آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

پیش فروش نهال آغاز شد

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

بیماری آتشک گلابی

بیماری آتشک گلابی

بیماری آتشک گلابی:

یکی از خطرناک ترین بیماری های درختان گلابی، آتشک است که به دلیل علائم خاصی که ایجاد می کند آتشک نامگذاری شده است. این بیماری قدرت تخریب بسیار بالایی به ویژه در مناطق مرطوب و بارانی ایجاد می کند.

علائم بیماری آتشک گلابی:

در باغ هایی که بیماری آتشک گلابی وارد شده است، بارزترین علائم سوختگی شاخه ها و سر شاخه های گلابی است، بنابراین ممکن است فکر کنید شخصی با برافروختن آتش زیر درختان شما، برگ ها و شاخه های آن را سوزانده است.سوختگی به صورتی است که برگ و سرشاخه ها سیاه و خشک می شوند.

علاوه بر سوختن سر شاخه ها، در ابتدای فصل بهار علائم سوختگی شکوفه ها به ویژه در صورت بارندگی و همچنین تشکیل قطرات شبنم روی میوه های گلابی جوان به ویژه پس از بارندگی مشاهده خواهید کرد. این علائم در باغ گلابی شما، اگرچه تعداد درختان آلوده بسیار کم است، هشدار اپیدمی زود هنگام در باغ خود به وسیله ی این بیمارگر را جدی بگیرید.

علل بیماری آتشک گلابی:

عامل بیماری آتشک گلابی باکتری Erwinia amylovora است، این باکتری بیمارگر گیاهی به درختان گلابی که ضعیف، حساس و البته زخمی هستند حمله می کند و در داخل بافت گیاه تکثیر می شود.

این باکتری بیماری گر مانند سایر گونه ها و انواع باکتری ها قدرت نفوذ به بافت سالم درخت را ندارد و برای نفوذ نیاز به زخم دارد، زخمی که حتی ممکن است در اثر هرس نیز ایجاد شده است.

شاید تعجب کنید که آیا همه درختانی که هرس می کنیم مستعد ابتلا به بیماری هستند؟ باید به این سوال نه بگوییم، فقط درختانی که در زمان زخم خیس هستند و عامل ایجاد کننده آن وجود دارد در معرض آلودگی قرار می گیرند.

بنابراین وجود رطوبت و زخم لازمه بیمار شدن درختان در حضور باکتری های بیماری گر است، در صورت وجود باکتری، اما درختان سالم، بدون زخم، مقاوم و البته بدون رطوبت سطحی، این بیماری زا خلع سلاح می شود و کاری از دست آن برای ورود به درخت سالم بر نخواهد آمد.

روش های محافظت از درختان گلابی سالم در برابر بیماری آتشک سیب و گلابی:

برای جلوگیری از ابتلا درختان به این بیماری اقدامات زیر باید انجام شود:

• خرید نهال گلابی سالم و مقاوم:

توجه داشته باشید که این بیماری به راحتی همراه با نهال های آلوده قابل انتقال است و از آنجایی که رعایت اصول علمی و بهداشتی در تولید نهال برای جلوگیری از ابتلا درختان به این بیماری بسیار حائز اهمیت است لذا مراکز فروش نهال گلابی و یا تولید نهال گلابی که کار تولید و فروش را بدون رعایت اصول علمی و بهداشتی انجام می دهند، خطر ابتلای نهال ها به این بیماری خطرناک را بیشتر می کنند، بنابراین برای جلوگیری از انتقال عامل بیمارگر به باغ خود، بهتر است مرکز معتبر برای خرید نهال گلابی خود انتخاب کنید که نهال های خود را با گواهی سلامت ارائه دهند.

• رعایت اصول هرس:

اصول هرس باید در باغات آسیب دیده با جدیت بیشتری رعایت شود و اهمیت اجرای اصول هرس در باغات آسیب دیده به ویژه در مناطق مرطوب و پرباران نباید نادیده گرفته شود.

چه درختی در باغ خود دارید که به این بیماری مبتلا شده باشد یا نه، برای جلوگیری از آلوده شدن درختان سالم به این عامل بیماری گر، باید نکات هرس زیر را رعایت کنید:

بیماری آتشک گلابی

انجام هرس در شرایط خشک و بدون باران:

هرس شاخه ها باید زمانی انجام شود که شاخه ها خیس از باران نباشند و حتی قبل از اینکه سر شاخه های هرس شده کالوس تولید کنند بهتر است باران نبارد بنابراین بهتر است برای انجام هرس با هواشناسی منطقه ی خود هماهنگ باشید و تاریخی بدون باران را برای انجام این امر انتخاب کنید.

رعایت بهداشت در هنگام هرس:

رعایت بهداشت در هنگام هرس یکی دیگر از نکات بسیار مهم است و به جرات می توان گفت که این نکته مهم ترین نکته در کنترل و پیشگیری از آلودگی درختان به بیماری آتشک گلابی است، این بیمارگر می تواند از درخت بیمار به درخت سالم منتقل شود. در زمان هرس شاخه های آلوده می تواند منجر به آلودگی درختان سالم شود.

برای رعایت بهداشت در هنگام هرس توصیه می شود یک ظرف حاوی محلول ضد عفونی کننده که می تواند آب وایتکس 10 درصد یا آب الکل 70 درصد باشد همراه داشته باشید و برای هرس و بعد از هرس هر درخت به صورت جداگانه دو ست هرس داشته باشید. چه درخت آلوده باشد چه نباشد، اولین ست را برای ضدعفونی در ظرف قرار دهید و از ست بعدی استفاده کنید، با این شیوه با دستان خود بیماری را از درخت بیمار به سالم منتقل نمی کنید.

سمپاشی بعد از هرس:

سمپاشی پس از هرس، به ویژه در باغ هایی که درختان آلوده وجود دارد، اقدام بسیار ضروری برای جلوگیری از گسترش بیماری در باغ خواهد بود، با این کار باکتری هایی که آزادانه پراکنده می شوند نمی توانند از زخم هرس برای ورود استفاده کنند و از بین می روند، برای سمپاشی می توانید از سمومی استفاده کنید که بر اساس مس فرموله شده اند، مانند اکسی کلرور مس که قدرت باکتری کشی بالایی دارد.

• تقویت درختان:

برنامه کوددهی و همچنین برنامه آبیاری منظم و اصولی و با توجه به نیاز درختان از جمله اقداماتی است که می تواند درختان را در برابر آلودگی به این بیماری واکسینه کند و عناصر غذایی مورد نیاز درختان گلابی را متناسب با آزمایش تجزیه آب و خاک و همچنین تعیین برنامه ی آبیاری منظم بر اساس نیاز حتی در زمستان می تواند در جلوگیری از ابتلای درختان به این بیماری موثر باشد.

• کنترل آفات و بیماری:

آفات و سایر بیماری ها با ضعفی که در درختان گلابی ایجاد می کنند می توانند باعث مستعد شدن درختان گلابی به این بیماری خطرناک شوند، بنابراین اگر درختان باغ شما تحت تأثیر سایر آفات و بیماری ها قرار گرفتند، سعی کنید در اسرع وقت آنها را کنترل کنید و از آسیب پذیر شدن درختان در برابر ابتلا به بیماری آتشک گلابی جلوگیری کنید.

• رعایت فاصله صحیح بین درختان:

وجود رطوبت طولانی مدت روی شاخه های درختان، درختان گلابی را مستعد ابتلا به این بیماری می کند و تنها راه خشک شدن زود هنگام درختان پس از بارندگی، حفظ فاصله مناسب بین درختان است، حفظ فاصله مناسب بین درختان گلابی می تواند باعث نور کافی و تهویه در باغ شود و پس از بارندگی درختان سریعتر خشک می شوند اما در باغ های با تراکم زیاد علاوه بر سایه اندازی، تهویه مناسبی نیز وجود ندارد و درختان به سرعت خشک نمی شوند.

• کنترل بیماری آتشک گلابی در باغات آلوده:

در صورت وجود چندین درخت آلوده در باغ، خطر ابتلای همه درختان در آینده نزدیک وجود دارد، بنابراین لازم است اقدامات لازم برای کنترل این بیماری بسیار سریع انجام شود. در زیر برخی از مهمترین اقدامات کنترلی در باغ آلوده را شرح می دهیم.

• رعایت بهداشت باغ:

رعایت بهداشت در باغ آلوده شامل جمع آوری و سوزاندن برگ ها و میوه های آلوده و ریخته کف باغ در پاییز، ضدعفونی ابزارهای هرس و کاهش رفت و آمد کارگران بین مناطق آلوده و سالم در باغ است. که با رعایت این نکات بهداشتی شاهد کاهش گسترش بیماری در باغ و همچنین کاهش شدت بیماری در سال آینده خواهید بود.

• هرس شاخه های سوخته:

در فصل بارندگی، آب پاشی درختان و یا تماس دست و بدن کارگران با شاخه های آلوده می تواند به سرعت باعث گسترش این بیماری در باغ شود، بنابراین هرس و سوزاندن شاخه های آلوده کمک زیادی به پیشگیری از شیوع این بیماری در طول سال خواهد داشت.

بیماری آتشک گلابی

• سمپاشی درختان:

سمپاشی درختان با سموم مسی مانند اکسی کلرور مس به صورت دوره ای از ابتدای بهار و قبل از جوانه زدن و پس از هر بارندگی نقش بسزایی در کنترل بیماری درختان بیمار و جلوگیری از شیوع بیماری در باغ خواهد داشت.

• تقویت درختان باغ:

تقویت درختان سالم و بیمار در باغ با استفاده از کودهای آلی مانند اسید هیومیک یا کودهای با درصد پتاس بالا می تواند مقاومت درختان را در برابر بیماری ها افزایش دهد و همچنین قدرت درختان بیمار را در مقابله با عامل بیماری افزایش دهد.

بیماری آتشک گلابی

جستجو در سایت