آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

پیش فروش نهال آغاز شد

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

تفاوت روش های سم پاشی در نهال ها

تفاوت روش های سم پاشی در نهال ها

تفاوت روش های سم پاشی در نهال ها:

یکی از چرخه های نگهداری و مراقبت از باغات میوه و خشکبار چرخه سم پاشی و مبارزه با آفات است، متاسفانه برخی از کشاورزان از چرخه عمومی برای سمپاشی تمام باغات استفاده می کنند که در نتیجه دفاع و ایمنی کمتری برای گردو، بادام و درختان گلابی در برابر آفات و بیماری های مختلف را دارد.

با توجه به اینکه انواع آفات و بیماری هایی که معمولا درختان میوه خشکبار و هسته دار را تهدید می کنند متفاوت است، بهتر است باغداران برای حفظ سلامت درخت و رفع خطرات احتمالی، نوع بیماری درخت و سموم مبارزه با آن را شناسایی کنند. با نهالستان رویال نهال همراه باشید تا بهترین روش های سمپاشی باغات گردو، بادام و گلابی را توضیح دهیم.

نحوه سمپاشی نهال گردو:

باغداران در هنگام سمپاشی باغات گردو باید با توجه به موقعیت و ویژگی منطقه خود از کارشناسان و مهندسین کشاورزی در مورد طرح سمپاشی سوال کنند، شاید در منطقه خاصی از کشور آفاتی مانند مگس سفید وجود داشته باشد اما در سایر مناطق کشور، هیچ اثری از آن وجود نداشته باشد. برای اثربخشی بهتر آفات کش، هنگام خرید نهال گردو، در مورد آنچه در منطقه شما موجود است تحقیق کنید. به طور متوسط عمده آفات و بیماری هایی که نهال گردو را در ایران تهدید می کند به شرح زیر است:

کرم گردو:

این آفت مستقیماً به میوه گردو حمله می کند پس از برداشت باغداران کرم میوه گردو را پیدا می کنند کرم گردو تهدیدی جدی برای باغداران محسوب می شود زیرا می تواند منجر به کاهش کیفیت تجاری گردو شود.برای از بین بردن کرم گردو، از سمپاشی با محلول بردو استفاده شود.

کنه قرمز:

کنه های قرمز روی برگ ها لانه می سازند و شیره شاخه ها و برگ ها را می مکند و باعث اختلال شدید در رشد و سیستم ایمنی نهال گردو می شوند.برای از بین بردن کنه های قرمز، پتان 9 درصد توصیه می شود.

بلایت گردو:

یکی از شایع ترین بیماری های درختان گردو مربوط به بلاک های گردو است، نام دیگر بلایت گردو باکتریوز گردو بوده ، در ایران با نام پوسیدگی مغز گردو شناخته می شود، این بیماری بیشتر در مناطق مرطوب رشد می کند و می تواند خسارت زیادی به باغداران وارد کند. بهترین نوع سمپاشی اکسی کلرور مس و مخلوط بردو و قارچ کش های سیستمیک هستند.

پروانه فری:

لاروها روی تنه درختان لانه می‌کنند، به بافت داخلی درخت گردو حمله می‌کنند، به کانال و آوند راه ها حمله می‌کنند، مانع از تغذیه میوه گردو می‌شوند. از سموم گازی و بی سولفید کربن می توان برای از بین بردن آنها استفاده کرد.

سفیدک پودری:

از بیماری های شایع درختان گردو که توسط قارچ ها ایجاد می شود می توان به سفیدک پودری که ریشه درختان گردو را تهدید می کند اشاره کرد که سم موثر آن اکسی کلر و مس و مخلوط بردو است.

البته شایان ذکر است که تعداد بیماری های نهال گردو بیشتر از سایر درختان شناخته شده است، لذا کشاورزان برای کاهش این بیماری تا حد زیادی نسبت به خرید نهال گردو ژنوتیپ و اصلاح شده اقدام کنند.

سم پاشی نهال بادام چگونه است؟

از آنجایی که نهال بادام به صورت دیم کشت می شود، بیشتر انواع آفات می توانند باغات بادام را تهدید کنند، البته ارقام اصلی درخت بادام به دو دسته بادام سنگی و بادام کاغذی تقسیم می شوند، بادام سنگی به دلیل ضخامت پوست آن و ارتفاع آنها مقاومت آن را به سیستم دفاعی قوی تری در برابر خشکسالی نسبت به آفات تبدیل می کند.

یعنی نه تنها روش سمپاشی باغات بادام با باغات گردو و گلابی متفاوت است، بلکه سمپاشی بادام هسته دار نیز با بادام کاغذی متفاوت است و روال سمپاشی نهال بادام را نباید فراموش کرد. البته در مرحله اول توصیه می‌شود باغداران با خرید نهال بادام پیوندی و اصلاح شده از نهالستان‌های معتبر ریسک خطرات باغ بادام را کاهش دهند، سمومی مانند روغن ولک، دیازینون و دورسبان همچنین متاسیستوکس تاثیر زیادی در درمان آفاتی مانند شپشک، سوسک پوست خوار، کرم ریشه‌خوار، آفت سپردار، شته سبز بادام و سفیدک پودری دارد.

سمپاشی نهال گلابی چگونه است؟

سموم توصیه شده برای نهال درخت گلابی ممکن است مانند یکی دو مورد با نهال گردو و نهال بادام مشترک باشد، اما به طور کلی بیماری این درخت با درختان خشکبار متفاوت است. بهترین روال سمپاشی برای نهال گلابی باید فرموله شود.از مخرب ترین بیماری های نهال درخت گلابی می توان به پسیلیوم گلابی و کرم گلابی اشاره کرد که البته لکه برگی، سفیدک سطحی، کنه سبز و ... بر رشد درختان گلابی تاثیر منفی می گذارد. از آنجایی که میزان حساسیت درخت گلابی بسیار بالا است مهم‌ترین عامل در عمر طولانی باغ گلابی سمپاشی درختان در موعد مقرر و رعایت فاصله زمانی بین دو سمپاشی است، استفاده از سموم موسپیلان و دیازینون توصیه می شود. به گفته مهندسان کشاورزی می توان با خرید نهال گلابی پیوندی، کوددهی و آبیاری منظم از شیوع بیماری های باغ گلابی و آفات حشرات جلوگیری کرد.

سخن پایانی:

این بیماری ها از جمله بیماری های مخربی هستند که باغات گردو، بادام و گلابی را تحت تاثیر قرار می دهند. برای اینکه بتوانید باغ را از خطرات در امان نگه دارید، بهتر است در هنگام خرید نهال از توصیه های لازم متخصص نهالستان استفاده کنید.

تفاوت روش های سم پاشی در نهال ها

جستجو در سایت