آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

پیش فروش نهال آغاز شد

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

آموزش آبیاری درختان مرکبات

آموزش آبیاری درختان مرکبات

آموزش آبیاری درختان مرکبات:

دانستن و آشنایی نحوه آبیاری باغات مرکبات یکی از نیازهای اساسی باغبانی امروزی است زیرا این دانش از هدر رفتن آب جلوگیری می کند و بهره وری و عملکرد درختان را افزایش می دهد. باغات مرکبات برای دستیابی به بهره وری مطلوب و عملکرد مناسب نیاز به توجه و پرورش اساسی دارند و یکی از نیازهای اساسی در این گونه باغات آبیاری است که باید با روش های اصولی و کاملا منظم انجام شود. در گذشته برای آبیاری مرکبات معمولا از روش های سنتی استفاده می شد که معمولاً آب زیادی را هدر می داد، اما امروزه با توجه به توسعه کشاورزی روش های سنتی جای خود را به روش های صنعتی و مدرن داده است. سیستم آبیاری مرکبات نیز تغییر کرده است. به این معنی که آبیاری کارآمدتر و مقرون به صرفه تر شده است و یکی از سودآورترین و اقتصادی ترین روش های آبیاری باغات کشاورزی استفاده از آبیاری قطره ای است که به رشد بهینه درختان کمک می کند.

البته لازم به ذکر است که آبیاری نهال های مرکبات بستگی به نوع ارقام ها و فاصله کاشت آنها دارد.برخی از ارقام به آب بیشتری نیاز دارند اما برخی در برابر کم آبی مقاوم هستند. در چنین شرایطی نیاز به آبیاری و میزان آب به ارقام آن بستگی دارد.آبیاری باغ مرکبات را می توان یکی از عوامل مهمی دانست که بر تولید محصولی با کیفیت بالا و عملکرد خوب تأثیر می گذارد. اهمیت این موضوع باغداران را بر آن داشته تا تصمیمات کلیدی در این زمینه گرفته و بهترین روش را برای آبیاری باغات مرکبات برای جلوگیری از هدر رفتن آب انتخاب کنند.

مدیریت آبیاری مرکبات موضوع بسیار مهمی است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد زیرا بدون برنامه ریزی صحیح آبیاری، چمنزار بیشتر در معرض کمبود مواد مغذی، اختلالات فیزیولوژیکی، آفات، بیماری ها و تنش های خشکی قرار می گیرد.

نحوه ی آبیاری درختان مرکبات:

اول از همه مهم ترین مسئله توجه به میزان آب است که در مناطقی که بارندگی سالانه کم است که منجر به صرفه جویی بیشتر در مصرف آب می شود و استفاده از روش های مناسب برای آبیاری درخت مرکبات نیز بیشتر و بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. در برخی موارد با در نظر گرفتن نیازهای زیست محیطی هر درخت و با توجه به این نیاز، باید روش های آبیاری باغ های مرکبات را انتخاب کرد که باعث می شود نهال ها از کارایی و کیفیت مطلوب برخوردار شوند.

برای آبیاری باغ های مرکبات معمولاً بهترین روش استفاده از روش های آبیاری قطره ای است، به این ترتیب از هدر رفتن آب جلوگیری می شود و همه درختان به طور یکنواخت آبیاری می شوند. به این ترتیب می توان گفت که درختان دچار تنش کم آبی نمی شوند. البته آبیاری از طریق کانالی و بارانی نیز برای مناطقی مناسب است که بارندگی سالانه ندارند اما دارای امکانات، شرایط و منابع آبی مناسب هستند که به پای هر درخت هدایت می شود.

مرکبات چون سیستم ریشه ای خاصی دارند نیاز به آبیاری مداوم و مستمر کمی دارند که باغداران باید به آن توجه کنند، آبیاری مستمر با مقدار کم،نیز با آبیاری قطره ای میسر می باشد در واقع می توان گفت نیاز به آب در مرکبات را می شود با آبیاری قطره ای تامین نمود، این نوع آبیاری علاوه بر جلوگیری از هدر رفتن آب، ویژگی مثبت دیگری نیز دارد که از تنش رطوبتی جلوگیری می کند.این روش همچنین باعث می شود که مواد غذایی به خوبی جذب ریشه شود و به تمام قسمت های درخت برسد.

نکات مهم در مورد آبیاری باغ های مرکبات:

همانطور که گفته شد، آبیاری باغ مرکبات به وضوح موضوع بسیار مهمی است که باغداران باید به آن توجه کنند. اما انتخاب تنها یک روش نمی تواند موثر باشد، اما انتخاب روش با رعایت نکات مهم در این زمینه به دستیابی به کارایی مورد نیاز کمک می کند. در آبیاری خوب باغات مرکبات نکات مهمی را باید در نظر گرفت به عنوان مثال به چند نکته مهم اشاره می کنیم:

1. هنگام انتخاب روش آبیاری قطره ای مرکبات، ممکن است گیاه نیاز به دو بار آبیاری در طول روز به خصوص در اوج گرمای تابستان داشته باشد.

2. آبیاری تمام قسمت های ریشه کاملا ضروری است، اگر در سیستم آبیاری تنها یک ناحیه محدود از ریشه سیراب می شود باید نسبت به اصلاح سیستم آبیاری اقدام نمود و با دقت عمل بیشتری ارزیابی کرد.

3. تعداد قطره چکان ها باید کاملاً متناسب با فاصله مکانی درختان در نظر گرفته شود تا همه قسمت ها به طور یکنواخت آبیاری شوند.

4. پخش آب در سیستم آبیاری باغات مرکبات، باید به طور منظم بررسی شوند و اندازه گیری های لازم انجام شود و در صورت نیاز اصلاحاتاتی انجام شود.

آموزش آبیاری درختان مرکبات

جستجو در سایت