آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

زمان باقیمانده تا پایان فروش نهال

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

انواع آبیاری نهال گردو

انواع آبیاری نهال گردو

انواع آبیاری نهال گردو:

آبیاری مناسب منجر به مراقبت بهتر و در نهایت میوه دهی و تولید درخت مرغوب می شود، از طرفی عدم رعایت آبیاری مناسب باعث می شود درخت مواد مغذی و املاح آلی را از خاک دریافت نکند و در نتیجه رشد خوبی را به دنبال نداشته باشد. آبیاری که درخت در فصل تابستان به آن نیاز دارد به دلیل افزایش دما و گرما است و در فصل زمستان به دلیل میزان بارندگی، باران و آب های سطحی نیازی به آبیاری درخت نیست.

عوامل موثر در روش آبیاری درختان گردو:

یکی از مهم ترین سوالات باغداران این است که نهال های گردو چند روز یکبار به آب نیاز دارند؟ درخت گردو یکی از درختانی است که به میزان آب موجود بسیار حساس است، به گونه ای که به کمبود آب واکنش نشان می دهد و در صورت کم آبی بر روی کمیت و کیفیت محصولات اثر می گذارد و اگر آبیاری زیاد باشد ممکن است دچار بیماری پوسیدگی یا طوقه شود.

برای بهترین رشد و عملکرد، علاوه بر قوانین آبیاری، عوامل زیادی در روش آبیاری درختان گردو تاثر گذار هستند، مانند نوع درخت گردو، آب و هوا، میزان بارندگی در منطقه، سن درخت گردو ، سطح زیر کشت و نوع بافت خاک. در این مقاله با نهالستان رویال نهال همراه باشید تا به بررسی عوامل بپردازیم.

• میزان آبیاری بر اساس سن درخت گردو:

نهال گردوی تازه کاشته شده نسبت به درختان چند ساله به دلیل ضعف ریشه نمی تواند مواد معدنی و آب مورد نیاز خود را به درستی از خاک دریافت کند، بنابراین تا دو سال اول کشت باید هفتگی آبیاری شوند. با افزایش سن درخت، فواصل بین آبیاری افزایش می یابد و 2-3 هفته یک بار انجام می شود.

• میزان آبیاری بر اساس شرایط آب و هوایی:

سطح رطوبت خاک یکی از عوامل موفقیت آبیاری درختان گردو است، میزان رطوبت به شرایط آب و هوایی و میزان بارندگی در منطقه بستگی دارد. عموماً در فصل بهار به دلیل افزایش بارندگی و رطوبت بهینه خاک، درختان می توانند آب مورد نیاز خود را از رطوبت خاک تامین کنند، اما در تابستان به دلیل گرمای هوا و افزایش تبخیر سطحی، رطوبت خاک از دست می رود و درخت نیاز به آبیاری بیشتری دارد همچنین درخت گردو در فصل زمستان به دلیل شدت بارندگی و افزایش آب نیازی به آبیاری ندارد.

• میزان آبیاری بر اساس نوع خاک:

نوع خاک رابطه مستقیمی با مقدار آب ذخیره شده دارد، در واقع نوع، عمق و وضعیت خاک تعیین کننده میزان آب یا بارشی است که وارد خاک می شود و در آن باقی می ماند.به عنوان مثال: خاک شنی، سبک، کلوخه ای و سنگلاخی می تواند آب کمی را در خود نگه دارد، البته درختان گردویی که در چنین خاکی رشد می کنند به دلیل کمبود آب در خاک نیاز به آبیاری بیشتری دارند.

اما بر عکس این خاک ها، خاک های نرمی مانند: خاک های لومی و شنی می توانند رطوبت بیشتری را در خود ذخیره کنند، این خاک ها می توانند 80 درصد رطوبت آب را تا عمق 2 تا 3 متر ذخیره کنند و در نتیجه نیاز درختان در ریشه های پهن را برطرف کنند و این درختان به آبیاری کمتری نیاز دارند.

• راه های آبیاری درختان گردو:

نحوه آبیاری درختان گردو در شهرها و در مناطق سردسیر و گرمسیر متفاوت است، زیرا میزان بارندگی سالانه و ذخایر آب زیرزمینی در هر منطقه و شهرستان متفاوت است و در صورت تغییر و کمبود بارندگی، آگاهی کشاورز و باغدار از مقدار و روش آبیاری به خوبی کمک می کند که از باغ گردو به خوبی مراقبت کند و از ضعف و آسیب احتمالی درخت جلوگیری کند.

برای آبیاری درختان گردو سه روش متداول آبیاری وجود دارد. آبیاری غرقابی، آبیاری کورت بندی و آبیاری قطره ای وجود دارد که در قسمت زیر به شرح هر یک می پردازیم و مزایا و معایب آنها را ذکر می کنیم.

1. روش آبیاری غرقابی:

آبیاری غرقابی یکی از بهترین روش های آبیاری است که به درخت اجازه می دهد به خوبی آبیاری کند و نیاز آبی ریشه ها را برطرف کند.در این روش لایه عمیق خاک برای نفوذ بهتر آب ریشه ها را برای مدت طولانی مرطوب نگه می دارد که البته این روش به دلیل هزینه زیاد و استفاده زیاد مضر است.

مزایای آبیاری غرقابی:

• نفوذ آب به لایه های عمیق زمین

• مرطوب نگه داشتن ریشه ها برای مدت طولانی

• سیراب شدن درخت گردو

معایب روش آبیاری غرقابی:

• هدر رفت آب زیاد

• انتقال بیماری ها و آفات در سراسر باغ

• آبیاری بهتر درختان در مسیر ابتدایی و آبیاری کمتر درختان در مسیر انتهایی

• احتمال خفگی ریشه در اثر آبیاری زیاد

• بروز بیماری های قارچی و پوسیدگی طوقه به دلیل تماس زیاد آب با تنه درخت

انواع آبیاری نهال گردو

2. روش آبیاری کرت بندی:

به طور کلی به این ترتیب باغ به قسمت های مساوی تقسیم می شود و آب از بالای زمین خارج می شود و آب در طول مربع در ایجاد مرزهای مشخصی شروع به حرکت می کند. به این ترتیب به دلیل تماس مستقیم آب با کل محوطه باغ، امکان رشد و تکثیر علف های هرز افزایش می یابد.

اگر باغ دارای شیب تند باشد درختان در ابتدای مسیر بهتر آبیاری می شوند و درختان انتهای مسیر کمتر آبیاری می شوند. به دلیل حرکت آب در طول مسیر و شسته شدن املاح خاک امکان شور شدن آب در انتهای باغ بالا می‌رود. این روش آبیاری بیشتر برای باغ مسطح با شیب کم مناسب است.

فواید آبیاری کرت بندی:

• آبیاری درختان به طور مساوی و یکسان در باغ های مسطح یا در شیب های کم

• میزان هدر رفت آب نسبت به روش آبیاری غرقابی نسبتاً کمتر است.

معایب آبیاری کرت بندی:

• آبیاری نامساوی و متفاوت در ابتدا و انتهای آبراه

• انتقال بیماری ها و انتقال عوامل بیماری زا، حشرات و قارچ ها از طریق آب به درختان دیگر

• نمک زدایی زمین و نمک زدایی آبراه های نهایی

• عدم کنترل روی مقدار آب ورودی به هر درخت

• رشد و گسترش علف های هرز در باغ

3. روش آبیاری قطره ای:

بهترین روش آبیاری نوین و بسیار پرطرفدار، آبیاری درخت گردو قطره ای است که به دو صورت انجام می شود. در روش آبیاری قطره ای سالانه 4000 مترمکعب آب مصرف می شود و هر ساعت 4 لیتر آب باید بوسیله قطره چکان خارج شود.

در زمین های کوهستانی و شیب دار با نیروی گرانش و قرار گرفتن منبع تغذیه یا مخزن آب در بالاترین نقطه آب به هر پای درخت می رسد. با کمک لوله های انشعاب دار آب بطور مساوی می رسد.

در زمین های مسطح و دارای شیب های کمتر می توان به وسیله پمپ برقی و بنزینی آب را به پای هر درخت با شدت مطلوب به لوله های انشعاب دار، آب را به شکل قطره چکانی به پای درخت رساند. برای آبیاری قطره ای به لوله های آب، قطره چکان های مخصوص، منابع آب، سیستم های پمپاژ و استغر تغذیه نیاز می باشد.

فواید آبیاری قطره ای:

• افزایش راندمان آبیاری

• کاهش مصرف آب

• جلوگیری از رشد علف های هرز

• پیشگیری از انتقال حشرات و بیماری های قارچی

• جلوگیری از آلودگی تنه درخت

• قابلیت تعیین میزان آبیاری با امکان افزایش و کاهش قطره چکان

• آبیاری منظم درختان

• نظارت بر هزینه های تامین آب

• زمان قطع آبیاری درخت گردو

از اول شهریور تا اوایل پاییز باید مقدار فواصل و دوره های آبیاری را افزایش داد زیرا با کاهش دما و افزایش هوا درخت به آب کمتری نیاز دارد. همچنین با شروع بارندگی های پاییزی و فصل پاییز و ریزش درختان، آبیاری درختان گردو متوقف می شود.

انواع آبیاری نهال گردو

نتیجه گیری:

همانطور که در مطالب بالا اشاره کردیم رعایت قوانین آبیاری و میزان صحیح آبیاری گردو می تواند در حفظ سلامت درخت گردو ی شما، افزایش راندمان محصول گردو، کیفیت و کمیت محصول گردو موثر باشد. همچنین روش آبیاری با توجه به شرایط آب و هوایی، اقلیم، نوع خاک و سن و نوع درخت گردو تعیین خواهد شد.

نهال گردو را با بهترین قیمت فروش از رویال نهال تهیه کنید برای خرید نهال گردو با کارشناسان نهالستان در تماس باشید

انواع آبیاری نهال گردو

جستجو در سایت