیم به دلیل میزان تأثیر هر عامل بر عملکرد نهال در هکتار است.به عنوان مثال، اگر هنجارها و فواصل منظم در کاشت نهال رعایت نشود، چند سال بعد که نهال درخت زیتون به صورت درختچه های بالغ و پر شاخه رشد می کند، خاک قادر به تامین نیازهای غذایی درخت نخواهد بود، زیرا از همان ابتدا، انواع درختان زیتون نهال زیتون به صورت غیر استاندارد در فاصله نزدیک و با تراکم بسیار بالا در هکتار کاشته شده است و همچنین رشد طولی و جانبی شاخه ها و برگ های درخت نیز از رسیدن نور به قسمت های زیرین درخت یا حتی درختان کوتاهتر خواهد شد، که این به خودی خود کاهش قابل توجهی در باردهی درختان دارد.

هنگامی که کاشت نهال با موفقیت و به درستی انجام شد، باغبان باید پس از کاشت، مراقبت از نهال را شروع کند. که این مراقبت ها عبارتند از:

• آبیاری نهال زیتون

• کود دهی نهال زیتون

• هرس اصولی نهال زیتون

عوامل موثر در باردهی نهال زیتون

در مورد وضعیت اول یعنی آبیاری اصولی و آبیاری منظم در مقالات قبل تر به آن پرداخته ایم. در مورد کود دهی نهال زیتون آنچه شما باید در مورد این فرآیند بدانید این است که این عملیات تاثیر بسیار بیشتری بر افزایش بهره وری در هکتار و بهبود سطح کیفی محصول و حتی افزایش عملکرد درخت خواهد داشت. ، بنابراین کمی جامع تر به این موضوع می پردازیم.

حال ممکن است بپرسید کدام کودهای موجود در بازار در افزایش باردهی موثرتر هستند و همچنین می توانند محصول را بزرگتر و پر روعن تر کنند؟

کودهای شیمیایی، کودهای آلی و معدنی، کودهای طبیعی و حیوانی و غیره موثرترین کودهای موجود در بازار برای درختان زیتون هستند، اما قبل از آن، توجه داشته باشید که درخت زیتون ممکن است به همه کودهای ذکر شده نیاز نداشته باشد و فقط از برخی از آنها استفاده کند. معمولا، باغداران باتجربه کمبودهای درخت را از دو طریق حدس می زنند.

روش اول مشاهده کاهش یا تثبیت رشد درختان است که در این صورت علاوه بر کوددهی باید عملیات دیگری مانند زهکشی خاک، آبیاری منظم تر و ... انجام شود.

روش دوم بررسی بافت برگ های درخت است و باید این کار را زمانی انجام داد که سطح غذای درختان ثابت مانده است. این کار نسبتا پرهزینه است و فقط باغداران حرفه ای می توانند این کار را انجام دهند و از این طریق متوجه نیازهای دقیق درخت خواهند شد.

هر کدام از کودهای ذکر شده در بالا چه زمانی باید برای درختان زیتون استفاده شود، چه مقدار باید مصرف شود و هر کود چه تاثیری بر رشد درخت دارد؟

به گفته کارشناسان، برای افزایش بهره وری درختان زیتون، بهتر است از عناصر ریز و درشت مغذی مانند نیتروژن، منیزیم، پتاسیم و بور برای به دست آوردن بیش از 30 تن محصول در هکتار در سال استفاده شود.

پتاسیم: زمانی که باغدار شروع به برداشت محصول می کند یا هرس سالانه را کامل می کند، باید بداند که در عین حال درختان باغ تقریباً پتاسیم ندارند و در صورت برآورده نشدن این نیاز، امکان میوه دهی مجدد وجود نخواهد داشت. بنابراین در سال آینده توصیه می شود در فصل استراحت درخت، یعنی در زمستان، کود مایع غنی از پتاسیم مانند کود X10 را روی سطح درخت اسپری کنید.

عوامل موثر در باردهی نهال زیتون

نیتروژن: اگر مجبور به پرورش انواع نهال زیتون در خاک غیر حاصلخیز هستید و رشد رویشی گونه کاشته شده بسیار کم است، مطمعن باشید که درختان باغ شما دچار کمبود شدید عنصر مغذی نیتروژن هستند، زیرا این عنصر طی فرآیندهایی به صورت غیر مستقیم تأثیر مستقیمی بر رشد و باردهی درخت دارد، شما باید به سرعت نیتروژن را وارد خاک کنید. برای تامین نیتروژن خاک درخت زیتون می توان کودهای 20-20-20 و X10 را پس از اتمام دوره آبیاری کامل روی برگ ها پاشید (هدف از آبیاری قبل از کوددهی مرطوب کردن سطح خاک است تا قرآیند کود به سرعت جذب شود). برای دستیابی به تأثیر بیشتر نیتروژن در خاک درخت زیتون، بهتر است عملیات از 70 به 30 انجام شود. یعنی در زمستان، قبل از شکوفه دادن درختان، 70 درصد کوددهی اولیه را انجام دهید، پس از اتمام دوره گلدهی، 30 درصد باقی مانده را در فصل بهار تکمیل کنید.

بور و منیزیم: شاید تنها نکته مهم در هنگام افزودن ریز مغذی بور به درختان زیتون زمان بندی آن باشد. طبق توصیه‌ها، برای رشد سریع لوله‌های گرده برای تقویت گلدهی درخت، در پایان زمستان، قبل از شکوفه‌دهی گونه، شروع به سمپاشی کودهای حاوی عنصر بور کنید. یکی دیگر از ریز مغذی هایی که تاثیر بسزایی در افزایش بهره وری درختان زیتون دارد، منیزیم است که اگر بگوییم مستقیماً بر فتوسنتز درخت تأثیر می گذارد، ممکن است مورد توجه شما قرار گیرد. از آنجایی که یکی از اجزای مولکول کلروفیل یا گیاه سبز است که تمام فتوسنتز درخت را دارد، افزودن کودهای منیزیمی مانند آمونیوم منیزیم نیز می تواند این نیاز درخت را برطرف کند.

عوامل موثر در باردهی نهال زیتون

جستجو در سایت