آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

زمان باقیمانده تا پایان فروش نهال

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

اگزوکورتیس مرکبات چیست؟

اگزوکورتیس مرکبات چیست؟

اگزوکورتیس مرکبات چیست؟ بررسی کامل علائم تا درمان کامل

آشنایی با بیماری اگزوکورتیس مرکبات و درمان های آن یکی از نیازهای اساسی باغداری های امروزه است زیرا در جلوگیری از آسیب باغداری موثر است.با ما همراه باشید تا اطلاعاتی در مورد علت بیماری اگزوکورتیس، درمان بیماری اگزوکورتیس و علائم بیماری اگزوکورتیس در اختیار شما قرار دهیم.

اگزوکورتیس یک بیماری شایع مرکبات است و شیوع این بیماری شامل ارقام پیوند شده مرکبات می باشد که به این معنی است که حساسیت گونه های پیوند شده به این بیماری بیشتر است. منشا این بیماری برای اولین بار در کالیفرنیا مشاهده شد.

هنگامی که یک رقم پیوندی از درخت آلوده به اگزوکورتیس گرفته می شود و آن رقم به میزبان های حساس پیوند زده می شود، پس از چند سال، پایه درخت آلوده شروع به کنده شدن می کند و درخت به تدریج رشد خود را از دست می دهد و خشک می شود.

از بین همه گونه های مرکبات، نهال های لیمو ترش حساس ترین به این بیماری هستند. البته برخی دیگر از انواع لیمو مانند لیمو شیرین به این بیماری حساس هستند، اما شدت علائم آن بسیار خفیف‌تر است. جالب است بدانید که عامل بیماری اگزوکورتیس مرکبات در برابر مواد شیمیایی نیز مقاوم است.البته این بیماری معمولاً در دمای 80 درجه سانتیگراد بی اثر است، اما برای اثرگذاری باید 10 دقیقه در این دما بماند.

بیماری اگزوکورتیس بیشتر از طریق پیوندهای آلوده منتقل می شود، به همین دلیل است که باغداران باید قبل از خرید نهال از سالم بودن آن اطمینان حاصل کنند، زیرا یک نهال آلوده برای آلوده کردن کل باغ و آسیب جدی به باغدار کافی است.

متأسفانه بیماری اگزوکورتیس بر روی آوندهای گیاه اثر مخربی می گذارد و این باعث ضعیف شدن تدریجی کل درخت و توقف کامل رشد آن می شود. درخت قطع می شود و رشد طبیعی نهال از بین می رود، گلدهی زودرس یا ریزش زودرس برگ ممکن است رخ دهد. بهترین پیشنهاد برای جلوگیری از این بیماری استفاده از ارقام های مقاوم است.

علائم و میزان آسیب بیماری اگزوکورتیس مرکبات:

اگزوکورتیس مرکبات معمولا بیشتر ارقام مرکبات را درگیر می کند و یکی از شایع ترین انواع بیماری است. البته این بیماری علاوه بر مرکبات شامل گیاهان نیز می شود و جالب است بدانید که علائم و نشانه های این بیماری به نهال آن بستگی دارد.

یکی از بارزترین علائم در درختان مبتلا به بیماری اگزوکورتیس عدم رشد مناسب نهال است، یعنی نهال روند رشد طبیعی خود را از دست می دهد و ساقه آنها نیز پوسته پوسته می شود. علاوه بر تنه درخت، بیماری اگزوکورتیس نیز روی برگها تأثیر می گذارد و باعث خم شدن و نرم شدن آنها می شود. لازم است بدانید پرتقال، گریپ فروت و نارنگی نیز درگیر این بیماری هستند اما هیچ علامتی ندارند.

پیچ خوردگی زیاد و خمیدگی برگها به سمت پایین از نشانه های چنین بیماری در بین مرکبات است، بیماری اگزوکورتیس به تدریج روی محصولات تاثیر گذاشته و در کاهش کیفیت آن موثر خواهد بود.

درخت آلوده به بیماری اگزوکورتیس میوه کم وزنی تولید می کند و درخت پس از مدتی از سایر گونه های سالم بلندتر می شود. اینکه بگوییم این بیماری در برخی از گونه های مرکبات بدون علامت است به این معنی نیست که در چنین حالتی زنجیره انتقال قطع می شود، بلکه درخت به عنوان منبع آلوده بدون علامت در نظر گرفته می شود اما می تواند باعث آلودگی سایر گونه ها نیز شود.

هر ساله باغ های زیادی بر اثر این بیماری آسیب های شدیدی را متحمل می شوند که در برخی موارد جبران ناپذیر است و در صورت عدم اقدام برای مهار و کنترل آن، آلودگی کل باغ را فرا می گیرد.بیشترین درصد آسیب در زمانی است که بیماری اگزوکورتیس کل درخت را می پوشاند، علاوه بر اثرات مخربی که بر محصول می گذارد، باعث مرگ درخت نیز می شود.

روش های درمان بیماری اگزوکورتیس مرکبات:

هر نوع آفتی هر چقدر هم خطرناک باشد، حتی اگر نتوان آن را به طور کامل ریشه کن کرد، می توان آن را کنترل کرد، به خصوص اگر بیماری در مراحل اولیه باشد، به راحتی می توان آن را کنترل و مهار کرد و در صورت عدم اقدام به موقع، محصول از بین می رود و باعث آسیب می شود.

1.استفاده از پایه های قوی و سال:

اولین و امیدوارکننده ترین روش، انتخاب رقمی است که سالم بودن و مقاوم بودن آن در برابر بیماری ها و آفات خاص تضمین شده باشد و این دغدغه در نهایت سلامت باغ را نیز شامل می شود.

2. عدم استفاده از میزبان های حساس:

برخی از پایه های پیوند نسبت به بیماری ها و آفات بسیار حساس هستند و همین امر باعث می شود زودتر از سایر واریته ها دچار بیماری شده و از بین بروند. برخی از باغداران از پیوندهای آزمایش شده برای کاشت استفاده می کنند زیرا این گونه ها درصد آلودگی نزدیک به صفر دارند و برای سلامت باغ و تولید بیشتر محصول موثر هستند.

3. ضدعفونی ادوات باغبانی:

استفاده از محلول هیپوکلریت سدیم در ضدعفونی ادوات باغداری موثر است که در کاهش انتقال بیماری موثر خواهد بود البته باید به این نکته توجه ویژه داشت که چاقوی باغبانی و اره هرس‌ خیلی بیشتر در معرض آلودگی بیماری اگزوکورتیس قرار میگیرند، حتی در مواردی حرارت دادن این وسایل آلودگی را از بین نمی برد و برای ضد عفونی باید یک ضد عفونی کننده قوی باشد زیرا ضدعفونی کننده های معمولی توانایی از بین بردن آلودگی ندارند. به همین دلیل است که دلیل استفاده از هیپوکلریت سدیم یک نیاز ضروری است.

به عنوان نکته پایانی باید به این نکته اشاره کرد که هیچ راه قطعی برای ریشه کنی بیماری اگزوکورتیس وجود ندارد و هیچ درختی نیز به طور قطعی از این بیماری پاک نشده است، اما باید توجه داشت که این بیماری قابل کنترل است و می توان برای پیشگیری از آن اقدامات لازم را انجام داد. بروز چنین بیماری در صورتی که این اقدامات اساسی با رعایت کامل مقررات انجام شود، تأثیر مثبت خواهد داشت.

اگزوکورتیس مرکبات چیست؟

جستجو در سایت