آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

زمان باقیمانده تا پایان فروش نهال

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

بیماری های ویروسی درختان هلو

بیماری های ویروسی درختان هلو

آشنایی با بیماری های ویروسی درختان هلو:

بیماری های ویروسی درختان هلو یکی از انواع بیماری های نهال هلو و آفات حشرات ناشی از ویروس ها و عوامل ویروئیدی مانند است که بیش از 20 بیماری مختلف در اثر تعامل پاتوژن های متعدد ایجاد می شود و اغلب به بروز بسیاری از بیماری های ناشناخته مربوط می شود.
در این میان، پاتوژن های منتقل شده از طریق پیوند، به ویژه هنگامی که بر کیفیت میوه تأثیر می گذارد یا باعث مرگ درخت می شود، از نظر اقتصادی بسیار مهم است. یکی از عوامل اصلی انتشار ویروس ها و ویروئیدها، تکثیر و تبادل منابع گیاهی آلوده در نقاط مختلف جهان است.
اگرچه بسیاری از ویروس‌های درخت هلو توسط شته‌ها و نماتدها یا دانه‌های گرده منتقل می‌شوند، اما کارآمدترین و رایج‌ترین عامل انتقال از طریق درختان آلوده است که فاقد علائم خارجی و پیوند هستند.
سنجش‌های مبتنی بر آزمایش‌های بیولوژیکی، سرولوژیکی و مولکولی برای ردیابی و تشخیص آلودگی توسط اکثر ویروس‌ها و ویروئیدها استفاده می‌شوند.

شارکا یکی از بیماری های ویروسی درختان هلو:

شارکا یکی از مهم ترین بیماری های ویروسی درختان هلو است و می تواند آسیب جدی به خصوص به باغ های هلو وارد کند. این بیماری در درختان زردآلو، هلو و آلو رخ می دهد و باعث کاهش کیفیت و ریزش میوه می شود.علائم این بیماری در هلو تغییر رنگ گلبرگ ها یا زرد شدن گلبرگ ها، برگ ها و میوه در برخی از واریته ها است. علائم روی برگ ها شامل لکه های سبز روشن، لکه های مرده و لکه های گرد، زرد شدن رگبرگ ها و حتی تغییر شکل برگ ها، بیشتر در فصل بهار است.
میوه های آلوده نیز دارای لکه های مرده بی رنگ و بدون دانه یا حلقه های زرد رنگ، شکل میوه های نامنظم، کیفیت پایین هستند و گاهی قبل از رسیدن می ریزند. در آب و هوای مدیترانه ای، میوه زودرس در مرحله رشد اولیه است.
شارکا عضوی از خانواده پوتی ویروس ها است و از یک رشته DNA تشکیل شده است. تمام ایزوله های شارکا را می توان با روش DAS-ELLSA با استفاده از آنتی بادی مونوکلونال 5B-IVIA یا آنتی بادی پلی کلونال شناسایی کرد.
هیبریداسیون مولکولی و Real time-RT PCR نیز روش های جدید بسیار موثری برای تشخیص ویروس هستند.
شته ی سبز هلو مهم ترین ناقل انتقال بیماری شاکا است. با این حال، این بیماری به صورت مکانیکی به درختان بذر انبوه و علف های هرز از طریق تبادل مواد گیاهی آلوده در فواصل طولانی منتقل می شود.
در حال حاضر شاکا مهمترین بیمارگر اصلی شناخته شده در جهان و ایران است و در فهرست بهداشت گیاهی قرار دارد.علاوه بر بهداشت گیاهی، استفاده از نهال های عاری از ویروس و رعایت بهداشت نهالستان در کنترل بیماری بسیار موثر است.

ویروس:

ایلاویروس های هلو گونه ای از بیماری های ویروسی درختان هلو و سایر درختان آجیل هستند. علائم بیماری در درختان هلو عبارتند از:

1. لکه های مرده و لکه های دایره ای زرد
2. نکروز تغییر شکل تنه
3. ترک خوردگی یا شکاف تنه

قطر تنه درختان بیمار کمتر از تنه درختان سالم است، عملکرد بسیار کاهش می یابد و رسیدن میوه نیز تحت تأثیر قرار می گیرد. در برخی از انواع، رنگ گلبرگ ها در کنار حلقه های مرده محو می شود.
دانه های گرده آلوده نقش اساسی در آلودگی بذر و پراکندگی گیاهان دارند و تریپس، سایر آفات گل خوار و حشرات حامل گرده نیز به طور غیرمستقیم در انتشار این بیماری نقش دارند.
مهمترین روش کنترل استفاده از گیاهان عاری از ویروس و از بین بردن درختان آلوده است. هسته‌های سالم، باغ‌های مادر و نهالستان‌ها باید از باغ‌های تجاری که ممکن است در آن‌ها انتقال گرده رخ دهد دور نگه داشته شود.ویروس حلقه حلقه گوجه فرنگی
این ویروس که برای اولین بار در آمریکای شمالی کشف شد، باعث دو بیماری درختان هلو می شود، موزاییک جوانه زرد و آبله ساقه. اگرچه این بیماری بسیاری از گیاهان کشاورزی و زینتی را در سرتاسر جهان مبتلا می کند، اما این دو بیماری به تنهایی یا با هم آسیب جدی وارد نمی کنند.
معمول ترین علامت ضخیم شدن غیر طبیعی تنه است که به بافت زیر جلدی تنه ظاهری اسفنجی و فیبری می دهد. این بیماری توسط نماتدها منتقل می شود و میزبان بیشتر در بین علف های هرز است. مواد گیاهی و پیوندهای آلوده نیز در گسترش آن نقش دارند.
بهترین راه برای کنترل این بیماری های ویروسی درختان هلو دور نگه داشتن آلاینده ها، پیروی از اقدامات قرنطینه و استفاده از گیاهان عاری از ویروس است. همچنین، تناوب زراعی با گیاهان غیر میزبان قبل از ایجاد باغ می تواند به کنترل آن کمک کند.

موزائیک پنهان هلو یکی از بیماری های ویروسی درختان هلو:

اهمیت اقتصادی این بیماری بسیار زیاد است زیرا باعث کاهش کیفیت میوه، کوتاه شدن طول عمر درخت و افزایش حساسیت درختان به تنش های زیستی و غیر زنده محیطی می شود. موزاییک پنهان یکی از بیماری های ویروسی درختان هلو های جهان وطنی است که به طور گسترده در حوزه مدیترانه، شمال و جنوب آمریکا، چین، ژاپن و استرالیا توزیع شده است.علائم این بیماری تاکنون تنها در هلو و هیبریدهای آن دیده شده است. آلودگی به ویروس می تواند باعث تاخیر در گلدهی، برگ زدایی و رسیدن میوه، پژمرده شدن گل، تغییر شکل میوه، تغییر رنگ و ترک خوردن درزهای میوه و گاهی اوقات نکروز جوانه گل و کشیده شدن ساقه شود.
لکه های زرد موزاییکی روی برگ ها ظاهر می شود و در صورت شدت، سفیدی تمام برگ را می پوشاند. معمولاً درختان 5 سال پس از کاشت این علائم را نشان می دهند.
در فصل گرم، علائم بیماری در درختان آلوده ناپدید می شود. موزاییک مغلوب با پیوند مواد گیاهی آلوده و روش های کشاورزی به ویژه هرس پخش می شود. تنها روش های کنترل موثر استفاده از مواد گیاهی سالم و عاری از ویروس و ضدعفونی ابزار و وسایل باغبانی مانند چاقو و قیچی است.

ویروس حلقه نهفته توت فرنگی:

بیشتر علف های هرز حامل این ویروس هستند. این بیماری که یکی از مهم ترین بیماری های بیماری های ویروسی درختان هلو است در اروپا نام های مختلفی دارد و در هلو علائم متوسطی ایجاد می کند. در بهار، به ویژه در هوای سرد، می تواند باعث تاخیر در رشد جوانه، گلدهی و رشد برگ شود.این علائم اولیه در ابتدای فصل روی درخت ظاهر می شود، اما سپس از شدت آنها کاسته می شود. برگها کوچکتر، پیچ خورده و زرد می شوند و میانگره ها کوتاهتر می شوند و درخت را کوتوله می کند. با گرم شدن هوا و رشد شاخه های جدید، علائم به طور نسبی ناپدید می شوند.
بسیاری از گونه های گیاهی از جمله گیلاس، آلو و انگور فرنگی به این ویروس حساس هستند. بنابراین درختان به دلیل انتشار میزبان، احتمال ابتلا به این ویروس را دارند.
انتقال این ویروس در درختان هلو از طریق پیوند نماتدها و مواد گیاهی آلوده انجام می شود. مانند سایر بیماری های ویروسی، موثرترین روش های کنترل استفاده از مواد گیاهی سالم و عاری از ویروس، ضدعفونی خاک، ابزار و ادوات باغبانی و مبارزه با علف های هرز و گیاهان میزبان است.

سخن پایانی:

بیماری های ویروسی درختان هلو موضوع این مقاله است که در آن سعی می کنیم ویروس های مهم هلو را به تفصیل مورد بحث قرار دهیم.
اگر تصمیم به خرید نهال هلو گرفته اید نهالستان رویال نهال آماده همکاری با شما جهت تولید و فروش نهال هلو مرغوب می باشد. گفتنی است قیمت این نهال در این نهالستان به دلیل خرید مستقیم از نهالستان با حذف واسطه ها مناسب است.تنوع نهال هلو در این نهالستان از بهترین ها بوده و کیفیت تولید آن بالاست که نظرات خوب مشتریان در طول سالیان متمادی ثابت می کند. پاسخگوی سوالات شما از کاشت تا برداشت هستیم، برای خرید اینترنتی نهال هلو با کارشناسان ما تماس بگیرید.

بیماری های ویروسی درختان هلو

جستجو در سایت