آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

زمان باقیمانده تا پایان فروش نهال

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

اصول خرید نهال گیلاس و کاشت آن

اصول خرید نهال گیلاس و کاشت آن

اصول خرید نهال گیلاس و کاشت آن

گیلاس، یکی از بهترین و پر خواص‏ترین میوه‏ها محسوب می‏شود و در میان بسیاری از میوه ها، محبوبیت بسیار زیادی دارد. این میوه بازار پسند و با ارزش، حاصل دست رنج باغداران و رشد نهال‏های گیلاس است. شما به عنوان یک باغدار، می‏توانید با خرید نهال گیلاس و کاشت آن، در کمترین زمان ممکن صاحب سود بسیار خوبی شوید. دراین بخش، قصد داریم به اصول خریداری نهال گیلاس و کاشت آن بپردازیم پس با ما همراه باشید.

معرفی نهال گیلاس

نهال گیلاس، از خانواده آلوسانان به شمار می‏آید و بیشتر قادر به رشد در کشورهایی با آب و هوای نسبتا معتدل نظیر ترکیه، ایالات متحده آمریکا و ایران می‏باشد. نهال گیلاس، جز ارقام بلند قامت به شمار می‏آید و ارتفاع آن گاه به بیش از 6 متر می‏رسد. میوه‏های حاصل رشد این نهال، دارای جثه کروی و گرد کوچک اما گوشتی و آبدار هستند. البته به خاطر داشته باشید که بیش از 55 درصد حجم گیلاس را هسته آن تشکیل می‏دهد. درخت گیلاس دارای تنه‏ای به رنگ قهوه‏ای روشن به همراه شاخه‏های ضخیم و برگ‏های پهن به رنگ سبز روشن می‏باشد.

اقدامات قبل از کاشت نهال گیلاس

پیش از خرید نهال گیلاس و کاشت آن، بایستی اقداماتی را به عمل آورید. در نظر داشته باشید که شما می‏توانید با رعایت اصول خاصی، نهال گیلاس را به بهترین شکل ممکن بکارید و در کمترین زمان شاهد رشد و میزان عملکرد مطلوب آن باشید. البته بهتر است پیش از انجام هر کاری، با افراد متخصص و کاربلد در این زمینه مشورت کنید.

1-بررسی دقیق شرایط اقلیمی و انتخاب زمان مناسب

از مهم‏ترین اقداماتی که باید پیش از خرید نهال گیلاس و کاشت آن به عمل آورید، می‏توان به بررسی دقیق شرایط اقلیمی و انتخاب زمان مناسب اشاره نمود. به طور عمده، نهال‏های گیلاس در مناطقی معتدل با زمستان‏های نه چندان سرد به همراه رطوبت و بارش مطلوب رشد بسیار خوبی دارند. لازم به ذکر است که ارتفاع این نهال بارده از ارتفاع دریا باید حداقل 400 و حداکثر 1800 متر باشد. نهال گیلاس برای رشد و باردهی مطلوب، نیاز شدیدی به تابش نور خورشید دارد. از این رو، باید آن را در معرض نور خورشید قرار دهید. در نظر داشته باشید که بهترین زمان برای کاشت نهال گیلاس، اوایل فصل بهار (اوایل مهرماه الی اواسط آبان ماه) می‏باشد.

2-آماده سازی محیط باغ

از دیگر اقداماتی که باید پیش از خرید نهال گیلاس و کاشت آن انجام دهید، می‏توان به آماده سازی محیط باغ اشاره نمود. شما برای کاشت این نهال، نیاز به یک زمین زراعی با باغ به طول حداقل 1 هکتار خواهید داشت. در مرحله بعد، باید محیط اطراف باغ را از هر گونه آلودگی پاک کنید و مقداری خاک مرغوب و با کیفیت جهت کاشت این نهال فراهم سازید. بهتر است پیش از کاشت نهال گیلاس، سیستم آبیاری قطره‏ای را در باغ خود قرار دهید تا بتوانید نهال‏ها را پس از کاشت به بهترین شکل آبیاری کنید.

مراحل کاشت نهال گیلاس

همانطور که در قسمت‏های قبل اشاره شد، باید پیش از خرید نهال گیلاس و کاشت آن، اقداماتی را برای آماده سازی محیط باغ خود به عمل آورید. این امر موجب بهبود فرآیند کشت این نهال می‏گردد. البته برای کاشت نهال گیلاس نیز باید مراحل خاصی را به صورت اصولی و دقیق پشت سر بگذارید. خوب است بدانید که باید در هنگام کاشت نهال گیلاس، نهایت دقت و سعی خود را به کار بگیرید تا بتوانید این نهال را به بهترین شکل در دل خاک قرار دهید و از تمامی مزایای آن بهره‏مند شوید.

1-حفر گودال

در مرحله اول، باید در باغ یا زمین زراعی خود جهت کاشت نهال گیلاس، گودال‏هایی حفر کنید. البته حفر گودال تنها به معنای ایجاد یک حفره در زمین نیست؛ برای انجام این کار، باید ابتدا محل حفر دقیق گودال‏ها را مشخص نمایید. لازم به ذکر است که گودال‏های مناسب نهال گیلاس باید حداقل 60 الی 85 سانتی متر عمق داشته باشند و فاصله آن‏ها نسبت به یکدیگر حداقل 4 متر باشد. در نظر داشته باشید که اگر فاصل گودال‏ها نسبت به یکدیگر کمتر از حد مجاز باشد، ممکن است ریشه نهال‏ها پس از رشد به یکدیگر گره بخورند و دچار شکستگی و آسیب شوند.

2-قرار دادن نهال در حفره‏ها

در مرحله دوم باید پس از حفر گودال‏ها، نهال‏های خریداری شده را درون آن‏ها قرار دهید. البته در این مرحله، نباید با عجله به پیش بروید چرا که اگر ریشه‏های نهال دچار آسیب شوند، ممکن است تمامی زحمات شما به هدر برود. به همین دلیل، باید هنگام کاشت نهال گیلاس نهایت دقت خود را برای جلوگیری از شکستن ریشه و شاخه‏های شکننده و آسیب پذیر آن بگیرید. پس از آن، باید با استفاده از خاک مرغوب زه کشی شده و از پیش تهیه شده، به همره مقدار بسیار کمی کود ازته گودال‏ها را پر کنید. استفاده از کود ازته، سبب افزایش مقاومت و سرعت رشد نهال می‏گردد.

3-بستن تنه نهال به سطح ایستاده

پس از کاشت نهال گیلاس، پیشنهاد می‏شود تنه آن را به یک سطح ایستاده ببندید. این امر موجب شکل گیری اصولی و دقیق تنه آن می‏گردد. علاوه بر آن، بستن تنه نهال گیلاس به یک سطح ایستاده نظیر میله یا چوب، موجب افزایش مقاومت آن در برابر باد و طوفان‏های شدید و حتی شکستگی می‏شود.

4-آبیاری پس از کاشت

از مهم‏ترین اقداماتی که باید پس از اتمام مراحل کاشت نهال گیلاس به آن توجه بسزایی داشته باشید، آبیاری است. آبیاری پس از کاشت، می‏تواند گزینه بسیار عالی برای افزایش سرعت رشد این نهال باشد. طبق نظر متخصصان و کارشناسان، هرچقدر که ریشه‏های نهال گیلاس مرطوب‏تر باشند، سرعت رشد آن بیشتر می‏شود. البته فراموش نکنید که نهال گیلاس پس از کاشت، نیاز به مقدار آب بسیار کمی دارد. لازم به ذکر است که آبیاری بیش از اندازه، سبب پوسیده شدن ریشه‏های این نهال می‏گردد.

اصول خرید نهال گیلاس و کاشت آن

فاکتورهای اصلی کاشت نهال گیلاس

همانطور که در قسمت‏های قبل اشاره شد، باید برای کاشت نهال گیلاس مراحل خاصی را به طور دقیق و اصولی پشت سر بگذارید. اما بهتر است بدانید که باید پس از خرید نهال گیلاس و کاشت آن، بایستی به فاکتورهای اصلی آن توجه بسزایی داشته باشید تا بتوانید شرایط رشد مطلوبی را برای آن فراهم سازید. به خاطر داشته باشید که شما می‏توانید با فراهم سازی شرایط رشد مطلوب نهال گیلاس، در کمترین زمان ممکن شاهد باردهی با کیفیت و انبوه آن باشید.

1-توجه به شرایط محیطی

از مهم‏ترین فاکتورهای اصلی خرید نهال گیلاس و کاشت آن، می‏توان به توجه به شرایط محیطی اشاره نمود. برای فراهم ساخت شرایط محیطی مطلوب این نهال، باید آن را در محلی با تابش شدید نور خورشید بکارید. علاوه بر آن، خاک بستر نهال گیلاس باید حاوی مواد معدنی و آلی مناسبی باشد.

2-تامین مواد مغذی نهال

برای آن که بتوانید سرعت رشد و میزان باردهی نهال گیلاس را افزایش دهید، باید مواد مغذی مورد نیاز آن را به بهترین شکل تامین کنید. در برخی از مواقع، خاک به تنهایی قادر به تامین مواد معدنی و آلی مورد نیاز نهال گیلاس نمی‏باشد. اما نیازی نیست نگران باشید تا زمانی که کودها قادر به تامین تمامی مواد مغذی این نهال هستند؛ شما می‏توانید با استفاده از ترفند کوددهی به موقع، مواد آلی و معدنی مورد نیاز این نهال را تامین کنید. اما به خاطر داشته باشید که زیاده روی در کوددهی، موجب کاهش طول عمر اقتصادی نهال گیلاس می‏گردد.

بسیاری از باغداران با این سوال مواجه می‏شوند که برای تقویت نهال گیلاس، باید از کود حیوانی استفاده کنیم یا شیمایی؟ برای کوددهی این نهال، بایستی فقط و فقط از کودهای شیمایی مرغوب حاوی عناصر منیزیم، ید، پتاسیم، هوموس، هیومیک اسید، منگنز، بور و ... استفاده نمایید. استفاده از کودهای حیوانی، سبب همجوم آفات و ویروس‏ها به سمت نهال می‏شود. در نظر داشته باشید که این نهال در طول سال نیاز به 4 مرتبه کوددهی دارد.

3-آبیاری به موقع

از دیگر نکاتی که باید هنگام کاشت نهال گیلاس به آن توجه بسزای داشته باشید، آبیاری به موقع است. نهال گیلاس بر خلاف بسیاری از نهال‏های میوه، نیاز نسبتا کمی به آب دارد. اما به خاطر داشته باشید که نیاز این نهال به آبیاری، بستگی به شرایط محیطی دارد. در روزهای گرم تابستانی، باید هر 10 الی 15 روز یک مرتبه برای آبیاری نهال گیلاس اقدام کنید. خوب است بدانید که در زمستان باید نهال گیلاس را هر 20 الی 25 روز یکبار آبیاری نمایید. البته اگر مشاهده نمودید که خاک اطراف بستر نهال خشک شده، باید سریعا برای آبیار آن اقدامات لازم را به عمل آورید. لازم به ذکر است که زیاده روی در آبیاری، سبب کاهش طول عمر مفید این نهال می‏گردد.

4-هرس اصولی

هرس اصولی، نقش پر رنگی را در سرعت رشد، طول عمر اقتصادی، میزان عملکرد و مقاومت نهال گیلاس ایفا می‏کند. شما می‏توانید با استفاده از این ترفند، در کمترین زمان ممکن شاهد باردهی بی نظیر این نهال باشید. شاخه و برگ‏های اضافه و پوسیده اطراف تنه، جلوی تابش نور خورشید به بخش‏های تازه را می‏گیرند و این امر سبب کاهش سرعت رشد نهال می‏شود. از این رو، باید ابتدای هر فصل با استفاده از روش‏های دوبندی یا سه بندی به همراه ابزارهای مخصوص نظیر اره دندانه ریز و تبر و داس، برای هرس نهال گیلاس اقدام کنید.

اصول خرید نهال گیلاس و کاشت آن

بهترین ارقام گیلاس در ایران

بسیاری از باغداران با این سوال مواجه می‏شوند که بهترین ارقام گیلاس چه ویژگی‏هایی دارند؟ از ویژگی‏های بهترین ارقام گیلاس در ایران، می‏توان به سازگاری با اقلیم‏های گوناگون، باردهی مطلوب و مقاومت بالا در برابر سایر بیماری‏ها اشاره نمود. از بهترین ارقام گیلاس برای کشت در ایران، می‏توان به پایه رویشی گیزلا، تکدانه سیاه، خوشه‏ای، گیلاس زرد و گیلاس صورتی اشاره نمود.

خرید نهال گیلاس

برای خرید نهال گیلاس، نباید به هر نهالستانی مراجعه کنید. متاسفانه برخی از نهالستان‏های نامعتبر، نهال‏های گیلاس را به صورت تقلبی و غیر اصیل با قیمت‏های نجومی به فروش می‏رسانند. اما نیازی به نگرانی نیست؛ پیشنهاد ما به شما رویال نهال است. شما با مراجعه به نهالستان رویال نهال، می‏توانید نهال گیلاس را به بهترین شکل ممکن خریداری کنید و از تمامی مزایای آن بهره‏مند شوید. علاوه بر آن، شما می‏توانید با مراجعه به وبسایت رویال نهال، برای سفارش نهال مورد نظر خود اقدام کنید و آن را در اسرع وقت درب محل تحویل بگیرید.

کلام آخر

اگر به دنبال راهی به سوی موفقیت در شغل باغداری هستید، بهترین گزینه پرورش نهال گیلاس است. شما می‏توانید با کشت نهال گیلاس، در کمترین زمان صاحب سود و در آمد بسیار بالایی شوید. البته فراموش نکنید که باید برای خرید نهال گیلاس، فقط و فقط به نهالستان‏های معتبر نظیر رویال نهال مراجعه فرمایید.

اصول خرید نهال گیلاس و کاشت آن

جستجو در سایت