آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

پیش فروش نهال آغاز شد

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

روش های از بین بردن کرم مغز گردو

روش های از بین بردن کرم مغز گردو

روش های از بین بردن کرم مغز گردو:

باغداران زیادی برای شکوفه دادن و ثمر دادن باغات گردویشان سال به سال درد و رنج زیادی را متحمل شده اند، تا زمانی که برداشت محصول فرا می رسد، آن همه زحمت به شیرینی تبدیل می شود. یکی از مشکلاتی که هنگام کاشت گردو با آن مواجه خواهید شد، کرم مغز گردو است.

چگونه از شر کرم مغز گردو خلاص شویم؟ این مورد نیز نگرانی بسیاری از باغداران به خصوص باغدارانی است که در مناطق مرطوب و نیمه کوهستانی هستند که در این مقاله به آن پرداخته خواهد شد.

دلایل سیاه شدن مغز گردو چیست؟

مغز گردو به دلایل مختلفی ممکن است سیاه شود. قبل از شروع صحبت در مورد کرم مغز گردو به این موضوع اشاره کردیم تا بدانید که هر تیرگی در مغز گردو لزوما به معنای کرم درخت گردو نیست. کرم مغز گردو می تواند یکی از دلایل سیاه شدن یا آسیب دیدن مغز گردو باشد.اما دلایل زیادی برای سیاه شدن گردو وجود دارد مانند:

• انواع نهال گردو و ژنتیک آن

• بیماری بلایت

• تغذیه گیاه در کوددهی

• زمان برداشت نامناسب

• روش های نادرست و غیر استاندارد خشک کردن گردو

• عوامل محیطی مانند نور، دما و رطوبت در فرآیند پرورش میوه

• نوع آبیاری و حجم آبیاری

• کرم مغز خوار گردو

کرم مغز گردو چیست؟

کرم مغز گردو که به طور علمی کارپوکاپس نامیده می شود، پروانه ای زیبا با علاقه ای شدید برای میوه های دانه دار (به خصوص سیب و گردو) می باشد.این پروانه تخم های خود را روی برگ یا میوه نارس گردو می گذارد و معمولاً در اواسط بهار در باغ ها یافت می شود. میوه هایی که در بالا قرار می گیرند به زمین می افتند و در صورت نابالغ می پوسند. البته داستان آنها هنوز تمام نشده است! هجده روز بعد، لارو این پروانه از تخم خود بیرون می آید و خود را با ذخایر بی پایانی از غذاهای خوشمزه و مقوی می بیند.

بنابراین، پس از سه یا چهار روز ماندن روی شاخه ها یا زمین، حشرات متولد شده به میوه دیگر درخت می رسند و حتی زمانی که پوسته بیرونی چوبی و سخت گردو تشکیل می شود، باز هم از میوه به میوه راه می یابند.قسمت پایین آنها به مدت 4 هفته مغز گردو را تغذیه میکنند تا رشد کنند.

گردو هایی که لارو کارپوکاپس در حال پرورش در آن‌ها باشد، مغز آنها از بین رفته و سیاه شده و غیرقابل استفاده می شود.

چه عواملی باعث ایجاد کرم مغز گردو می شود؟

کرم مغز گردو آفتی محسوب می شود که می تواند تا 30 درصد محصول باغ را از بین ببرد. این کرم در باغ های سیب استان های شمال غرب کشور از جمله آذربایجان غربی بسیار رایج است و در باغات گردوی شهرستان های سمنان، همدان، تویسرکان و ... نیز دیده شده است.نمی توان علت خاصی را به عنوان عامل اصلی این آفت شناسایی کرد. زیرا بر اساس انتخاب طبیعی، تا زمانی که غذای کافی برای یک گونه جانوری خاص وجود داشته باشد و محیط برای تولید مثل مساعد باشد، تولیدمثل آن گونه افزایش می یابد.

این مطالعه نشان داد که کرم مغز گردو در اوایل صبح و زمانی که درجه حرارت بالای 13 درجه سانتیگراد است فعال تر است. شاید به همین دلیل است که گردوهای زودرس کوهستانی واقع در ارتفاعات کمتر تحت تأثیر این آفت قرار می گیرند.

بنابراین زمان و تقویم فعالیت کرم به راحتی قابل شناسایی است. صبح‌های اردیبهشت و خرداد بیشترین فعالیت را دارند. بهترین راه برای از بین بردن کرم مغز گردو و همچنین حشره در طول فصل و هنگام تخم گذاری و فعالیت روی درخت است.

روش های از بین بردن کرم مغز گردو:

راه های مختلفی برای مبارزه با این آفت کوچک وجود دارد که در مرکز درختان ما زندگی می کند و زندگی آنها می تواند تلاش ما را خراب کند. برخی از این روش ها فیزیکی و پر زحمت هستند، در حالی که برخی دیگر شیمیایی و آسان تر هستند.

البته تلاش از طریق روش های فیزیکی در نهایت محصولات سالم تری را ارائه می دهد.قبل از اینکه به روش های اصلی بپردازیم، باید بدانید که مشکل حمله این آفت به باغ شما یک مشکل موقتی نیست.

برخی از لاروها از میوه روی درخت بیرون می آیند و در صورت جفت گیری با نر وارد خاک می شوند و اطراف خود را پیله می کنند. آنها در پیله های ابریشمی به خواب زمستانی می روند و دوباره بهار آینده به شکل پروانه ای دیگر روی درخت شما تخم می گذارند. بنابراین روش هایی که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد باید در زمان مناسب و به روش صحیح در طول سال استفاده شوند تا آسیب به حداقل برسد.

روشهای مکانیکی دفع کرم مغز گردو:

یک روشی برای از بین بردن کرم مغز گردو، از بین بردن پناهگاه زمستانی آفت و جلوگیری از تبدیل شدن آن به پروانه است. از آنجایی که کرم روی تنه درختان یا در خاک کم عمق است، پیدا کردن پیله های دو سانتی متری آن دشوار نیست.

روش مکانیکی دیگر این است که یک لایه مقوای راه راه دور بدنه درخت بپیچید تا لاروهای سرگردان بتوانند در آن فرو رفته و دیگر وارد داخل میوه نشوند. در این صورت باید مقوای حاوی لارو را از درخت جدا کرده و از بین برد تا از خروج آنها جلوگیری شود.البته باید بدانید که این دو روش مطلق نیستند و فقط می توانند از آسیب جزئی جلوگیری کنند.

نحوه گذاشتن تله فرمون جنسی:

در این روش یک نوار پلاستیکی مخصوص آغشته به هورمون های جنسی به درخت در ارتفاع یک تا دو متری بسته می شود و برای جذب کرم های نر بالغ و هدایت آنها به داخل کیسه پلاستیکی است.

تله های بسته شده به درختان کرم های نر را تا 4 هکتار جذب می کنند. بنابراین بهتر است از این تله در وسط باغ استفاده کنید. علاوه بر این، یکی از کاربردهای تله، تشخیص آماری تعداد آفات موجود در باغ و تعیین میزان و نوع سم مورد نیاز برای مبارزه با آنها است.

روش سمپاشی شیمیایی:

روشی برای از بین بردن کرم مغز گردو، استفاده از سموم شیمیایی است. البته نوع سم و میزان مصرف بستگی به تعداد آفات و زمان مصرف دارد. برخی از سموم مانند: اینسگار، دارت و نومارت که از موادی مانند تفلوبنزورون و فنوکسی کارب تشکیل می‌شوند، می‌توانندتخم حشرات را از بین می برند.

برخی از داروهای دیگر مانند دیمیلین، کلارتان و زالون فلو می توانند بر لارو حشرات تأثیر بگذارند.برای تعیین میزان مورد نیاز این سموم باید به وسعت باغ، تراکم درختان و تعداد آفات نیز توجه کرد.

نتیجه گیری از روشهای از بین بردن کرم مغز گردو:

کرم مغز گردو، آفتی است که می تواند تا 30 درصد محصولات باغی را از بین ببرد. در صورت مشاهده این آفت ابتدا سعی کنید میوه های افتاده را بلافاصله از باغ خارج کنید تا لاروها فرصت کافی برای رشد داشته باشند و آن را ترک کنند.

پس از آن، اگر زود دست به کار شوید، می توانید با از بین بردن کرم مغز گردو، این آفات را از بین ببرید، با استفاده از روش های فیزیکی و مکانیکی که در این مقاله به آن اشاره کردیم، اگر اجازه رشد به آفات داده شده است، باید به سموم شیمیایی متوسل شوید تا باغ خود را نجات دهید.

نهال گردو را با بهترین قیمت فروش از رویال نهال تهیه کنید برای خرید نهال گردو با کارشناسان نهالستان در تماس باشید

روش های از بین بردن کرم مغز گردو

جستجو در سایت