آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

زمان باقیمانده تا پایان فروش نهال

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

باغداری با خاک شور

باغداری با خاک شور

باغداری با خاک شور

در طی چند سال اخیر که کشور ما با بحران کم آبی مواجه است علاوه برآن مشکل شوری وکمبود آب در مناطق نیمه خشک و خشک حتی مناطق غرب و شمالغرب کشور که جز مناطق پرباران بودند نیز با این مشکلات دست وپنجه نرم می کنند.رشد و نمو درختان و گیاهان بطور کاملا مستقیم و غیر مستقیم تحت تاثیر خاک وآب و میزان شوری آنها است.همانطور که با اقلیم کشور ما آشنایی دارید حدود 80 تا 90 درصد کشور ما نیمه خشک وخشک هستند و همین باعث مستعد شدن اراضی به شوری است.برای حل این مسئله بهتر است از ارقامی که مقاوم به شوری هستند استفاده نمود امروزه با ازمایش خاک و اب میزان شوری مشخص شده و حتی ارقامی که مناسب کاشت در این مناطق هستند نیز با توجه به درجات شوری خاک مشخص میشود . در این مقاله قصد داریم ارقامی را معرفی کنیم که مقاومت خوبی در برابر شوری دارند و سعی داریم به نکات تخصصی درباره خاک و آب شور اشاره کنیم . با ما همراه باشید تا اطلاعات مربوط به خاک و اب شور در اختیارتان قرار گیرد..

بررسی شوری خاک:

دلایل اصلی شوری خاک:

توجه نمایید عوامل مختلف طبیعی و حتی انسانی در شوری خاک موثرند:

1. اقلیم منطقه شرایط آب و هوایی مثل بارندگی. تبخیر. باد و حتی تعرق در میزان شوری خاک موثر است.
2. ممکن است نمک بوسیله آب آبیاری یا باران به نقاط مختلف منتقل شود.
3.امروزه به دلیل استفاده و استخراج بی رویه از سفره آب های زیر زمینی موجب مصرف بیش از حد از آب های شیرین زیر زمینی شده که موجب بالا امدن اب های شور اعماق زمین میشود و به تدریج سطح خاک و اب ابیاری شور میشود .
4. به دلیل وجود نواقصی در سیستم زهکشی زمین نمک حاصل از آبیاری در اعماق زمین جمع شده وبا شخم به قسمت بالایی خاک منتقل می شود.
5. سیستم نامناسب و سنتی آبیاری نیز موجب شوری بیشتر خاک می شود آبیاری بصورت غرق آبی موجب شستشوی خاک های شور در مناطق دیگر شده و آن را به تمام مناطق انتقال می دهد.
6. استفاده بیش از حد و بی رویه از سموم و کودهای شیمیایی ( امروزه استفاده بی رویه از کود های شیمایی ضررات جبران ناپذیری را به اب و خاک وارد میکند که یکی از انها تجمع نمک در اب و خاک است ).
7. عدم استفاده از کودهای ارگانیک.
8. تکرر کاشت گیاه یا نهال در سالهای متوالی.

تشخیص شوری خاک:

در حالت کلی توجه داشته باشید که شوری درجه بندی مختلفی دارد و بیش از حد بودن ان رشد گیاهان و درختان را متوقف می کند. علائمی که روی گیاهان و درختان بوجود می آید بسیار شبیه کمبود آب است.نمک بیش از حد خاک توانایی گیاهان برای جذب آب را به صفر می رساند گیاهان و درختان دچار تشنگی شیمیایی می شوند و حتی در زمان مرطوب بودن خاک نیز توانایی جذب و آب ندارند با توجه به درجه بندی شوری خاک در ادامه ارقامی را به شما معرفی خواهیم کرد که قابلیت رشد و تحمل این میزان شوری را خواهند داشت.

راه های تشخیص شوری خاک:

1) .آزمایش خاک
2) متوقف شدن رشد گیاه یا درختان.
3) خشکیدگی اطراف برگها.
4) ممکن است دچار گل سوزی شوند.
5) برگ در اثر کمبود کروفیل دچار رنگ پریدگی می شوند.
6) توقف میزان باردهی و یاحتی افت شدید رشد درختان و گیاهان.
7) از جمله علائم شوری خاک رشد بیش از حد طولانی ساقه و عدم قطور شدن می شود.
نکته: در شوری های بیش از حد خاک با توجه به درجه بندی شوری علائم سفیدی و شوری به طور کاملا واضح روی خاک نمایان است.

انواع شوری خاک:

همانطور که بیان شد میزان شوری خاک توسط عوامل مختلفی ایجاد شده و حتی انواع روش های از بین بردن این شوری نیز متفاوت است. لذا خیلی بهتر است که شناخت نسبی از درجه بندی شوری خاک داشته باشیم.
در حالت کلی دلیل اصلی شوری خاک استفاده از کودهای شیمیایی است که درصد کلسیم ومنیزیم و سدیم خاک را افزایش می دهد.

درجه بندی شوری خاک:

درجه0: خاک هایی که درجه شوری آنها صفر است هیچ گونه محدودیتی برای کاشت گیاهان و یا درختان مختلف ندارند.
درجه 1 : میزان نمک در خاک به میزانی است که در روند رشد گیاهان حساس به شوری اختلال ایجاد می کند ولی در روند رشد گیاهان مقاوم به شوری یا شوری دوست هیچ محدودیتی ندارد.
درجه 2: میزان شوری خاک به حدی است که حتی رشد معمولی گیاهان را نیز مختل می کند.
درجه 3: در این درجه از شوری میزان شوری خاک به حدی زیاد است که فقط گیاهان درختان مقاوم به شوری توانایی رشد در این خاک ها را دارند.
بنابراین با شناخت درجه شوری خاک (EC) در تشخیص کاشت گیاهان یا درختان مختلف با توجه به توانایی آنها در تحمل شوری کمک شایانی می کند .برای تشخیص شوری خاک با اندازه گیری ph خاک نیز تا حدودی قابل تشخیص است در حالت کلی خاک هایی که ph آن بیشتر از 9 باشد جز خاک های با درجه شوری 3 محسوب می شوند و فقط مناسب کاشت گیاهان شوری دوست هستند.

رابطه بین درجات شوری خاک و مقداردرصد نمک:

درجات

EC (dc/m)

درصد نمک

EC (mm/cm)

0

0 - 4

0 - 15%

0 تا 1000

1

4 - 8

35% - 15%

1000 تا 2000

2

8 - 15

65% - 35%

2000 تا 3000

3

15

65%

 

 


راه کارهای مناسب برای اصلاح شوری خاک:

1. ابشویی خاک :بهترین موثرترین راه های اصلاح شوری خاک ،عمل ابشویی است .این روش ضمن از بین بردن شوری خاک معایبی دارد که موجب از بین بردن اصلاح الاح مفید خاک می شود بهتر است خاک شویی را در فصل پاییز انجام دهید تا املاح شسته شد در اعماق خاک باقی بماند و بعد ها با شخم به قسمت های قابل استفاده ریشه درختان بیاید .این عمل با افزایش تکرر. ابیاری صورت می گیرد برای مثال بجای انجام ابیاری درهر هفته ،هفته ای 2تا 3 بار ابیاری را تکرار میکنند تا غلظت نمک پایین بیاید .
2. کودهای ارگانیک تا حدودی شوری خاک پایین می اورند وموجب تنظیم خاک میشود .
3. با استفاده از افزودن ژیپس به خاک میتوان میزان شوری راتا حد زیادی کاهش داداین عمل با تبدیل کردن بی کربنات به ماده سولفات صورت می پذیرد.
4. با تنظیم زمان ابیاری خاک می توان تبخیر اب را کاهش دادومیزان شوری را کاهش داد.

نهال های که مقاوم به شوری هستند:

نهال بادام ،زرشک ،پسته ،انار ،زردالو،سنجد ،عناب ،وگل محمدی ارقام مقاوم به شوری هستند ازاین بین بادام وپسته جز مقاوم ترین ارقام محسوب میشوند.
اب های ابیاری خالی از املاح نیستند هر نهال یا گیاهی بسته به تحمل خود برابر شوری اب مقاومت می کنند شناخت نهال ها وگیاهان مقاوم به شوری شما را با باغداری و زراعت تا حد زیادی کمک میکند علایم شوری آب روی درختان و گیاهان بصورت ،زرد شدن برگ ها و همین حالت پوسته پوسته شدن برگ نمایان می شود،حالت سوختگی نوک .برگ و در آخرپژمردگی گیاه ، لذا توجه نمایید که هر نهال با توجه به طبیعت خود تا درجه ای از شوری را تحمل میکند بنابراین توجه نمایید در مناطقی که اب و خاک شور دارند نهال های مناسب را زیر کشت ببرید تا وقت و هزینه شما به هدر نرود

Ec(ms/m)

(mg/lorppm)

طبقه بندی

80-0

0-456

شوری کم

250-80

1425-456

شوری متوسط

500-250

2850-1425

شور

بیش از 500

بیش از 2850

شوری زیاد

جمع بندی:

عواملی مثل شوری خاک و آب کاشت درختان و اصلاح باغ را بسیار محدود می کند و اکثر مناطق کشور اععم از خشک و نیمه خشک با این مسئله دست و پنجه نرم می کنند. با استفاده از روش های مختلف می توان اصلاحاتی در میزان شوری آب و خاک است که به اختصار بیان می کنیم: آبشویی، زهکشی مناسب،استفاده از کودهای ارگانیک ،استفاده از ارقامی که مقاوم به شوری هستند از جمله این عواملند.
راه حل شرکت رویال نهال برای تمام کشاورزان و باغداران گرامی که زمین و آب آبیاری شوری دارند برخی از نهال های تولید این شرکت بخصوص بادام روی پایه تلخ پیوند خورده اند که این مزیت باعث مقاومت فوق العاده آن بر آب و خاک شور شده است علاوه بر بادام ارقامی مثل ،انار،پسته،توت،زرشک وحتی توت و زرد آلو نیز مقاومت نسبی به شوری دارند.
معرفی ارقام مقاوم به شوری تولیدی نهالستان رویال: نهال بادام تونو و فرانیس به علاوه اکثر نهال های بادام ، مقاومت بالای این ارقام در برابر شوری به دلیل پایه تلخ بودن آنهاست.
نهال پسته اکبری و پایه ممتاز از جمله ارقام دیگریست که مقاومت فوق العاده ای در برابرشوری دارند. از جمله ارقام دیگر تولیدی این شرکت می توان به زرد آلو عسگرآباد ،زرشک بیدانه ،گل محمدی خاردار،انار و اندرفول،توت هرات،اشاره کرد.
شرکت رویال نهال بابیش از نیم قرن تجربه در زمینه تولید تمامی نهال های مثمر و غیر مثمر تحت نظارت جهاد کشاورزی ،رتبه اول تولید نهال در کل کشوررا دارا است.دلیل این امر مشتری مداری و در الویت نگهداشتن سود مشتری است.این شرکت امکان فروش و آنلاین وغیرحضوری را به این دلیل فراهم کرد.که مشتریان راه دور با صرفه جویی در هزینه رفت وآمد و بطور کاملا مستقیم و بدونواسطه خرید نمایید تا هزینه خرید نهال با صرفه باشد.
جناب آقای مهندس قاسمی ریاست مجرب مجموعه رویال نهال با به کار گیری کارشناسان جوان و مجرب در این مجموعه ،این امکان را فراهم کرد. است که اطلاعات مربوط به نهال مناسب اقلیم ،کاشت ،هرس،کود دهی،نگهداری را در اختیار مشتری قرار دهد.

باغداری با خاک شور

جستجو در سایت