آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

زمان باقیمانده تا پایان فروش نهال

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

دشمن درخت گردو

دشمن درخت گردو

مقدمه ای بر ریختن نمک پای درخت گردو:

در حال حاضر درخت گردو توسط بسیاری از کشاورزان باغات گردو به عنوان یک گزینه اقتصادی، سودآور و پر بازده پذیرفته شده است، به همین دلیل آنها سعی در افزایش محصول خود دارند، به همین دلیل برخی به دنبال نمک پای درخت گردو هستند. این درخت زیبا میوه نسبتاً بزرگی نیز تولید می کند و ماندگاری بالایی دارد.

اگر قصد دارید عملکرد و کیفیت محصول باغ گردو را افزایش دهید، به یاد داشته باشید که استفاده از باورهای سنتی به جای روش های علمی و اثبات شده ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد و تمام زحمات شما را تمام کند. مثلا تاثیر نمک روی درخت گردو که میتونه چاقوی دولبه باشه!

باورهای قدیمی در مورد اثرات نمک بر درخت گردو:

کشاورزان و باغبانان قدیمی معتقد بودند که نمک با افزایش سطح املاح در خاک، رشد ریشه های درخت گردو را افزایش داده و فعالیت آنها را بهبود می بخشد. علاوه بر این، با از بین بردن حشرات، آفات، کرم ها و میکروارگانیسم ها، باروری درخت گردو را افزایش می دهد.

برخی دیگر بر این باور بودند که ریختن نمک در اطراف پایه درخت گردو باعث ترد شدن مغز گردو می شود و تاثیر زیادی بر سفیدتر شدن میوه ها می گذارد و از این طریق کیفیت محصول را افزایش می دهد.به همین دلیل از بلندترین شاخه های درخت گردو سنگ نمک آویزان می کردند و یا نمک را مستقیماً با زمین مخلوط می کردند یا به درخت اضافه می کردند.

آیا نمک بر درخت گردو اثر می گذارد؟

حقیقت در مورد اثرات نمک بر درخت گردو:

تحقیقات علمی و تجربه کشاورزان حرفه ای اثرات نمک بر درخت گردو را منفی نشان داده است! امروزه کارشناسان به این نتیجه رسیده اند که استفاده از نمک برای افزایش رشد و باروری درخت گردو ضروری نیست و حتی نمک به این دلایل زیر دشمن درخت گردو محسوب می شود.

مسمومیت درختان گردو با نمک:

نمک خوراکی که ترکیبی از سدیم و کلر است می تواند علائم سمی را در درختان گردو ایجاد کند که تعادل این دو ماده را در خاک بر هم می زند. این درختان به نمک زیاد حساس هستند. به عبارت دیگر حد تحمل شوری خاصی دارند. بنابراین افزایش میزان این ترکیب در خاک باعث کند شدن روند رشد گیاه و در نتیجه کاهش کیفیت محصول می شود.

کاهش جذب عناصر مفید با نمک:

همانطور که گفته شد با افزایش شوری خاک و به دنبال آن تجمع عناصر سدیم و کلرید در خود درخت، تعادل املاح به هم می خورد و جذب سایر عناصر و ریزمغذی های خاک مانند کودهای سولفاته، مس، آهن، روی، بُر و... کاهش می یابد. به این ترتیب با محدود کردن رشد و عملکرد درخت، کیفیت محصول و طول عمر آن بسیار کاهش می یابد.

کاهش جذب آب با ریختن نمک پای درخت:

یکی دیگر از مشکلاتی که درختان گردو را تهدید می کند به دلیل افزایش نمک در خاک، افزایش رطوبت خاک است که در اثر اسمزیته آب را از ریشه درخت خارج می کند و اجازه جذب آب به گیاه را نمی دهد.در نتیجه به مرور زمان برگ ها خشک می شوند و اگر این روند ادامه پیدا کند در نهایت درخت خشک می شود.

پیری زودرس درختان ناشی از ریختن نمک پای درخت گردو:

نمک موجود در خاک توسط ریشه ها جذب درخت شده و تأثیر زیادی روی سلول های گیاه خواهد داشت. به گونه ای که شوری باعث پیری زودرس برگ ها و سلول های گیاه درخت گردو می شود، به شدت بر عملکرد و اندازه میوه این درخت تأثیر می گذارد.

تاثیر نمک در افزایش آسیب پذیری درخت گردو:

اگرچه کشاورزان قبلاً فکر می کردند که یکی از دلایل اضافه کردن نمک از بین بردن موجودات و حشرات است، اما اکنون می دانیم که درختان در خاک های شور برگ ها و بخشی از فتوسنتز خود را از دست می دهند. بنابراین ضعیف تر است و حتی خطر بیماری های رایج و آسیب به این درختان از حشرات و آفات موجود در خاک بیشتر از حد معمول است.

کاهش کیفیت مغز گردو با نمک:

تجمع بیش از حد سدیم و کلر در بافت های درختان گردو آسیب جدی به این بافت ها وارد می کند و همراه با کاهش هورمون های گیاهی باعث تولید مغز گردو خوب نمی شود.

با گذشت زمان، این فرآیند می تواند به طور کامل درخت را تحت تاثیر قرار دهد و حتی می تواند باعث مرگ شود.

سوختگی برگ های درخت گردو با نمک:

سنگ نمک آویزان شده در درخت گردو توسط باران شسته می شود و نمک سطح برگ ها را می پوشاند. علاوه بر این نمک موجود در خاک در بدن درخت ذخیره شده و به تدریج به برگ ها منتقل می شود. این اتفاقات منجر به از دست رفتن آب از برگ ها می شود و پس از مدتی شاهد خشک شدن و سوختن لبه ها و نوک برگ ها به خصوص در برگ های قدیمی درخت گردو خواهید بود.

تاثیر نمک بر درخت گردو در کاهش اندازه برگ:

طبق تحقیقات انجام شده در دانشگاه هاروارد، آبیاری با آب نمک و افزایش شوری خاکی که درخت گردو در آن رشد می کند، منجر به کاهش اندازه برگ های این درختان می شود. از آنجایی که خاک معمولی حاوی انواع مواد محرک رشد است، نمک زیاد در خاک به عنوان دشمن درخت گردو از انتقال آن به درختان جلوگیری می کند.

مقدار نمک مناسب در درخت گردو:

پس از کاهش کل آب و بارندگی در جهان، کشاورزان با مشکل شوری آب و خاک و به دنبال آن مسمومیت با نمک درختان گردو مواجه می شوند. بنابراین، قبل از کاشت درخت گردو، بهتر است سطح شوری محیط رشد را بررسی کرده و آن را با مقادیر نرمال داده شده مقایسه کنید:

محققان بهترین محدوده را برای بهترین عملکرد نمک در درخت گردو محاسبه کردند و در واقع تحمل نمک درختان گردو تا 1.5 دسی زیمنس بر متر است. البته برخی نیز بر این باورند که کاهش فشار کم (تا 5 دسی زیمنس بر متر) با تنظیم شرایط اسموزی و علاوه بر آن کاهش اندازه دهانه برگ‌ها، تعرق درخت را کاهش داده و ظرفیت ذخیره‌سازی آب را افزایش می‌دهد.

علائم و نشانه های مسمومیت درخت گردو با نمک:

اگر مقدار نمک در خاک باغ گردو شما از حد استاندارد بیشتر باشد، اثرات نمک بر روی درخت گردو قابل برگشت نیست. بنابراین، با استفاده از علائم زیر، برای تشخیص به موقع و جلوگیری از آسیب جدی به درختان گردو، از آسیب به باغ گردو خود جلوگیری می کنید:

• لبه ها و نوک برگ ها بویژه برگ های مسن و کهنه سوخته است.
• رشد ساقه ها و شاخه ها کند شده است و به عبارت دیگر شاخه های جدید کوتاه شده است.
• کاهش اندازه مغز گردوها نسبت به سال قبل
• سوختگی و چروکیدگی مغز

اگر هر یک از علائم بالا را روی درخت خود مشاهده کردید، بهتر است قبل از اقدام، خاک و شاخ و برگ درختان را توسط آزمایشگاه آزمایش کنید:

یکی از بهترین راه‌ها برای بررسی میزان نمک درختان گردو، انجام مطالعات اولیه و آزمایشگاهی برگ‌ها است. به خاطر داشته باشید که بهترین زمان برای این آزمون تابستان است.

برای انتخاب میزان شوری خاک باید نمونه برداری شود و این نمونه برای آنالیز به آزمایشگاه ارسال شود. به این ترتیب کلیه خصوصیات فیزیکی و شیمیایی از جمله میزان نمک، درصد سدیم و املاح و عناصر غذایی موجود در خاک بررسی می شود.

چگونه بهترین شرایط نمک را برای درختان گردو فراهم کنیم؟

اکنون که می دانیم نمک اضافی دشمن درخت گردو است، باید به موقع برای جلوگیری از مسمومیت با نمک و کنترل سختی خاک اقدام کنیم:

برای به دست آوردن یک درخت سالم، با مقدار نمک، باید آب را به موقع و کافی مصرف کرد! در نظر داشته باشید که مقدار آبیاری باید با میزان تعرق درخت مطابقت داشته باشد و علاوه بر آبیاری کلی درختان، برای شستن تجمع نمک‌ها در ناحیه ریشه هم، مقدار مجزایی آب مورد نیاز است (در حدود 15 درصد).

بر اساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه قاضی عثمان پاشای ترکیه، اگر درخت گردو هفته ای 1 لیتر آب آبیاری شود،اگر میزان شوری خاک در حدود 7/2 دسی زیمنس بر متر باشد، درخت زنده نخواهد ماند و چنانچه میزان آبیاری را تا 5 لیتر در هفته افزایش دهید، تحمل شوری تا 11 دسی زیمنس بر متر نیز افزایش خواهد یافت.

نتیجه گیری و خلاصه ای از اثرات نمک بر درخت گردو:

کشاورزانی که مجبور به کاشت درخت گردو در خاک هایی با محتوای نمک بالا هستند، می توانند از پایه های مقاوم تر مانند گردو سیاه برای جلوگیری از مسمومیت با نمک در اثر نشت نمک درخت گردو استفاده کنند تا مقاومت عمومی درختان خود را افزایش دهند.

نهال گردو را با بهترین قیمت فروش از رویال نهال تهیه کنید برای خرید نهال گردو با کارشناسان نهالستان در تماس باشید

دشمن درخت گردو

جستجو در سایت