آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

زمان باقیمانده تا پایان فروش نهال

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

صفر تا صد احداث باغ پسته

صفر تا صد احداث باغ پسته

صفر تا صد احداث باغ پسته:

باغداران اغلب به دنبال ایجاد باغی مناسب با منطقه و محیط خود هستند که بتواند سود زیادی برای آنها به ارمغان بیاورد. ساخت باغ پسته یکی از بهترین و سودآورترین گزینه ها به ویژه در مناطق نیمه گرمسیری و گرمسیری محسوب می شود. این رقم میوه های آن پرخاصیت و گران قیمت است. علاوه بر مصرف داخلی، برای صادرات نیز مناسب است. اگر شما نیز قصد احداث باغ پسته را دارید، با نهالستان رویال نهال همراه باشید.

نوع اقلیم:

قبل از درک نحوه احداث باغ پسته، ابتدا باید عوامل مهم تاثیرگذار در احداث باغ پسته را با هم مرور کنیم. اعم از آب و هوا، خاک، آب، اقلیم، شیب زمین و ... این موارد در انتخاب گونه نهال و نحوه احداث باغ پسته تاثیر دارد.

برای بررسی اقلیم هر منطقه باید عوامل مهمی مانند آب و هوا، بارندگی، رطوبت؛ ارتفاع از سطح دریا؛ عرض جغرافیایی را به خاطر بسپارید. بهترین راه برای احداث باغ پسته کاشت در مناطقی با تابستان های گرم، خشک و طولانی است. به طور کلی مناطق نیمه بیابانی با تابستان های گرم، خشک و طولانی، رطوبت کم و زمستان های سرد برای کاشت نهال پسته مناسب است.

رطوبت نسبی منطقه در زمان گرده افشانی باید بین 35 تا 50 درصد باشد. علاوه بر این، درختان باید در پاییز و زمستان به مدت 1000 ساعت در دمای 0 تا 7 درجه سانتیگراد نگهداری شوند. بنابراین هنگام کاشت نهال پسته به درجه سرمای منطقه و شرایط اقلیمی باغ توجه شود.

خاک:

خاک با PH بین 7.1 تا 7.8 برای کاشت نهال پسته مناسب است. درختان پسته در خاک های شنی لومی و در عمق بیشتر بهترین عملکرد را دارند. قبل از کاشت نهال پسته بهتر است خاک را به خوبی شخم بزنید و زهکشی کنید تا ریشه ها به خوبی در خاک رشد کنند و از منابع خاک استفاده کامل کنند.

دما:

دمای هوا نیز یکی از عوامل تعیین کننده برای سازگاری یا ناسازگاری نهال پسته است. اگر دمای منطقه برای رقم پسته مناسب نباشد، درخت طی 2 تا 3 سال پس از کاشت به طور کامل می سوزد. دما را در 3 موقعیت زمانی در منطقه بررسی کنید:

نیازهای سرمایی: اکثر درختان پسته در زمستان بین 0 تا 7 درجه سانتیگراد به 700 تا 1000 ساعت زمان نیاز دارند. تولید درختانی که کمتر از 600 ساعت در دمای مشخص شده باشند در خطر است.

دمای فصل رشد: دمای بین 25 تا 35 درجه سانتیگراد برای رشد درختان پسته مناسب است. حداقل و حداکثر دما برای رشد درختان پسته بین 20 تا 42 درجه سانتیگراد می باشد.

دما در هنگام گرده افشانی: دمای هوا در هنگام گرده افشانی بین 16 تا 22 درجه سانتیگراد است. دمای محیط در هنگام گرده افشانی نباید بیشتر از 30 درجه سانتیگراد و کمتر از 10 درجه سانتیگراد باشد.

صفر تا صد احداث باغ پسته

ارتفاع از سطح دریا:

ارتفاع در واقع شامل بیشتر عوامل مهم اقلیمی است. بهترین ارتفاع برای درختان پسته بین 800 تا 1800 متر از سطح دریا می باشد. البته برخی از درختان پسته می توانند ارتفاعات بین 1800 تا 2200 متر از سطح دریا و یا بین 200 تا 900 متر از سطح دریا را تحمل کنند. لازم به ذکر است که درختان پسته در ارتفاعات زیر 200 متر از سطح دریا و بالای 2200 متر خواهند سوخت.

درختان پسته بین 27 درجه تا 37 درجه عرض شمالی مناسب هستند.

آب:

یکی از شرایط ساخت باغ پسته میزان بارندگی و در دسترس بودن آب در منطقه است. همانطور که می دانید آبیاری درختان پسته به آب و هوای منطقه، سن، فصل؛ بارندگی و روش آبیاری درختان بستگی دارد. درختان پسته در فصل گرم (تابستان) و فصل رشد (بهار) به آبیاری بیشتری نیاز دارند.در پاییز و زمستان درختان باغ را با توجه به میزان بارندگی در منطقه آبیاری کنید.

همچنین درختان در سال اول کاشت خود به آبیاری بیشتری نیاز دارند.

درختان پسته باید در سال اول کاشت به صورت هفتگی آبیاری شوند. از سال سوم تا 10 سالگی، دفعات آبیاری را هر 14 تا 20 روز افزایش دهید. در تیر و مرداد هر 25 تا 30 روز یکبار آبیاری کنید.

بهترین راه برای آبیاری درخت پسته، استفاده از روش آبیاری تحت فشار بابلر است.

یکی دیگر از عواملی که باید در نظر گرفت، رطوبت موجود در منطقه است. قبل از خرید ارقام نهال پسته و ایجاد باغ پسته، رطوبت منطقه را در 2 مکان زمانی بررسی کنید.

رطوبت محیط در فصل رشد:

رطوبت بین 25 تا 35 درصد برای رشد درختان مناسب است. درختان پسته رطوبت بالای 60 درصد را تحمل نمی کنند.

رطوبت محیط در هنگام گرده افشانی: رطوبت بین 35 تا 50 درصد برای گرده افشانی مناسب است. البته رطوبت بالای 70 درصد می تواند گرده افشانی را به خطر بیندازد.

شیب:

اصول ساخت و ساز باغ پسته تصریح می کند که در شیب جنوبی، تأثیر درختانی که نور خورشید را دریافت می کنند، بهتر است. احتمال خسارت سرمازدگی درختان در مناطق مستعد افزایش می یابد.هنگامی که از آبیاری قطره ای استفاده می شود، شیب زمین باید به 1 تا 2٪ تسطیح شود.

آماده سازی زمین:

قبل از خرید نهال پسته باید خاک باغ را آماده کرد تا باغ پسته ساخته شود. برای این کار از نقاط مختلف زمین و از لایه های بالایی و زیرین نمونه خاک گرفته شده و به آزمایشگاه های تخصصی خاک ارسال می شود.

سپس با توجه به نوع خاک و عیوب، باید با شخم زنی و ترکیب بخش‌های مختلف خاک و شکستن لایه‌های سخت؛ خاک را اصلاح نمایید.

مواد معدنی مورد نیاز نهال پسته پتاسیم، نیتروژن، روی، بر هستند که باید مقدار مشخصی در خاک وجود داشته باشد.

صفر تا صد احداث باغ پسته

الگوی کاشت (نقشه کشی)

تاج پسته بزرگ و عریض است بنابراین فاصله بهینه کاشت درخت 5 متر تا 6.5 متر و فاصله هر ردیف 6 متر تا 6.5 متر است. گودال های کاشت را در خاک به عرض 40 تا 50 سانتی متر و عمق 60 تا 70 سانتی متر حفر می کنیم که به ریشه نهال در هنگام کاشت تحت فشار قرار نگیرد.

محلول پرالیناژ:

محلول پرالیناژ اغلب قبل از کاشت نهال پسته برای بهبود چسبندگی استفاده می شود. در نهال های ریشه لخت محلول پرالیناژ را روی طوقه بمالید.هنگام کاشت نهال باید از ترکیب قارچ کش + اسید هیومیک روی گلدان نیز استفاده کرد.

طرز تهیه محلول پرالیناژ: 75 گرم کاپتان (قارچ کش) + 5 کیلوگرم خاک رس (الک شده) + 2.5 کیلوگرم کود دامی (الک شده) + 50 لیتر آب.

آماده سازی نهال:

نهال پسته ای که برای باغ خود خریداری می کنید باید کاملا سالم و عاری از هرگونه بیماری از جمله پژمردگی ورتیسیلیوم، فیتوفتورا و فوزاریوم باشد. علاوه بر این، نهال پسته نباید دارای آفاتی باشد که حیات درخت و باغ را تهدید می کند. بهترین پایه برای درختان پسته، پایه بادامی زرند، بادامی ریز است.

توجه داشته باشید که نهال پسته باید دارای شناسنامه و گواهی سلامت باشد تا ریسک خرید نهال پسته به حداقل برسد.

نتیجه گیری:

قبل از خرید نهال پسته و کاشت آن در باغ خود، باید مهم ترین عوامل موثر در سازگاری نهال پسته را بشناسید و سلامت نهال پسته را بررسی کنید. به این ترتیب می توان بهترین نهال پسته استاندارد را برای باغ خود خریداری کنید.

صفر تا صد احداث باغ پسته

جستجو در سایت