آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

پیش فروش نهال آغاز شد

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

علت زرد شدن برگ درخت هلو چیست؟

علت زرد شدن برگ درخت هلو چیست؟

علت زرد شدن برگ درخت هلو چیست؟

همانطور که می‏دانید، میوه هلو یکی از پرطرفدارترین و خوش طعم‏ترین میوه‏ها در جهان به شمار می‏آید که فرآورده‏های بسیار زیادی دارد. امروزه باغداران تلاش می‏کنند تا با خرید نهال هلو و پرورش آن، محصولاتی بی نظیر تولید نموده و به دست مصرف کنندگان برسانند. اما برخی از مواقع مشکلاتی نظیر زرد شدن برگ، گریبان گیر درختان هلو می‏شوند. در چنین مواقعی اگر سریعا برای رفع مشکل اقدام نکنید، ممکن است میزان باردهی درخت به حداقل برسد. اما نیازی نیست نگران باشید؛ شما می‏توانید با رعایت نکات خاصی و انجام اقدامات ضروری، مشکل زرد شدن برگ درخت هلو را به بهترین شکل برطرف کنید و لذت ببرید. در این بخش، قصد داریم به علت زرد شدن برگ درخت هلو بپردازیم پس با ما همراه باشید.

معرفی درخت هلو

درخت هلو، جزء درختان گل سرخه یا زراسه محسوب می‏شود که نسبت نزدیکی با درختان شلیل، سیب و غیره دارد. این درخت بی نظیر، قادر به تولید حداقل 80 کیلوگرم هلو ناب در طول سال است. البته فراموش نکنید که درخت هلو، دارای ارقام متفاوتی می‏باشد. به همین دلیل باید هنگام خرید نهال هلو، به نکات ضروری از جمله شرایط اقلیم مناسب آن توجه ویژه‏ای داشته باشید. به خاطر داشته باشید که نادید گرفتن مشکل زرد شدن برگ‏های این نهال، سبب از بین رفتن آن می‏گردد.

عوامل موثر بر زرد شدن برگ درخت هلو

یکی از خطراتی که به صورت همیشگی نهال و درختان هلو را تهدید می‏کند، زرد شدن برگ های آن به دلایل مختلف است. گاهی از اوقات، برگ‏های این درخت به طرز عجیبی تغییر رنگ می‏دهند؛ در چنین شرایطی، میزان فتوسنتز کاهش می‏یابد و در نتیجه عملکرد و باردهی این درخت به حداقل می‏رسد. به طور کلی، عوامل محیطی و بیماری‏ها سبب زرد شدن برگ‏های این نهال می‏شوند. البته به خاطر داشته باشید که برخی از نهالستان‏های نامعتبر، نهال‏ هلو را به صورت بیمار به فروش می‏رسانند. به همین دلیل، باید برای خرید نهال هلو به نهالستان‏های معتبر نظیر رویال نهال مراجعه فرمایید.

1-پوسیدگی ریشه

از مهم‏ترین عواملی که سبب زرد شدن برگ‏های درخت هلو می‏شود، می‏توان به پوسیدگی ریشه اشاره نمود. ریشه از مهم‏ترین اجزای درخت به شمار می‏آید که وظیفه اصلی آن، جذب مواد مغذی و آب از خاک است. از مهم‏ترین علت‏های پوسیدگی ریشه درخت هلو، می‏توان به قارچ‏های خاکزاد اشاره نمود. البته فراموش نکنید که بیماری‏هایی نظیر اوسپور دار نیز سبب زرد شدن برگ این درختان می‏شوند. در نظر داشته باشید که میزان پی اچ خاک نیز می‏تواند تا حدی بر روی پوسیدگی ریشه تاثیر گذار باشد. از این رو، باید هنگام خرید نهال هلو و کاشت آن توجه بسزایی به نوع خاک داشته باشید.

2-میکروب و باکتری‏ها

گرچه برخی از میکروب و باکتری‏ها برای رشد درختان مفید هستند؛ اما برخی از آن‏ها قادر به تخریب درخت می‏باشند. در بعضی از مواقع، میکروب و باکتری‏هایی با نام نماتد که دارای ظاهری شبیه به کرم‏های بسیار کوچک هستند، به سمت ریشه درخت هلو هجوم می‏برند و مواد مغذی اطراف آن را تغذیه می‏کنند. علاوه بر آن، نماتدها قادر به ایجاد زخم و گره بر روی ریشه های درخت هلو هستند. در چنین مواقعی، آب و مواد مغذی کامل به درخت نمی‏رسد و فتوسنتز آن کاهش می‏یابد و در نتیجه برگ‏های درخت به طور کامل زرد می‏شوند.

3-گال طوقه

در برخی از مواقع، باکتری‏ها به سمت نهال‏های تازه کاشته شده و حتی درختان حمله ور می شوند. آگروباکتریوم، از انواع باکتری‏های بسیار خطرناک به شمار می‏آید که دشمن خونی درخت هلو محسوب می‏شود. این باکتری از طریق ریشه، وارد آوندهای درخت می‏شود و سریعا تولید مثل خود را آغاز می‏کند. پس از تولید مثل آگروباکتریوم در آوندهای درخت هلو، یک توده بسیار بزرگ ایجاد می‏شود که جلوی عبور شیره را می‏گیرد. در چنین شرایطی عملکرد نهال به طور کامل متوقف می‏شود و در نتیجه برگ‏های آن تغییر رنگ می‏دهند. خوب است بدانید که شما می‏توانید با رعایت نکاتی و انجام اقداماتی، از بروز چنین مشکلی جلوگیری کنید.

4-آبیاری غیر اصولی

حیات درخت هلو و سایر گیاهان و موجودات زنده به آب بستگی دارد. اما به خاطر داشته باشید که آب همانقدر که مفید و ضروری است، همانقدر هم می‏تواند مخرب و کشنده باشد. بسیاری از باغداران بر این عقیده باورند که آبیاری بیش از اندازه موجب رشد و باردهی بهتر درخت هلو می‏شود. اما فراموش نکنید که آبیاری بیش از حد مجاز، موجب پوسیده شدن ریشه و زرد رنگ شدن برگ‏های درخت هلو و سایر گیاهان می‏شود. از این رو، اگر مشاهده نمودید که برگ‏های درخت هلو شما به طور ناگهانی زرد رنگ شده‏اند، باید میزان آبیاری آن را کاهش دهید. بهتر است پس از خرید نهال هلو و کاشت آن، یک برنامه آبیاری دقیق و منظم تهیه نمایید.

5-تنش دمایی

میانگین دمای محیط، تاثیر بسزایی را بر روی رشد و میزان عملکرد نهال هلو ایفا می‏کند. به بیانی دیگر، هرچقدر که دمای محیط مناسب‏تر باشد، رشد و باردهی این نهال بهتر می‏شود. اما برخی از مناطق با مشکل تغییرات خشن آب و هوایی (تنش دمایی) مواجه هستند. در چنین اقلیم‏هایی، نمی توانید برای خرید نهال هلو و کاشت آن اقدام کنید. البته برخی از نهال‏های هلو دارای ژن اصلاح شده هستند و می‏توانند تنش‏های دمایی را تا حدودی تحمل کنند. اما تغییرات زیاد آب و هوایی، سبب زرد شدن برگ‏های این درخت می‏شود.

6-آفات و شته های

یکی دیگر از مهم‏ترین علت‏های زرد شدن برگ درخت هلو، هجوم آفات و شته های است. آفات می‏توانند اثرات مخربی را بر روی درخت هلو و سایر گیاهان بر جای بگذارند. آن‏ها با تغذیه از شیره آوند درختان، رشد و میزان عملکرد آن‏ها را به حداقل می‏رسانند. برخی دیگر از آفات پس از نوشیدن شیره درخت هلو، یک ماده سمی درون آوند ترشح می‏کنند که این امر می‏تواند موجب زرد شدن برگ‏های آن گردد. در برخی دیگر از اوقات، شته های بر روی بخشی از برگ درخت تجمع می‏کنند و جلوی تابش نور خورشید به آن را می‏گیرند. این امر نیز سبب زرد شدن برگ‏های درخت هلو می‏شود. به خاطر داشته باشید که اگر سریعا با چنین مشکلاتی مقابله نکنید، باید قید درخت هلو خود را بزنید.

کمبود چه عناصری موجب زرد شدن برگ درخت هلو می‏شود؟

یکی از سوالات متعددی که برای بسیاری از باغداران مطرح می‏گردد، این است که کمبود چه عناصری موجب زرد شدن برگ هلو می‏شود؟ عناصر معدنی و مواد آلی تاثیری را بر روی سرعت رشد، مقاومت و میزان عملکرد درخت هلو ایفا می‏کنند. لازم به ذکر است که باید هنگام خرید نهال هلو، به فکر تهیه کودهای مخصوص و مرغوب برای تقویت آن باشید.

1-منیزیم و ازت

منیزیم و ازت، از عناصر بسیار مهم و کاربردی در رشد درخت هلو به شمار می‏آیند. منیزیم، شادابی و نشاط را برای برگ‏های درخت هلو به ارمغان می‏آورد و طول عمر آن‏ها را می‏افزاید. به بیانی دیگر، کمبود این عنصر در خاک سبب زرد شدن برگ‏های درخت هلو و ریزش زودرس آن‏ها می‏گردد. اگر مشاهده نمودید که بر روی برگ‏های درخت هلو لکله های زرد رنگ قرار گرفته‏اند و مدام در حال گسترش هستند، باید سریعا برای کوددهی آن اقدامات لازم را به عمل آورید.

ازت نیز، تاثیر پر رنگی را در شادابی و نشاط برگ‏های درخت هلو دارد. ازت، یک عنصر محرک به شمار می‏آید که قادر به افزایش میزان فتوسنتز درختان می‏باشد. جالب است بدانید که این ماده، همانند سم برای آفات زیر خاک عمل می‏کند و قادر است تمامی آن‏ها را از بین ببرد.

2-گوگرد و آهن

گوگرد و آهن نیز از عناصر بسیار مهم و کاربردی جهت کشت درخت هلو هستند. گوگرد، از پیری زودرس و زرد رنگ شدن برگ‏های نهال هلو جلوگیری می‏کند و شادابی و نشاط را برای آن‏ها به ارمغان می‏آورد. جالب است بدانید که گوگرد قادر به جلوگیری از ریزش زیاد برگ های درخت هلو می‏گردد.

آهن نیز همانند ازت یک عنصر محرک است که قادر به افزایش میزان فتونستز درخت می‏باشد. عنصر آهن، مستقیما از طریق خاک به برگ‏ها منتقل می‏شود و عمل جوانسازی را بر روی آن‏ها انجام می‏دهد. البته خوب است بدانید که آهن بیش اندازه، سبب از بین رفتن درخت هلو می‏شود. به همین دلیل، باید از کودهای مخلوط برای تامین آهن این درخت استفاده نمایید.

3-منگنز و پتاسیم

اگر مشاهده نمودید که اطراف حاشیه برگ‏های درخت هلو زرد شده‏اند، باید بدانید که درخت شما کمبود منگنز و پتاسیم دارد. منگنز و پتاسیم، نقش پر رنگی را در عملکرد درخت هلو ایفا می‏کنند. اگر این دو عنصر مورد نیاز برای درخت به خوبی تامین شوند، زردی برگ‏های آن به طور کامل برطرف می‏گردد.

پیشگیری از زرد شدن برگ‏های نهال هلو

همانطور که در قسمت‏های قبل ذکر شد، در برخی از مواقع ممکن است برگ‏های درخت هلو به طور ناگهانی زرد شوند. شما می‏توانید با توجه به عوامل ذکر شده، از بروز چنین مشکلی جلوگیری کنید. به خاطر داشته باشید که اگر نسبت به چنین مشکلی بی اهمیت باشید، ممکن است در کمترین زمان ممکن شاهد از بین رفتن درخت هلو خود باشید. البته نیازی نیست نگران باشید؛ شما می‏توانید با توجه به نکاتی از جمله کوددهی، هرس، آبیاری، سمپاشی و پاکسازی محیط باغ به موقع، از زرد شدن برگ‏های نهال هلو جلوگیری کنید. لازم به ذکر است که استفاده از کودهای شیمایی حاوی عناصر معدنی وآلی نظیر منیزیم، پتاسیم، آهن، هوموس، هیومیک اسید، منگنز و ازت، سبب جلوگیری از زرد شدن برگ‏های درخت هلو می‏گردد.

آیا رفع زردی برگ‏های درخت هلو امکان پذیر است؟

بسیاری از باغداران با این سوال مواجه می‏شوند که آیا رفع زردی برگ‏های درخت هلو امکان پذیر است یا خیر؟ خوشبختانه شما می‏توانید با پشت سر گذاشتن چندین مرحله، از شر این مشکل خلاص شوید. در گام اول، باید خاک را پاکسازی کنید و مواد مغذی و آلی موجود در آن را افزایش دهید؛ برای انجام این کار می‏توانید از کودهای شیمایی مایع استفاده نمایید. در گام دوم، باید یک برنامه آبیاری، هرس، کوددهی و سمپاشی منظم و دقیق برای پرورش این درخت فراهم سازید. و اما در آخر نیز بایستی محیط باغ خود را تمیز و پاک نگه دارید تا بتوانید از هجوم آفات و حتی کوچک‏ترین میکروب‏ها جلوگیری کنید.

نکات خرید نهال هلو

همانطور که در قسمت‏های قبل ذکر شد، بسیاری از نهالستان‏های نامعتبر توجهی به سلامتی نهال‏های خود نمی‏کنند. از این رو، می‏توان نتیجه گرفت که خرید نهال هلو از چنین مراکزی جایز نیست. اما خوشبختانه تمامی نهال‏های موجود در نهالستان رویال نهال از سلامت تضمینی برخوردار هستند. از این رو، شما می‏توانید برای خرید نهال هلو به نهالستان رویال نهال مراجعه کنید و این فرآیند را با خیالی آسوده به اتمام برسانید.

اگر مشاهده نمودید که برگ‏های درخت هلو زرد رنگ شده‏اند و مدام درحال ریزش هستند، باید سریعا با توجه به نکات گفته شده، اقدامات لازم را برای رفع این مشکل به عمل آورید. برای رفع زردی برگ درختان هلو نیز می‏توانید از کارشناسان رویال نهال کمک بگیرید و از تجربیات طلایی آن‏ها استفاده نمایید.

علت زرد شدن برگ درخت هلو چیست؟

جستجو در سایت