آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

زمان باقیمانده تا پایان فروش نهال

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

اصول کوددهی درختان و انواع آن

اصول کوددهی درختان و انواع آن

درختان باغ علاوه بر نگهداری منظم مانند هرس و آبیاری نیاز به کوددهی نیز دارند. یکی از راه های رشد و کوددهی مناسب گیاهان و درختان استفاده از کود مناسب است، اما باید به میزان و زمان کود دهی توجه کرد، زیرا می تواند گیاه را در برابر آفات ضعیف کند و نیاز به سم پاشی احساس شود.

کودها و انواع آنها:

کود در واقع هر نوع ماده آلی، معدنی یا بیولوژیکی است که دارای مواد مغذی و عناصری برای تقویت خاک و افزایش حاصلخیزی خاک و همچنین افزایش کیفیت و عملکرد محصول در کنار مراقبت از گیاه می باشد. کودها به چند دسته مهم تقسیم می شوند، از جمله:

1. کود حیوانی

2. کود ارگانیک

3. کود شیمیایی

کود حیوانی:

کود حیوانی که یکی از معروف ترین انواع کودهای مورد استفاده در بسیاری از مزارع و باغات ماست، عمدتاً از فضولات حیواناتی مانند گاو و گوسفند، اسب و مرغ تهیه می شود که به دلیل مفید بودن برای خاک مفید است. می تواند در تقویت زمین های کشاورزی موثر باشد. کود حیوانی به دلیل مقادیر زیاد مواد آلی و باقیمانده مواد غذایی مفید برای غنی سازی خاک، همواره مورد توجه کشاورزان در طول تاریخ بوده است.

کود ارگانیک:

کود ارگانیک همانطور که از نامش پیداست یک کود کاملا طبیعی بدون افزودن مواد شیمیایی و مصنوعی است که در واقع از فضولات حیوانی و گیاهی یا از ترکیب آنها با مواد موجود در طبیعت تولید می شود. این محصول در واقع نوعی کشاورزی ارگانیک را به ارمغان آورد. به این ترتیب با استفاده از آن به جای کودهای شیمیایی می توان از آلودگی محیط زیست و موجودات زنده جلوگیری کرد.

کود شیمیایی:

کود شیمیایی نیز از مواد شیمیایی مختلف و درصد خلوص متفاوتی تشکیل شده است و این درصد خلوص بر زمان کوددهی، نحوه پخش و تأثیر آن بر گیاهان مختلف تأثیر می گذارد. بنابراین قبل از انتخاب و یا استفاده از آن، شناخت کافی از انواع کودهای شیمیایی ضروری است. کودهای شیمیایی از مواد معدنی تشکیل شده اند که به راحتی تجزیه و جذب می شوند و به صورت صنعتی به اشکال مختلف پودر، گرانول، محلول و گاز تولید و عرضه می شوند.

بهترین زمان برای کوددهی گیاهان:

کودهای شیمیایی به اشکال مختلف مانند پودر، گرانول، محلول و گاز موجود هستند.
برای اینکه به درختان و گیاهان خود آسیب نرسانید، ابتدا باید خاک خود را بررسی و آزمایش کنید تا متوجه شوید به چه کودی نیاز دارد.مقدار مناسب کود را در بهار یا پاییز اضافه کنید تا قوت و رشد بهینه گیاه بازگردد.

چه زمانی نیاز کوددهی احساس می شود؟

اگر می بینید که درخت شما آسیب دیده یا از آفات رنج می برد یا رشد ضعیفی دارد، نشانه آن است که درخت مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت نمی کند و باید از کود مناسب بهره مند شود. علائم دیگر شامل چروکیدگی، کوچک شدن و رنگ پریدگی برگ ها است. درختان ممکن است در اثر قرار گرفتن در معرض هوای سخت و سرد، آفات و بیماری های مختلف یا مواد شیمیایی آسیب ببینند و برای استفاده از مواد مغذی کود برای بهبودی نیاز به استفاده از کود دارند.

زمان مناسب برای کوددهی:

بسیاری معتقدند که اوایل بهار و اواخر زمستان قبل از شکوفه دادن درختان است، اما اگر آن زمان را از دست دادید، باز هم می توانید در اوایل تابستان این کار را انجام دهید. توجه داشته باشید که اوایل پاییز یا اواخر تابستان زمان مناسبی برای کود دهی نیست. لازم به ذکر است که درختان سالم اغلب به مواد مغذی اضافی نیاز ندارند.افزودن کود به خاک درختی که به خوبی رشد می کند می تواند نسبت عناصر غذایی مورد نیاز را بالاتر از حد لازم افزایش دهد و باعث رشد بیش از حد گیاه و ضعیف شدن تنه شود.اما برای کود دهی درختان ضعیف تر مراحل زیر را دنبال کنید.

خاک باید قبل از کوددهی آزمایش شود:

قبل از کود دادن به گیاه، بررسی کنید که آیا به کوددهی نیاز دارد یا خیر. در صورت مشاهده علائم بالا می توانید مطمئن باشید که زمان کوددهی فرا رسیده است.
همچنین می توانید مقداری خاک را آزمایش کنید تا متوجه شوید چه مقدار مواد مغذی دارد. برای بدست آوردن تعادل مناسب خاک، می توانید کیت آزمایش خاک را از فروشگاه لوازم باغ خریداری کنید و PH خاک را اندازه گیری کنید PH خاک باید بین 6 تا 6.5 باشد. خاک هایی که در محدوده PH نیستند نیاز به کود دارند.

به سن درخت توجه کنید:

همچنین در هنگام کود دهی باید سن درخت را نیز در نظر گرفت. البته درخت جوانی که فقط یک یا دو سال از کاشت آن می گذرد نیازی به کوددهی ندارد و در عوض بهتر است روی کنترل علف های هرز و رطوبت کافی تمرکز شود.

انتخاب کود مناسب:

با توجه به نوع درخت و خاک و آزمایش های مختلف و کمک کارشناسان، نوع کود مناسب را برای درخت باغ یا باغچه خود انتخاب کنید. کودهای متعادل تولید شده در حال حاضر حاوی مقادیر مساوی نیتروژن، فسفر و کلسیم مطابق با برچسب هستند و برای انواع درختان میوه مناسب هستند.

مخلوط کردن کود با آب و ریختن آن در پای درخت یا باغچه:

قبل از انجام این روش حتما دستکش بپوشید و مقدار مناسب کود را با آب مخلوط کنید. می توانید به دستورالعمل کیسه کود در مورد مقدار آب اضافه کنید توجه کنید. اگر کود شما پودری نیست بلکه گرانول است، می توانید آن را به همان روشی که در گرانول است، دور درخت بپاشید.
کود را در فاصله 1-2 فوت یا حداقل 30 سانتی متر از درخت بمالید تا به تنه آسیب نرساند و ریشه ها را تحت تأثیر قرار ندهد. برای میزان دقیق کود مصرفی حتما به سن درخت و دستورالعمل زمان کوددهی توجه کنید تا از زیاده روی در مصرف آن خودداری کنید.

اصول کوددهی درختان و انواع آن

جستجو در سایت