آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

زمان باقیمانده تا پایان فروش نهال

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

زمان برداشت ارقام زردآلو

زمان برداشت ارقام زردآلو

زمان برداشت ارقام زردآلو:

زردآلو یکی از انواع میوه با ماندگاری بسیار کوتاه است و پرورش دهندگانی که در ابتدای کار خود اقدام به کاشت درخت زردآلو می کنند به دنبال این هستند که بدانند میوه های این درختان چه زمانی شروع به رسیدن می کنند تا بتوانند محصول را در تاریخ مورد نظر به بازار برسانند و هدررفت میوه در انبار و سردخانه را کاهش دهند، در این مقاله به بررسی زمان رسیدن ارقام زردآلو می پردازیم:

نوع رقم زردالو زمان برداشت میوه
زردالو انبه ای اواسط تیرماه
زردالو نوری پایان اردیبهشت
زردالو عسگرآباد اواخر تیرماه (دیررس)
زردالو شاهرودی بسته به شرایط اقلیمی اواخر خرداد تا اواخر تیر
زردالو پیش رس نیمه اردیبهشت تا اوایل خرداد
زردالو پرتغالی اواخر تیر
زردالو نادری اواسط تیر
زردالو نخجوان اواخر خرداد تا اواسط تیر
زردالو قیسی مرداد
زردالو رجبعلی اواسط مرداد
زردالو جهانگیری اواخر خرداد تا اوایل تیر
زردالو تبرزه تیرماه

تاریخ ذکر شده در رابطه با دوره رسیدن میوه های مختلف، توانایی ژنتیکی این ارقام در زمان رسیدن میوه است و بر این اساس آنها را در دو دسته ی ارقام زود رس یعنی ارقامی که میوه ی آنها تا اواخر خرداد ماه آماده ی برداشت هستند و اراقم دیر رس یعنی ارقامی که میوه ی آنها تا اواخر مرداد ماه آماده ی برداشت هستند تقسیم بندی می شوند. اما زمان رسیدن میوه زردآلو در اقلیم های مختلف ممکن است به دلیل برخی شرایط محیطی کمی تغییر کند که در ادامه به بررسی برخی از شرایط می پردازیم.

عوامل محیطی موثر در زمان رسیدن میوه زردآلو:

همانطور که قبلا ذکر شد، طمان رسیدن میوه زودرس و دیررس ارقام زردآلو ممکن است به دلیل تأثیر برخی عوامل تغییر کند که در زیر به برخی از موارد رایج اشاره می کنیم:

1. میزان نور:

کاشت و احداث باغ زردآلو در زیر سایه درخت بلند یا زیر سایه دیوار و یا رعایت نکردن فاصله مناسب بین درختان زردآلو که منجر به سایه اندازی آنها می شود باعث می شود درخت زردآلو نور کافی برای رسیدن میوه خود ندارد و علاوه بر تاخیر در رسیدن میوه، عملکرد حاصل از این درختان نیز کاهش چشمگیری خواهد داشت.

2. آفات و بیماری ها:

آلودگی به حشرات و بیماری هایی مانند نماتد ریشه زردآلو یا پوسیدگی طوقه و ریشه باعث ضعف درختان زردآلو می شود و این ضعف رسیدن میوه را به شدت به تاخیر می اندازد. حشرات روی این درختان می توانند باعث تاخیر در رسیدن میوه شوند.

زمان برداشت ارقام زردآلو

3. تغذیه و آبیاری درختان زردآلو:

یکی دیگر از عوامل بسیار مهمی که در رسیدن میوه ی زردآلو موثر است آبیاری و کوددهی مناسب درخت زردآلو است که از زمان خرید نهال زردآلو و کاشت آن، کشاورز باید نهال را به درستی با برنامه ریزی صحیح و بر اساس کارهایی که باید انجام دهد آبیاری و کود دهد، پس از انجام آزمایش تجزیه ی خاک و برگ، برنامه کود دهی منظم به مدت یک سال ایجاد کنید و در سال بعد آزمایش را مجددا تکرار کنید.

در مورد آبیاری هم می توانید برنامه آبیاری نهال های تازه کاشته شده زردآلو را از مشاور فروش نهال دریافت کنید و به تدریج با توجه به شرایط آب و هوایی تعداد دفعات آبیاری را افزایش دهید. به آرامی و با دقت انجام شود و در طول دوره تولید درخت باید چرخه آبیاری را طوری تنظیم کرد که در رسیدن میوه درخت زردآلو اختلالی ایجاد نشود.

4. شرایط آب و هوایی:

آب و هوای هر منطقه نیز می تواند در رسیدن میوه انواع زردآلو موثر باشد، بنابراین در مناطق سردسیر به دلیل گرمای کم و شدت نور، زمان رسیدن میوه دیرتر از مناطق معتدل گرمسیری است. زمان رسیدن میوه می تواند تاثیر زیادی در فروش بازار داشته باشد، اما کشاورزان باید بدانند که محصولات سالم و خوش طعم همیشه طرفدارانی در بازار دارند و زمان رسیدن میوه در این امر تاثیر چندانی ندارد. ارقام زودرس که نوبرانه وارد بازار می شوند ممکن است طرفداران فصلی بیشتری داشته باشند، اما محصولات دیررس نیز بازار خوبی دارند و در بقیه فصل، فروش خوبی خواهند داشت.

مهم ترین نکته ای که در مورد ارقام زودرس و دیررس باید به آن توجه کرد، دوره گلدهی ارقام مختلف زردآلو است. ارقام زود رس معمولا زود گل می باشند و ارقام زود گل برای مناطق سردسیر و یا مناطق معتدل سردسیری گزینه ی خوبی نیستند، اما بر عکس ارقام دیر گل به دلیل اینکه پس از گذراندن سرمای دیر رس بهاره شکوفه می دهند برای کاشت در مناطق سردسیر و یا معتدل سردسیری مناسب خواهند بود.

اطلاعات مربوط به فصل گلدهی درختان زردآلو، میزان سازگاری هر رقم در اقلیم منطقه شما، باید در زمان خرید نهال زردآلو با مراجعه به گواهی نهال و یا مشاوره از مشاوران فروش نهال زردآلو در دسترس باشد و انتخاب خود را انجام دهید. تا در آینده، از آسیب سرمازدگی بهاره بر روی درخت در امان باشید.

در نظر داشته باشید که فصل گلدهی می تواند روی قیمت نهال زردآلو تاثیر بگذارد، اما با این وجود نباید خطر آسیب سرمازدگی بهار را بپذیرید و به دلیل تفاوت کم در قیمت، محصول نامناسبی را برای منطقه خود انتخاب می کنید.

با توجه به اینکه زردآلو ماندگاری کوتاهی دارد، می توانید برای افزایش ماندگاری زردآلو و تحویل میوه به موقع به بازار اقداماتی را انجام دهید:

اقدامات لازم در زمان برداشت میوه ی زردآلو:

• برداشت میوه در زمان نیمه رسیدن میوه:

برداشت میوه در زمانی که کاملا رسیده باشد، عمر مفید آن را کوتاه می کند و کشاورزان باید در اسرع وقت میوه را به بازار تحویل دهند، اما اگر میوه را یک هفته یا چند روز قبل از رسیدن کامل برداشت کنند، می توانند میوه را برای مدت زمان طولانی تری نگهداری کنند.

• اقدامات احتیاطی در هنگام برداشت میوه:

میوه را با دست و با احتیاط برداشت کنید تا میوه در هنگام برداشت آسیب نبیند.

• ریختن کاه به پای درختان در هنگام برداشت:

اگر از شیکر برای برداشت میوه استفاده می کنید، حتماً کاه را زیر درخت قرار دهید تا میوه در هنگام برخورد با زمین آسیب نبیند.

• جدا کردن میوه های سالم از میوه های آسیب دیده:

قبل از بردن میوه به انبار یا سردخانه، میوه سالم، آسیب دیده و آفت زده را جدا کنید تا میوه آسیب دیده و بیمار به میوه سالم آسیب نرساند.

زمان برداشت ارقام زردآلو

• دسته بندی میوه ها:

همیشه میوه هایی روی درخت زرد وجود دارد که به دلیل موقعیتی که روی درخت دارند زودتر از بقیه می رسند.در زمان برداشت میوه کاملا رسیده را از میوه نیمه رسیده جدا کنید.

• سرد کردن میوه:

فرو بردن میوه در آب سرد و بیرون آوردن آن، خشک کردن و سپس انتقال آن به جای سرد راهی برای کاهش دمای میوه تازه قبل از انتقال آن به محل سردخانه است، به یاد داشته باشید که اگر میوه قبل از ورود به سردخانه، سرد نشود و با دمای بالا وارد اتاق سرد شود، مطمئناً در اثر شوک حرارتی رطوبت ایجاد می کند و این رطوبت اضافی باعث پوسیدگی میوه می شود.

سخن پایانی:

دانستن زمان برداشت زردآلو به کشاورزان کمک می کند تا اقدامات لازم را برای ذخیره یا تحویل آن به بازار قبل از برداشت انجام دهند و در هنگام برداشت فرصتی برای از بین رفتن نداشته باشند، با خواندن این مقاله متوجه می شوید که زمان برداشت ارقام مختلف زردآلو از نظر ژنتیکی متفاوت هستند و دلیلی برای تغییر جزئی در این تاریخ وجود دارد.

زمان برداشت ارقام زردآلو

جستجو در سایت