آخرین مقالات

ثبت سفارش

R O Y A L N A H A L

زمان باقیمانده تا پایان فروش نهال

تماس با نهالستان:

جهت دریافت مشاوره و یا خرید نهال ، کافیست روی یکی از راه های ارتباطی زیر کلیک نمایید.


(نهالستان باز است)
(نهالستان تعطیل است)

۰۴۴۴۵۲۳۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
دفتر فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
خط ویژه فروش + واتساپ

۰۹۲۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس و مدیر فروش

۰۹۰۲۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۰۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۳۲۱۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۳۶۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
حسابداری، صدور فاکتور، هماهنگی ارسال

۰۹۰۲۰۴۳۱۵۰۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
پیگیری سفارش ارسالی

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

۰۹۱۴۱۸۱۱۵۲۰

پاسخگویی از ساعت 8:00 تا 20:00
کارشناس فروش و مشاوره

Copyright Royalnahal © 2022

آفات مهم درخت بادام

آفات مهم درخت بادام

آفات مهم درخت بادام

نهال بادام، از پرفروش‏ترین انواع نهال ها دربازار به شمار می‏آید و دارای طرفداران بسیار زیادی است. این نهال مرغوب و بی نظیر، قادر به تولید محصولاتی با کیفیت بسیار بالا و بازارپسند است. شما می‏توانید با خرید نهال بادام و کاشت آن، در کمترین زمان صاحب سود بسیار خوبی شوید. اما باید در هنگام کشت این نهال، شرایط مطلوبی را برای آن فراهم سازید. فراموش نکنید که آفات و بیماری‏ها از عوامل محیطی مخرب و بسیار خطرناک برای نهال بادام به شمار می‏آیند. در این بخش، قصد داریم به شناخت انواع آفات نهال بادام و نحوه مقابله با آن‏ها بپردازیم پس با ما همراه باشید.

معرفی نهال بادام

نهال بادام، از نهال های میوه مرغوب و پر طرفدار به شمار می‏آید که از تنه‏ای مرتفع به همراه شاخه های نوک تیز و بلند و برگ‏های پهن و کشیده برخوردار است. از بهترین ارقام بادام می توان به سهند، شکوفه، مامایی، آذر، شاهرود و تونو اشاره نمود. خوب است بدانید که باید هنگام خرید نهال بادام، توجه ویژه‏ای به نوع رقم آن داشته باشید. ناگفته نماند که ارتفاع نهال بادام گاه به بیش از 7 متر می‏رسد؛ اما نیازی به نگرانی نیست چرا که شما می‏توانید با هرس به موقع،ارتفاع این نهال کنترل کنید و محصولات آن را به آسان‏ترین شیوه برداشت نمایید و لذت ببرید.

ویژگی‏های نهال بادام

یکی از مهم‏ترین عواملی که موجب پرطرفدار و پر فروش شدن نهال بادام نسبت به سایر نهال های میوه شده، ویژگی‏های منحصر به فرد آن است. از مهم‏ترین ویژگی‏های این رقم نهال، می‏توان به مقاومت بالای آن در برابر آفات و حشرات اشاره نمود. نهال بادام قادر است در برابر بسیاری از آفات و بیماری‏های سخت، مقاومت خوبی از خود نشان دهد. علاوه برآن، این نهال قادر است در کمترین زمان ممکن وارد دوره باردهی شود و محصولات بی نظیری تولید کند. ناگفته نماند که اکثر ارقام بادام با اقلیم کشورما سازگاری دارند.

چرا نهال بادام دچار بیماری و آفت زدگی می‏شود؟

یکی از سوالات متعددی که برای بسیاری از باغداران مطرح می‏گردد، این است که چرا نهال بادام دچار بیماری و آفت زدگی می‏شود. به طور کلی، عواملی شامل:

1-خاک نامناسب

2-عدم رسیدگی به موقع

3-عوامل محیطی

موجب آفت زدگی نهال بادام می‏شوند. خوب است بدانید که نادیده گرفتن برخی از نکات، سبب آفت زدگی نهال بادام و در نتیجه کاهش طول عمر اقتصادی آن می‏گردد. به همین دلیل، باید پس از خرید نهال بادام و کشت آن، به اصول خاصی توجه بسزایی داشته باشید.

1-خاک مناسب و نامرغوب

از مهم‏ترین دلایل آفت زدگی نهال بادام، می‏توان به خاک نامناسب اشاره نمود. برخی از خاک ها بنا بر دلایلی از جمله وجود کودهای حیوانی نامرغوب، خانه مناسبی برای آفات و حشرات مزاحم هستند. از آفات خطرناک و مخرب موجود در خاک بستر نهال بادام می‏توان به انواع شته ها، شپشک‏ ها، پشه ‏ها، مورچه‏ ها، انواع عنکبوت ‏ها، و کرم و سوسک ‏های ریشه خوار اشاره نمود. فراموش نکنید هرچقدر خاک بستر نهال بادام مرغوب ‏تر باشد، مقاومت آن در برابر حشرات و آفات افزایش خواهد یافت.

2-عدم رسیدگی به موقع

یکی دیگر از هجوم انواع آفات نهال بادام، عدم رسیدگی به موقع است. همانطور که در قسمت های قبل اشاره شد، بایستی برای کشت نهال بادام به چهار اصل پرورش یعنی آبیاری، سمپاشی، کوددهی و هرس به موقع توجه بسزایی داشته باشید. عدم توجه به اصول ذکر شده، سبب هجوم آفات و کاهش عملکرد و طول عمر مفید نهال بادام می‏گردد. البته به خاطر داشته باشید که زیاده روی در آبیاری، سمپاشی، کوددهی و هرس، موجب کاهش مقاومت نهال بادام در برابر آفات و حشرات می‏گردد.

3-عوامل محیطی

عوامل محیطی نیز می‏توانند سبب هجوم انواع آفات نهال بادام شوند. برخی از عوامل محیطی نظیر تغییرات دمای محیط، خشکسالی و آلوده بودن محیط اطراف سبب هجوم آفات شوند. البته در چنین شرایطی، مقابله با آفات مقداری دشوار است. اما نیازی نیست نگران باشید؛ شما می توانید با توجه به نکاتی نظیر آبیاری و هرس به موقع، تمامی آفات و حشرات مزاحم اطراف نهال بادام را به بهترین شکل از بین ببرید. خوب است بدانید که باید پیش از خرید نهال بادام و کاشت آن، زمین زراعی خود را پاکسازی کنید و محیطی مطلوب را برای رشد این نوع نهال فراهم سازید.

آفات نهال بادام

برای آن که بتوانید با انواع آفات نهال بادام به بهترین شکل مقابله کنید، باید آن‏ها را به خوبی بشناسید. البته خوب است بدانید که برخی از آفات، قادر به از بین بردن نهال بادام در کمترین زمان هستند. از این رو، باید با مشاهده علائم آفت زدگی نهال، سریعا اقدامات لازم را به عمل آورید. از آفات مخرب نهال بادام، می‏توان به:

1-انواع شته ها

2-پژمردگی ورتسیلوم

3-کرون گال

4-انواع کنه ها

اشاره نمود. لازم به ذکر است که باید پیش از خرید نهال بادام، برگ و شاخه های آن را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهید تا بتوانید از عدم وجود آفات بر روی آن اطمینان حاصل کنید.

1-انواع شته ها

از خطرناک‏ترین آفات نهال بادام، می‏توان به شته ها اشاره نمود. شته ها، حشرات کوچکی هستند که بر روی برگ و شاخه های نهال بادام می‏نشینند و از شیره آوندهای آن تغذیه می‏کنند. خوب است بدانید که برخی از شته ها از قدرت پرواز برخوردار هستند و برخی از آن‏ها، قادر به پرواز نمی‏باشند. سرعت تولید مثل شته ها بسیار زیاد است؛ به همین دلیل باید در زمان مشاهده آن‏ها بر روی برگ و شاخه های نهال بادام، سریعا اقداماتی را جهت سمپاشی به عمل آورید.

2-پژمردگی ورتسیلوم

پژمردگی وستیلوم، نوعی بیماری و آفت است که در دسته قارچ‏های محرک قرار می‏گیرد. این بیماری از طریق خاک آلوده وارد آوندهای ریشه نهال بادام می‏شود. در چنین شرایطی یک توده بزرگ در آوندهای ریشه به وجود می‏آیند و مسیر را مسدود می‏کنند. منشاء این بیماری، استفاده از کودهای حیوانی نامرغوب و تازه است.

3-کرون گال

کرون گال، جزو آفات بسیار ریز میکروسکوپی به شمار می‏آید. این نوع آفت، از طریق خاک آلوده و ناپاک وارد ریشه و آوندهای نهال بادام می‏گردد. بهتر است بدانید که کرون گال از طریق زخم تنه و شاخه نیز وارد آوندهای این نوع نهال می‏شود. این نوع آفات همانند ورتسیلوم، آوندهای اصلی را مسدود می‏کند و اختلالاتی را در عملکرد و رشد نهال بادام به وجود می‏آورد.

4-انواع کنه ها

کنه ها نیز از انواع آفات نهال بادام به شمار می‏آیند و قادر به تخریب این نهال در کمترین زمان هستند. کنه ها بیشتر در اطراف برگ‏های نهال بادام تجمع می‏کنند و برگ‏های آن را به ندرت از بین می‏برند. این امر موجب کاهش فرآیند فتوسنتز و در نتیجه کاهش رشد و میزان عملکرد نهال می‏شود. لازم به ذکر است که هجوم کنه ها به درخت بادام بارده، سبب کاهش 50 درصدی میزان عملکرد آن می‏گردد.

انواع شته های درخت بادام

همانطور که در قسمت‏های قبل ذکر شد، شته های درخت بادام دارای انواع مختلفی هستند و هر کدام از آن‏ها، قادر به تخریب سریع این نهال می‏باشند. شما می‏توانید با شناخت دقیق انواع شته های درخت بادام، در کمترین زمان آن‏ها را از بین ببرید و نهال خود را از شر آن‏ها خلاص کنید.

1-شته سبز

شته سبز، از انواع آفات درخت بادام محسوب می‏شود. این نوع شته دارای جثه‏ای همانند مورچه است اما رنگ آن مشابه رنگ برگ است. به همین دلیل، شما نمی‏توانید به آسانی حضور آن را بر روی برگ نهال احساس کنید. این نوع شته، بر روی برگ نهال و درخت بادام تجمع می‏کنند و از شیره جریان دار در آوندهای برگ تغذیه می‏کنند. به خاطر داشته باشید که حضور شته های سبز در اطراف نهال بادام، سبب ضعف و کاهش مقاومت آن در برابر تغییرات آب و هوایی و انواع بیماری‏ها می‏گردد.

2-شته خالدار

شته خالدار نیز از انواع آفات درخت بادام به شمار می‏آید؛ این نوع شته دارای ظاهری همانند سوسک‏های خالدار کوچک است. محل تجمع این نوع شته، بیشتر اطراف شاخه های تازه و برگ‏های نو می‏باشد. شته های خالدار، خرطوم خود را درون برگ‏ها و شاخه‏ها فرو می‏برند و علاوه بر نوشیدن شیره نهال، یک ماده سمی درون آوند ترشح می‏کنند. این امر موجب از بین رفتن نهال در کمترین زمان می‏گردد. ناگفته نماند که سرعت تولید مثل شته های خالدار نیز بسیار زیاد است؛ به همین دلیل، باید پس از مشاهده این نوع آفت سریعا اقدامات لازم را برای از بین بردن آن به عمل آورید.

3-شته آردی

شته های آردی بر خلاف سایر شته های نهال بادام، فاقد بال هستند و توانایی پرواز ندارند. این نوع شته نسبت به سایر شته ها کوچک‏تر هستند اما قدرت تخریب بالاتری دارند. شته های آردی، به رنگ سفید هستند و بر روی برگ درخت یا نهال بادام به صورت یک لکه سفید قابل مشاهده هستند. شته های آردی، قاتل شاخه و برگ‏های نو و جوان نهال هستند. لازم به ذکر است که اگر سریعا برای نابود سازی شته آردی اقدام نکنید، باید قید درخت بادام خود را بزنید.

افزایش مقاومت نهال بادام در برابر آفات و بیماری‏ها

چگونه می‏توان مقاومخت نهال بادام را در برابر سایر آفات و بیماری‏ها افزایش داد؟ این سوال ممکن است برای هر باغداری مطرح گردد. شما می‏توانید با رعایت چند نکته و انجام چند اقدام ساده، مقاومت نهال بادام خود را در برابر سخت‏ترین آفات و بیماری‏ها به حداکثر برسانید و دیگر هراسی از همجوم آن‏ها نداشته باشید. رفع نیاز سرمایی، آبیاری، هرس، سمپاشی، کوددهی و پاکسازی به موقع محیط باغ، موجب افزایش مقاومت این نهال در برابر سایر آفات و بیماری‏ها می‏گردد.

علائم آفت زدگی نهال بادام

از مهم‏ترین علائم آفت زدگی نهال بادام، می‏توان به تغییر رنگ برگ‏های آن اشاره نمود. اگر مشاهده نمودید برگ‏های این نهال مدام تغییر رنگ می‏دهند، باید سریعا برای سمپاشی آن اقدامات لازم را به عمل آورید. ناگفته نماند که باید از خرید نهال بادام با برگ‏های پژمرده و افتاده شدیدا خودداری کنید. از دیگر علائم آفت زدگی نهال بادام، می‏توان به افتادگی شاخه و ریزش مداوم برگ‏های آن اشاره نمود. کاهش عملکرد و سرعت رشد نیز از دیگر علائم آفت زدگی نهال بادام به شمار می‏آیند.

نتیجه گیری

همانطور که در قسمت‏های قبل ذکر شد، شما می‏توانید با رعایت چند نکته و انجام اقداماتی نظیر آبیاری، هرس، کوددهی و سمپاشی به موقع مقاومت نهال بادام را در برابر سایر آفات و بیماری‏ها به حداکثر برسانید. اما به خاطر داشته باشید که باید برای خرید نهال بادام سالم و سلامت با قیمتی مناسب و اصالت تضمینی، فقط و فقط به نهالستان رویال نهال مراجعه فرمایید. البته پیشنهاد می‏شود پیش از خرید نهال بادام، با افراد متخصص و با تجربه مشورت کنید و از راهنمایی‏های آن‏ها استفاده نمایید.

آفات مهم درخت بادام

جستجو در سایت