آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

زمان باقیمانده تا پایان فروش نهال

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

تبر زدن درخت گردو و فواید آن

تبر زدن درخت گردو و فواید آن

تبر زدن درخت گردو و فواید آن:

هر درخت گردو سالانه حدود 30 تا 50 کیلوگرم گردو تولید می کند. برای ادامه باردهی، کیفیت محصول و طول عمر درخت لازم است تا با رسیدگی به موقع، به هرس و مراقبت به موقع آن توجه ویژه شود. تبر زدن درخت گردو یکی از ساده ترین و موثرترین روش ها برای درمان درخت و افزایش سلامت و تعداد میوه آن است.

بر اساس اصول خاصی، اندام های مختلف گیاه از جمله «ریشه، پوست، شاخه، برگ، گل یا میوه» برای بهبود روند رشد، کیفیت باروری، گلدهی و فرم دهی قطع می شوند، به این کار هرس می گویند.

هدف از هرس درختان چیست؟

به طور کلی، بر اساس اصول فیزیولوژیکی، هرس درختان تأثیر دوگانه بر کیفیت و کمیت باروری آن دارد. تغذیه درخت را می توان با هرس صحیح درخت به بهترین شکل ممکن انجام داد زیرا با هرس قسمت بالایی گیاه از طریق تغذیه قسمت پایین تغذیه بهتری پیدا می کند.

همچنین با هرس و تبر زدن درخت گردو شیره گیاه به قسمت های مجاور می رسد که رشد سایر قسمت ها نیز افزایش می یابد.علاوه بر این، هرس صحیح درختان در تبدیل جوانه های در معرض شیره اصلی به شاخه های چوبی و جوانه های در معرض شیره کشت به شاخه های میوه دار تأثیر بسزایی دارد.

هرس درختان هدف متفاوتی را دنبال می کند که در این بخش به بررسی آن می پردازیم. برخی از مهمترین اهداف هرس و تبر زدن درخت گردو عبارتند از:

• افزایش سرعت رشد درخت

• ایجاد تعادلی بین رشد رویشی و زایشی در درختان

• بهبود کیفیت و کمیت باروری

• تنطیم زمان گلدهی

• افزایش زیبایی ظاهری درخت به واسطه فرم‌دهی و کوتاه کردن شاخه‌های اضافی

• تسهیل عملیات باغبانی

• افزایش قدرت درخت

• جوان سازی و وادار کردن درخت به رشد شاخه های جدید

• ایجاد تعادل بین شاخه ها، برگ ها و ریشه های درخت

• از بین بردن شاخه های بیمار، خشک و آلوده

• کاهش شیوع انواع بیماری با فراهم کردن شرایط برای ورود نور و هوا به سایبان و تمامی شاخه ها

انواع هرس درخت گردو:

با وجود باورهای قدیمی باغبانان، هرس درختان گردو نه تنها درخت را خشک نمی کند. بالعکس، هرس صحیح این درختان می تواند تاثیر زیادی در حفظ کیفیت محصول، افزایش میزان میوه و پرورش درخت داشته باشد.به طور کلی هرس درختان و تبر زدن درخت گردو برای رسیدن به دو هدف انجام می شود. اولین هدف هرس تربیتی است که معمولاً روی درختان جوان استفاده می شود تا درخت را به رشد عمودی در جهت صحیح تحریک کند.

هدف دوم از تبر زدن درخت، هرس میوه است. به طور کلی این نوع هرس بر اساس عادت باردهی درخت گردو در قسمت های مختلف درخت گردو از جمله: ریشه، پوست، شاخه، برگ، گل یا میوه انجام می شود.

هرس تربیتی چیست و چه فوایدی دارد؟

به طور کلی، اگر هرس بر روی نهال یا درخت گردوی جوان انجام شود، برای تحریک رشد عمودی، افزایش استحکام و آماده‌سازی درخت برای برداشتن بارهای سنگین از درخت انجام می‌شود که به این عمل هرس ارتفاع نیز می‌گویند.

اگر استفاده از هرس درخت گردو به منظور توزیع شاخه ها برای دریافت حداکثر نور خورشید و شکل دادن به درخت ( پهن یا گرد) است. به این کار "هرس تاج" می گویند.

هرس تربیتی گردو از «سربرداری و تنک شاخه ها» است که علاوه بر شکل دهی و زیباسازی درخت گردو، درخت گردو را نیز هرس می کند. همچنین برای افزایش عملکرد، بهبود کیفیت محصول و جلوگیری از بیماری درخت استفاده می شود.

هرس تربیتی نقش موثری در افزایش عمر درختان مهم دارد.با تراز کردن شاخه ها روی تنه، این هرس باعث می شود درخت حداکثر نور و هوا را دریافت کند.

هرس بارهی چیست و چگونه انجام می شود؟

هرس باردهی در ناحیه "ریشه، پوست، شاخه، برگ، گل یا میوه" بر باروری درخت تمرکز دارد. در این روش هرس اعضای بارور تقویت شده و محصول به طور یکنواخت در تمام شاخه های درخت توزیع می شود.

در هرس باردهی، حتی الامکان اندام های رویشی و چوبی به شاخه های گلدار و بارده تبدیل می شوند.

انواع مختلف هرس میوه عبارتند از:

هرس ریشه یا حذف ریشه: این نوع هرس از جذب بیش از حد شیره خام جلوگیری می کند و برای این منظور می تواند منجر به افزایش اندام های میوه ساز در درخت شود.

هرس پوست یا زخم کردن پوست درخت: هرس پوست معمولاً برای تنظیم تعادل میان شیوه خام و پرورده انجام می شود و در نتیجه رشد یا تولد درخت را متعادل می کند.

هرس شاخه ای: این هرس به دو روش هرس شاخه زنی یا هرس سر شاخه ای برای افزایش باروری درخت انجام می شود.

هرس برگ: هرس برگ معمولاً در تابستان برای افزایش جذب نور در وسط درخت انجام می شود.

هرس گل: این نوع هرس در اوایل بهار برای «حفظ استحکام و قدرت درخت و تنظیم مقدار بار روی شاخه ها» انجام می شود.

هرس میوه یا تنک میوه: هرس میوه مانند هرس گل برای تنظیم مقدار وزن محصول وارد شده به قسمت های مختلف درخت است.

هرس شیمیایی: هرس شیمیایی با استفاده از مواد شیمیایی و ترکیبات هورمونی باعث رشد و باردهی درختان می شود.

انواع روش های هرس پوست درخت گردو:

هرس کت زنی و هرس تبر زنی دو نوع هرس درختان در قلمرو "پوست" هستند. این دو نوع هرس وظیفه متعادل کردن میزان شیره اصلی و در حال رشد را در اندام های مختلف درخت و تقویت رشد و تکثیر درخت دارند.

هرس کت زنی درخت گردو:

هرس کت زنی درخت گردو یکی از روش های هرس درخت گردو است که به آن «حلقه برداری» نیز می گویند. پوشش درخت گردو با برداشتن حلقه ها از تنه یا شاخه ها انجام می شود.

این نوع هرس در فرآیند انتقال شیره بین قسمت های مختلف (ریشه، شاخه و برگ) دخالت می کند و مواد معدنی، محصولات فتوسنتز و سایر ترکیبات بیولوژیکی گیاه را به طور متعادل در قسمت های مختلف توزیع می کند.

هرس تبر زدن درخت گردو:

هرس تبرزنی درخت گردو یا هرس شکاف زنی با ایجاد برش های مورب در پوست انجام می شود. در این روش پس از چند روز تبر زنی شیره خام از مجاری تشکیل شده در حین انتقال از جایی به مکان دیگر از طریق آوندها به بیرون رانده می شود، به این ترتیب روش رشد متناسب با درخت به بالا افزایش می یابد.

چگونگی تبر زدن درخت گردو:

به طور معمول، قطع با استفاده از ابزارهای نوک تیز مانند "تبر، ساتور یا ابزار مخصوص کشیدن خطوط مورب روی پوست" انجام می شود. این برش‌ها لازم است تا بخشی از چوب زیر پوسته را نیز زخمی کنند.

به این ترتیب، هورمون‌های رشد و کربوهیدرات‌ها در محل آسیب دیده تجمع می‌کنند و جوانه‌های چوب را به جوانه‌های گل تبدیل می‌کنند.

سخن پایانی در مورد زمان تبر زدن درخت گردو:

پس از تبر زدن، شیره اصلی از مورب به شکل مایع آبکی جاری می شود و شیره بالغ درخت را از مرحله رشد به مرحله زایشی منتقل می کند و در نتیجه باردهی درخت را افزایش می دهد.

بهترین زمان برای تبر زدن درخت گردو در اواخر زمستان و در دوره رشد رویشی درخت است. این هرس می تواند در افزایش باردهی درخت گردو شما برای سال آینده موثر باشد.

نهال گردو را با بهترین قیمت فروش از رویال نهال تهیه کنید برای خرید نهال گردو با کارشناسان نهالستان در تماس باشید

تبر زدن درخت گردو و فواید آن

جستجو در سایت