آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

زمان باقیمانده تا پایان فروش نهال

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

اصول اساسی باغداری

اصول اساسی باغداری

باغداری یک شغل است، مانند بسیاری از مشاغل دیگر، شغل می تواند حداقل درآمد داشته باشد یا درآمد بسیار بالا و میلیاردی، هرکسی که می خواهد شغلی را انتخاب کند، اولین سوالی که در مورد آن شغل به ذهنش می رسد این است که درآمد این شغل چگونه است؟ چقدر است؟ آیا با کار کردن در این تجارت مسیر من به سمت ثروت هموار می شود یا خیر؟ در بسیاری از موارد تکلیف مشاغل مختلف مشخص است، درآمد بسیاری از مشاغل ثابت است و مسیر ثابتی را طی خواهد کرد، اما در مورد باغداری اینطور نیست، نکته جالب در مورد شغل باغداری این است که می تواند به همان اندازه که می‌تواند ضرر داشته باشد به همان اندازه می‌تواند سود آور باشد.

اهمیت تحقیق در مورد باغداری:

باغبانان جوانی که باغداری را شروع می کنند دوست دارند بدانند چه کاری باید انجام دهند و چه کاری را نباید انجام دهند تا بتوانند به جای ایجاد ضرر یا درآمد محدود، از باغ خود سود بیشتری ببرند، بنابراین شروع به مطالعه منطقه می کنند. در این مقاله سعی داریم راه مطالعاتی و تحقیقاتی باغداری شما را کوتاه کنیم و راهنمای کوتاه و مفیدی در مورد باغداری به شما ارائه دهیم که سودآور باشد.برای کوتاه کردن این زمان به سوالات متداول و مهمی که از باغبانان جوان در مورد باغداری پرسیده می شود پاسخ می دهیم و پیشنهاد می کنیم خودتان چک لیستی بر اساس این سوالات تهیه کنید. در نهایت، یک طرح گام به گام برای ساختن یک باغ سودآور در منطقه خود ارائه دهید.

سوال اول: چه نوع درخت میوه ای می تواند سودآور باشد؟

در پاسخ به این سوال بسیار مهم باید گفت که عوامل بسیار مهمی در انتخاب نوع درختان میوه دخیل هستند که در زیر به بررسی برخی از مهمترین عوامل می پردازیم.

شرایط آب و هوایی:

در انتخاب نوع درخت میوه باید شرایط آب و هوایی منطقه خود را در نظر بگیرید، در یک منطقه گرمسیری، انتخاب درختان میوه گرمسیری در مناطق سردسیر و معتدل، درختان میوه سرد و معتدل مناسب خواهد بود، مثلا خرید نهال پسته در شهرهای مناطق گرمسیری مرکزی کشور رایج است و احداث باغات پسته در این مناطق بازده بیشتری خواهد داشت.

در مناطق سردسیر خرید نهال گردو مرسوم است و ساخت باغ گردو باغی پر سود محسوب می شود، بنابراین در انتخاب نوع درخت میوه باید شرایط آب و هوایی و اقلیمی منطقه خود و گروهی از میوه ها را در نظر بگیرید. درختان مناسب برای منطقه خودتان را به چند نوع درخت میوه محدود کنید.

نمونه هایی از درختان میوه در مناطق گرمسیری:

نهال انگور، نهال انجیر، نهال پسته، نهال زیتون

نمونه هایی از درختان میوه در مناطق سردسیر و معتدل:

نهال سیب، نهال گردو، انواع میوه های هسته دار از جمله گیلاس، آلبالو و آلو

شرایط خاک:

در بسیاری از مناطق کشور به ویژه در مناطق گرمسیری، خاک از شوری بالایی برخوردار است و در این شرایط شوری بالا نمی توان هر نوع درخت میوه ای کاشت، اما انواع ارقام درخت پسته برای کاشت در این نوع خاکها مناسب هستند وحتی سود آوری بسیار بالایی نیز در این شرایط خواهند داشت.

علاوه بر شوری خاک، باید سطح اسیدیته، عناصر غذایی و ساختار خاک را نیز در نظر گرفت. به عنوان مثال هر نوع درختی برای خاک شنی یا خاکی با میزان رسی بالا مناسب نیست، در این زمینه می‌توانید از کارشناسان نهالستان رویال نهال اطلاعات لازم را دریافت نمایید.

سوال دوم: کدام نوع درختان میوه برای احداث باغ مناسبتر است؟

در این زمینه باید دانست که امروزه تکثیر نهال ها به صورت علمی و دقیق با استفاده از جدیدترین ارقام در نهالستان های معتبر کشور انجام می شود و ارقام بسیار بارور و زود بارور به روش پیوند زدن بر روی پایه های مقاوم در این نهالستان ها تولید می کنند و همین امر باعث تولید ارقام پرمحصول و مقاوم می شود که بسیار مناسب تر از ارقام محلی و کم بازده برای احداث باغ های جدید هستند.

اگر بتوانید از سطح زیر کاشت باغ خود استفاده بیشتری کنید، مطمئناً بسیار بهتر خواهد بود، به عنوان مثال ارقام گردو مانند نهال گردو فرنور یا چندلر از گونه های تجاری و پرمحصول هستند که در نهالستان های معتبر با پیوند روی پایه های مقاوم رشد می کنند، تولید می شود و می تواند تا 8 تن در هکتار محصول دهد.

در زمینه انتخاب واریته علاوه بر باروری، شرایط آب و هوایی نیز باید در نظر گرفته شود، مثلاً در هوای گرم، گونه های درختی را انتخاب کنید که در برابر گرمای هوا مقاوم باشند، مثلاً اگر بخواهید در شرایط آب و هوای گرم باغ گردو بسازید باید نهال گردو پکان بخرید یا اگر قصد دارید در شرایط آب و هوایی که احتمال سرمازدگی بهاره زیاد است بهتر است ارقام دیرگل را انتخاب کنید مثلا در مورد احداث برای باغ گردو در این مناطق بهتر است از ارقامی مانند نهال گردو ژنوتیپ پالیز تیپ 9 یا نهال گردو ژنوتیپ پالیز تیپ 8 استفاده شود که در صورت یخبندان بهاره دوبار گل می دهند.

سوال سوم: نهال را از کدام نهالستان بخریم؟

در پاسخ به این سوال باید به شما بگوییم که هر نهالستانی برای خرید نهال مناسب نیست، نهالستان های زیادی در کشور وجود دارد، اما قطعاً فاکتورهای بسیار مهم و تعیین کننده ای در این نهالستان ها وجود دارد که جدا از قیمت ها، با یکدیگر تفاوت دارند. همچنین عوامل بسیار مهم دیگری مانند کیفیت نهال، سالم بودن نهال، اصالت نهال، داشتن یا نداشتن تیم مشاور و متخصصی که شما را در زمینه باغ سازی، داشتن یا نداشتن مجوز کار و تولید نهال و در نهایت تنوع ارقامی که در نهالستان های مختلف تولید خواهد شد.

البته نهالستان هایی که مجوز فعالیت و فروش نهال در سراسر کشور دارند و به همین دلیل دارای تنوع بسیار زیادی برای شرایط مختلف آب و هوایی و اقلیمی هستند، شناسنامه و گواهی سلامت نهال خود را دریافت کرده و در نهایت شما با تیمی از مشاوران و کارشناسان که شما را در زمینه باغ سازی راهنمایی خواهند کرد نهالستان بهتری برای خرید نهال خواهند بود.

البته این نهالستان ها برای تکثیر نهال خود از روش های مدرن و مطمئن، بلکه علمی نیز استفاده می کنند و آن را در اختیار باغداران قرار می دهند، در نظر داشته باشید که بسیاری از ارقام تجاری و پرمحصول روی بسترهای مناسب پیوند نمی زنند و نه تنها تجاری نمی شوند. اما به دلیل حساسیت بالای آنها به آفات و عوامل بیماری زا خسارات زیادی را به همراه خواهند داشت و اینجاست که اهمیت خرید نهال از نهالستان های معتبر و مجاز بیشتر نمایان می شود.

سوال چهارم: چگونه باغی بسازیم که بهره وری بیشتری به همراه داشته باشد؟

در مورد ساخت باغ به سمت تولید و سود بیشتر باید بدانید که تنها راه رسیدن به هدف سود بالاتر از باغداری استفاده از روش های نوین در باغداری است. اما به طور خلاصه و مفید برای شما، باید بگوییم که باغداری نوین، از انتخاب نوع نهال میوه و ارقام مناسب با شرایط آب و هوایی و اقلیم منطقه شما گرفته تا انتخاب یک سیستم آبیاری نوین مناسب نیازهای درختان شما را شامل می شود.

در باغداری نوین، آبیاری، کوددهی و هرس درختان بدون نیازسنجی انجام نمی شود و بنابراین هزینه های باغداری به میزان قابل توجهی کاهش می یابد، استفاده از درختان میوه مقاوم شرط اساسی در احداث باغ نوین محسوب می شود. و در باغ هایی که روشی نوین در ساخت و ساز هستند، استفاده از ارقام مقاوم و سنگین ضمن تولید محصولات بیشتر، از هزینه های گزاف کنترل آفات و بیماری ها جلوگیری می کند.

سوال پنجم: بهترین کود برای باردهی بیشتر درختان میوه کدام است؟

در پاسخ به این سوال باید در یک جمله به شما بگوییم که بهترین کود برای درختان میوه، کودی است که کمبودهای تغذیه ای درخت را برطرف می کند، در این زمینه لازم نیست فقط به بهترین مارک ها فکر کنید یا انواع کودهایی که با عناوین وسوسه انگیز در بازار هستند قابل فروش هستند فقط کافی است به نیاز درختان خود توجه کنید، هر کودی که کمبودهای تغذیه ای درخت شما را جبران کند می تواند منجر به تولید میوه بیشتر شود.

برای تعیین نیاز درختان می توانید هر ساله خاک و برگ درختان خود را آنالیز کنید و نیازهای تغذیه ای درخت را به طور کامل و دقیق بررسی کنید و با توجه به نیازسنجی کود مناسب تهیه کنید.

نکته دیگر در مورد درختان میوه این است که نوع رقمی که انتخاب می کنید باید از نظر ژنتیکی پر بار باشد تا بهره وری بالا به ارمغان بیاورد، به عنوان مثال اگر باغ خود را با رقم گردوی محلی احداث کنید در بهترین شرایط و با بهترین کودها بارهی این درختان به زحمت به دو تن در هکتار می‌رسد اما انتخاب ارقامی مانند نهال گردو ژنوتیپ برتر باردهی را می‌تواند در شرایط مطلوب به ۱۶ تن در هکتار نیز برساند.

سوال ششم: بهترین سم برای کنترل آفات و بیماری های درختان میوه چیست؟

هنگام بحث در مورد کنترل آفات و بیماری درختان میوه، نکات اساسی وجود دارد که باید به آنها توجه کنید.

ارقام درخت میوه:

انتخاب ارقام مقاوم اولین گام در پیشگیری از آفات و بیماری ها است و بیشترین تاثیر را در کاهش هزینه های کنترل آفات و بیماری ها دارد.

میزان مراقبت از درختان میوه:

در زمینه مبارزه با آفات و بیماری ها، اگر درختان در شرایط مساعد برای رشد باشند، به جرات می توان گفت که میزبان مناسبی برای آفات و بیماری ها نیستند که شما بخواهید به فکر بهترین سم برای کنترل آنها باشید، رسیدگی درختان میوه شامل آبیاری در صورت نیاز، کوددهی بر اساس نیازسنجی و تکیه بر آزمایشات تجزیه خاک و برگ، هرس شاخه های بیمار و آلوده و ایجاد تهویه و روشنایی بیشتر در باغ خواهد بود.

استفاده از روش های نوین مبارزه با آفات و بیماری ها:

این روش ها شامل نظارت مستمر در باغ تا اقدامات هشدار اولیه برای برخی آفات و بیماری ها و همچنین اقدامات کنترلی و سمپاشی در مواقع ضروری است، به عنوان مثال در مورد برخی از آفات مانند مگس میوه ی مدیترانه ، استفاده از تله های فرمونی برای تشخیص دقیق تخم گذاری و سمپاشی در زمان مناسب بسیار مهم خواهد بود.

بنابراین در یک باغداری حرفه ای و سودآور باغدار لازم نیست هر ساله به فکر خرید سموم مختلف باشد و تنها با خرید نهال های سالم و مقاوم و با اقدامات باغبانی مناسب مانند آبیاری، کوددهی و هرس به موقع می تواند آفات و بیماری ها را مهار کند. بدون آنکه نیاز به خرید انواع سموم با مارک ها و قیمت های مختلف دارند.

سوال هفتم: آیا باغداری آنقدر سودآور است که بتوان روی آن به عنوان یک تجارت حساب کرد؟

در پاسخ به این سوال بسیار مهم، بله، فقط و فقط اگر باغ خود را به روش های نوین بسازید و باغداری را به روشی نوین انجام دهید، سودآوری باغ می تواند به حدی باشد که نه تنها شما، بلکه چند نفر دیگر نیز در کنار شما از این شغل بتوانند بهره ببرند.

سوال هشتم: تحقیق در مورد باغداری را از کجا باید شروع کرد و از کجا می توان اطلاعات دقیق دریافت کرد؟

در پاسخ به این سوال ما یک راه حل ساده برای شما داریم که انتخاب نهالستان مناسب است، در صورت خرید نهال از نهالستان های پرفروش و معتبر تیم های متخصصی در این نهالستان ها وجود دارند که می توانند شما را به بهترین نحو راهنمایی کنند. با این شرایط دیگر نیازی به مطالعه بسیاری از موارد ضروری نیست و امکان از دست دادن یک چیز بسیار مهم وجود نخواهد داشت زیرا این مشاوران با تجربه فراوان خود هیچ نکته مهمی را در باغداری از دست نمی دهند. حتی می توانند با دانش بالای خود در زمینه درختان میوه و انواع آنها شما را در انتخاب بهترین نوع و تنوع درختان میوه راهنمایی کنند.

سخن پایانی:

با توجه به مطالب ذکر شده باید در نظر داشت که باغداری نوین بدون مشاوره امکان پذیر نیست و برای آن می توانید از مشاوران نهالستانهای رویال نهال برای اینکار بهره ببرید،مشاوران نهالستانها در بسیاری از موارد کار مشاوره را به صورت رایگان برای باغداران جوان انجام خواهند داد و جای نگرانی از این بابت نخواهد بود.

اصول اساسی باغداری

جستجو در سایت