آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

زمان باقیمانده تا پایان فروش نهال

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

بهترین انگور دیم برای مناطق کم آب

بهترین انگور دیم برای مناطق کم آب

بهترین انگور دیم برای مناطق کم آب:

یکی از انواع پرطرفدار درختان میوه دیم در ایران، انگور است که انواع مختلفی دارد که برخی از آنها به دلیل مقاومت و ویژگی‌های خاص، برای کاشت دیم مناسب هستند.

ویژگی های درخت انگور برای دیم:

در این قسمت به ویژگی های درخت انگور دیم می پردازیم و سپس در قسمت بعدی بهترین انگور دیم را که دارای این خصوصیات هستند و برای ساخت باغ انگور دیم مناسب هستند را به شما معرفی می کنیم.

نیاز آبی انگور دیم:

نیاز آبی انگور دیم یکی از مهمترین نکات در کاشت دیمی باغ انگور است و با توجه به اینکه در باغات دیم آبیاری نهال انگور وجود ندارد، پس بسیار مهم است که انگورهای کاشت شده دارای مقاومت بالایی در برابر خشکسالی و کمبود آب داشته باشند، تا از کیفیت میوه کاسته نشود.

مقاوم در برابر آفات و بیماری ها:

عدم آبیاری یا کاهش آبیاری درختان می تواند باعث ایجاد تنش در برخی از درختان میوه شود که منجر به افزایش آفات و بیماری ها در این درختان می شود.بنابراین هنگام ساخت باغ انگور دیم، انتخاب ارقام نهال انگور در هنگام خرید بسیار مهم است که مقاومت خوبی در برابر بیماری ها و آفات نشان دهند.

کیفیت و کمیت انگور:

ارقامی که برای کاشت در باغ‌های دیم انتخاب می‌شوند باید کیفیت و ارزش عملکرد بالایی داشته باشند تا از فشار کم‌آبی و کاهش شدید عملکرد و کیفیت جلوگیری شود. اندازه میوه ها تأثیر کمی بر مقاومت درخت در برابر شرایط کم آبی و خشکسالی دارد.

سازگاری داشتن با شرایط آب و هوا:

هنگام انتخاب نوع انگور مناسب برای باغ دیم خود باید در نظر داشته باشید که رقم انتخابی برای کاشت در آب و هوا و شرایط آب و هوایی منطقه مورد نظر شما مناسب و سازگار باشد، به عنوان مثال ارقام رشه و خوشناو از مهمترین آنها در استان کردستان محسوب می شوند، بنابراین توصیه می شود از کارشناسان فروش نهال انگور بخواهید تا شناسنامه نهال ها را در اختیار شما قرار دهد و یا اطلاعات کامل در زمینه را از آنها بخواهید.

انواع انگور دیم:

از آنجایی که باغات انگور دیم نسبت به باغات انگور آبی میوه کمتری تولید می‌کنند، باید ارقامی کاشته شود که کاربرد بیشتری نسبت به مصرف تازه داشته باشد، مانند تولید کشمش، رنگ دانه ی طبیعی، کنسانتره و کنسرو ، می‌تواند سودآوری باغ انگور را افزایش دهد. ما تعدادی از معروف ترین، پرمحصول ترین یا بهترین واریته های انگور دیم مورد استفاده در ساخت باغ انگور را معرفی می کنیم.

نهال انگور سیاه سردشت شرابی:

این رقم دارای خوشه های بزرگ انگور، حبه های درشت و سیاه رنگ و عملکرد حداقل 60 تن در هکتار در باغات آبی است.این رقم در برابر خشکسالی، کم آبی، بیماری ها و آفات حشرات مقاومت بالایی دارد.نهال انگور سیاه سردشت را می توانید در آب و هوایی معتدل و ارتفاع 100 تا 2500 متری از سطح دریا بکارید. با توجه به تقاضای زیاد و بازار فروش خوب این نهال انگور در بین مردم ایران و همچنین کیفیت عالی این رقم انگور، به جرأت می توان گفت که این رقم می تواند بهترین رقم انگور دیم باشد.

نهال انگور فخری:

یکی از معروف ترین انواع انگور در زمینه تولید کشمش، رقم فخری است که این رقم خوشه های کوتاه اما درشتی دارد و به دلیل سازگاری با شرایط آب و هوایی مختلف از مناطق گرمسیری تا کوهستانی بسیار محبوب است. این رقم غالب است و در بسیاری از استان های کشور پرورش و کاشته می شود. انگور فخری را می توان در رتبه دوم فهرست بهترین انگورهای دیم قرار داد.

نهال انگور فخری نیز به دلیل مقاومت بالا در برابر خشکسالی و کم آبی و همچنین مقاومت در برابر آفات و بیماری های مختلف به عنوان رقمی مناسب برای باغات دیم انتخاب شده است. این رقم انگور در باغات آبی و در شرایط مساعد می تواند تا 40 تن در واحد هکتار تولید محصول داشته باشد اما به دلیل ماندگاری بیشتر در مقایسه با سایر انواع انگور، در بین باغداران محبوبیت بیشتری دارد.

بهترین انگور دیم برای مناطق کم آب

نهال انگور بیدانه زرد:

با توجه به توصیه مرکز تحقیقات کشاورزی کشور، نهال انگور بیدانه زرد یکی از مناسب ترین ارقام برای کاشت در باغات انگور به صورت دیم می باشد.این رقم انگور به دلیل مقاومت نسبتا زیاد در مناطق گرمسیری و معتدل رشد می کند. تحمل به درجه حرارت بالا، خشکسالی و کم آبی، کاشت آن در مناطق معتدل با بارندگی متوسط به صورت دیم رایج است. انگور بیدانه زرد یکی دیگر از بهترین انگورهای دیم است که در سال های اخیر توجه کشاورزان را به خود جلب کرده است.

نهال انگور عسکری:

یکی از معروف ترین انواع انگور در بین مردم و باغداران، نهال انگور عسکری است که از سال ها قبل در باغ های انگور کشور کاشت می شده است. انگور عسکری مانند سایر ارقام مقاوم به کم آبی و خشکی برای کاشت در باغات دیم انگور مناسب است و در چنین شرایط کشت آبی می تواند تا 40 تن در هکتار تولید کند.

نهال انگور ریش بابا:

یکی دیگر از انواع انگور با حبه های درشت، انگور ریش بابا است که می تواند در هر هکتار بیش از 40 تن میوه در شرایط آبی در طول عمر 15 تا 20 سال تولید کند. میوه انگور ریش بابا در شهریور آماده و قابل برداشت است. تحمل دمای خوبی دارد و در مناطق مختلف از آب و هوای سرد تا گرمسیری قابل کاشت است.

نهال انگور شاهانی:

نهال انگور شاهانی دارای خوشه ها و حبه های کوچک تا متوسط است و در آب و هوای گرم مانند سیستان و بلوچستان به طور گسترده ای کاشته می شود.این رقم انگور در برابر شرایط آب و هوایی گرم و آفتاب سوختگی بسیار مقاوم است و برای باغ های دیم مناسب است. نهال انگور شاهانی می تواند با استفاده از کشت آبی بیش از 50 تن میوه در هکتار تولید کند و به دلیل پوست ضخیم حبه ها، توانایی ذخیره انگور بیشتری را نسبت به بسیاری از انواع انگور دارد. انگور شاهانی به دلیل داشتن طرفداران فراوان یکی از بهترین انگورهای دیم است

نهال انگور لعل:

فصل رشد طولانی و شرایط آب و هوایی نیمه سردسیری می تواند شرایط آب و هوایی مناسبی برای رشد درخت انگور لعل باشد.نهال انگور لعل به دلیل عمر مفید بسیار بالا می تواند بذر خوبی برای احداث باغ های معماری برای مقاصد سرمایه گذاری بلندمدت در نظر گرفت و در طول عمر 100 ساله خود در کشت آبی و شرایط مساعد، سالانه 55 تن در هکتار تولید می کند.

نهال انگور یاقوتی:

نهال انگور یاقوتی در بین باغداران به عنوان انگوری قابل کشت با تراکم بالا و با عملکرد بالا در نظر گرفته می شود، بنابراین این رقم انگور انتخاب مناسبی برای باغ های دیم است که در مناطقی با بارندگی بیش از 700 میلی متر ساخته شده اند این رقم انگور گزینه ی مناسبی بوده و تراکم بالای درختان به آن خسارت وارد نمی کند، البته تراکم درختان در باغات دیم نباید از حدی فراتر رود.

نهال انگور یاقوتی در باغ های آبی تا 100 سال در شرایط مساعد عمر مفید می کند و تا 40 تن در هکتار در سال عملکرد دارد.

نکات مهم در احداث باغ انگور دیم:

به جرات می توان گفت که ساخت باغ انگور دیم به اندازه ساخت باغ انگور آبی برای دستیابی به عملکرد بالا برای کشاورزان به اصول دقیق و علمی نیاز دارد، در اینجا نکات کلیدی است که باید در هنگام احداث باغ دیم انگور به خاطر بسپارید.

آب و هوای مناسب برای کاشت انگور دیم:

اگرچه برخی از انواع انگور با شرایط دیم سازگار هستند، اما شرایط آب و هوایی و بارندگی در هر مکانی می تواند تعیین کند که آیا امکان ایجاد تاکستان دیم در آن منطقه وجود دارد یا خیر. به طور کلی، مناطقی با میانگین بارندگی سالانه بیش از 700 میلی متر نیاز به احداث خاکریز دارند و مناطقی با بارندگی سالانه کمتر از این نیاز به ساخت سیستم های جمع آوری آب برای تامین آب باران در خارج از فصل دارند. آب و هوای مناسب برای کاشت انگور در مناطق خشک مهم ترین عامل تعیین کننده ایجاد تاکستان های خشک است، اما تنها عامل مهم نیست و به عوامل دیگر نیز می پردازیم.شماره مناسب را انتخاب کنید

خاک مناسب برای کاشت انگور:

وجود مواد مغذی کافی برای رشد و باردهی انگور در باغ دیم ضروری است.برای ساختن باغ دیم باید خاک مناسب برای انگور را بررسی کنیم.در ساخت باغ دیم فقط سیستم آبیاری برای درختان پیاده سازی نمی شود، هیچ کمبود توجهی به درختان در زمینه ی عناصر غذایی و کود دهی نباید باشد، تنها تفاوت در مواد مغذی انگور در باغ های دیم و آبی این است که در باغ های دیم نباید از مواد مغذی که باعث رشد رویشی می شوند زیاد استفاده کرد. زیرا رشد رویشی سریع و زیاد به آب بیشتری نیاز دارد و به درختان دیم فشار وارد می کند. اگر بهترین انگور دیم را بکارید و مراقب تغذیه مناسب آن نباشید، نتیجه خوبی نخواهید دید.

عمق چاله کاشت نهال انگور:

نهال های ریشه دار، یکساله و با قطر 1 سانتی متر و طول حداکثر 80 سانتی متر برای کاشت مناسب تر بوده و میزان گیرایی بیشتری دارند. با در نظر گرفتن خصوصیات نهال باید بدانید که بهترین زمان برای حفر چاله در فصل پاییز بعد از بارندگی اولیه در پاییز موثر است. عمق چاله باید با توجه به میزان بارندگی تعیین شود مثلاً در مناطقی با بارندگی حدود 600 میلی متر عمق 70 تا 80 سانتی متر باشد کافی است. عمق چاله برای کاشت نهال انگورمهمترین عامل در ساخت باغ دیمی نباشد، اما توجه به آن می تواند تاثیر خوبی در نتیجه کار داشته باشد.

بهترین انگور دیم برای مناطق کم آب

کاشت نهال انگور دیم:

توصیه می شود برای جلوگیری از خسارت سرمازدگی نهال ها در فصل زمستان، کاشت باغات دیم را به اواخر زمستان و اسفند ماه موکول کنید به منظور کاشت نهال ابتدا ریشه ی نهال را در محلول پرالیناژ فرو ببرید تا علاوه بر ضدعفونی شدن به خوبی با خاک رس پوشیده شده تا از آفات و عوامل بیماری زا در خاک محافظت شود.

نهال ها را پس از پرالیناژ کردن داخل چاله قرار دهید و هنگام پرکردن چاله از مقداری کود حیوانی پوسیده استفاده کنید تا با آخرین لایه خاک ترکیب شود این کوددهی نه تنها باعث تقویت نهال ها و تسریع رشد رویشی در سال اول می شود، بلکه کمک به رشد نهال ها در زمان های تعیین شده می شود و شروع به میوه دادن می کنند.

هرس انگور دیم:

از آنجایی که باغ انگور دیم بدون آبیاری در معرض خطر دمای بالا و کمبود آب هستند، درختان را می توان به صورت پاچراغی پا کوتاه و یا خزنده آموزش داد. این آموزش ها علاوه بر جلوگیری از هدررفتن بیش از حد آب می تواند به باغداران در مراقبت از درختانشان نیز کمک کند. به خاطر داشته باشید که این دو هرس آموزشی انگور در باغ های آبی می تواند باعث قارچ و سایه زدن درختان به دلیل تجمع رطوبت و سایه می تواند باعث افزایش ابتلای درختان به بیماریهای قارچی و شبه قارچی مانند سفیدک پودری و یا سفیدک کرکی شود.

توصیه اکید کارشناسان به باغداران این است که هرس انگور دیم را جدی بگیرند، می توان گفت در کنار فاکتورهای تغذیه ای انگور، هرس انگور دیم مهمترین عامل در باغ انگور دیم است.

سخن پایانی:

در ایجاد باغات انگور دیم فقط هزینه اجرای سیستم آبیاری از دوش باغدار برداشته می شود اما در سایر موارد باغ دیم توجه بیشتری را می طلبد.

بهترین انگور دیم برای مناطق کم آب

جستجو در سایت