آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

زمان باقیمانده تا پایان فروش نهال

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

روشهای کنترل سوختگی برگ درخت گردو

روشهای کنترل سوختگی برگ درخت گردو

روشهای کنترل سوختگی برگ درخت گردو:

خاستگاه درخت گردو ایران است و دارای برگهای پهن و آویزان و میوه ای تقریبا گرد است. گردو یکی از میوه هایی است که می توان آن را به صورت تازه یا خشکباری مصرف کرد، گردو مهمترین خشکباری ایران و حتی جهان است، یکی از با ارزش ترین درختان برای ساخت باغ های تجاری به شمار می رود، سرمایه گذاران زیادی تمایل دارند باغ گردو را بسازند و به سود کلانی دست یابند.

سوختگی برگ گردو چیست؟

سوختگی برگ گردو شرایطی است که در آن برگ های درخت گردو ابتدا کلروز شده و سپس نکروز شده و به مرور زمان می سوزند. برگ‌های درخت گردو می‌توانند بر اثر عوامل مختلفی بسوزند و کمیت و کیفیت میوه گردو را کاهش دهند. در نتیجه سود باغ نیز کاهش می یابد و از آنجایی که درختان گردو گونه هایی با طول عمر تا 200 سال هستند، عواملی که باعث سوختگی برگ درخت گردو می شوند، در صورت عدم کنترل به موقع ممکن است طول عمر این درختان گرانبها را کاهش دهند. سالها تلاش باغداران، در نهایت نابود خواهند شد.

عوامل زیادی باعث سوختگی برگ درخت گردو می شوند که می توان آنها را به دو دسته عوامل زنده و غیر زنده یا عوامل محیطی و عوامل زنده تقسیم کرد که در زیر به اختصار توضیح داده می شوند:

1. عوامل محیطی یا غیرزیستی باعث ایجاد سوختگی برگ درختان گردو می شود:

عوامل زیادی می توانند باعث سوختگی برگ درخت گردو شوند که این عوامل به دو دسته تقسیم می شوند که در گروه عوامل محیطی و عوامل غیر زنده عوامل متعددی وجود دارد که ممکن است باعث سوختگی برگ درخت گردو شود.

2. شوری آب:

کیفیت آب آبیاری یکی از مهم ترین و تاثیرگذارترین عوامل موثر بر سلامت درختان مختلف از جمله گردو است و یکی از عواملی که کیفیت آب را به طور موثر تعیین می کند شوری آب است و زمانی این برگ سوختگی رخ می دهد که درختان گردو با آب شور آبیاری شوند. بنابراین از آبیاری درختان گردو با آب شور که باعث سوختن برگ های درخت گردو و کاهش سطح فتوسنتز، کاهش کمیت و کیفیت محصولات درخت گردو شما می شود اجتناب کنید.

3. عدم رعایت اصول آبیاری:

آبیاری هر درختی باید از اصول صحیح پیروی کند تا بیشترین تاثیر را در سلامت و بهره وری درخت داشته باشد.مهمترین نکته برای بهبود راندمان آبیاری میزان آبیاری درخت گردو است که نباید کمتر یا بیشتر از نیاز درخت گردو باشد، زیرا اگر درخت گردو کمتر یا بیشتر از نیاز درخت آبیاری شود، عوارض و آسیب های مختلفی به درخت گردو وارد می کند و یکی از عوارض آبیاری زیاد، سوختن برگ های گردو است.

4. تغییر دما:

دمای بالا و پایین یعنی خیلی گرم و خیلی سرد می تواند آسیب های مختلفی به درختان گردو وارد کند و سوختگی برگ گردو یکی از عوارض تنش دمایی است. سرمای زیاد به خصوص سرما در اواخر بهار و دمای بالا در تابستان می تواند باعث سوختگی برگ شود. به طور جدی بر عملکرد و کیفیت درختان گردو تأثیر می گذارد.

5. میزان کود دهی برای درختان گردو:

یکی از مهمترین اصول برای درختان مختلف کوددهی برای تامین مواد مغذی مورد نیاز این درختان است که کوددهی باید طبق آخرین علم و دانش برنامه ریزی و انجام شود تا بهترین نتیجه را در درختان نشان دهد. عناصر غذایی مختلف باعث آسیب به درختان مختلف مانند گردو می شود، مانند افزایش غلظت و مقدار بور در خاک و درخت گردو و کمبود فسفر و پتاسیم در درخت باعث سوختن برگ های درخت می شود و عملکرد باغ شما را کاهش می دهد.

6. عوامل زنده ایجاد کننده سوختگی برگ گردو:

علاوه بر عوامل غیرزیستی و شرایط محیطی، عوامل زنده نیز می توانند باعث سوختگی برگ درخت گردو شوند و در ادامه به برخی از مهم ترین عوامل زنده که باعث سوختگی برگ درخت گردو می شوند اشاره می کنیم.

7. بیماری آنتراکنوز گردو:

یکی از علل سوختگی برگ در درختان گردو آنتراکنوز است که توسط قارچ ایجاد می شود که علائم مختلفی مانند لکه های نامنظم در سطح برگ ها را ایجاد می کند که به مرور زمان پخش شده و قهوه ای و خشک می شود. گاهی اوقات لکه های خاکستری در مرکز این لکه ها به دلیل گسترش بیماری قارچ عامل بیماری ظاهر می شود که می تواند به میوه ها و شاخه ها نیز حمله کرده و به آنها آسیب برساند.

آنتراکنوز یکی از مهم ترین بیماری های قارچی درختان گردو است که باعث کاهش کمیت و کیفیت درختان گردو می شود و همچنین ممکن است باعث کاهش سلامت درخت و در نهایت کاهش عمر مفید درخت گردو شود.

8. بیماری بلایت گردو:

یکی دیگر از عوامل زنده که باعث سوختگی برگ درختان گردو می شود، بیماری بلایت گردو است که توسط باکتری Xanthomonas ایجاد می شود و علاوه بر کاهش تعداد میوه های گردو باعث کاهش کیفیت و بازار پسندی آنها نیز می شود زیرا باعث ایجاد لکه های قهوه ای روی پوست سبز میوه می شود.

روشهای کنترل سوختگی برگ درخت گردو

روش های کنترل سوختگی برگ درخت گردو:

مهم ترین و اساسی ترین گام در کنترل مشکلاتی مانند سوختگی برگ درخت گردو، شناسایی علت آن است تا بتوان اقدامات به موقع و مؤثری را برای جلوگیری از سوختگی برگ درخت گردو انجام داد، بنابراین باید با توجه به علت آن، روش های مدیریتی مختلفی اتخاذ کرد. رویکرد مختلف مدیریتی زیر پیشنهاد میشود:

1. آبیاری:

از آبیاری بیش از حد یا آبیاری با آب شور اجتناب کنید. از میزان املاح و شوری آب بکاهید و میزان آبیاری به اندازه ای باشد که از تنش ناشی از آبیاری بیش از حد درخت گردو جلوگیری شود.

2. کنترل تنش دما:

در پاسخ به تنش دمایی، باید ارقامی مناسب با شرایط محیطی منطقه باغبانی کشت شود تا از تاثیر قابل توجه سرما و گرمای بیش از حد بر عملکرد درختان گردو و ایجاد سوختگی برگ درخت گردو جلوگیری شود.

3. کوددهی:

برای جلوگیری از سوختن برگ های گردو در اثر کمبود یا زیاد بودن فسفر، پتاسیم، بور و سایر عناصر باید اصول تغذیه ای درختان گردو را رعایت کرد و قبل از کوددهی آزمایش خاک و برگ انجام شود. .نیاز درخت باید مشخص شود و از طریق کود دهی در اختیار درخت قرار گیرد.

روشهای کنترل سوختگی برگ درخت گردو

نتیجه گیری:

کاشت هر درختی در هر منطقه دارای چالش های فراوانی است و این چالش ها باعث کاهش چشمگیر کمی و کیفی محصولات درخت و در نتیجه کاهش سود باغ می شود، بنابراین قبل از کاشت درختانی مانند گردو و احداث پارک باغ تجاری، در مورد آن درخت دانش و اطلاعات کافی لازم است تا بتوانید در زمان مواجهه با چالش در سریع ترین زمان ممکن بهترین اقدام را انجام دهید.

بنابراین باید از ابتدا قدم های صحیح و اصولی برای ساخت باغ خود بردارید و اولین قدم موفق را با خرید نهال سالم و با کیفیت از نهالستانی با سابقه درخشان در فروش نهال مرغوب بردارید.

نهال گردو را با بهترین قیمت فروش از رویال نهال تهیه کنید برای خرید نهال گردو با کارشناسان نهالستان در تماس باشید

روشهای کنترل سوختگی برگ درخت گردو

جستجو در سایت